20.6.2024 | Svátek má Květa


Diskuse k článku

VOLBY: Čekání na prezidenta

Před mnoha lety mi vyšla knížka aforismů s názvem Čekání na prezidenta. Kdykoli se má na Hrad nastěhovat nový vrchní velitel ozbrojených sil, vzpomenu si na ni. Píše se v ní, že žijeme v době přebytku informací a nedostatku mozků. To zajisté platí, ale patrně to nebude náš největší současný problém. Tím je podle mne chronická absence společné vize.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Bernatová 5.12.2022 14:28

:-) A ani sebelepší prezident nepomůže.

P. Čech 5.12.2022 9:06

Přímá volba je taková, pane Diviši, kdy jsou voleni kandidáti na zástupce občanů z jedné kandidátní listiny. Kdo jednotlivé kandidáty na kandidátní listinu prosadil nesmí být důležité. Důležité musí být pouze jeho vlastnosti a dovednosti, možná i odbornost.Volený kandidát musí zastupovat občany a nikoho a nic jiného. Také jim se musí přímo zodpovídat se svých činů. Občanům, nikoliv politickým stranám a hnutím. Pokud volby takovými nejsou, nejsou ani demokratické. Jsou jen prachobyčejným diktátem, kdy je zákonem občanům diktováno jak mají volit a nebo dokonce koho musí volit (politické strany a hnutí).Tam, kde takové volby jsou není žádná demokracxie, ale klasická diktatura.

P. Čech 5.12.2022 8:57

Ono je třeba si uvědomit, a nejen uvědomit, ale i uzákonit, že volení je občanskou povinností a ne jen právem. Každý občan v opravdu demokratickém státě je povinen se o ten stát starat a tedy i volit. Nebude-li se takto chovat, ztrácí nárok na jakoukoliv pomoc od státu v případě, že ji potřebuje. Volby ovšem musí být naprosto svobodné, to znamená, že voličům je předán seznam kandidátů a voliči z něj vybírají potřebný počet, čili volí. Nikdo a nic jim nesmí diktovat jakékoliv jiné podmínky a zejména jim nesmí diktovat jak mají volit či dokonce koho musí volit (politické strany a hnutí). Volby prostě musí být obecně přímé. Takovýto volební systém vždy dokáže zajistit vítězství nadpolovičního počtu občanů. A nebo je možno prohlásit formou zákona, že hlas toho, kdo dobrovolně nevolí se do výsledků voleb nepočítá a že dotyčný ztrácí právo do situace po volbách jakkoliv mluvit.

V. Novak 4.12.2022 22:37

A to je maximum, které lze očekávat...

P. Diviš 4.12.2022 20:49

Přímá volby je ta, která volí konečné zastupitele, ať už jednotlivce (Senát), nebo jednotlivce na kandidátních listinách stran a hnutí (PS).

Nepřímá volba v Česku byla pouze volba presidenta.

Tisíckrát můžete šířit ten svůj nesmysl, terminologie se nezmění.

P. Diviš 4.12.2022 20:46

Lituji, ale nadpoloviční většinu občanů zastupují málokde. To nedokáže ani jednokolový, ani dvoukolový většinový systém. Kromě velmi vyjímečných situací většinou vládne nějaká menšina. I ve státech s dvěma hlavními stranami, tj prakticky v USA.

P. Diviš 4.12.2022 20:43

Spojovat ne. Jen by nikomu moc nevadil.

P. Diviš 4.12.2022 20:42

Jak kdy, jak s kým. Ale už to není, co zamlada. :-P

M. Bernatová 4.12.2022 20:09

To se spíš ptejte lidí, jestli se spojovat chtějí. Nějak to nevypadá, že? ;-D

P. Čech 4.12.2022 18:57

Víte Vy vůbec, pane Novaku, co je to přímá volba? Je to taková volba v níž jsou voleni přímo kandidáti - fyzické osoby a ne politické strany, jak to bylo i v případě voleb politických stran Národní fronty. V tom případě totiž zase kandidovaly jen politické strany (KSČ, ČSS, ČSL SS) a ne kandidáti - fyzické osoby. Jde o to, že v systému byla nahražena vedoucí úloha KSČ vedocí úlohou politických stran obecně, což je v podsttě stejné se stejným dopadem. Nevládnou občané, jak to ve skutečně demokratickém systému má být, ale politické strany a jejich zástupci (nikoliv přímo volení zástupci občanů)

P. Čech 4.12.2022 18:50

Toho odstřelili zejména ti, kdo volit nešli. Nevolit totiž není řešením. Zejména v případě přímé volby.

