27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
aster 11.2.2008 18:20

Mudr Kilian

Vážený pane doktore, nechci se vyjadřovat k vaší odbornosti, jen se domnívám, že opravdu neznáte stav našeho zdravotnictví, z pohledu běžného občana, pacienta. Předešlé příspěvky diskutujících bohužel zobrazují realitu.  Mám neblahé zkušenosti s "odbornou " úrovní  praktických lékařů, bohužel i specialistů v nemocnicích.  Dám vám příklad z mojí rodiny.  Jsem diabetik prvního typu a toto onemocnění mi bylo diagnostikováno až  těsně před padesátkou. Půl roku jsem chodil každý týden ze zaměstnání k lékaři,s tím že mi je mizerně. Pravidelně tak jednou za čtrnáct dní mě z práce vezli záchrankou do nemocnice s podezřením na infarkt. Všechno bylo v pořádku a já tam byl za chvíli opět. Až jsem najednou začal rychle hubnout, klasické příznaky diabetu a stále nic. Až na pohotovosti mě konečně dali vyčůrat na proužek a ejhle honem do nemocnice, honem inzulín, honem IKEM, honem inzulínová pumpa. Bohužel tato prodleva zavinila těžké poškození organizmu. Oči ,neuropatie a pod.Přitom stačilo dát na začátku vyčůrat na proužek.     Manželka léta chodila po doktorech s chronickou únavou, bolestmi celého těla a neurologickými problémy. Stále nic, doporučena léčba na psychiatrii,až  jsem jí nechal vyšetřit na IKEMu, na imunologii. Borelia třetího stupně, únavový syndrom, neurologické poškození a totální zhroucení imunitního systému. Teď jsme oba díky odborným kvalitám některých lékařů invalidní a poměrně drazí pacienti. Přitom stačilo málo a mohli jsme ještě stále pracovat. Dnes vůbec "obvoďákovi " nechodím, všechno si vyřídím u odborných lékařů a přesto náš lékař na nás pobírá každý měsíc kapitační platby. Myslím, že tam jsou velké rezervy, protože praktičtí lékaři jsou dnes jen úředníci, kteří píší recepty a občas změří tlak., nebo v lepším případě pošlou na odborné vyšetření. V horším se pokouší léčit sami a většinou onemocnění zanedbají. Proto budu stále tvrdit,  že dnešní úroveň zdravotnictví je mizerná a bezkoncepční. Je fakt, že mám špičkové zařízení, inzulínovou pumpu.

MUDr Jiří Kilian 11.2.2008 18:54

Re: Mudr Kilian

Milý astere, já jsem v replikách nekomentoval stav našehgo zdravotnictví. Myslím si, že vím poměrně dost zdravotní péči, poskytované dětem,. Reagoval jsem na absolutismy v jednom z příspěvků a pak na obavy, vyjádřené v jiném příspěvku.  Není pravda, že nikdo si nevšímá chronicky nemocných, invalidů.

Vyšetření moči patří k poměrně standardním vyšetřením hospitalisovaných, stejně tak glykemie. . Bylo by divné, kdyby Vaši moč v nemocnici, kam Vás vozili, nevyšetřili.  Je možné, že vyšetřili a cukr nenašli, je možné že DM se projevil až poté.  Nevíém, nehodnotím,nekomentuji.

Nevím, co je to Borelia třetího stupně ani co je totální zhroucení imunitního systému.

Praktičtí lékaři pro děti a dorost odvádějí velmi dobrou práci a já to mohu sledovat na pacientech, které nám předávají do péče.  Nejsou to žádní úředníci, spolupracujeme s nimi velmi dobře a jinak to ani není možné. Já tvrdím, že zdravotní péče o dítě je u nás ve srovnání s jinými zeměmi skvělá, koncepční a je součástí našeho systému zdravotnictví a spolutvoří jeho úroveň.

