11.5.2024 | Svátek má Svatava


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 20:51

Re: Re: Re: Re: Re: Jestli se nemýlím,

Milá Pavlo B.,

já nechci soudit to, co mi předkládáte a tím míním, že nechci říci, jestli jsou to pravdivé nebo nepravidé příběhy.  Jestli jsou nemocní ¨nespokojení s tím kterým lékařem, mají možnost si najít jiného. Zda je to či není neobvyklý jev, to  z Vámi uvedeného dovodit nelze, stejně jako ony Vámi nabízené stani nedokladují nijak, že existují špatní doktoři, ale jen tolik, že ta která osoba toho kterého lékaře ( lékařku ) jako špatné vnímá.  O kverulantech jsem se já nezmiňoval nikdy.

dragon 2.5.2007 20:34

Re: Re: Re: Re: Jestli se nemýlím,

Celá ČLK je pouze k tomu, aby zajišťovala příjem funkcionářům, kteří si to dokázali prolobbovat. A už z principu, je-li členství povinné, postrádá smysl. Zajímalo by mne, kolik by zůstalo členů pokud by členaství povinné nebylo.

MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 21:01

Re: Re: Re: Re: Re: Jestli se nemýlím,

Zkuste vstoupit a pak vystoupit.

dragon 2.5.2007 20:24

Re: Re: Jestli se nemýlím,

to asi pochopil málokdo.

MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 20:58

Re: Re: Re: Jestli se nemýlím,

S tím já ale nic nenadělám.

dragon 2.5.2007 20:28

Re: Re: Jestli se nemýlím,

a navíc, být lékařem je povolání jako každé jiné. Takže takhle se nehorázně vyvyšovat smrdí elitářstvím. A dáváte to pacientům pěkně najevo. Pacient je prostě prostředkem k obživě, žejo?

MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 20:59

Re: Re: Re: Jestli se nemýlím,

Když myslíte....

Šedovous 2.5.2007 12:24

Pane doktore svůj rozvláčný článek jste si mohl klidně odpustit,

kdybyste suše konstatoval, že práci celého oddělení, většinou týmu ze kterého pacient vidí jen nepatrnou část, klidně shodí jeden neurvalec. Bohužel zbavit se takového neurvalce je krajně obtížné, pacienti by si totiž museli opakovaně a vytrvale stěžovat. Tak se neurvalec hodí tam, kde toho může co nejmíň zkazit, nejlépe do přijímací kanceláře....

To pak jsou zážitky a práce celých týmů ve psí a jisté plátky mají několik dní co psát....;-(

A jinak zdravím.

MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 14:22

Re: Pane doktore svůj rozvláčný článek jste si mohl klidně odpustit,

Milý Šedovousi,

chtěl jsem poukázat právě na to, jak je nepatřičně zobecňována jedna konkretní zkušenost.

zajíček8 2.5.2007 20:52

Nepatřičně zobecňována?

To mne na tom nejvíce zaráží.

Ve všech profesích jsou lidé vynikající, dobří, průměrní, horší a špatní. V soukromých firmách většinou ti špatní dlouho nevydrží, kolegové a ani vedení si nemohou dovolit mít tam člověka, který kazí reputaci firmy.

Ale co se lékařů týče, všeobecně nepřipouští, že by někdo z nich byl neurvalý nebo dokonce neprofesionální. Vždy je po ruce omluva/výmluva, že jde jen o konkrétní situaci a neznáme přesně všechny okolnosti.

Že by byl některý lékař zbaven možnosti vykonávat povolání pro alkoholismus nebo chyby v léčení, to snad v ČR ani není možné?

Při tom v 60titisícovém městě sehnat gynekologa pro dospívající dceru je téměř nemožné. Ten, kdo má volno, má buď pověst alkoholika nebo neurvalce (z popisu chování většinou vystrkuje rohy "syndrom vyhoření") nebo neumětele. U dobrých jsou čekací listiny, protože pojišťovna mu více klientek neproplatí. U očařů, kožních a zubařích je to totéž.Legrace což? Obyvatelé města pověst doktorů znají, ale pojišťovny ne? Ty sídlí ve městě a pracují v nich ti samí lidé, co ve městě žijí. Tak, proč ta kvalita/nekvalita není nijak podchycena a ohodnocena? 

MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 21:10

Re: Nepatřičně zobecňována?

Milý zajičku 8,

jak to, že se všeobecně nepřipouští to, co píšetze - stačí číst noviny, chaty - tolika nenávistných statí vůči lékařům tam najdete. 

