4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Jan Palach (1)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
doktor 14.1.2009 13:18

Re: Čin má symbolický význam,

Pochopit se nedá. Chápete snad sebevražedné útoky Palestinců, Iráčanů nebo talibanských Afghánců?

NevericiTomas 14.1.2009 13:16

Nekdo tu napsal ze se ho bolsevici bali i po smrti

Nemelo v tom svoji vahu prave i to, ze by ten kluk mohl byt vydavan za vzor socialistickeho mladeznika? Ze kdyz se StB (a o tom nepochybuji) zacla hrabat v jeho zivote aby na nej vytahla nejakou spinu, nenasla nic, co by ho z pohledu socialistickych idealu mohlo pospinit? Ze by jen vylezlo, jak oni sami zradili sve idealy?

R.J. 14.1.2009 13:16

Re: Souhlasím. Osla neznám, ale Vesmír ano.

Souhlas.

Schumacher 14.1.2009 13:13

Souhlasím. Osla neznám, ale Vesmír ano.

Ano, ve vědě je to nadějné. Jenže tisk, rozhlas a televize, čili masová média radši pavědu. Prý je po tom poptávka. Asi ano. Je to potvrzení  poměru osmdesát na dvacet. Víte co mám na mysli. Ostatně Bursík je toho mínění (necituji přesně), že příliš přírodovědně vzdělaných kazí ekologii. Něco to vypovídá.

NevericiTomas 14.1.2009 13:11

Re: Ano. Jsou nevhodné, netaktní a připadají Vám blbé.

hmm tak ovsem tohle ma svou vahu (myslim to vazne). Jen byste se mozna nemel osbone navazet do Palacha, neb toho cloveka neznate, nevite co vedlo k  jeho cinu. Dost mozna ze byl idealisticky naiva, pak ale ovsem stoji za to ocenit, jak se rozhodl vyporadat konflikt sveho svedomi a svych idealu. Jini proste zatahli oponu a dnes se tvari jako moralni autority.

Schumacher 14.1.2009 13:05

línej se stává až pak. a taky to všechno pochopí....

Je to tak. Když to přežije.

Schumacher 14.1.2009 13:03

Ano. Jsou nevhodné, netaktní a připadají Vám blbé.

Protože se dotýkají posvátného idolu na který lze poukázat a přesvědčovat sebe, že vida, přec jen jsme nebyli až tak pos*aní. Jenže realita je jiná než Vaše vidění. Porovnejte Palachův čin třeba s činy bří Mašínů, které dosud rozdělují společnost.  Stejně mladí, stejně naivní, ale šli srozumitelnější cestou. Nestali se mučedníky, protože přežili a kdyby nepřežili nestali by se jimi. Protože mučednictví v sobě musí, z nějakých důvodů, nést neposkvrněnou nevinnost. Z nějakého důvodu oslavujeme mučenícky a  bojovníky. To o nás něco vypovídá. Proč výročí atentátu na Heydricha není alespoň (snad se nepletu) významným dnem, pokud ne státním svátkem ? Chápu to je jiná historie. Mocní neradi příklady podněcující rebelie. Proto dávají přednost oslavám mučedníků, ne bojovníků. Těm, kteří si berou příklad z bojovníků se hůře vládne.

R.J. 14.1.2009 13:02

Re: Já si také...

;-DPo slovech poznáme je.;-D

R.J. 14.1.2009 12:59

Re: Jen je směle jmenujte.

Tak to nevím, ale vím, že třeba básně nebo pořekadla, která vznikla v koncentráku,byla nepřenosná do jiného místa. Logicky. A tak je to s každou dobou. Tu naší nevyjímaje. Na básničky se dnes moc nehraje, ale je již dost lidí,kteří působí na prestižních univerzitách, kde jsou považováni za "hlavy otevřené" a jsou považováni za platné ve výzkumu,či teoretických oborech,jako je matematika. Pokud čtete Osla, tak si vzpomenete. Nebo Vesmír. Tak bych to neviděl tak černě. Nakonec je s podivem, že se objevili tak brzo, když si člověk uvědomí ten chaos křížený schválnostmi a stupidností, která tu zákonitě vládne, ale pomalu s novou generací bude na ústupu. Z našeho pohledu je to doba dlouhá, bodejť by ne, když je to náš celý život. Ale s pohledu dějin je to vteřina, nic více, přelomová, ale jen mžik. A třeba se objeví ve vteřině třetí, to již budeme koukat na kytky odspoda, nový Čapek nebo Hašek.Ženíšek nebo Kosárek těžko, dnes se tak již nemaluje, je to pracné a základ musí být talent. Umělce neživí soukromník, ale stát nebo instituce, oba mouhou vyházet peníze za blbosti. Ale to je již jiná "písnička".