aster 11.2.2008 20:01

Re: Re: Mudr Kilian

Špatně jsem se vyjádřil, borelia ve třetím stadiu, v současné době neléčitelná, pouze se podporuje imunitní systém. Je to v podstatě autoimunitní onemocnění s podobnými důsledky jako u nemoci AIDS. Samozřejmě to nevysvětluji, jen to mám vyčtené a byli jsme poučeni specialisty. Ještě k tomu diagnostikování mojí cukrovky. To byl právě ten problém, že celých půl roku nikoho nenapadlo udělat glykemii, hospitalizován jsem za celou dobu nebyl, až následně.S pediatry mám docela dobré zkušenosti u svých vnoučat. Ono opravdu záleží na zdravotním pracovišti, někteří soukromí specialisté jsou opravdu na úrovni. I špičková zařízení, jako je třeba IKEM. Také záleží na přístupu lékaře.

MUDr Jiří Kilian 11.2.2008 22:42

Re: Re: Re: Mudr Kilian

No vidíte, v klidu se domluvíme.

Třetí stadium borreliosy bych neviděl až tak černě jako Vy a srovnání s AIDS mi tedy nesedí ani trochu, nebojte se tolik.

ola 12.2.2008 0:25

Re: Mudr Kilian

a to budte rád, že jste dostal diabetes v čase, kdy máme všechno jako ve vyspělém světě- včetně analog. insulinů a insulinových pump. To před 20 lety byste měl maximálně bovinní PUR insulin bez péra a bez glukometru. Víte, že ČR je vzhledem k množství peněz co jde na péči a co její zdravotnictví nabízí- na prvním místě na světě?- to dle WHO. JINAK řečeno- český pacient má za málo peněz až moc muziky. To, že nejsou lékaři, sestry, to že se na Vás neusmívají a nekomunikují- to je jen následek jak se k nim společnost za posl. 18 let chová.Je to taky v lidech, ale ti co byli vlídní- ti už vyhořeli -ale politiky to nezajímá- a bude pro pacienty hůře.

Sam Křepelka 11.2.2008 16:33

konečně článek k pořádnému tématu

Konečně článek k pořádnému tématu. "Bitva" o Hrad skončí a posranci a serátoři se usmíří, protože jim jde o koryto. Ale zanedbané zdravotnictví, kdy se začíná dostavovat tzv. efekt spirály smrti,  tedy kdy se omezí péče v některé odbornosti, pak následuje snížení příjmů, sniží se tedy počet zaměstnanců, což vede opět ke snížení péče v jiné odbornosti atd. Přitom však narůstají náklady na provoz, které se snižují mnohem pomaleji než příjmy zdravotnického zařízení. Takže následuje propuštění dalších zaměstnanců s tím, že na lůžkovém oddělení slouží místo několika lékařů pouze jeden a někdy jenom neatestovaný lékař. U sestřiček je to obdobné. Takže všechna zařízení jmenovaná v článku, kde péči omezují ještě nejsou zdaleka na konci všeho. Ještě nepadli na hubu. Ještě tam mohou léčit. Zatím ! Ještě tam mohou pacienti chodit. Zatím !

Kopřiva 11.2.2008 17:30

Re: konečně článek k pořádnému tématu

Mne jen mrzí,že již 18let se mluví o reformě(vůbec se mi to slovo nelíbí)zdravotníctví.Poprvé má někdo ODVAHU do toho šáhnout a reakce jsou většinu negatívní)tisku).Dnes dopoledne jsem poslouchal p.profesora Kelnera.Opět,akciové společností jdou po zisku.Odpovědní pracovníci se mohou umluvit,že případné zisky půjdou zpět do zdravotnícví,ale p.redaktorka nic.Když p.Cibulka nezareagoval na nějakou poznámku zpěvačky,tak ho vyhodili.Mám názor,že šéfovat by měli manažéři a odborní lékaři by měli léčit.Chodím pro vnuka do školy.12.ti leté děti kouří už ráno.

