13.8.2020 | Svátek má Alena


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 7.7.2020 22:07

Děsí mě představa, že o těchto věcech za nás rozhodují poslanci.

Je to arogantní!

J. Pospíšil 7.7.2020 21:08

Stačí si přečíst knihu Eutanasie a vůbec publikace prof. MUdr Munzarové, která se touto problematikou zabírá již generačně.

V. Kučer 7.7.2020 18:57

Napíši asi něco nevhodného ale o peníze jde až v prvé řadě. Na zdravotnictví se dává více než 300 miliard ročně, z toho polovina se dává na ty co mají méně než rok před smrtí. Moje babička byla do 99 let docela fit, došla si do lednice, na WC, k televizi. Poté dostala infarkt, vyléčili jí, doktorka říkala zázraky se dějí, ale už nevstala. Ležela ještě 3 měsíce na LDN. Ani nevěděla kde je, přesto bych s eutanazií nesouhlasil. Takových příkladů zná jistě každý plno. Otci mého kolegy měli amputovat nohy, poté co jeho děti opustili nemocnici podepsal reverz že nesouhlasí, bylo mu více než 80 let. Občas čteme dojemné články jak mladému člověku nepracuje mozek, je na přístrojích, rodina prodala barák a přesto potřebuje další peníze. Babička by řekla živá mrtvola. Byly doby že ho doktoři odpojili, dnes si to nedovolí protože by je zavřeli za vraždu. Nevím co bych dělal být na místě té rodiny.

P. Zinga 7.7.2020 17:24

Přeji panu

A. Renjascu blahodiní dlouhého umírání jako třešničku na dortu dlouhého, produktivního a prospěšného života. Jeho děti mu to určitě dopřejí.

A. Renjascu 7.7.2020 17:51

Vidím, že je zde více těch co provozují selektivní čtení a nebo možná nechápou psaný projev. Přát vám nic zlého nebudu i když bych vám mohl také nabídnout skvělé produkty vašeho typu myšlení.

T. Vodvářka 7.7.2020 20:12

Jste odporný člověk, pane Zingo.

P. Adámek 7.7.2020 17:21

Titulek to vystihuje přesně. Eutanázie je už tisíckrát prodiskutované téma teď je "znovu na scéně", všechny argumenty pro ni i proti ní už byly n-krát řečeny a řekl bych, že většina lidí už si názor udělala. U mě převažují argumenty pro ni a nic na tom nezmění to, že někdo zase publikuje argumenty proti. A stejně tomu bude i z druhé strany. Až je mi líto papíru, respektive kybernetického prostoru.

P. Zinga 7.7.2020 17:20

Lékaři v Česku jsou proti, protože udržovat při "životě" zombii je lukrativní. Nikdo nemá právo na můj život, ani Bůh a ani stát.

Autor nezmiňuje, že dříve byl proces umírání rychlejší a lidé tudíž "neživořili" tak dlouho, jako dnes. Ležet na posteli s otevřenou hubou a visící slinou: to je život?

Člověk končí jako člověk v momentě, kde nepoznává své nejbližší. Od té doby je živoucí mrtvolou, jejíž existence nemá smysl.

Předejít tomu lze "rozhodnutím pacienta", v jaké situaci si žádá ukončení existence v případě, že to v danou chvíli není schopen artikulovat sám.

J. Jurax 7.7.2020 16:30

No jo, no, furt se dá spáchat sebevražda. Pokud je jí tedy člověk fyzicky a mentálně schopen. Legislativy k tomu netřeba.

M. Vlasák 7.7.2020 15:18

Naprostý souhlas, politici dnešní koalice vycítili, že by na tom mohli získat body zdravých, kteří se bojí umírání nebo péče o nemohoucí blízké a tak otevírají Pandořinu skřínku vrcholného hedonismu a nezodpovědnosti. Jenže ono platí: čiň ďáblu dobře, peklem se ti odmění.

V. Čermák 7.7.2020 16:47

Politici-zákonodárci spíš "vycítili", že je to téma dosud neřešené, takže je dobré se o tom aspoň seriozně bavit...