www racek 14.1.2009 12:46

Re: mohlo byt i jinak

kupodivu to napadalo skoro každýho. holt ve 20 člověk takovýhle blbosti dělá rád a dobrovolně. línej se stává až pak. a taky to všechno pochopí.

Schumacher 14.1.2009 12:40

Jan Pavel II na to měl mocnou instituci a komunisty neporazil.

Gándí dlouhodobě pracoval na svém programu, dlouhodobě snášel útrapy a byl úspěšný ve specifickém prostředí. Stejně jako Jan Pavel II ve vztahu k výjimečně religioznímu a katolickému Polsku. Komunistický systém neuspěl hospodářsky a tím se dostal, mimo jiné, do zásadního rozporu s hlásanými idejemi. Pravdu měli pragmatici Brzezinski a Reagan.

kerim 14.1.2009 12:37

Re: S idealisty to bývá těžké.

Milý Shumachere, tohle je tribuna, kdy by "pragmatici", jako jste Vy, měli, pěkně na rovinku řečeno, držet hubu.   Lidé, kteří mají alespoň trochu toho kinderstube, vědí, že jsou okamžiky a místa, kdy je vhodné prostě spíše mlčet. Vaše doplňky i historický příměr jsou nevhodné, netaktní, jednoduše řečeno, blbé. Bože, tady ale publikují lidé,.....  

lina 14.1.2009 12:36

mohlo byt i jinak

Ten clovek musel byt povahou idealista a fanatik, kdyz tak fanaticky tomu marxismu veril.Koho by taky napadlo  dobrovolne jezdit   do toho bor/delu budovat slepicarnu a drit jim tam jako mezek? Pak se v SSSR presvedcil, ze podlehl bludum ,  zhroutil se mu jeho svet a reagoval opet jako fanatik.

projektant 14.1.2009 12:36

Re: Dík za článek!

Ve svém příspěvku jste neuvedl, které evangelium máte na mysli. V každém případě Ježíš zřejmě uvěřil svému poslání a bylo jeho rozhodnutím, že si zvolil smrt. Ty doprovodné prvky, jako zrada, zapření, umístění kříže mezi dalšími, poslední slova na kříži, propíchnutí boku a vstání třetího dne z mrtvých jsou autory evengelií převzata ze starozákonních proroctví. 

R.J. 14.1.2009 12:35

Re: Ovšem pragmatičtí hrdinové následujících let nastavující komunismu nemilosrdné zrcadlo byli :

Souhlas, právě jste popsal  "Svobodu" , o nic jiného nešlo. Nebo jsme se nechali mlátit pro "odstranění chyb ve straně" ? ;-DJe jedno, přes co kdo viděl svobodnou společnost, zda přes občanská práva, nebo katalog, hlavně kdyš přišel na náměstí a nasra/l bolševika a ukázal mu, že to nebude mít již tak snadné. Jinak existuje krásný , stodvacet let starý výrok klasika, " ti pravý agenti revoluce jsou švadlenky a modistky, protože nic nedemoralizuje masy  více, než pár umě sešitých barevných hadříků. " Pro nás to zde již neplatí, ale pro islámsé země doslova, až tam budou moci chodit v džínách, ajatoláhové budou v pozici jako Jakeše v 89. To jsem trochu odbočil ale svobody se to týká také.

Schumacher 14.1.2009 12:33

Re: S idealisty to bývá těžké.