Bianca 11.2.2008 21:31

Re: Re: konečně článek k pořádnému tématu

Hmmm, ctete nespravny tisk, zkuste Lidove noviny, Mladou frontu.... Vite, mit odvahu nestaci, odvaha take muze byt projevem nizkeho pudu sebezachovy.... V definici a.s. je, pokud se nepletu,  tvorba zisku jednim ze zakladnich znaku. A zeby se akcionari zisku zbavovali jeho opetovnym vkladanim do zdravotnictvi? No, takove filantropy aby pohledal!!! Neni mi tez prilis jasne, kde a jak ten zisk ty a.s.  chteji ziskavat. Za situace, kdy penize do zdravotnictvi prostrednictvi zdravotni dane, vydavane za zdravotni pojisteni vkladane nepostacuji ani na objem stavajici pece, kdy urcity objem zdravotni pece je poskytovan bez uhrady ze strany  tzv. zdrvotnich pojistoven, na naklady zdravotnickych zarizeni. Ze neco takoveho neni mozne? Ale je. Staci se  jen v tech zdrav., zarizenich  trochu poptat.  A vysledky sefovani manazeru? Staci se podivat na karlovarsko, do Pardubic, do Usti... To jen tak, z posledni doby. A bude hure...Co s tim maji co delat ty kourici deti, mi nejak unika. Snad jen, ze naklady na zdravotnicvi porostou...

Vítek 11.2.2008 15:31

Lékaři,

co myslíte, neprošvihli jste problém "našeho nejvyššího občana" už kdysi hodně dávno?

MUDr Jiří Kilian 11.2.2008 16:27

Re: Lékaři,

Myslím si především, že vkládat do osobních antipatií medicínu a naopak medicínu do osobních antipatií není patřičné.  A to ani jako vtip.

:) 11.2.2008 13:53

Švejnar a Klaus

Bože koukám, že jsem si spletl chlívek. Nějaký zdravotnictví koho to vlastně zajímá?

Dědek 11.2.2008 14:29

Re: Švejnar a Klaus

Asi jsi zbytečně mladý a zbytečně zdravý. Ne že bych Ti přál něco zlého ale jeden z těch dvou pánů je tady na pět let. Zmršený zdravotnictví je tady "na věčné časy a nikdy jinak"Rv

doktor 11.2.2008 13:38

Tvrdá pravda zkušeného lékaře,

kterou mnozí nechtějí slyšet. Holedbáme se na Evropu vysokým procentem srdečních infarktů, řešených nejmodernějšími léčebnými metodami (angioplastikou, trombolysou nebo bypassem) a s tím spojenou nízkou úmrtností. Na druhé straně ještě stále máme vysokou úmrtnost a trvalou invaliditu lidí, kteří přežili první dny po iktu (mozkové mrtvici), protože nemáme lidi ani peníze na jejich všestrannou rehabilItaci. Tím se už desítky let lišíme od zdravotnictví a sociální péče v rozvinutých zemích. Jak se k těmto otázkám staví současné ministerstvo práce a (a)sociálních věcí, všichni dnes a denně vidíme.

ola 11.2.2008 12:03

zdravotnický personál

 - lékaři a sestry jsou a budou brzy ještě více nedostatkové zboží. Bez nicj péče o pacienta zkolabuje. Ty magnetické rezonace  s PETem  za x desítky milionů Kč atd.- jsou bez kvalifikovaných lékařů jen hromadou šrotu. Hlavně, že nyní každý štěká, že musí platit 30 kč poplatečky, brzy nebude jich ani komu dávat...

Na okraj: Náchod- uzavření Centra bolesti, Most- zavírají se oddělení, Žatec- zavírá se dětské oddělení, ruší se pohotovost, Český Brod- odchod sester ve velkém, Üstí nad- Labem- chybí 52 lékařů a sester, Liberec - chybí 10 lekařů,  Karlovy Vary- napůl zavřena interna, neurologie, chirurgie, Cheb- zrušena neurologie v nemocnici atd. atd. Pacient si myslí při příjmu v nemocnici, nebo o službách, že o něj pečuje kvalifikovaný lékař- spíše jsou to lékaři po promoci- bez atestací.... dochází ke snížení kvality a pochybení přicházejí, únava, stressy z přetěžování... hlavně v nemocnicích akciovkách a s.r.o- kde jsou mzdy lékařů nižší o 10% a sester o 20% než v příspěvkových.

kacir 11.2.2008 12:34

Re: zdravotnický personál

ano, tak jest...

