20.5.2022 | Svátek má Zbyšek


ZDRAVOTNICTVÍ: Kolik stojí pacient dle regionů

13.10.2007

Asi před čtyřmi lety jsem psal o platbách na jednoho pacienta v roce 2002 ,dle regionů a Zlínský kraj byl na konci tabulek.

Nejnovější data, která zveřejnila VZP, jsou z 13.9.2007 a ukazují náklady na jednoho pacienta.

Vyplývá z nich, že průměrný Pražan stál v loňském roce Všeobecnou zdravotní pojišťovnu téměř 20 tisíc Kč, náklady na občana Domažlicka, Jesenicka a Zlínského kraje byly o 5 tisíc nižší.

Protože VZP hradí ve všech regionech zdravotníkům stejně, údaje ukazují, že někde chodí lidé k lékaři častěji, případně absolvují další zákroky nebo VZP neplatí stejně, což je horší varianta.

Data také zpochybňují rovný přístup k péči zaručený ústavou.

Dole pod textem je umístěna malá poznámka: “Započteny jsou údaje za pojištěnce v rámci okresu nebo kraje, i když se léčil mimo jeho hranice.“ Tím padá argument o složitých vyšetřeních na pražských klinikách. Od posledního zveřejnění údajů asi před třemi lety došlo k dalšímu propadu, takže v průměru je na město Prahu 19 640 Kč na jednoho pacienta – nárůst je o 3 560 Kč na pacienta. Na Zlínský kraj pak na jednoho pacienta připadá 15 474 Kč a nárůst byl 2 526 Kč.

Zajímavá je poslední poznámka k tabulce, na kterou dávám odkaz: „Nízké výdaje na krajská města, kde je jen ´obyčejná´ velká nemocnice – České Budějovice, Zlín, Jihlava a mohou být i příkladem pro úspornou nabídku komplexní zdravotní péče.
Ovšem nejdříve však bude třeba ověřit jestli není nutné tamní nabídku zdravotnických služeb rozšířit“.

Zajímavý je rozdíl v jednotlivých městech, přitom regionální rozdíly ve výběru pojistného neexistují, jsou všude stejné.

Existuje jediné positivum, a to že "Valaši sú zdravější".Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...