28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

VZDĚLÁVÁNÍ: Do učňáků? To není řešení…

Máme prý málo řemeslníků. A málo vyučených. Málo lidí na stavby, do továren. A moc děcek na gymnáziích a na vysokých školách. Chápu Vladimíra Dlouhého, když to říká. Lobbuje za průmysl. Ale má to více děr, než ementál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 25.2.2019 11:25

Re: Chudák Gauss

A co je tohle:

"P.S. Abych předběhl diskutéry. Neříkám, že na gymnázium nebo na maturitní obory má jít každý. Nemá, protože z principu nejsou pro každého. Stejně tak nemá mít každý maturant automatické právo studovat na vysoké škole. Nikoliv kvůli tomu, že by neměla být ta možnost třeba z kapacitních důvodů. Ale kvůli tomu, že i pro vysokoškolské vzdělání musíme požadovat dostatečné schopnosti a dovednosti."

Ale souhlas: gympl není učňák a naopak.

Z. Rychlý 25.2.2019 0:43

Ďábel se skrývá v tom slovíčku

"kvalitní". Jak se dnes oficiálně pozná kvalitní gymnázium? Jak se měří kvalitní vzdělání? Existují nějaké oficiální žebříčky vysokých a středních škol?

Neexistuje nic z toho a autor se plácá v bažině české vzdělávací soustavy a cosi plácá.

Co se týká řemesla - na to by měly být tovaryšské a mistrovské zkoušky v oboru, které se dají složit za jeden rok i bez zkoušky z češtiny. Pro mě je přijatelnější instalatér, který sice udělá chybu ve větě "vlci vyli na víly, které vily věnce", ale trubky mu nekapou, kdežto druhý vyplní bezchybně fakturu, ale dílo je po něm hrozné. A maturant bez zkoušky z matematiky je u mě neschopné nemehlo. Jestliže však existuje politické rozhodnutí, že školák "musí" navštěvovat školu 12 roků, tak čemu se divíme?

Z. Lapil 25.2.2019 7:38

Re: Ďábel se skrývá v tom slovíčku

Ono "se" pozná, protože "se" to ví. A kromě toho: definujte nejlepší.

Abych nezůstal u blábolu: samozřejmě netuším, jaká jsou gymnázia u vás, ale přesně vím, že od nás jsou prakticky dostupná tři. A přesně vím, které z nich má jaké vlastnosti. Shodou okolností jedno je vysloveně elitní (zdaleka se tam nedostane každý a pro studenty je to dřina), jedno spíš mizerné a jedno - "příjemný rodinný podnik", který opouštějí studenti se slušnými, ne však vynikajícími výsledky. Máte na výběr.

Z. Rychlý 25.2.2019 8:12

Re: Ďábel se skrývá v tom slovíčku

O výběr vůbec nejde, středních škol máte všude jako máku a i nějaká univerzita v okresním městě se jistě najde. Já jen nesouhlasím s názorem autora, že střední škola s maturitou je lepší než učňák. Měli jsme tu soukromou střední školu, která byla ukázkovou bídou - ovšem s glejtem na konci.

P. Zinga 25.2.2019 8:55

Re: Ďábel se skrývá v tom slovíčku

Já měl v práci učně s maturitou a byl (je?) to blbec. Neuměl ani rukama, ani hlavou.

Ty pojmy jsou pěkně popletené: střední škola s maturitou byla dříve např. průmyslovka. Dnes je studentem i to, čemu se dříve říkalo učeň. Učeň se učil a student studoval.

Ta "korektní" blbovina vede ke ztrátě logiky jazyka.

V. Student 25.2.2019 10:00

Re: Ďábel se skrývá v tom slovíčku

Jsou střední odborné školy a střední odborná učiliště. U SOŠek, jako např. průmyslovka, ta maturita zbytečná není, ale učiliště? Proč?