Způsobilost k výkonu lékařského povolání je dána ze zákona jako trojí, zdravotní, morální a odborná.  Takto není podmíněn výkon kdejaké profese. Je řada kolegů, kteří pro ztrátu způsobilosti nemohou vykonávat povolání lékaře, takže nejen že to možné je, ale je to i skutečností.  

Vámi položená otázka na konci Vašeho příspěvku by měla být položena státu a těm pojišťovnám.

Já jsem ale ve své stati poukázal na něco úplně jiného, než o čem píšete.

Petr 2.5.2007 7:05

Evropská úroveň

Pane doktore, píšete m.j., že po lékařích se požaduje poskytovat službu na evropské úrovni za třetinu evropských cen. Protože podobné vyjádření jsem slyšel v jakési dikusi i od prof.Pavka, zajímalo by mne, jestli je zdravotnictví jediný obor ve kterém je v naší zemi dosahováno evropské úrovně. Vždyť i ve spoustě dalších oborů snad dosahujeme evropské úrovně za zlomek evropských cen. Zajímalo by mne, jestli i zdravotnictví v Polsku, Maďarsku, Slovensku..... je či není na evropské úrovni a v případě že je, jestli jsou tamní ceny za zdravotnické služby třikrát vyšší než u nás. Nechci se pouštět do diskuse co to jsou evropské ceny (platy, důchody...), jde mi jen o srovnávání srovnatelného.

horduch 2.5.2007 7:54

Re: Evropská úroveň

pan doktor si neuvědomuje ,že převážná většina lidí v tomto státě odvádí práci na evropské úrovni  za mzdy nejenom třikrát menší

Klaudius 2.5.2007 11:39

Re: Re: Evropská úroveň

Dr.Kilián píše o tom, že lékaři musí poskytovat péči lege artis(podle platných doporučení) za třetinu prostředků než v EU. Sem patří náklady na přístroje, zdravotnický materál a léky, které se účtují ve světových cenách. Poněvadž finanční prostředky na obyvatele na obyvatele v ČR na zdravotnictví jsou třetinové až čtvrtinové, pak jsou mzdy takové, jaké jsou, často ještě menší než třetinové.Ale na to si dr.Kilián primárně nestěžoval.

krmič 2.5.2007 11:48

Re: Re: Re: Evropská úroveň

Ale tak je tomu skoro ve všech oborech. Náklady na vybavení (dovážené ze zahraničí) jsou vždy ve světových cenách. Proč by mělo být zdravotnictví výjimkou?

havránek 2.5.2007 12:26

Re: Re: Re: Re: Evropská úroveň

Pan doktor si bohužel hraje  stále jako většina jeho kolegů- na víc, bežně mají a mohou: pane doktore, kolika světovými jazyky hovoříte?, jakou máte praxi a stáže v zahraničí?, co jste dokázal oproti těm " otravným pacošům"- že tady machrujete několika latinskými příslovými nic neznamená, na Vás ohužel stačí " vím, že nic nevím " a skutečně přísloví "peníze nesmrdí"- pecunias non olet".

MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 15:55

Re: Re: Re: Re: Re: Evropská úroveň

Nechápu dost dobře smysl Vašich otázek ani smysl invektiv, které jste vychrlil.  .

dragon 2.5.2007 20:22

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Evropská úroveň

on je spíš nepochopitelný důvod napsání vašeho článku. Nejspíš domoci se nějakých peněy navíc skrze nějaké "poslání".

MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 21:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Evropská úroveň

Nemyslím si, že bych ke zveřejnění svých náhledů potřeboval právě Vaši korekturu. Na druhé straně ani Vy nemusíte číst, co jsem napsal.  Ohledně výše odměny za článek se zeptejte v redakci těchto stránek.

MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 14:26

Re: Re: Evropská úroveň

Milý horduchu,

proč bych si to neuvědomoval. Já jsem ale zcela zřetelně ponechal stranou mzdy a zmínil jsem náklady na požadovanou péči - řekněme náklady režijní, které se nedají nijak ovlivnit ( nebudu se rozepisovat o právních normách, jejichž obsah podmiňuje činnost zdravotnickéh zařízení ).

zajíček8 2.5.2007 21:01

Režijní náklady

Dcera potřebovala magnetickou rezonanci kolena. Urgentně. Byla objednána za 3 dny. Pracovní doba na magnetoterapii 8-15, v Motole. Přijel známý z Mnichova. Tam také potřeboval magnetickou rezonanci kolena, objednán byl na 3:30 ráno na druhý den. Platba pojišťovnou. Pokud by chtěl jiný termín, třeba dopoledne, mohl se za poplatek přeobjednat. Ale bylo mu vysvětleno, že dopoledne je vyhrazeno pro dětské a mladistvé pacienty.

