10.7.2020 | Svátek má Libuše, Amálie


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Jak jsem „studoval“ marxismus

Po celou dobu šestiletého studia medicíny stejně jako na všech ostatních vysokých školách byly v době komunistické totality součástí výuky povinné přednášky a semináře marxismu-leninismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Laurin, Ing. 15.6.2019 2:42

ha ha ha....

Koukněte se do studijních plánů některých vysokých škol a potom pindejte o marxismu-leninismu... Taky jsem musel absolvovat ty zkoušky, nikdo neměl za tři, jedině za jedna nebo za dvě.. ale jinak jsme měli od boje za mír klid... Dnes? Dcera se chystá na VŠE fakulta Národohospodářská..,. učební plán... to by blil... a vlajka EU na každým rohu... Za celou dobu studia jsem o sovětskou vlajku nezakop....

K. Janyška 14.6.2019 19:15

Studoval jste nesmyslnou kravinu. Úplně nesmyslnou

a nepravdivou. Základní zábranou socialisnmu je totiž samotná lidská mysl, kterou Marx nedovedl popsat a plácál pak pátépřesdeváté. O spontánním řádu lidského světa, tedy jediné možnosti existence lidstva, nevěděl nic, vůbec nic. Měl lidi za bezduché šachové figurky, se kterými hraje řídící autorita ve prospěch zorganizování nezorganizovatelného, tedy spontánního řádu lidského světa... Dzp.

M. Pivoda 14.6.2019 19:03

Skvrny na slunci - a nejdůležitější studijíní obor

Dne 18. 5. 2019, 20:05 hod, na ČT24 - Hyde Park Civilizace.

Martin Rees, profesor kosmologie a astrofyziky, Univerzita v Cambridgi, ve svém rozhovoru sdělil:

"Naše generace udělala pokrok v poznání kosmu ne proto, že jsme byli chytřejší než ty minulé generace, ale proto, že jsme měli k dispozici výkonnější dalekohledy a další potřebnou techniku."

Vězte, že za tu výkonnější techniku vděčíte inženýrům! Inženýrství tedy představuje ten nejdůležitější studijní obor pro lidstvo. Nejen udělat jakýsi nepatrný nový objev, napsat o tom článek a prosadit ho k publikaci v impaktovaném časopise.

J. Ptáček 14.6.2019 17:15

První tajemník

Na vejšce v marxáku, někdy kolem roku 1966, jsem dostal za úkol připravit elaborát o česko-slovenských vztazích. Vyučující mně dal tip" pro inspiraci použít jakousi stranickou tiskovinu, kde byl článek právě na toto téma. Začetl jsem se a usoudil, že tak schematický, primitivní a tezovitý článek psaný stranickým žargonem se jen tak nevidí. Zaujalo mě to až tak, že jsem si přece jen přečetl jméno autora - byl jím jakýsi Alexander Dubček. Příšerná slátanina. A když se začátkem roku 1968 "hnuly ledy", najednou kromě jiných vyskočilo jméno pozdějšího prvního tajemníka a tváře pražského jara Alexandera Dubčeka. Tak jsem jen pronesl: Mamma Mia ...

I. Stržínek 14.6.2019 15:49

Seminární práce ML

Jedinkrát jsem vstoupil v Brně do knihovny M-L. Zjistil jsem, že ty stovky knih snad nikdo nikdy nečetl. Nicméně opsal jsem cosi z Lenina, tuším o družstevnictví. Pak už jsem to dělal tak, že jsem vzal úvodník Rudého práva, ten byl vždy dost dlouhý a plný požadovaných hesel. Opsal jsem jej do požadované délky, opatřil titulní hlavičkou. Spokojenost byla vždy na všech stranách. Taky si pamatuji na prezenční listiny. Ty se dělaly vždy jen na M-L přednáškách a pak na odborných přednáškách, které za nic nestály. Co jsem měl za odborné otázky u státnic už nevím, zato v ML vím dodnes, že to byla VŘSR, což byla moje záchrana, nevěděl jsem skoro nic. Tak to byla moje studia VUT v osmdesátých.

T. Wiszniewski 14.6.2019 15:21

Americké univerzity mají katedry marxizmu

Upřesnění - téměř všechny. A podle toho vypadá úroveň jejich studentů a absolventů. Takový marxista z Harvardovy univerzity je zběsilejší fanatik, než byl neblaze proslulý Berija.

M. Mikulec 14.6.2019 15:33

Re: Americké univerzity mají katedry marxizmu

:-)) Stačí chvíli poslouchat Igora Lukeše, oblíbence České televize a odborníka na koňské ohony.

L. Severa 14.6.2019 15:03

Že musí dějiny VKS(b) znát každý inženýr

aplikoval jistý pan docent VUT, který při obhajobě státní zkoušky z pozemního stavitelství kladl diplomantům otázky ze současného politického dění.

