20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
janoryna 13.10.2007 18:59

Re: VZP ničí české zdravotnictví a zejména ničí trh v této oblasti. Je to jen prostředek zlodějů a podvodníků ! Je nutné ji zrušit ! Dzp.

a to ještě socani po osmi letch vyměnili ředitelku.

vládík 13.10.2007 14:59

Dva možné důvody

1. V Praze dojdete k lékaři "přes ulici" snáz, než když musíte autobusem, který jede jen dvakrát denně. Není to o zbytečných návštěvách v Praze, ale o odkládání návštěvy, případně vynechání poslední kontroly u obyvatel vesnic.

2. Některé platby jsou odstupňovány podle kvalifikace lékaře. Je pravděpodobné, že v Praze je relativně větší počet lékařů s vyšší kvalifikací.

zajíček8 15.10.2007 9:19

Re: Dva možné důvody

Hlavně v té statistice není vidět procentuální rozdělení pacientů dle věku, které hodně ovlivňuje výši čerpání. V Praze a velkých městech je vyšší % produktivních zaměstnanců u jiných ZP než VZP, a to ovlivˇbuje skladbu pojištěnců.

Statistika není ani elementárně rozdělena na výdeje za léky a ostatní péči.

doktor 13.10.2007 14:25

Autor i statistikové zapomněli

na rozdíly demografické, rozdíly v nemocnosti a v sociální péči v jednotlivých krajích. Zajímavá by také byla statistika o zdravotním stavu obyvatel v krajích, bývalých okresech a velkých městech.. To zjednodušené myšlení autora mi připomíná dobu před 20 lety. 

MUDr Jiří Kilian 13.10.2007 20:50

Re: Autor i statistikové zapomněli

Ale doktore, ¨to si asi děláte legraci :-)) jaké demografické rozdíly mohou vysvětlit rozdíl v nákladech na poskytnutou zdravotní péči ?  Já bych spíše zjišťoval, zda je odchylka statisticky významná a na jaké hladině významnosti¨. Pak bych zkoumal, jaký podíl z této ceny má lůžková péče.

Mám za to, že je z oněch údajů ZP zřejmé, že v Praze jsou lidé léčeni dráž než jinde. To nutně nemusí být odrazem nějaké vědomé špatnosti.

Zoufalství systému zdravotní péče a jejího financování se projevuje mnohem vážněji, než jen v této zde zmíněné rozdílnosti ceny. Vážněji jednak proto, že zatím skrytě, jednak proto, že řešení systémku zdravotní péče a jejího financování je u nás ryze stranická záležitost a pravá politika, to slovo odvozené od řeckého POLITIKON, neboli vorzený smysl lidské přiírozenosti pro obec a národ,  je ušlápnuta upřímným myšlšením, prostředníčkem a jinými pikanteriemi, zdobícími naši politickou scénu zleva doprava.

Jsme národe fanoušků. To je naše chyba. Zakrýváme oči jak malé batole, které nechce vidět něco nepříjemného,  před špatnostmi svých oblíbených. Když jim něco vbytjkneme, jsme hned za nepřátele jedněch a fanoušky druhých. Ještě bychom se měli porvat.

Ohled na budoucnost, jako největší věc vůbec, prodáváme za nadržování svým oblíbencům a spílání těm, kteří možná i právem, nepatří mezi nám milé. Primární úkol, kterým je péče o blaho vlasti, je nám frází. Marné.

Fafa 13.10.2007 21:45

Re: Re: Autor i statistikové zapomněli

jaké demografické rozdíly mohou vysvětlit rozdíl v nákladech na poskytnutou zdravotní péči ?

No to si snad delate legraci Vy? Co treba prumerny vek pacientu/pojistencu? Nebo snad mame verit, ze fraktura kycle ma stejne riziko komplikaci u pacienta s vekem 50 jako u pacienta s vekem 90 let?

MKUDr Jiří Kilian 14.10.2007 7:58

Re: Re: Re: Autor i statistikové zapomněli

Ale milý(á) Fafa,  jak chcete skrze Vámi uvedené rozdíly risik komplikací v závislosti na věku zdůvodnit rozdíly v ceně spotřebované péče, dané geograficky ? Máte za to, že rozdíly průměrného věku pacientů jsou mezi kraji natolik významné ?

