27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jarda 14.2.2009 14:24

Re: technika na hranici fantastiky

Avomet byval vynikajici pristroj; sehnat se sice dal, ale pro kutila byl velmi drahy. Dnes by asi byl oznacen jako vyrobek pro profesionaly. Kdo chce poradnou vec ktera vydrzi, nepujde si ji koupit v akci do Tesca ci Hypernovy.

Magor Milda 14.2.2009 16:07

Re: technika na hranici fantastiky

Mám takový Avomet z Metry Blansko ve své sbírce, byl to dárek mé maminky k 18 narozeninám. Stál tenkrát 685 Kčs což byla půlka měsíčního platu mladého inženýra. Dnes mám mnohem lepší a nákladnější vybavení ale když vezmu tenhle Avomet v té černé krabičce do ruky, vzpomínám na svoji maminku. Mám ale i přístroje z r. 1910, třeba Siemens a Halske a Avometova předchůdce, Multavi.

krmič 15.2.2009 13:53

Re: technika na hranici fantastiky

Snad bude stát za pozornost, že já jsem poprvé uviděl Avomet jako kluk v 50. letech na Zdravotnické škole ve Vítkovicích (kde moje maminka učila). Měli jich tam hromadu a budoucí zdravotní sestry je opravdu používaly při výuce běžné středoškolské fyziky. Taky chemické laboratoře byly velmi dobře vybavené přístroji.

V 60. - 70. letech to ovšem byl už Avomet II. Ale i ta jednička v 50. letech byl solidní přístroj.

Tx 15.2.2009 8:10

Re: technika na hranici fantastiky

Píšete česky líp než někteří, kteří ty české školy mají...

cipísek 15.2.2009 11:57

Re: technika na hranici fantastiky

Já tuhle pískací věc postavil na chatu a myším se to nelíbilo ani náhodou i když to taky pískalo nepřerušovaně.Zato soused si asi před dvěma lety pořídil hypermoderní "plašič krtků" , ale krtci jaksi nic (občas když ho chci trochu pošťouchnout,tak tvrdím "škoda,že jsi tady nebyl včera,to kolem měli disko").:-D

tich@dohoda 15.2.2009 12:35

Re: technika na hranici fantastiky

tu piskaci vec proti hlodavcum jsme "objevili" pri sluzebce v Moldavii /1994 ?/ , dojednavali jsme obchod s nejekym velkoskladem potravin a prave tam ty odpuzovace mysi meli. Ptal jsem se mistnich jak to funguje, odpovedeli, ze kdyz to zapnou tak mysi utikaji a skladnici take :-) . Koupili jsme to a fungovalo to. Cest :-)

cipísek 15.2.2009 13:12

Re: technika na hranici fantastiky

My to měli nainstalované v přístavku u chaty.Ale pouštěli jsme to jen při odjezdu,neboť jinak bychom museli prchat taky - byl to dost nepříjemný a silný zvuk i pro lidi.Ostatně-jeden rok tam v dutině pod dřevěnou podlahou bydlela lasička a to měly myšky utrum,ta byla výkonnější (a navíc se do ní nemusely dávat baterky).

JaS 14.2.2009 12:17

Bezvadné - dík!

Taky jsem ta rádia stavěl. Jen ale k té Aerovce: byl to dvojtakt, ale nebyl to náhodou dvouválec?

Autor 14.2.2009 12:24

Re: Bezvadné - dík!