znám radiologie, kde moderní přístroje stojí zahaleny rouškou, protože ti co na nich uměli pracovat odešli a současný lékař raději pošle pacienta do fakultní nemocnice

Jura Jurax 11.2.2008 12:59

Re: zdravotnický personál

No jo, nedostatkové zboží - ale slyšel jsem názor - medicína šest let tvrdého studia, pak kolečko po špitále, atestace - a co za to? Kdežto třeba práva - pět let pohodového studia a pak za to výrazně víc. Nebo informatika - studium je sice náročné, je tam taky hlad po lidech, ale protože funguje trh, nedostatkoví pracovníci jsou dobře placeni. Zaplatí zákazník. Ve zdravotnictví to ovšem nejde - zdvihnout rovnou zdravotní "daň" všem je politikum znamenitě nepopulární a při současné rovnováze sil politicky sebevražedné díky populistické levici; zdvihnout ještě víc poplatky přímo konzumentům péče tuplem - kolik jen jekotu je kolem poplatků ve výši jednoho pakatele - dvou piv nebu půl škatulky cigaret.

Zadarmo nehrabe ani kuře - natož lékař, a ještě dlouhodobě. Doplňovat si příjem na slušnější úroveň stovkami hodin přesčasů ročně není cesta. Divím se lékařům, že tvrději nestávkují - asi jsou moc slušní a ctí Hippokratovu přísahu. To jiné profese takový ohled nemají a tvrdě žádají inflačné plus nárůst ... o dostanou ho.

A druhý názor -  je zajímavé nahlédnout do statistik brigád a zaměstnanání při studiu - totiž bezkonkurenčně vedou humanitní školy včetně práv, pak dlouho nic a pak obory přírodovědné a technické a na chvostu jsou medici - nemají holt čas.

Podotýkám, že obé je odposlechnuto, neověřoval jsem na tvrdých datech. Ale přijde mi to charakteristické.

Fafa 11.2.2008 13:18

Re: Re: zdravotnický personál

Stavkovani nema smysl. Medici a mladi doktori jsou mnohem mobillnejsi nez prumer populace a nedostatek doktoru skoro vsude. Proc stavkovat, kdyz je mozne celkem snadno odjet delat do Britanie nebo do Statu?  

kacir 11.2.2008 14:03

Re: Re: zdravotnický personál

medici nemají čas, protože jsou stáže, semináře na klinikách a cvičeních povinné... navíc obsah studia je skutečně náročnější. Medicína se nedá studovat jinak než prezenčně, a když člověk dosáhne individuálního plánu stejně musí být na požadovaných studijních povinnostech.

Dědek 11.2.2008 15:52

Re: zdravotnický personál

Něco o tom vím! Ve VN Plzeň pohlcené FN Plzeň byla uzavřena tato oddělení: laboratoře, nukleární medicina, psychiatrie, zubní, lékárna, oční, porodnice, gynekologie, neonatologie, ORL oddělení a možná ještě něco o čem nevím!!Rv(Y)

kacir 11.2.2008 10:31

Profesor Beneš správně řekl,

že je zarážející, jak dlouho byl nechán náš nejvyšší občan bez povšimnutí a učinění správné diagnózy.  V rámci správné diferenciální diagnozy by se nemohl dopracovat do současného stavu.

Doktor 11.2.2008 10:16

Je to tak

Staří, chronicky nemocní, invalidé - ti dnes nikoho nezajímají. A bude to horší po privatizaci zdravotních pojišťoven.

Bohužel jsme dnes svědky "sociálního darwinismu". Společnost egoistů, kde jediným kritériem je osobní prospěch i na úkor ostatních.  

