22.6.2021 | Svátek má Pavla


ZDRAVOTNICTVÍ: Kolik stojí pacient dle regionů

13.10.2007

Asi před čtyřmi lety jsem psal o platbách na jednoho pacienta v roce 2002 ,dle regionů a Zlínský kraj byl na konci tabulek.

Nejnovější data, která zveřejnila VZP, jsou z 13.9.2007 a ukazují náklady na jednoho pacienta.

Vyplývá z nich, že průměrný Pražan stál v loňském roce Všeobecnou zdravotní pojišťovnu téměř 20 tisíc Kč, náklady na občana Domažlicka, Jesenicka a Zlínského kraje byly o 5 tisíc nižší.

Protože VZP hradí ve všech regionech zdravotníkům stejně, údaje ukazují, že někde chodí lidé k lékaři častěji, případně absolvují další zákroky nebo VZP neplatí stejně, což je horší varianta.

Data také zpochybňují rovný přístup k péči zaručený ústavou.

Dole pod textem je umístěna malá poznámka: “Započteny jsou údaje za pojištěnce v rámci okresu nebo kraje, i když se léčil mimo jeho hranice.“ Tím padá argument o složitých vyšetřeních na pražských klinikách. Od posledního zveřejnění údajů asi před třemi lety došlo k dalšímu propadu, takže v průměru je na město Prahu 19 640 Kč na jednoho pacienta – nárůst je o 3 560 Kč na pacienta. Na Zlínský kraj pak na jednoho pacienta připadá 15 474 Kč a nárůst byl 2 526 Kč.

Zajímavá je poslední poznámka k tabulce, na kterou dávám odkaz: „Nízké výdaje na krajská města, kde je jen ´obyčejná´ velká nemocnice – České Budějovice, Zlín, Jihlava a mohou být i příkladem pro úspornou nabídku komplexní zdravotní péče.
Ovšem nejdříve však bude třeba ověřit jestli není nutné tamní nabídku zdravotnických služeb rozšířit“.

Zajímavý je rozdíl v jednotlivých městech, přitom regionální rozdíly ve výběru pojistného neexistují, jsou všude stejné.

Existuje jediné positivum, a to že "Valaši sú zdravější".Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.