J. Tachovsky 14.6.2019 13:58

Taky jsem to mel, ale nebylo to tak strasny

prvak - dejiny MDH a KSC. Takovy babicky ucily dejepis KSC. Dalo se to jako dejepis naucit a dalo se to tak odrikat

druhak - ekonomie. Prvni semestr kapitalismus. Uz to bylo za Gorbyho, takze jsme to brali podle Samuelsona. Druhy semestr byl drsnej, to jsme meli bolsevika, kterej nas na tom peroval

tretak - filosofie. Prvni semestr od antiky az do soucasnosti. Druhy semestr marxismus. Byl tak jisty ideologicky naboj, ale nijak extremni

ctvrtak - komunismus. To uz jsme si dovolili dost. Stareho vyucujiciho jsme rozplakali hlaskami typu zlocinec Stalin, zlocinec Lenin.

A pak prisel plysak a stavka. U statnic nam to uz zrusili

J. Slavíček 14.6.2019 11:01

Vzpomínka

V žádném případě se nechci připojit k naivním kritikům tehdejšího předmětu marxismus-leninismus. Přednášející byli jak naivové, tak odborníci znalí filozofie. Jednu pikantnost si však pamatuji. Spolužák obdržel otázku, zda se za kapitalismu plánovalo. Byl ze Zlína, znal Baťu tak řekl, že ano. Vyletěl. Čas plynul a tentýž spolužák, o nějaký rok později, obdržel stejnou otázku. Poučený, odpověděl: nikdy. Vyletěl znovu.

K. Salajka 14.6.2019 12:35

Re: Vzpomínka

Je třeba sledovat tep doby. Moje teta dělala přijímačky na práva na počátku 60tých let. Doznívala svazácká éra a někteří přišli na zkoušky v modrých košilích. Neudělali.

F. Navrátil 14.6.2019 10:56

Furt stejný

Marxismus byl ze školství vykopnut a jeho manýry se vrátily ve formě ekologismu, genderismu a multikulturalismu. Profesoři a studenti si dávají sakra pozor, než něco řeknou a středoškoláky posílá vedení škol na pouliční akce na záchranu klimatu se stejnou vervou, jako je posílalo na oslavy Vítězného února.

P. Vandas 14.6.2019 11:01

Re: Furt stejný

Tak to vidím i já. :-):-):-) Už se zase hlídá ta správná indoktrinace.

J. Lepka 14.6.2019 10:07

jen poznámka:

Všichni vysokoškoláci museli absolvovat vojenskou katedru, jinak šli na dva roky. A já měl tu historickou smůlu, že v baráku, kam jsem se přiženil, bydlel i jeden z protagonistů vojenské pavědy na lékařské fakultě v Praze, t.č. již v penzi. Bože to byl vykastrovaný samec tura domácího! Důležitý jak pravidelná stolice a přesvědčený, že bez něj by lékařská věda neexistovala. A jako předseda samosprávy se stejně jako ke studentům choval i k členům družstva.

A. Alda 14.6.2019 9:38

To mně intensivně připomnělo Kajana.

M. Klas 14.6.2019 7:54

VUML-včera a dnes

Marrxismus-leninismus byl dokonce součástí vědecké přípravy (něco jako dnešní PhDr),byl na vojně,byl ve škole,byl i v práci-tam se to jemnovalo VUML = večerní univerzita marxiuśmu-leninismu.Diskuse byly bouřlivé a lektoři -někteří téměř úplně pitomí.Bylo jen málo lektorů,kteří v diskusi dokázali oponovat názoru,že socialismus je úplně mimo.Pravda,byly to již roky 80-té a bylo vidět v dáli nějaké změny.Troufám si však s chladným rozumem říci,že tehdy ( cca 1980-1989) šlo poslat ideologii a ideology k šípku bez velkých následků,což dnes v době špiclování(a trestání nehodných příspěvků) diskusí na webu už dobře nejde.Dnešní EU-ideologové,multi-kulti zelení a piráti,možná i ČSSD + ODS,KDU-ČSL + TOP + STAN jsou dobrými pokračovateli marxismu-leninismu u nás !!!!Jmenuje se to jinak,ale nosutelé a lektoři jsou stejní pitomci,jako byly dříve

P. Burda 14.6.2019 10:00

Re: VUML-včera a dnes

Mě v pozdních osmdesátých hrozila dějepisářka vyloučením ze střední školy za dotaz, proč se dělají betonové meze. Prý že poslouchám Hlas Ameriky, Svobodnou Evropu, a to že se neslučuje s profilem socialistického studenta. Třídní s ředitelem to uhráli na mou činnost v Reflektoru mladých (zhasínal jsem na záchodě a chodbě, když bylo dost vidět a nezhasl někdo jiný. Tak málo stačilo.

Dnes mnozí ANOnymové píší o "zločinech Kalouska, Nečase, Sobotky" (ať se držím Vámi jemnovaných seskupení) - a nic se jim neděje. Stejně tak můžeme vyjádřit (zatím) svůj názor na Babiše, komunisty ... - a nic se neděje. Problém nastává, když je v příspěvku příliš mnoho neslušných slov - ale to není o politice, nýbrž o slušnosti.