Asi to nebylo tak vážné, když ji takhle opustil. Chápu osobní oběť v boji nebo za přežití někoho blízkého. Ale za takové to činy bývají maskováním osobních problémů.

monika 14.1.2009 12:31

Re: Jan Palach

hmmm, a co byste chteli od studenta FFUK? tenkrat, jako dnes;-P

Karel 14.1.2009 12:29

Re: Ovšem pragmatičtí hrdinové následujících let nastavující komunismu nemilosrdné zrcadlo byli :

Kecáte, pane Schumacher. Alespoň nám z filozofické vadilo, že po nás chtěli, abychom se politicky angažovali pro bolševický nesmysl, abychom bud  vstoupili do strany a byli aktivními svazáky, anebo z fakulty odešli. Ceskoslovenská sovětská republika měla být bez nezávislých humanitních oborů. A na to, že nás na fakultě vystřídají nakonec snad všechny, čekala další směna, lidé vychovaní v Moskvě, tzv. kádrové rezervy... Poznal jsem je vlastně až po listopadu. Pod vlivem bezprostředních událostí se k tomu zprvu přiznali.Mne osobně "masa", toužící údajně jenom po věcech, moc nezajímá.A nejsem si jist, zda i té tzv. mase opravdu jde z principu od počátku jen o materiálno. U nás vždy zprvu selhali vůdcové. Nejprve ti, kteří se dali zastrašit svým shozením dolů.A po listopadu také ti, co se opili svým vykopnutím nahoru.  Ze soucitu k nemocným  nejmenuji.

Schumacher 14.1.2009 12:22

Jen je směle jmenujte.

Pro všechny je příznačné že na svých dílech systematicky a tvrdě pracovali. Mimo jiné aby si bvydělali na guláš. Protože  bez peněz do hospody nelez a na sbírku básní " Tluče slavík do němoty, v křoví barel tříská, nežli chodit do roboty, kluk se s klukem víská" Vám nenalejou. A račte mi zodpovědět otázku. Když nyní máme svobodu, když tvůrčí rozlet autorů nená dušen stupiditou komunistických  sekretariátů,  režimní cenzurou a všemožným pronásledováním,  kde jsou ona nová skvělá literární,  hudební a výtvarná díla osvobozených autorů ?  Kde je ta jedinečná světová  tvorba po mnoho let ukládaná do šuplíku ?

franta tyčka 14.1.2009 12:13

Re: Nepochopuju proč je tak oslavován

Ičko ,nevím jak vás oslovit. Kdybyste mě nazval třeba bl.bem nebo ještě jinak bral bych to.Ale nazvat frantu třicetikorunovým to mě fakt uráží. Já svým doktorům platím víc než tyhle podělané poplatky. Tady je vidět vaše veliká oduševnělost a delikátnost.

Schumacher 14.1.2009 12:04

Ovšem pragmatičtí hrdinové následujících let nastavující komunismu nemilosrdné zrcadlo byli :

Nějaký Neckermann  a Quelle. A řada dalších. Grundig, Phillips, a ten mladej a nadějnej HiFi. Lidem až na pár přežvykovatelů použitých myšlenek nevadila akademická nesvoboda. Lidem vadilo, že je pro ně nedostupné zboží dostupné v kapitalisticku. Některým navíc, že nesmějí pracovat anebo studovat více a lépe aby se měli lépe. Aby mohli cestovat po světě. A když už na to měli, tak že se nemohli vzít pas a jet. A že o každém uprdnutí rozhodovala Strana a Vláda. To by jim až tak nevadilo, kdyby nerozhodovala blbě. S výše uvednými důsledky. Jenže blbé rozhodování bylo vlastností systému, který erodoval sám sebe. Nakonec nebyl schopný uspokojovat základní potřeby nejen nominálně vládnoucí třídy, ale vyšší potřeby feudálně vládnoucí vrstvy. Proto vymysleli perestrojku, která přesto a proto nepomohla. Příčina zhroucení systému byla primárně hospodářská a teprve následně politická. Plná náměstí byla jen toho projevem. Nebýt  popsaných jevů, lidem by nevadila ani Strana  ani generální tajemník, ani ústřední výbor. Jenže jak říkával Sláva Volný na Svobodné Evropě, bylo to v systému. Ve vládě nebyli až takoví blbci. Rozhodně nebyli hloupější, méně vzdělaní nebo méně schopní než současní politici. Jenže byli součástí systému, který sice sami udržovali, ale který nám byl vnucen zvenčí a samostatně by nevydržel. To je tvrdá realita. Třebaže mnozí vzpomínají jak každý čtvrtek bojovali proti režimu když stáli frontu na nového Hrabala. Daleko více kolovaly  katalogy Neckermanna a Quelle. Nic nepomáhal mravoučný song : "Měl motocykl Honda a magnetofon Sony, hrál si na Belmonda a pořád sháněl bony." Protože právě tohle byl sen leckoho  kdo měl motocykl JAWA a magnetofon Tesla, řídila ho strana a musel říkat hesla. I těch soudruhů nahoře, kteří ač v socialismu, po  kapitalisticku namazaném chlebu toužili. Pro sebe kaviár, guláš pro lid. Tak jako kdysi jinde eintopf. Jenže guláš byl čím dál horší a kaviáru ubývalo a přišel čas na změnu.