Pokud víme, nakolik se spotřebovaná lůžková péče podílí na celkové spotřebované péči, můžeme  říci, že cena lůžkové péče je v Praze dražší. To ovšem můžeme říci i tak, protože je pochopitelné, že cena péče na universitních klinikách je dražší, byť i by tato péče byla poskytnuta ve výkonech, ke kterým jsou kompetentní i neuniversitní pracoviště.  Nevíme, nakolik je různá cena péče ambulantní, poskytnuté tzv. privátními zdrav. zařízeními.

Zkuste vzít dané dílčí údaje, citované autorem článku, jako jeden z markerů disproporcí systému a vyhnout se při tom podezření na nevraživost vůči Pražanům. Nic víc , než že cena péče, poskytnuté Pražanům, je větší než cena péče poskytnuté jiným občanům ony údaje nevyjadřují a interpretovat  rozdíly v ceně poskytnuté  péče jako nějaká obvinění lidí je docela mimo mísu.  Navíc lze vidět akorát to, že medicína není byznys a zdravotnické zařízení není podnik, jak se někteří striktní propagátoři ryzího trhu snaží prosadit. Stejně jako garance základního školství je zdravotní opéče a její garance věcí státu se všemi nevýhodami, které to oproti trhu přináší. Bylo by naprosto zbytečné stavět za dané situace po Praze nějaké menšéí nemocnice okresního typu - byť by o něco snížily cenu péče, poskytnuté Pražanům, náklad yna jejich budování a provoz by byly vyšší, než ta úspora a průvodné jevy takové změny by nesly řadu potíží, včetně těch ve výuce mediků.

Pane doktore, 14.10.2007 16:44

Statistikove,

Ano, myslim, ze rozdily prumerneho veku pojistencu VZP mezi jednotlivymi kraji mouhou byt velmi vyznamne. Myslim si totiz, ze pro zamestnane pojistence je v Praze podstatne jednodussi najit jinou pojistovnu nez VZP.  

zajíček8 15.10.2007 9:24

Re: Re: Re: Re: Autor i statistikové zapomněli

Pane doktore, vy prostě tu budete stále dokola opakovat svoji pravdu a už zapomínáte na veřejné nářky VZP, že má horší skladbu pojištěnců než jiné  a tyto nářky byly oficiálně uznány a ostatní pojišťovny převádějí VZP peníze ze svého vybraného "pojištění" na základě nevyrovnané skladby pojištěnců.

Věková struktura pojištěnců a jejich %zastoupení v jednotlivých krajích velmi významně ovlivňuje náklady na jednoho pojištěnce po regionech. 

JJ 13.10.2007 13:11

Provoz nemocnice/ ordinace v Praze bude vzdy drazsi nez v okresnim meste

.

Ruda 13.10.2007 11:58

Základní chyba

V celém povídání je základní chyba, protože není pravda, že VZP platí všem zdravotníkům stejně. Např. operace slepého střeva v nějaké okresní nemocnici stojí několika násobně méně než ve fakultní nemocnici, ale nejen to cena té samé operace v jedné okresní nemocnici se výrazně liší od ceny jiné nemocnici i ve stejném kraji. Takže tato uvedená statistika je jenom kupa nic neříkajících čísel.

lucina 13.10.2007 11:10

ˇčím to asi je?

možná, že je to tím, že v Praze se dostane trpícímu kvalitnější (a tím dražší) péče. Zkusil jste porovnat nemocnost a úmrtnost, životní prostředí atd, aby to aspoň vypadalo, že se pokoušíte o seriózní pohled a ne jen protipražské štvaní?

zajíček8 13.10.2007 9:35

Statistika

Statistické údaje jsou prezentovány nejhorším možným způsobem ve stylu - vlk se nažral a koza zůstala celá.