J. Krynický 7.7.2020 14:15

Možná by bylo dobré, kdyby se autor předtím, než začne blábolit o kluzké ploše, podíval v jakém stavu bylo těch tisíc lidí a jaká byla jejich prognóza.

Člověk "neschopný artikulovat", přežívající na přístrojích dokud mu neselžou orgány nebo ho nezabije sepse z proleženin, bez šance na uzravení, s "nadějí" na další měsíc "života". Ano to je evidentní zneužití lékařské moci.

Bylo by dobré, aby autor aspoň měsíc dělal sanitáře v nějakém zařízení pro dožívající, omýval ta v lepším případě bezduchá, v horším trpící těla a hovořil s už prakticky pozůstalými nucenými sledovat jak se zaživa rozkládá tělo jejich rodiče, prarodiče nebo ještě hůř potomka.

Kdo má právo prodlužovat utrpení, které je bez šance na jiný konec než smrt? Kolik lidí by mohlo být zachráněno pro roky a desítky let života, kdybychom neprodlužovali živoření o týdny?

M. Krátký 7.7.2020 13:19

Souhlasím - ALE - bylo mi cca 14 let když jsem v roce 1957 ležel ve velké nemocnici v Praze s těžkou anginou a na tom pokoji se trápil cca 50ti letý pacient s nějakou plicní chorobou - byla to síla to jeho nedýchání. A druhý den kolem jeho postele dali plentu a za chvíli zmlknul a pak ho odvezli - bral jsem to už tenkrát jako milosrdenství - hezký den !!

J. Krynický 7.7.2020 14:17

Dnes by ho připojili na přístroje a další tři měsíce dýchali za něj. Další tři měsíce by se dusil, než by mu konečně odešlo tolik orgánů, že už by to přístroje nezvládly. Další tři měsíce mučení pro něj i veškeré příbuzné.

M. Burešová 7.7.2020 10:06

Eutanazie je otázkou lidského soucitu. Umožňujeme zemřít zvířatům, která trpí - proč bychom neměli umožnit zemřít lidem, kteří trpí? Jistě je otázkou, proč trpí. Specifická bolest? Neúčinná léčba bolesti? Beznaděj z pouhého přežívání bez naděje na zlepšení?

My přece nevidíme do hlavy člověku, kterému se žije tak špatně, že žít nechce. Ve jménu lidskosti nutíme DRUHÉ, aby prožívali stavy a pocity, od kterých chce utéct. Stavy a pocity, ve kterých by - pravděpodobně - odpůrci eutanazie žadonili, aby mohli (také) zemřít.

Pokud někdo chce žít, ať pro něj lékaři udělají, co mohou. Pokud někdo chce zemřít, ať ho společnost nechá odejít.

A. Renjascu 7.7.2020 13:23

Se soucitem to nemá mnoho společného právě proto, že je to tak snadno zneužitelné. Pokud lze uplatit politika, pokud lze uplatit soudce a pokud lze uplatit policistu, tak si sama odpovězte, zda dokáží lační či unavení příbuzní uplatit lékaře. O zneužití doporučuji níže uvedený odkaz a přečtěte si i pokračování.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/esej-euthanasie-na-pozadani-i-bez-1.A191108_230742_p_spolecnost_wag

M. Burešová 7.7.2020 13:48

Všechno je zneužitelné. Lidé mají majetek - a jiní lidé to zneužívají a kradou. Děti chodí do školy - a někteří rodiče zneužívají učitele (netvrdím, že penězi, může to být pochlebování, životní polepšení a tak) a tlačí je do neetického chování. Lidé ŽIJÍ - a jiní lidé toho zneužívají, využívají někoho k sexu, někoho k otroctví.

Život není možné nastavit tak, aby nebyl zneužitelný. Když se budeme snažit o nesmyslné, nedosáhneme ničeho - a někdo za naše sny=omyly zaplatí. V případě eutanazie zaplatí utrpením. Nesmyslným, bezdůvodným utrpením - které mu společnost vnutí, protože se bojí ...... toho, že někdo něco/někoho zneužije.