I. 14.1.2009 11:58

Re: Dnes studenti neví, kdo to je, dnešní národ si Palachy nezaslouží

Zato celý první ročník berou kulturu vypichované keramiky, že?  

I. 14.1.2009 11:56

Re: A díky tomu činu se posléze mohl odehrát také listopad 1989.

20 let po bitvě generál. Možná nebýt Palacha, komouši v čele se Štěpánem to mezi "masami" v r. 89 uhájili a Havel neměl tu podporu. A jinak - ano, současnost by byla i bez něho, jaká je. Slunce by vyšlo a zase zapadlo, a buď by mrzlo, nebo bylo teplo...

I. 14.1.2009 11:52

Re: Jan Palach

Ještě k Zajícovi: Bolševik se strašně bál Palachových následovníků, a uplatnil metodu sobě vlastní - zatloukat informace. A funguje mu to  dodnes - o Zajícovi ví pár lidí, o Palachovi všichni. Leda kdyby jich byly zástupy, tak informační embargo nahradila tehdejší šuškanda.

Huaskaran 14.1.2009 11:50

Re: A díky tomu činu se posléze mohl odehrát také listopad 1989.

Tak teď jsem se doopravdy pobavil. Vy musíte mít doma dobře ukrytou věšteckou kouli... vývoj konvergentně podobný... ufff. Pokud jste věděl před dvaceti lety, jak bude vypadat dnešek (i bez listopadu), tak klobouk dolů...

I. 14.1.2009 11:48

Re: Nepochopuju proč je tak oslavován

VLKu díky znovu. Někdy mě na Psu bere zmar z diskusí, ale teď naopak...Díky ještě jednou. I.

Huaskaran 14.1.2009 11:45

Re: S idealisty to bývá těžké.

Než se začnete vyjadřovat k něčemu, o čem nic nevíte, radím - sežeňte si informace. Jinak vypadáte jako hlupák. Holku měl. Jmenovala se Helena Zahradníková.

I. 14.1.2009 11:44

Re: Nepochopuju proč je tak oslavován

Nějak si nevzpomínám, že by třeba Gándhí nebo  Jan Pavel II převrátil jedinou tramvaj, obrátil směrovku  nebo hodil láhev na tank.  A přesto jeden porazil Angličany a druhý komunisty.  Pokud tohle nechápete a znáte jen barikády, pak vám není pomoci. Pro Čechy, které vždycky v rozhodujícím okamžiku zklamou jejich vůdci, a kteří tak rychle ztrácejí prvotní nadšení, a kteří nemají žádnou společnou duchovní a historickou oporu,  má Palach nesmírný význam, a je oprávněně glorifikován, pokud je to správné slovo. Když nic jiného, byla to 20 let připomínka našeho národního (nečistého) svědomí. Nemáme moc takových světlých bodů v historii. Ale vysvětluj to frantovi tyčkovi třicetikorunovému...

VLK 14.1.2009 11:38

Re: Nepochopuju proč je tak oslavován

Souhlasím s Vámi, až na jednu věc. Nejsem si jistý, že Palach byl psychicky vyrovnaný člověk. Příliš málo toho o něm vím. Ale nevím, proč by musel být psychicky vyrovnaným člověkem. Cožpak je to povinností, být psychicky vyrovnaný? Cožpak lidská společnost je jen pro takové? Spravedlivá a opravdu lidská společnost přeci musí být i pro ty ostatní, nevyrovnané. Každý z nás se přeci občas dostane do situace, kterou psychicky zvládá hůře nebo vůbec nezvládá. I kdyby Palach byl osobností nevyrovnanou, jeho čin to neumenšuje.

I. 14.1.2009 11:34

Re: S idealisty to bývá těžké.

Díky