MUDr Jiří Kilian 11.2.2008 10:20

Re: Je to tak

Nemyslím si, že nikoho nezajímají .

gerontusinza 11.2.2008 10:33

Zajímají, pane doktore, to ano, ale nikoli ty kteří jim mohou nějak ulehčit osud....Re: Re: Je to tak

bohužel.... Hezký den

ver 11.2.2008 11:33

Re: Zajímají, pane doktore, to ano, ale nikoli ty kteří jim mohou nějak ulehčit osud....Re: Re: Je to tak

zkuste být  trochu pozitivní , např . dnes svítí sluníčko , což je fajn . Kdekoli reagujete , působíte  , jak to říci , přinasraně.

jinak zdravím a s úctou

gerontusinza 11.2.2008 12:16

Pane v tomto případě s vámi musím souhlasit....Re: Re: Zajímají, pane doktore, to ano, ale nikoli ty kteří jim mohou nějak ulehčit osud....Re: Re: Je to tak

Pokud otevřu NP tak to není jen pocit přinas@ranosti, to je skutečně nas@ranost.... Nad lidmi s rozhledem chrousta  a jejich pocitu, že tyto chroustí problémy jsou ty nejdůležitější......  naštěstí těch pitomců je tady většinou tak do dvaceti,ale jsou pilní, to se musí říci..... Ale rád si oddechnu buď při normální práci nebo tzv.normálními lidmi.... A ti se jako vždy dnes rekrutují i v hospodě...... ;-) hezký den 

J. Ryba 11.2.2008 14:38

Re: Re: Je to tak

Promiňte pane doktore, ale víte pendrek. Asi žijete v jiném světě. V lednu 2007 si můj tehdy 66-letý kamarád začal stěžovat no to, o čem dnes vím, že se tomu říká "nespecifické příznaky" - teploty a únava, bez zjevných příčin. Od OL se mu dostávalo různých knížecích rad a doporučení, ať si koupí (!) Ibalgin. Tak to dělal asi půl roku, během kterého byl u OL snad 5x, se stejným výsledkem. Když už to začalo být hodně nepříjemné, tak v červenci zašel k léčiteli čili šarlatánovi. A světe div se, ten mu neprodal pytlík bylinek, ale poslal ho k jinému lékaři. A tomu lékaři zatelefonoval, řekl mu svůj názor na diagnozu toho pacienta a doporučil nějaká vyšetření, která ten lékař kupodivu nechal provést (jak jsem se později dověděl, toho léčitele znal a "věděl že nekecá"). Naše výborně organizované a vysoce humánní zdravotnictví už pak potřebovalo jen čtvrt roku na to, aby uznalo to, co věděl onen šarlatán - že pacient má rakovinu a že hlavně jsou zasažena játra. To byl konec září. Takže operace (říjen), při které se ukázalo, že už je to moc velké a operovat se to nedá. A že tedy chemoterapie. První volný termín - prosinec. Po prvním cyklu chemoterapie se stav pacienta dokonce subjektivně zlepšil. Jenže než se našel volný termín na druhý cyklus (konec ledna), tak se jeho stav zhoršil tak, že už se jí nemohl podrobit. Minulý týden měl pohřeb.

Nedávno jsem v radiu poslouchal prof. Štěrbu z brněnské dětské onkologie, který vysvětloval, jak je pro úspěch důležité začít s léčbou včas. Tomu, podle toho co říkal, na jeho pacientech velice záleží. Ale komu, kromě onoho léčitele záleželo na pacientovi, o kterém píšu? A to nešlo o člověka, odkázaného na sociální síť. Jako "prduch" stále pracoval ve svém podniku a vydělával tolik, že důchod, který dostával prohlašoval za "částečnou kompenzaci zaplacených daní".

MUDr Jiří Kilian 11.2.2008 16:01

Re: Re: Re: Je to tak

Milý J. Rybo, baže vím pendrek, čím víc se učím, tím častěji mám dokonce i  pocit, že nevím ani pendrek.  Má replika byla na větu :

" Staří, chronicky nemocní, invalidé - ti dnes nikoho nezajímají." 

Vy popisujete jeden případ neštěstí. Já jsem se pět let staral o hybně postižené děti, vypracoval jsem analysu, jejímž obsahem byla m.j. i věc časné detekce. Znám dost lidí, kteří se zajímají o handicap dětí, jeho primární, sekundární a terciární prevenci.  Nemyslím si, vzdor onomu pendreku z mého vědění, že by se o ně nezajímal nikdo.