Dík za vaše vyjádření. Část článku, kde píši o autech jsem vyslechl od svého přítele a tak zřejmě ta Aerovka byla Aero 50, jak mě upozornil čtenář "Edmont Dantes". Ale Aero 30 myslím byl skutečně dvouválec. I když jsem s ní kdysi také jezdil, už si nepamatuji.  S úctou  Autor

kulis ellinas 14.2.2009 12:05

Hezký den všem. Na staré dobré časy, byly-li dobré, vzpomene rád každý

jde jen o to, jak často. Je-li to občas, pak člověk vzpomínkou vlastní duši potěší. Horší je, žiji-li jen vzpomínáním. Pak to znamená, že teď již nic zajímavého neprožívám, co by stálo za řeč, a tak se utíkám ke vzpomínkám na onen čas, kdy tráva byla zelenější, květiny voňavější a ženy líbeznější... Taky jde o to, mám-li mezi mladými věkem nové přátele, mám-li jim co říct a oni mně, či zůstal-li jsem jen u těch starých, časem prověřených...

petr 14.2.2009 11:49

ricinový olej

Ty motorky byly většinou detonační a pohonná směs byla z benzínu a étéru, ricinový olej byla jen přísada na mazání, aby se nezadřel, Jinak ricinový olej po požití má následky rychlé a ještě rychlejší, jak by jistě pravil pan Nepil.

krmič 14.2.2009 14:57

Re: ricinový olej

Ovšem bylo ho tam hodně. Ta směs byla snad dokonce 1:1:1.

Talián 14.2.2009 22:51

Re: ricinový olej

Ta směs je vpodstatě stejná, ale je složená z petroleje, étheru a maže se ricinovým olejem. Éther a ricinový olej se žebral v lékárnách. Na motorky byly ke koupi odlitky a opracovat to musel každý sám. Já jsem se vlastně pro to vyučil soustružníkem a přes stálé šacunky na bráně jsem za ty roky udělal spoutu fušek ( detonační motorky, navyjáky na vlasec, rotory do praček, díly pro motocykly, rychlopalné hefty, dvojkolí pro žel. modeláře atd.

Tx 15.2.2009 8:12

Re: ricinový olej

Ano, dokonce se říkalo, proč si to ty tryskáče tak rychle s.erou? Protože jsou mazaný ricinovým olejem...

divitel 14.2.2009 10:59

Obchod pro radioamatéry na Václavském náměstí,

Václavské náměstí 25, zvaný "U Fuska". P. Fusek byl předválečný majitel. Dnes tam stojí obchodní dům Družba (jestli se to pořád tak jmenuje).

Paul Sulc 14.2.2009 19:20

Re: Obchod pro radioamatéry na Václavském náměstí,

Ano, a ja mel od pana Fuska stavebnici jednolampovky z KC1. Nekde sem cetl, ze po vitezstvi pracujiciho lidu pan Fusek odesel do Kanady. Vi nekdo o nem neco dal? Jaka by to byla krasa kdyby pracujici lid prohral. Ty fantasticke prebytky ze zasob Wehrmachtu.

Magor Milda 14.2.2009 10:57

Mnozí z vás ani nevědí, že Sonoreta je design z UMPRUMU

a tím i předchůdce letenského blobu. Následoval Talisman, Máj, televize Mánes a mnoho dalších aerodynamických předmětů. Kaplický dokonce takový obrovský Talisman postavil na jednom anglickém hřišti. Hlavním zdrojem elektroniky bývala firma Fusek v horní části Václaváku , později tam byl Aeroflot. Další velký zdroj byl bazár na rohu Spálené proti Karláku.

krmič 14.2.2009 15:07

Re: Mnozí z vás ani nevědí, že Sonoreta je design z UMPRUMU

To z toho děláte trochu kovbojku. Byl to v té době naprosto obvyklý tvar rádia, nad kterým nikdo neměl důvod se nějak pozastavovat.

Mě překvapilo, že nedávno v televizi v britském seriálu Foylova válka (WWII) byl k zahlédnutí přijímač, o kterém bych se vsadil, že to byl Talisman. Přinejmenším tedy vypadal jako by mu z p.dele vypadl.

cipísek 14.2.2009 23:39

Re: Mnozí z vás ani nevědí, že Sonoreta je design z UMPRUMU

Já ho tam viděl taky.

