22.10.2020 | Svátek má Sabina


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
AndyO 2.5.2007 22:20

zajímavé čtení

a závěr po pečlivém studiu slov ? Longum iter est per praecepta, breve et efficax per exempla.

MUDr Jiří Kilian 3.5.2007 7:18

Re: zajímavé čtení

Milá Andy,

Lucius Annaeus to i zdůvodňuje ( homines amplius oculi quam auribus credunt )  a říká také,  že  " temeritas est damnare, quod nescias " .  Nezapomínejme ani, že " saepe est etiam sub palliolo sordido sapientia ". 

AndyO 3.5.2007 8:45

Re: Re: zajímavé čtení

oculi ? Žižka ?

MUDr Jiří Kilian 3.5.2007 9:25

Re: Re: Re: zajímavé čtení

:-))) Milá Andy, i my říkáme co oko nevidí, to srdce nebolí a nemáme tím na mysli jednooké :-)):-)) 

AndyO 3.5.2007 9:42

Re: Re: Re: Re: zajímavé čtení

tam je jiný chyták. Už si toho moc nepamatuji, ale vy asi taky ne. ;-D

Vloni mne při latině tak děsně nachytal jeden známý právník, měla jsem si to pamatovat.

MUDr Jiří Kilian 3.5.2007 9:50

Re: Re: Re: Re: Re: zajímavé čtení

No, milá Andy, gramatický chyták je v tom, že oculus, í, je masculinum, jehož genitiv plurálu je jak oculorum, tak oculi. Druhé je správnější. Proto píšeme např. strabismus.. oculi utriusque ( nikoli oka obou, ale očí obou - i toto vysvětlení trochu kulhá, lépe to ale nedovedu ).  Sémanticky a hlavně citově je to v tom, co jsem vyjádřil tím " co oko nevidí " .

To víte, že si toho pamatuju málo, už to bude od maturity 40 let .-))) Odborná latina je jiná, než běžná. 

AndyO 4.5.2007 7:51

Re: Re: Re: Re: Re: Re: zajímavé čtení

také jsem v tom večer trochu šťourala. V klasické latině, která je v citátu použita se mi vskutku jeví jako vhodnější oculis, ale jak jsem přiznala, už si to moc nepamatuji , latinu nepoužívám ( ale kdysi jsem s její znalostí vytáčela pány profesory v nemocnici, nějak nepokládali za vhodné, aby ji někdo znal líp než oni) a tatínek, který uměl latinu naprosto dokonale a pamatoval si pasáže z klasiků ještě z gymnasia už zde není, aby mi to vysvětlil. Takže se ráda dám poučit i od vás.

V tomto případě tedy:))

MUDr Jiří Kilian 4.5.2007 8:28

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zajímavé čtení

:-)) OK až na to oculis - správně oculi :-))). Generace mne předcházející byla vzdělána v latině a řečtině a já k ní pro to chovám úctu.  Latinu znám velmi špatně, díla klasiků čtu v překladu, jen někdy nahlédnu do originálního textu a mám s tím pak potíže :-))) Odborná latina je trochu jiná, než klasická, byla vývojem medicíny dotčena. Možná proto jste se s pány profesory neshodla.

Ohledně její " mrtvosti " jen tolik, že ač není tzv. živým jazykem nyní, je v ní napsáno tolika moudrého, že takto žije více, než všechny ostatní jazyky světa.

AndyO 5.5.2007 16:31

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zajímavé čtení

proč je to špatně ?

MUDr Jiří Kilian 3.5.2007 9:42

Re: Re: Re: zajímavé čtení

trochu vážněji, jen pro Vaše pozorné čtení : http://www.ctk.cz/zpravy/vseobecne_view.php?id=250274

MirkaP 2.5.2007 18:32

Největší zážitek z dovolené

Před 3 lety jsem byla na Krétě a zapíchla se mi rybí kůstka do krku. (Po těch metrácích ryb, co jsem za celý život snědla, to bylo poprvé a já do té doby nevěřila, že to vůbec lze, i když jsem o tom slyšela.)

Kůstka nechtěla za boha ven, nikdo jí neviděl a kromě mě pochopitelně necítil. Po určitých peripetiích jsme se dostali kolem desáté večer na pohotovost v Heraklionu v Univerzitní nemocnici. Čekala jsem leccos, ale ne to, co jsem uviděla. Tam snad všichni marodí večer! Tak narváno v Česku u doktora je jen v 7 ráno.