Z. Lapil 25.2.2019 11:22

Re: Ďábel se skrývá v tom slovíčku

Podle mě se v téhle věci nedohodneme, dokud se neshodneme na tom, co znamená lepší. Tvrdím: střední škola obvykle dá člověku lepší všeobecné vzdělání (budiž potvrzeno maturitou) než učňák. Z učňáku zase obvykle vyjde lepší řemeslník. Zdůrazňuji, že "obvykle". Nepochybně existuje jisté množství učňáků "lepších" než některé střední školy.

A ke všemu ani jedno z toho nezaručuje šťastný nebo aspoň spokojený život. Příklad: počítám, že jsem lepší muzikant než vy. Znamená to, že jsem "oblíbenější v kolektivu"?

V. Student 25.2.2019 9:51

Re: Ďábel se skrývá v tom slovíčku

Při státních maturitách, a pokud bude povinná maturita z matematiky, tak "příjemný rodinný podnik" by mohl rychle vzít za své.

Z. Lapil 25.2.2019 11:30

Re: Ďábel se skrývá v tom slovíčku

Mnou zmíněný rodinný podnik má slušné výsledky, ale rozumím vám.

Vzít by za své mohl a - pokud nedokážou jeho absolventi zvládnout maturitu ze všeobecného vzdělání, jehož je matematika součástí, tvrdím, že samozřejmou - kéž by vzal.

Nevím, jestli úplně trvám na státní maturitě, ale určitě je to způsob, jak srovnat laťku.

J. Vintr 25.2.2019 0:18

Učňáky byly ztrátou času

to, co se tam ohledně řemesla učni naučili (pokud se vůbec něco naučili) se dalo zvládnout za pár měsíců. Problém byl také v tom, že na učňáky se nehlásili ti, kteří "měli hlavu na studium". Přitom na dobrého řemeslníka potřebujete víc rozumu než na kdejakého "kravaťáka" nebo úředníka. Problém je tedy hlavně v "prestiži" manuálních povolání, aby je mládež nebrala jako něco podřadného. Ono se to časem nejspíš vytřídí samo. Pro ty masy magistrů a bakalářů z různých "humanitních" švindlškol zaručeně nebude v různých neziskovkách a státních úřadech dost židlí, takže ti chytřejší, kterým jejich "vzdělání" tak uplně nevygumovalo mozek, možná pochopí, že je lepší se živit rukama (a naučí se to svépomocí).

J. Vocilka 25.2.2019 7:59

Nevím v jakém učňáku jste absolvoval ale já a se mnou třicet lidí ,jsem se vyučil v učilišti které mne připravilo po praktické stránce perfektně a byl jsem schopen se uplatnit v praxi. Problém vidim v současnosti v tom , že nás učili starší machři a kde by jste je dneska vzal. Devastace školství začala kolem roku 1977 kdy mistr odborného výcviku musel být maturant a dále po revoluci kdy se zkáza dokonala jednak tvrzením že bez matury je člověk jen poloviční a dále rozprodejem učilišť.

J. Vintr 25.2.2019 9:17

Re:

Já jsem se nevyučil ale vystudoval jsem. Po devadesátěm roce jsem se ale živil dost dlouhou dobu manuální prací a potkal jsem se s mnoha řemeslníky. Musím říct, že takových, o kterých by se dalo říct, že svému oboru rozumí, tam bylo pomálu. Spíš jsem se setkal s "řemeslníky", od kterých bych si nenechal ani vyměnit žárovku.

P. Zinga 25.2.2019 8:59

Re: Učňáky byly ztrátou času

Nemáte pravdu. Navíc musí ty děti nějak přežít čas mezi maloletím" a "dospělostí". Dokud vám není 18, nesmíte dělat víc než 6 hodin, nesmíte noční atd.

R. Langer 25.2.2019 9:16

Re: Učňáky byly ztrátou času

Tak já znám dost kvalitně vyučených lidí, jenom je trochu problém, že už mají před důchodem, nebo už jsou v důchodu... ;-)

J. Vintr 25.2.2019 9:19

Re: Učňáky byly ztrátou času

Já myslím, že ty lidi, o kterých mluvíte, nevyučil učňák, ale praxe. Inteligentní člověk se praxí naučí, blbec zůstane blbcem.