12.12.2019 | Svátek má Simona


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Jak jsem „studoval“ marxismus

Po celou dobu šestiletého studia medicíny stejně jako na všech ostatních vysokých školách byly v době komunistické totality součástí výuky povinné přednášky a semináře marxismu-leninismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Salajka 14.6.2019 12:11

Re: U nás byla největší hrůza ty DMDKH.

V tomhle měl Marx ale pravdu - celá naše společnost stojí na nohou a nikoli na hlavě, rozhlédněte se. Mozek vyřadit, nežli vyřadí vás ze společnosti 4.0.

J. Vintr 14.6.2019 0:16

Marxák jsme měli na škole taky

(končil jsem v roce 1980). Na přednášce jsem nebyl ani jednou, cvičení neboli semináře jsem navštívil za ty roky jen párkrát a na žádnou zkoušku jsem se neučil ani minutu. Ty hovadiny, které chtěli ti zkoušející marxisti slyšet, jsem si snadno vycucal z prstu. A ještě jsem se u toho dobře bavil, jak si ti blbci chrochtají blahem.

R. Langer 14.6.2019 0:47

Re: Marxák jsme měli na škole taky

No, tak to jste měl holt štěstí. Ne všude k tomu soudruzi přistupovali tak benevolentně...

I. Lyčka 14.6.2019 0:50

Re: Marxák jsme měli na škole taky

Měl jste prostě štěstí. Kamarád se kdysi lektora zeptal, co přijde po komunismu, a ten vypěnil, že to je nejvyšší stadium, že je neuvědomělý a že na vysoké škole nemá co pohledávat. Kluk měl pak velké problémy s dostudováním, naštěstí ostatní profesoři to tak nežrali.

F. Houžňák 14.6.2019 6:46

Jenom jestli neděláte ramena a nevymýšlíte si,

takových hrdinů známe, co vykládají, jak bolševiky s přehledem uzemnili ...

J. Cimbalnik 14.6.2019 7:03

Re: Marxák jsme měli na škole taky

Za mě (konec 1979) byla prezenční listina na přednáškách, nedostatečná účast znamenala nepřipuštění ke zkoušce..

Podařilo se mně opsat z taháků při zkoušce z VK citace z Marxe a Lenina, které jsem dramaticky prezentoval s pohledem upřeným do stropu, měl jsem tam i čísla stran,na to jsem si ale netroufal,to už by bylo podezřelé...I tak jsem si vysloužil potlesk od šéfky katedry ML a zvolání"To bylo vynikající soudruhu!" Moje nejdrzejší akce při opisování při zkoušce..

P. Vandas 14.6.2019 7:37

Re: Marxák jsme měli na škole taky

Končil jsem v roce 78. Zbývala mi poslední zkouška. Zkouška z Marxáku. Jako Vy jsem se neučil ani minutu. Zkoušející přišla ráno se zpožděním, jmenovala se Potměšilová a byla zjevně ještě pod parou. Dostal jsem tři otázky a o každé jsem věděl větu. Byl jsem stručný. Poslední otázka byla "bolševizace Strany" co to je a kdy to bylo. Odpověděl jsem větou holou : " V roce 1925 a zvítězilo Gotwaldovo křídlo. .. A dál? ..Dál nic. Zopakoval jsem už řečené. .. Takže nevíte? .. Opět jsem zopakoval totéž. .... Takže Vaše znalosti jsou tak slabé, že zkoušku budete opakovat. .. Bum! jenomže jsem si teď teprve uvědomil, že to znamená "děkanít" a ten mi nedaj. ... Vyšel jsem na chodbu dost zoufalý a najednou vidím nápis na dveřích: RSDr. Mrázek Csc. - "Zkouším studenty všech oborů stavební fakulty z předmětu MarxLeninizmus. Zaťukal jsem a ozvalo se, dále. ..Dobrý den... Co byste potřeboval... Zkoušku.... Chcete to za tři? ??? Jistě. Děkuji! A bylo. :-):-):-)

F. Navrátil 14.6.2019 9:13

Re: Marxák jsme měli na škole taky

Abych pravdu řekl, nevěřím vám. Marxák se vyznačoval tím, že bylo třeba ovládat marxistickou ikonografii a opakovat slovo od slova jisté mantry, které se nesměly poplést. Pokud jste se spletl ve jménech stranických svatých, mohl jste být obviněn např. z trockismu, pokud jste necitoval přesně, mohl jste být nařčen z revizionismu. Neplatí to samozřejmě pro potomky stranických funkcionářů nebo nomenklatury ÚV KSČ.

K. Salajka 14.6.2019 12:33

Re: Marxák jsme měli na škole taky

Z průběžné zkoušky z Vědeckého komunismu jsem byl vyhozen, protože jsem barvitě nevylíčil, jak splynuly zájmy dělníků a rolníků. Okecat se věci daly, ale špatně, protože postrádaly logiku. Dostal jsem šanci zachránit se, když povím, kdo právě přiletěl do České republiky, což jsem samozřejmě nevěděl. Byl to Babrak Karmal, - to je ten soudruh, kterého do funkce prezidenta Afghánistánu instaloval po vraždě jeho předchůdce agent Skripal.

Jinak si myslím, že poznat marxismus a otázku sociální (TGM) mělo pro pochopení toho, co se odehrálo ve světě, smysl. Samozřejmě spíš pro studenty humanitních oborů. Marx vlastně hlásal komunismus jen v Komunistickém manifestu a představu, jak to bude fungovat v zaostalém Rusku, přinesl až Lenin v díle Stát a revoluce (totiž jako pošta) -Když vidíte výkony pošty v Čechách a na Slovensku je to varování před komunismem par excelence.

F. Navrátil 14.6.2019 15:03

Re: Marxák jsme měli na škole taky

Zajímavé, že Marx měl ke Slovanům a Rusům zejména pohrdavý postoj. Předpokládal, že socialismu lze vybudovat výhradně v kapitalistickém státě v jeho vrcholné fázi rozvoje. Tuto podmínku feudální Rusko nesplňovalo a marxismus musel být do Ruska implantován zvenčí. Paradoxem je, že Lenina a jeho partu poslal jako trójského koně do Ruska v zaplombovaném vagonu německý generální štáb s cílem, aby rozložili ruskou armádu a Němci mohli soustředit své armády na západní frontě. S vybudováním socialismu v jedné zaostalé zemi přišel praktik Stalin, který si ovšem socialismus představoval jako orientální despocii. Dalo by se říci, že ruská verze socialismu byla revizionistickou úchylkou marxismu. Zajímavé je, že všechny typy marxismu v různých zemích byly vždy revizionistickým kacířstvím.

A. Alda 14.6.2019 9:51

Jeden můj dobrý kamarád,

co se přátelíme už asi 50 let, dostal ne při zkoušce, ale při příjmačkách na (jinou) vysokou školu otázku na '68 rok. Sundal si brýle, promnul si oči, a prohlásil: tak soudruzi, to se nesmí už nikdy opakovat! A vzali ho.