Proč u nás drahé přístroje jedou v nemocnicích jen na 1 směnu? Režijní náklady jsou stále stejné (odpisy jsou obvykle nejvyšší položkou), ať přístroj pracuje nebo stojí. V čem je zakopaný pes, že drahý přístroj je pořízen i přesto, že není plán na jeho alespoň 80% vytížení?

MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 21:23

Re: Režijní náklady

Milý zajíčku 8 ,

to já nevím, to se ptejte politiků, jak nastavili systém zdravotní péče a jejího financování, nebo zdravotních pojišťoven, jak zajišťují dostupnost péče.   Mohu se dohadovat, že je to proto, že by se přístrojová vybavení  dříve opotřebovala a nejsou peníze na jejich obnovu,  navíc přístroj sám je k ničemu, potřebujete k němu nepřetržitě lékaře, nevím, jestli je dostatek odborníků na zobrazovací methody. Ale to jsou mé aktuální dohady, nezajímám se o tu věc nijak.

MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 13:51

Re: Evropská úroveň

Milý Petře,

já nevím, jestli je zdravotnictví jediným takovým oborem.  Ale docela dobře vím, že ve stávajícím  systému zdravotní péče a jejího financování chybí definice postavení jeho účastníků a chybí definice zdravotní péče, a zdravotní péče, hrazené ze zdravotního pojištění. Z toho pak plyne, že není dán rozsah a hloubka zdravotní péče, v jakých má být za určenou sumu peněz poskytnuta.  Je-li tou péčí ta, která je poskytována v souladu s dobrou praxí ( lege artis ), k čemuž poskytovatele zavazují jiné právní normy, mezi nimi nepřímo i trestní zákoník, pak musí být v souladu s poznatky vědy, tedy péčí na " světové úrovni ".  Já jsem chtěl poukázat na to, že na úhradu této péče  " světové úrovně  " určil stát třetinu z toho, co jinde taková péče stojí. Problémy se zdravotnictvím mají v Polsku, Maďarsku a na Slovensku podobné těm našim. Trochu jiná je stiace ve stomatologické péči, kde už je vyčleněno, co není hrazeno ze zdravotního pojištění a to si pacient doplácí.  Dostupnost a kvlita zdravotní péče je jedním z parametrů životní úrovně. Státy, v nichž je nízká životní úroveň, mají tomu odpovídající úroveň zdravotní péče. U nás je to trochu jinak.

zajíček8 2.5.2007 21:06

Stomatologická péče

Pane doktore,

v čem vidíte příčinu toho, že stomatologová již definovali, co je to standardní péče a za co a jaké doplatky vybírat a ostatní lékařské obory stále ne?

MUDr Jiří Kilian 2.5.2007 21:25

Re: Stomatologická péče

Milý zajíčku 8,

nemyslím si, že definici podali stomatologové, myslím si, že byly postaveny pro stomatologickou péči skrze výkonnou moc státu a zdravotní pojišťovny.  Proč tomu tak je, to já nevím.

jirka 2.5.2007 7:04

K Vašemu článku...

...by jistě mělo co konkrétního říci dost postižených pacientů. Tato platforma ale není zrovna nejvhodnější. Znáte ale vůbec nějakou možnost, jak uvádět nonsensy jednotlivých retardovaných (bohužel také existujících vedle většiny výtečných, erudovaných, pečlivých a obětavých) lékařů na pravou míru? 

Neznám lékaře (ale taky kupř. učitele), který by si dovolil "ohodnotit" kolegu jinak, než pouze mezi čtyřma očima! Myslel jsem, že by tedy alespoň zdravotní pojišťovny, či zaměstnavatelé měli mít zájem na co nejefektivnější léčbě! (Příklad: Lékař „ušetří“ bagatelních 70,-Kč za allopurinol, byť  o něj již zkušený pacient žebrá /sám si ho chce zaplatit, protože ví, jaké bolesti ho čekají, jenže to se nesmí/, aby pacientovi "dopřál" vychutnat si bolest dnavého záchvatu, pojišťovnu tak po nástupu dnavého záchvatu okradl o mnohem vyšší výdaje za léky, zaměstnavatele o zbytečně práce neschopného zaměstnance a - samozřejmě nemocenská znamená finanční ztrátu i pro zbytečně práce neschopného pacienta, jenž bude podle nových plánů "kompetentní" vlády škodný v podobné situaci ještě nepobíráním /nezaviněné/ nemocenské první tři dny. Krásné, což? A to je jenom jeden příklad za mnohé další.) Kde ovšem dnes u nás sehnat kompetentní politiky/zákonodárce, statečné lékaře - kamikadze, pilné a odpovědné zdravotní pojišťovny? Lékaře chápu, že když jsou v praxi tlačeni k aplikaci pasivní euthanasie (viz finanční limity), mají s účtováním větší problémy, než s léčením. Bohužel... Pokud ale nebude v této situaci mít alespoň mrňavoučké slovíčko i pacient, nemůže se to změnit.