A. Renjascu 7.7.2020 14:04

Škoda, že jste si nedala práci přečíst ten odkaz. Pokud máte takový "bezbranný" přístup k zneužitelnosti, tak můžeme zrušit recepty na léky a nechat to na lidech, můžeme zrušit omezení pro vlastnictví střelných zbraní, zrušme tajné volby, obnovme trest smrti a další a další věci, které jsme omezili či nepovolili z obav ze zneužití. Pokud se někdo chce zabít, tak již dnes k tomu má dostatek možností, netřeba do tohoto kšeftu tahat i lékaře. Mnoho lidí pokládá za bohulibý smysl svého života bořit různá tabu a pak jsou překvapeni, že se to nějak vymklo z rukou, že to tak přece nemysleli. Ano, jak již to vyjádřil někdo jiný: cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly a já bych dodal, že i bezbřehou naivitou.

A. Renjascu 7.7.2020 14:15

Tady máte všechny odkazy:

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/esej-euthanasie-na-pozadani-i-bez-1.A191108_230742_p_spolecnost_wag

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/esej-euthanasie-na-pozadani-i-bez-2.A191108_231457_p_spolecnost_wag

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/esej-euthanasie-na-pozadani-i-bez-3.A191108_232033_p_spolecnost_wag

M. Burešová 7.7.2020 14:32

Pane - nebo paní - Renjascu

Odkazy nejsou potřeba. Ono je to totiž hodně jednoduché rozhodování, pokud si představíte konkrétní situaci.

Budete stát nad postelí, kde leží někdo Váš blízký. Dítě, rodič, životní partner. A bude trpět. Možná tiše, možná bude bolestí křičet. Protože má smůlu a na jeho bolest není ani léčba, ani účinný lék. Ani naděje na zlepšení. A tak už chce odejít.

No - a Vy si buď řeknete: "Sorry, to dáš, jen si tu těch pár měsíců protrp, já jsem ten, co Ti tuhle cestu vybral".

Nebo si řeknete: "Vydrž, už jen chvíli, měl jsem odvahu dopřát Ti vlastní rozhodnutí. Unesu i smutek z Tvého odchodu. Nechci, abys procházel peklem, jdi tam, kde bolest není. Jdi tou cestou, kterou chceš jít."

A. Renjascu 7.7.2020 15:20

Chápu váš postoj, jste ten typ člověka, který pracovně nazývám Argumenty netřeba. Podle vás stačí zahrát na city a všem je to jasné, ale já tomto přístupu hluboce nedůvěřuji, protože přináší většinou ohromné a nekontrolovatelné zlo. Dnes šikovný režisér natočí dojímavé drama o pedofilovi či hromadném vrahovi, tak, že nezůstane oko suché. Vy se zřejmě domníváte, že uvedením nějakého vzorového, smutného příkladu to udržíte pod kontrolou, ale smrt neudržíte nikdy a nikde pod kontrolou pokud ji pustíte ze řetězu. Já jsem u té postele o které píšete stát musel, žel..., ale ani dnes bych ani v jednom případě neměnil. To, že to pro nás bylo těžké neznamená, že ztratím rozum a začnu si hrát s něčím co nelze mít pod úplnou kontrolou. Jen lidé jako vy se domnívají, že všichni musí mít dobré motivy, že nikdy nebude zájem na tom jak zmírnit tlak na prázdné důchodové systémy, že již navždy musí být demokracie a že to vždy dobře dopadne. Já takovou perspektivu pokud zkoumám lidskou historii nemám a ve všeobecné dobro nevěřím. Stačí se jen trochu ohlédnout zpět na ty tatíky a mamky jak skvěle zvládly 6 mil. Židů a z toho 1,5 mil. dětí a ještě jím doma chutnalo.

M. Burešová 7.7.2020 15:48

Nejde o to, že to bylo těžké pro Vás. Jde o to, že to bylo těžké pro toho umírajícího.