Jaké je věkové složení pojištěnců? Troufám si tvrdit, že u VZP věková struktura pojištěnců ve velkých městech neodpovídá věkové struktuře obyvatelstva. Prostě jenom proto, že ve velkých městech je snazší najít si jinou pojišťovnu a i odborní lékaři mají smlouvy s vícero pojišťovnami. Ale na vesnicích a malých městech v kraji Vysočina - kolik ´ékařů má slouvy s více než jednou pojišťovnou?

Jaké je složení výdajů - léky, nemocniční výkony, odborní lékaři, laboratorní vyšetření, jiná odborná vyšetření?

K tomu mám jediné, dodej, milá VZP i ostatní ZP, statistiku s nějakou vypovídací hodnotou, a ne jediné číslo, kterým naštveš vzdělané(vědí, že nic neříká) a nasereš nevzdělané, protože oni určitě nečerpali péči v dané výši a cítí se být zneužiti tímto systémem. 

Novák 13.10.2007 7:50

Inu statictika je mocná věda

Náklady na jednoho pacienta? To tedy znamená, že pražák jjde k doktorovi až když už má smrt na jazyku a musí být pracně (a draze) léčen, zatím co jinde jde s každým loupnutím v kříži (chtěl jsem to napsat jinak, ale slušnost mi nedovolila).Je to dobře nebo špatně?

V této souvislosti by asi byl vhodnější údaj o nákladech na jednoho pojištěnce

petrph 13.10.2007 8:33

Ba ne, je to správně

Pojištěnec je pro pojištovnu pravidelný a bezpracný příjem,

zatímco za pacienta musí pojištovna platit, takže se jim promítne ve statistice výdajů.

Jinak řečeno, když Vy nejdete celý rok k doktorovi, tak jako pacient nestojíte pojištovnu ani korunu (možná kolem 300 Kč za kapitační platby), ale jako pojištěnec stejně platíte jako mourovatej...

honzak 13.10.2007 7:15

pakliže jsem pochopil

správně, tak ony údaje vznikly podělením nákladů pojišťoven v tom kterém místě počtem pojištěnců zde bydlících.

Mnohem zajímavější by byl údaj, který by náklady dělil počtem OŠETŘOVANÝCH pojištěnců tamtéž.

rolandszewczyk 13.10.2007 0:36

prosím

ještě najděte,kolik bylo vyplaceno na nemocenských dávkách a nakonec kolik bylo křížkovejch lázenských pobytů

Bohata9 13.10.2007 6:19

Náklady na pražské občany

Jsou nesrovnatelně vyšší než na ostatní občany.V Praze jsou lidé ,kteří jezdili "po lázních před sametem a jezdí po nich i dnes .Běžte se podívat do nějakého mondénního lázeňského střediska.

lucina 13.10.2007 11:05

Re: Náklady na pražské občany

Nevím o co vám jde. Chcete Prahu zrušit nebo se do ní nastěhovat? Pokud jde o ty, kdo do lázní jezdí za mondénou, asi nejsou nemocní a tudíž je neplatí pojišťovna. Radím vám, za mondénním děním nejezděte do Varů ani na křížkový poukaz, ani za své, protože lázeňský řád moc dobrodružný život neumožňuje,  v sezóně křížkové lázně nedostanete a v zimě je tam tak hnusně (stejně jako v Mariánkách a Luhačovicích), že vám na "lázenské povalečování" zajde chuť.

pepawo 13.10.2007 23:27

Re: Re: Náklady na pražské občany

Byl jsem v jedněch severočeských lázních jen jednou. Odhaduji to takhle (nepočítám cizinu): 40 % Praha, 40 % Mladá Boleslav, 20 % ostatní republika.

Lída 15.10.2007 9:30

Re: Re: Re: Náklady na pražské občany

Z jedné návštěvy lázní, ale těžko můžete dělat nějaké závěry. Já jsem taky byla v lázních jen jednou a to ještě jako doprovod dítěte. V našem případě to zase bylo tak, že z Prahy tam zrovna nebyl vůbec nikdo, z Mladé Boleslavi jedno dítě. Ale nenapadlo by mě z toho dělat závěr, že pražské děti do lázní nejezdí.