S panem profesorem jsem v kontaktu poměrně často, máme společné pacienty a snažíme se jim pomoci. Klinika dětské onkologie FN Brno je skvělým pracovištěm se skvělými lidmi. To by Vám potvrdili rodiče pacientů. A já nemám za správné říci, že se nikdo nezajímá.

J. Ryba 11.2.2008 17:00

Re: Re: Re: Re: Je to tak

Pane doktore, nevykrucujte se. To, že čím víc se člověk učí, tím víc se dovídá o věcech, které neví je naprosto normální a samozřejmě to znám i z vlastní zkušenosti. Ale bohužel víte asi opravdu málo o fungování vztahu zdravotnictví - pacient. Zkušenost, kdy jste byl léčen jako "kus" praktickým lékařem můžete mít tak naposled z doby vašich studií.

Ve vztahu k dějům minulým se nemá používat kondicionálu, přesto se zde jeden přímo nabízí: Jak by se asi celý příběh vyvíjel, kdyby se OL začal zabývat skutečným stavem pacienta třeba po dvou měsících neustupujících nespecifických příznaků. V každém jiném zaměstnání podobné zanedbání smrdí vyhazovem, u vás je to "neštěstí". V každém jiném povolání se neštěstí vyšetřuje, zjišťuje se jeho příčina a samozřejmě i viník. U vás je to samozřejmě vis major. Konečně, pokud tím neštěstím míníte onoho OL, tak vlastně máte pravdu.

Naprosto chápu, že výsledek léčby závisí na synergii mnoha faktorů, ale proč to má kazit ještě tak bohorovná nevšímavost? A on ten OL v té neodpovědnosti nejel sám - pacient byl v okresní nemocnici vyšetřen, výsledky byly nahrány na CD a odeslán (vzhledem ke svému stavu sanitkou) na odborné pracoviště, vzdálené asi 100km. Tam se ukázalo, že to CD je prázdné. Takže pacient odjel 100km zpět a za týden se cesta opakovala, tentokrát již s CD, na kterém byla skutečně data. Odhlédnu od vlivu na psychiku pacienta, čekajícího na operaci, to neumím posoudit. Ale v normální firmě by to pořadatel takovýchto zájezdů dostal k proplacení, ve zdravotnictví se to zaplatí z bezedné kapsy pojišťovny, že. A tomu pacientovi to způsobilo další odklad léčby a patrně to přispělo k jejímu neúspěšnému konci.

Samozřejmě znám i lepší příběhy ze zdravotnictví, kdy všichni dělali to, co bylo potřeba a ještě k tomu dokázali přidat trochu osobního zájmu a účasti. Proto nechci generalizovat. Ale nelze generalizovat ani opačně.

zajicek8 11.2.2008 18:44

Re: Re: Re: Re: Re: Je to tak

Pane Ryboa,

 pokud budu  2 mesice chodit k obvodakovi, ktery mi bude udelovat hrabeci rady, tak seberu posledni zbytky rozumu a prehlasim se k jinemu, pripadne si zajdu na placenou na kliniku.

Chodit k nemu pul roku a pak zehrat na to, ze nic nedela je alibismus.

Vzhledem k tomu, ze jsem Po-Pa dlouhodobe v zahranici, komunikuji se svym OL mailem, pripadne se sejdeme o vikendu. Zdarma, za 30 Kc a nejsme pribuzni.

Dobri lekari, i praktici, existuji, ale musite si je najit sam.

MUDr Jiří Kilian 11.2.2008 18:58

Re: Re: Re: Re: Re: Je to tak

Nejsem to já, kdo generalisuje. Má reakce byla právě na onen absolutní soud, vyjádřený onou větou " nikdo se nestará o.." Já tvrdím, že to není pravda a na příkladech jsem uvedl,. proč. Nevím, co je v tom za vyjrucování,.

Já jsem psal o tom, že Vy jste zmínil jeden případ neštěstí., Tím neštěstím  mám vše, co toho muže postihlo. Nejsme od toho , abych hodnotil péči o dospělé a nejsem od toho, abych hodnotil svědectví ze druhé ruky. Ani to nedělám.