Dokud budete myslet na sebe, nikdy nevytvoříte dobrý svět pro druhé lidi. Vždycky to bude Váš (sobecký) svět.

A. Renjascu 7.7.2020 16:17

Škoda, že máte tak selektivní čtení, ale zřejmě to souvisí vaším nezájmem o argumenty. Dnes je mnoho lidí, kteří mají nějakou utkvělou představu, kterou se druhým v lepším případě snaží sdělit a v horším případě vnutit. Pokud má nějaká, jakákoliv debata vést k hledání pravdy, tak se střetu s argumenty nelze vyhýbat, ale je třeba je podrobit zkoumání pravdivosti. V případě ignorování argumentů se vytváří právě ta sobecká společnost o které píšete. Vše to vede k tomu, že lidé jsou stále psychicky nejstabilnější a svůj život staví výhradně na pocitech a prožívání. Výsledkem bývá horší zlo než to které hrozilo. A to mluvím jen o těch naivních, kteří po celé dějiny dělali stafáž těm, kteří zlo vytvářeli zištně a plánovitě.

J. Krynický 7.7.2020 14:21

Pokud je někdo zdravý a doma, pak má spoustu možností, jak se zabít. Pokud je nemocný, upoutaný na lůžko v nemocnici a nedejbože "neschopný artikulovat", tam nemá možnost žádnou.

A. Renjascu 7.7.2020 14:30

Čili to rozhodnete za něj? Víte jaká je vůbec situace v zemích, kde se to povolilo? A nemám na mysli mediální obraz, ale real, kdy mnozí stáří lidé ve strachu ze zneužití sepisují dokumenty, že si v žádném případě nepřejí eutanazii. Již dnes se v nemocnicích odpojuje, ale teprve když se tomu dá svolení, tak nastane mazec. Nikdo není schopen to pak již účinně kontrolovat.

J. Jurax 7.7.2020 16:46

Dnes a u nás má smůlu, i když schopný artikulovat ještě je.

Kamarád umíral na rakovinu člověka, před cca deseti lety. V podstatě neustále obluzen léky proti bolesti ležel a čekal skoro tři měsíce, než mu konečně selže něco, bez čeho se nedá přežít. Prý prosil, ať mu těch opiátů dají o trošku víc ... to vím od jeho sestry, já to na vlastní uši pochopitelně neslyšel. Nevím, jestli ho vyslyšeli ... nicméně dostat se do podobné situace mám za to, že bych něco jako euthanasii pro sebe nejspíš uvítal.

V. Kučer 7.7.2020 18:09

Jeden pátek mě začal bolet zub, říkal jsem si že na pohotovost nepůjdu, ušetřím stovku a ani jsem nevěděl kde je a tak to vydržím do pondělka. V pondělí ráno byl mému utrpení konec, zubařka mi zub vytrhla. Co si asi tak myslí člověk který ví že ho z bolestí vysvobodí až smrt.

V. Vérosta 7.7.2020 20:59

Tohle problém není. Problém je, když se rodina potřebuje legálně zbavit babičky, kterou už nepotřebují. a potřebují její peníze. Nebo neměli by se usmrtit už novorozenci s nějakou těžkou vadou? Stačí je shodit ze skály ...

Ś. Svobodová 7.7.2020 9:55

Tak že protože větší část žádajících o euthanázii bude žádat z jiných důvodů než fyzického utrpení, tak se ta menší část musí smířit s koncem života v bolestech? A pohádky o tom jak si dnešní medicína dokáže s fyzickým strádáním poradit si nechte.

R. Dubravský 7.7.2020 8:44

Autor staví na chybném předpokladu, že bolest trpícího pacienta bude účinně tlumena. Pokud nejste prominentní pacient, tak ty léky (v podstatě silné drogy) prostě nedostanete. A když budete křičet bolestí, ještě vám personál vynadá. V takové situaci, a nepřeji nikomu aby se do ní dostal, vidíte euthanasii úplně jinak, než nějaký moralista na konferenci.