baci 2.5.2007 6:56

jaké je čs.zdravotnictví pohled zvenčí

Ponechme stranou vše co bylo v debatách ne zcela vhodně řečeno a podívejme se na naše zdravotnictv zvenku.Vyšla studie,která naše zdravotnictví hodnotí dosti bídně.Zde je odkaz  http://healthpowerhouse.com/media/RaportEHCI2006en.pdfhttp://healthpowerhouse.com/media/RaportEHCI2006en.pdf

Je však paradox,že nedostatky nejsou tak v odborné péči ale jsou ve věcech jejichž náprava nestojí ani korunu,a to je vztah k pacientovi-zdravotnictví musí býti založeno na rovnocenném vztahu lékař-pacient..České zdravotnictvý vyšlo jako čtvrté nejhorší,ale ne v obornosti tam byl je jedna výtka ,ale hlavně ve vztahu k pacientovi-kdyby se toto zlepšilo -nic to nestojí-byli bychom ve špičce-nejlepší skore získala Francie

Lékař by Vám pečlivě vysvětlí jak bude postupovat při vašem vyšetřování,jaké riziko má které vyšetření co od vyšetření můžete očekávat a když máte diskusi tak vám předestře způsob léčení jeho možné varianty u každé jejich komplikaci prostě Vás bude brát jako rozumem nadanou bytost-v USA je to dokonce tak že například při léčbě rakoviny Vám vysvětlí možnosti rizika doporučí Vám návštěvu u jiného onkologa aby bylo možno konfrontovat oba názory ,ale nakonec si vy musíte vybrat léčbu je to Vaše zdraví a vy si rozhodujete co s ním my lékaři jsme jen poradci jak postupovat on i bankéř když si berete hypotéku tak by Vám mel vysvětli jaké na sebe berete riziko a je jen na Vás jestli riziko postoupíte.Zatím musím říci že lékaři se chovají spíše patriarchálně a pacient je zbytečně submisivní

lucina 2.5.2007 13:18

Re: jaké je čs.zdravotnictví

jako dlouholetý(á) invalida(dka?) vím, že naše zdravotnictví je čím dál lepší jak co se léků, přístrojů, postelí, postupů a chování personálu v nemocnicích týká. Samozřejmě - rezervy tu jsou. Asi to bude jiné u USA a jiné na Ukrajině nebo v Lambaréné.Zdravotnictví - v mém případě nem. Homolka - šetří, kde se dá, kupř. lékaři nemají v ordinaci sestru, pacienti cupkají za jednotlivými sestrami tu pro to, tu pro ono. Pokud tam zrovna nepřišli proto, že nemůžou chodit, tak proč ne.Na Bulovce zase propustili stařičkého pána po zápalu plic domů, aby po necelém týdnu ho začali shánět, neb jim došlo, že ho pustili domů (do bytu, kde je dvouleté dítě rovněž se zápalem plic a těhotná maminka toho prcka) s TBC). Staroušek se vrátil do špitálu, kde po necelém týdnu zemřel. Všichni, kdo s ním v době po propuštění z nemocnice přišli do styku, musejí podstoupit vyšetření na TBC. Možná, že je to lege artis v pořádku. Třeba (vlastně určitě) chtěl starý pán domů. Jak má laik poznat, co je v pořádku a co ne? Medicina se přece na VŠ studuje nejdýl ze všech oborů, vůbec nechápu, jak bych do toho  mohla doktorovi kvalifikovaně kecat. Naopak jsem vždycky myslela, že tu latinu mají proto, šamani jedni, aby jim normální smrtelníci do léčby nekafrali. Zedníkovi taky nemůžete radit, jak má klást cihly, když nejste jeho mistr.  Jedině, že jdete ke dvěma doktorům a srovnáte si, jestli neříká každej něco jiného, pokud jste vůbec štont (im stand) to porovnat.Když přijde někdo na pohotovost předstírat, že mu něco už delší dobu je, tak je to napováženou. Nadávat by vám neměli, když tak latinsky nebo řecky. To ale s úrovní nemocnice nemá co dělat, to je věc šéfa, aby měl personál úroveň.Docela by mě zajímalo, jak by na tu novinářku reagovali na místě těch lidí na pohotovosti bývalí  šéfové zdravotnictví, škoda, že to nejde zjistit. Přesto Vám přeju, abyste nestonali vůbec, i kdyby doktor byl Strossmajer a sestřičky Marylin Monroe s křidýlkama.