Dalším šokem bylo, jak byli přes jazykovou bariéru a pokročilou dobu milí a vstřícní, řada se na mě dostala docela brzo ve 23,00, kostičku se zadařilo umravnit a při odchodu z ošetřovny zpět do čekárny jsem málem upadla, protože po mě tam byla NEUVĚŘITELNÁ fronta, na hodinách 23,30 a všichni v klidu.

Dokonce mě to nic nestálo, protože to bylo prý v rámci EU akutní ošetření zdarma.

Filip 2.5.2007 23:36

Re: Největší zážitek z dovolené

Ano všichni na vás byli milí. A co dál? Sloužily od rána a před sebou měli ještě další den služby? Byl tam jeden doktor a jedna sestra, kteří kromě ambulance sloužili ještě na oddělení a samozřejmě taky sami? A když se vám to stane v čechách je pravidlem, že na vás není nikdo milý a kost v krku vám zůstane?

MUDr Jiří Kilian 3.5.2007 7:27

Re: Re: Největší zážitek z dovolené

Damnant , quae non intellegunt.  Nicméně Řekové jsou obecně milí a přátelští. Noci mají jiné než my, zejména v horkém létě, kdy po ránu jsou čekárny docela prázdné.

MirkaP. 3.5.2007 13:03

Re: Re: Re: Největší zážitek z dovolené

taky jsem si říkala, že ráno tam bude určitě prázdno, že mají jiný životní rytmus... ale prostě to bylo příjemné, i když ty ruce v krku by si člověk rád odpustil. Podotýkám, že všechno probíhalo s tlumočníkem, a snaha dorozumět se byla opravdu z jejich strany velká. A jak jsem psala vedle, obdobné zážitky domácího provedení mám poněkud odlišné.

MirkaP. 3.5.2007 12:33

Re: Re: Největší zážitek z dovolené

Ano, několikrát jsem potřebovala služby českého ORL v noci (dítě mělo zánět středního ucha mnohokrát) a tyto zážitky se snažím zapomenout. Nejdřív řvalo dítě (protože ho to bolelo), pak řval doktor, proč otravuju v 1  v noci. Sorry, to blbý dítě do půlnoci spalo... a pak to začalo.

Ano, do původního příspěvku jsem to nepsala, ale ten krétský zážitek by bez těch předchozích českých nebyl tak intenzivní. Jasný???

nepolitik 2.5.2007 15:34

Podle mého názoru jsou mezi lékaři

tak jako v jiných profesních skupinách, lidé vynikající, lidé dobří a lidé, kteří nestojí za nic. Arogantní, neochotné, panovačné atd. lidi najdete ve všech profesních skupinách a tak se nedivme, že je najdeme i mezi lékaři. Vrcholným vzorem všech lékařských necností je MUDr. Rath.

Lékaři to mají těžší proto, že se starají o naše zdraví, o které se mnozí z nás nestarají vůbec. Pokud se v jiné profesní skupině podaří někomu vyprodukovat nějaký zmetek, tak se zpravidla mnoho neděje. Stané-li se něco podobného lékaři, je z toho zpravidla mrtvola, což vyvolá i odpovídající humbuk.

Pokud se týká mne osobně, tak si nemohu na lékaře, se kterými jsem se během svého života, delšího než tři čtvrtiny století, setkal, naříkat. Vždy se mnou jednali korektně a odpovědně. Setkal jsem se však s lidmi, kteří si na tytéž lékaře velmi stěžovali. Jak je vidět nejen lékaři, ale i pacienti jsou různí a jak říká staré české přísloví - Není na světě člověk ten, který by se zdvděčil lidem všem.

Ze vlastní zkušenosti vím, že pokud jsem byl ještě v pracovním procesu, tak jsem si také někdy rád "zamarodil", abych se vyhnul nějaké té nepříjemnosti v práci. Ale v důchudu? V důchodu je pro mne každá návštěva lékaře utrpením a pokud opravdu nemusím, tak k němu nejdu. Je, bohužel, faktem, že my důchodci jsme v čekárnách lékařů více viditelní, ale rozhodně tam žádný z nás nechodí pro své potěšení.

Pavla B. 2.5.2007 12:41

Jestli se nemýlím,

má být tento článek polemikou s tvrzením, že limitujícím faktorem českého zdravotnictví je faktor lidský, tj. lékař.