M. Klas 14.6.2019 10:55

Re: VUML-včera a dnes

Stojím si za tím,že kdo do roku 1989 věřil marxismu-leninismu jako slovu božímu,byl stejný ,možná spíše menší pitomec než dnešní vyznavač a šiřitel multi-kulti + gender ideologie.Procento idiotů na vysokých školách v řadách vyučujích i studujích bylo jistě menší než dnes, v době diplomových prací na téma 64 gender pohlaví.Tehdy byly VŠ výběrové pro intelektuální a odbornou elitu národa ,dnes jsou VŠ pro všechny,tedy i pro ti nutné % blbečků v populaci dle normálního rozdělení IQ a EQ,jestli vůbec víte ,o co jde....

V. Braun 14.6.2019 11:00

Re: VUML-včera a dnes

Stát si za tím můžete, to je ovšem asi tak všechno. Doufám, že jste na ten VUML nechodil, nebo ano? Pokud vím tam tam chodili jen kovaní komunisti.

M. Klas 14.6.2019 11:11

Re: VUML-včera a dnes

VUML jsem bohudík neabsolovoval,ale v práci kolem sebe jsem měl(do 1989) produkty tohoto VUMLu.Byli velmi pdobní dnešním multi-kulti + gender + zeleným magorům.A ukončuji další diskusi,protože nemáte racionální argumenty,mohl by jste na VUMLu(dnes fakulta MULTIKULTIGENDER) dělat zajisté lektora nebo možná i napsat učebnici!!

J. Tachovsky 14.6.2019 14:10

Re: VUML-včera a dnes

Vsak to soucasne multikulti, gender, klima silenstvi je stejne stupidni jako předměty na VUMLU. Akorát se dnes ještě odpůrci nezavírají.

B. Michal 14.6.2019 19:30

Re: VUML-včera a dnes

Nepletete si to s něčím?

VUML byla nepříliš dobrovolná úlitba bohům marxismu-leninismu za to, že se někdo dostal na pozici, kde měl být komouš, ale on komouš nebyl. Třeba docent na VŠ. Tak ho nahnali na VUML.

A. Stehlík 14.6.2019 7:25

Omluva

Pan Houžňák má pravdu,chybička se vloudila,Alt se dostalo do textu nedopatřením. A.Stehlík

A. Alda 14.6.2019 9:40

Klid.

Chyby jsou statistická nutnost.

Nebo jak moudře pravil soudruh soudruhovič Marx, chybovat je lidské.

J. Lepka 14.6.2019 9:55

Re: Klid.

No jistě, jak jinak se měl vyzout z odpovědnosti za zbouchnutou služku, která se pak kvůli němu utopila.

F. Houžňák 14.6.2019 6:45

Hm, zajímavé. Taky by mě zajímalo, jestli autor

někdy pracoval s počítačem, ať už pod Windows nebo s Applem. Mně přijde, že nikoliv. To by se divil, až by zkoušel něco zkopírovat pomocí Ctrl-Alt-C.

P. Zelený 14.6.2019 0:44

Marxák jsme měli všichni

Pro mladší - bylo to několik předmětů: Dějiny mezinárodního dělnického a komunistického hnutí, Politická ekonomie, Marxisticko-leninská filosofie a Vědecký komunismus; možná ještě něco dalšího. První tři předměty docela ušly, měli jsme velmi solidní učitele, dalo se s nimi dobře diskutovat a dozvěděli jsme se řadu věcí, které se oficiálně neuváděly, tak třeba filosof, když jsme projevili zájem, věnoval vice času antice nežli M+L. Vědecký komunismus byla ovšem čistá hrůza.

B. Michal 14.6.2019 6:49

Re: Marxák jsme měli všichni

Ano, byly to tyhle 4 pitomost.

A mám obnovili ještě marxák u státnic, to bylo značně nepříjemné, věnovat část času místo odborným předmětům něčemu takovému.

M. Mikulec 14.6.2019 9:43

Re: Marxák jsme měli všichni

To bylo dost hrozný! Chtěla jsem studium vzdát. Ale na diplomce už se pracovalo, měření v laboratoři probíhala, tak jsem zatnula zuby. Já, která celou školní docházku nenávidím dějepis a neučila jsem se ho, protože jsem mu správně rebelsky nedůvěřovala (100x opsáno a každý si něco přidá a ubere, a pak se to děti učí ve škole? Pche!)

A. Alda 14.6.2019 9:47

U nás byla největší hrůza ty DMDKH.

Na to jsme měli takového zasloužilého soudruha dělnického původu z Pražského Žižkova, že se to fakt nedalo vydržet. Ale taky jsem ho dostal a začal se mých otázek a připomínek obávat. ☺ A pan docent přes marxistickou filosofii - ten byl ze mně úplně na nervy. Jako jediný z mnoha ročníků přede mnou jsem si totiž přečetl i doporučená díla Hegela (antickou filosofii jsem prostudoval už na střední škole s velkou chutí) a četl jsem i toho Kanta (toho ovšem zbavil významu matematik Minkowski, což filosofové dodnes nechápou). A tak jsem kladl zasvěcené otázky. Zejména to Leninovo tvrzení, že Marx postavil Hegela z hlavy na nohy mne zajímalo. S tím se nedokázal vypořádat žádný z nich, protože věděli, že je to blábol a zoufalý nesmysl.