Nikeš 14.2.2009 10:41

Hezký článek i diskuse

Ovšem, zvláště vy starší byste si mohli uvědomit, co o "vašich" krystalkách musela říkat starší generace. Protože pro ně jste už vy třeba neuměli něco, co jim přinášel radost a uspokojení. Ten duch - udělej si sám - pořád v češích zůstává, jenže my například skládáme neseriové počítače (ať už jde například o napojení tří monitorů, nebo třeba vodní chlazení, kvůli tichosti počítače). Také scháníme, neboť v kamenných obchodech mají často jen součástky pro většinu, takže se přes internet hledá a objednává z celého světa. A shánějte si pak někoho, kdo umí čínsky, protože potřebná součástka je k disposici jen u výrobce v hong-kongu.

Dále: většina lidí z mého okolí se snažila si alespoň "naprogramovat" internetové stránky. Také se nezabývají nějakými normami, stejně jako vy s doma dělanými auty. A hodně lidí u toho nezůstane a učí se nějakému programovacímu jazyku, někteří amatérsky tvoří hry, jiní zase třeba účetní software (případ mého kamaráda). A řekl bych, že jsem měl naprosto stejnou radost z naprogramování odpovídacího robota pro icq, jako někteří z vás po postavení krystalky.

tom 14.2.2009 11:34

Re: Hezký článek i diskuse

Máte pravdu, stavěl jsem krystalku i PC a radost byla skoro stejná. Každá doba má své. Jen mě fascinují mladí lidé, kteří se vydávají za počítačové experty, ale převážně umí akorát zapnout PC a hrát hry. Pak někde stojím frontu nanějaký díl a poslouchám moudra prodávajícího "odborníka" a jdu do vrtule. Dnes téměř každý mladý je odborníkem. Určitě existují a poznal jsem je osobně, i skuteční machři. Ti jsou ale většinou na strahovských kolejích. Za nás ne každý postavil krystalku, zato dnes skoro každý postaví PC. Výsledek tomu odpovídá. Často po mě někdo chce vyladit PC, které je totální šrot po zásahu "odborníka".

Břeněk 14.2.2009 11:54

Re: Hezký článek i diskuse

Tak, tak, pane Nikeš, podle mne máte úplnou pravdu. Mnoho dnešních mladých lidí jsou také kutilové, ale jinak, než jsme byli my v letech padesátých. Ono někdy to kutilství, na příklad v radiotechnice, tehdy naráželo na skoro nepřekonatelné překážky. V osmačtyřicátém můj otec byl vyhozen ze zaměstnání a rodina ze služebního bytu. Nezbylo, než se přestěhovat z velkoměsta do naprostého vidlákova k dědovi a babičce, kde otec nakonec sehnal práci špatně placené kancelářké "krysy" (aby ho potom při "prověrkách " v roce 56 zbavili i toho a udělali z něho dělňáska).

Tam nebylo k sehnání naprosto nic, ani měděný drát na cívku. Krystal mi nakonec dovezla sestra z Brna, po delším čase se mi podařilo sehnat i měděný drát na navinutí cívky, pošramocený ladicí kondensátor po dalším čase taky , ale se sluchátky byl opravdový problém. Ty nesehnala ani sestra v Brně. Nakonec se mi podařilo alespoň vypůjčit mizerná sluchátka , a krystalka hrála, sice zvuk špatný kvůli sluchátkám, ale ten pocit, že se mi cosi podařilo! Bohužel jsem musel sluchátka vrátit. Pokračovat po krystalce tehdyy nešlo, v okresní Elektře nebylo asi do roku 1955 z radiosoučástek nic (přitom podle souseda tam bylo ve třicátých letech dostat z radiotechniky prakticky všechno, to měl ale ten obchod soukromník), dokonce jsem si zkoušel dělat kondensátory a odpory sám, ovšem s malým úspěchem. Když jsem se v roce 57 z vidlákova odsunul, tak bylo už dost věcí k sehnání, ale ty roky frustrace, o které se pražákům či lidem z větších měst ani nesnilo, udělaly svoje a na vdechnutí nové síly do mého bývalého koníčka bylo už pozdě (čehož dnes stále moc lituji), taky možná vzhledem k tomu, že už se hlásily jiné zájmy.