Vážený autore, jestli máte zájem, přečtěte si třeba toto: http://www2.medatron.cz/forum/read.php?f=3&i=15047&t=15047

nebo: http://www2.medatron.cz/forum/read.php?f=3&i=15221&t=15221

Bohužel v mnohých případech nejde ani o narcismus, ten by pacient třeba ještě rád skousl:-/

p

Filip 2.5.2007 14:02

Re: Jestli se nemýlím,

Vážená Pavlo jestli se nemýlím má být váš přísvěvek polemikou s tímto článkem, přečtěte si třeba toto: text

nebo:textOpravdu se nestydíte za to jak se chováte ke zdravotníkům? Chovat se jako vy, tak by mne hanba fackovala. Takoví jako jste vy si žádnou pomoc nezasluhují. Že jste to nebyla vy, že se jedná o jiné pacienty? Ne to nemůže být pravda, všichni pacienti se chovají jako hovada, vždyť to píšou v novinách a potvrzují to i moje zkušenosti.

Pavla B. 2.5.2007 16:02

Re: Re: Jestli se nemýlím,

Jste poněkud OT. Být pacientem totiž není profese.

Filip 2.5.2007 17:37

Re: Re: Re: Jestli se nemýlím,

No pokud vnímáte zdravotníky jako profesionální fackovací panáky tak jsem samozřejmě OT.

Pavla B. 2.5.2007 17:51

Re: Re: Re: Re: Jestli se nemýlím,

Vidím, že jste hodně ukřivděný. Lékař, který ubližuje pacientovi, profesně selhal. Jestliže je pacient hovado, je to kvůli jeho osobním vlastnostem a s profesionalitou či neprofesionalitou to nemá nic společného. Stejně tak by mohli kantoři brečet, že mají neposlušné žáky atd.

MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 14:20

Re: Jestli se nemýlím,

Milá Pavlo,

možná jste dost dobře nepochopila, co jsem chtěl článkem vyjádřit. Zkuste si ho přečíst znovu poté, co si přečtete ony tři stati, na které je v něm uveden odkaz.

Pavla B. 2.5.2007 16:01

Re: Re: Jestli se nemýlím,

IMHO je první z mých odkazů dobrou ilustrací toho, že V některých nemocnicích pracují nekvalifikovaní lékaři, a druhý, že Arogantní lékař může zhoršit zdraví. Čili reagovala jsem na Váš názor, že ty články jsou pomýlené.

MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 16:58

Re: Re: Re: Jestli se nemýlím,

Milá Pavlo B.,

já si nemyslím, že ony články jsou pomýlené, ani jsem to nikde nenapsal.

Pavla B. 2.5.2007 18:04

Re: Re: Re: Re: Jestli se nemýlím,

Píšete o nich, že jsou nešťastné co do formy i do obsahu, je to přibližně totéž. Kdybyste s nimi souhlasil, tak byste s nimi asi nepolemizoval, nebo ano?

MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 20:44

Re: Re: Re: Re: Re: Jestli se nemýlím,

Milá Pavlo B.,

napsal jsem něco jiného.

Pavla B. 2.5.2007 16:04

Re: Re: Jestli se nemýlím,

P.S. Ve svém článku píšete, že v těch statích nejsou žádné konkrétní příklady. Tak jsem Vám nějaké dodala.

MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 17:02

Re: Re: Re: Jestli se nemýlím,

Milá Pavlo B.,

jestliže Vy poukazujete na něco a uvádíte to konkretně, je to v pořádku.

Soud k tomu neučiním, neslyšel jsem druhou stranu a tak bych nebyl spravedlivý a i kdybych slyšel, , nebyl bych kompetentní soudit, k tomu jsou třeba orgány ČLK, zdravotní odbory krajských samospráv nebo soudy.

Vaše odkazy ale nejsou důkazem tvrzení, které je obsaženo ve statích, na které jsem dal odkaz a to je, co právě jim vytýkám.

Pavla B. 2.5.2007 18:07

Re: Re: Re: Re: Jestli se nemýlím,

Nikdo po vás nechce, abyste své kolegy soudil. Jde o to, že vážně nemocní pacienti jsou nespokojení se svými lékaři, že to není zcela neobvyklý jev, že pravděpodobně opravdu existují i špatní doktoři a nejen pacienti - kverulanti.

jepice 2.5.2007 19:46

Jestliže jsou vážně nemocní pacienti

nespokojení se svými lékaři, nemusí to vždycky znamenat, že ti lékaři jsou neschopní. A naopak je možné, že mnozí pacienti zemřou předčasně, ačkoli odcházejí s pevným přesvědčením, že pro ně pan doktor udělal vždycky to nejlepší. Z novinového článku ale těžko poznáte, jak to vlastně je.