cipísek 14.2.2009 13:31

Re: Hezký článek i diskuse

Nejjednodušší krystalka byla ve složení telefonní sluchátko,paralelně ke kontaktům GE dioda (6NN40) ,delší plochá PVC šńůra a na jejím konci anténa na pérovce v posteli a uzemnění na kolík zásuvky a to všechno v bakelitové krabičce od pásky do psacího stroje (ty pozdější z plexi nic nevydržely).Fungovalo to jen do určité vzdálenosti od vysílače,ale hrálo to jako čert a bezvadně se při tom večer usínalo.

tom 14.2.2009 12:06

Re: Hezký článek i diskuse

Máte pravdu, stavěl jsem krystalku i PC a radost byla skoro stejná. Každá doba má své. Jen mě fascinují mladí lidé, kteří se vydávají za počítačové experty, ale převážně umí akorát zapnout PC a hrát hry. Pak někde stojím frontu nanějaký díl a poslouchám moudra prodávajícího "odborníka" a jdu do vrtule. Dnes téměř každý mladý je odborníkem. Určitě existují a poznal jsem je osobně, i skuteční machři. Ti jsou ale většinou na strahovských kolejích. Za nás ne každý postavil krystalku, zato dnes skoro každý postaví PC. Výsledek tomu odpovídá. Často po mě někdo chce vyladit PC, které je totální šrot po zásahu "odborníka".

Ludva 14.2.2009 10:10

Technika a předměty život nenaplní

Konečně, jak to řekli v nějaké pohádce, každá technika bude časem zastaralá, není důvod před ní padat na kolena. To stejné platí o spotřebě - kvalitu života ovlivňuje až v druhé řadě. Proto není třeba na minulost pohlížet s nadřazeností, každá doba má své stinné, ale i hezké stránky. Dík autorovi, že, na rozdíl od většiny zde, vidí minulost nejen negativně.

Magor Milda 14.2.2009 11:13

Re: Technika a předměty život nenaplní

ale radost jsme měli z toho, že jsme svoji dobu předstihli. Můj první tranzistorový přijímač jsem postavil 1954 ze dvou pokusných transistorů, vyrobených Janem Taucem, tehdy polovodičovým vědcem na ÚFPL v Cukrovarnické ulici 10. Byly to první české slitinové germániové tranzistory s kontakty z india (PNP), přijímač měl výkon asi 50 mW na reproduktoru a hrál opravdu zřetelně. Tranzistory byly ve špičce odříznuté ze zkumavky, drátky v korku, takže bylo dovnitř vidět. Na baterku 4,5V hrálo to rádio  několik týdnů.

Magor Milda 14.2.2009 16:11

Re: Technika a předměty život nenaplní

omlouvám se, 1954 byl rok, kdy ty tranzistory udělali, já je pak dostal, když vyklízeli šuplata a to rádio jsem z nich udělal teprve 1960.

krmič 14.2.2009 19:22

Re: Technika a předměty život nenaplní

V roce 1960 ovšem už byly tranzistorové přijímače běžně na trhu, takže o předběhnutí doby těžko mluvit. V roce 1954 by to naopak byl skoro zázrak.

Ludva 14.2.2009 17:08

Re: Technika a předměty život nenaplní

My jsme klonovali rozhlas po drátě (to byl vynález kontrolovaného vysílání !), stačily dráty a telefonní sluchátka a ozvučily se všechny místnosti.

Paul Sulc 14.2.2009 19:30

Re: Technika a předměty život nenaplní

Ja mel tehda dva sovetske, slitinove transistory pro audio, a jeden pro AM, ten nebyl slitinovej ale takove dva dratky se dotykaly germania. Nazev uz nevim ani anglicky, ani cesky. Ale radio hralo.