P. Čech 4.12.2022 18:49

A právě proto je prezidentem Zeman. Kdyby se volby prezidenta, i prvního kola, zůčestnili všichni voliči, mohlo vše dopadnout jinak. Ignorance se prostě nikdy nevyplácí.

P. Čech 4.12.2022 18:46

Rozpojena? Co to je? Může se cítit zlamána, ale rozpojena? Menšina se bude vždy cítit ve skutečné demokracii zklamána. Může však dělat mnohé pro to, aby příště byla tou většinou. A o tom je každá demokracie. Nikoliv ovšem systém, který vládne v ČR. Tady vládnou menšiny, což je v tomto konkrétnmím případě socanskoanarchistický systém. Systém naprosto nefunkční, česky specifický.

V. Novak 4.12.2022 18:15

Máte pravdu.

V. Novak 4.12.2022 17:37

Definovat, do kolika dnů po demisi vlády musí prezident jmenovat nového premiéra (ústava říká jmenuje, ne pověřuje sestavením, což by bylo lepší) je jednoduché. A rázem by tím bylo vyřešeno to, co Zemanovi vytýkají jak při jmenování pseudoúřednické vlády po Nečasově pádu, tak po volbách před 5 lety.

Stanovit závazné termíny je první krok k vylepšení Ústavy.

V. Vérosta 4.12.2022 17:35

oprava: většinou voličů, nikolv občanů. Většině občanů je prezident šumafuk.

V. Novak 4.12.2022 17:32

Pardon - 90%

V. Novak 4.12.2022 17:31

Nešlo za ním za ním 9% - a rozhodně ne dobrovolně.

O to se staralo gestapo a v posledních dnech a hodinách i "náhlé soudy", které odchytávaly dezertéry a věšely je na místě.

V. Novak 4.12.2022 17:26

Zikmund byl mladší bratr a koncil čistě církevně Husa prohlásil za kacíře, zbavil ho svěcení, exkomunikoval ho a předal rameni moci světské. A zbytek byl na onom rameni, jemuž vládla světská hlava křesťanstva - císař.

Církev zásadně neupalovala - alibisticky předávala rameni a rameno už vědělo co a jak...

V. Novak 4.12.2022 17:22

Tak jak je to třeba se jmenováním profesorů nebo pověřováním vedoucích diplomatických misí?

V. Novak 4.12.2022 17:20

Kandidátkou NF?

V. Novak 4.12.2022 17:19

Současný prezident by zvolen přímo většinou občanů - a menšina občanů se jím cítí rozpojena.

V. Novak 4.12.2022 17:18

Prezidentem, který mohl spojovat, byl jedině Fischer v první přímé volbě. Toho odstřelila pražská kavárna, protože proti němu neměl Pankáč Orlický šanci - právě proto, že nikomu nemohl vadit. Snad nějakým holohlavcům.

Spojující prezident nebude zvolen.

P. Čech 4.12.2022 16:44

Stal by se tak zcela zbytečnou figurkou, stejnou, jako je i dnes. V podstatě nemá žádné důležité pravomoce s výjimkou jmenování předsedy vlády. Vše ostatní za něj rozhodují politické strany a hnutí. Ústava v případě funkce prezidenta lže. Ten totiž není podle jeho pravomocí hlavou státu. Hlavou státu jsou politické strany a hnutí, které jsou lidmi přímo voleny. A podle toho to také vypadá. Vládne zde menšina, představovaná zvolenými politickými stranami a hnutími, což je v zásadním rozporu s jakýmikoliv demokratickými principy.

P. Čech 4.12.2022 16:38

Nerozeštvávat lidi znamená jediné. Opuštění volné soutěže politických stran a její nahrazení soutěží (nikoliv volnou) kandidátů na zástupce občanů. Tito ovšem musí být voleni přímo a ne přes politické strany a hnutí.

P. Čech 4.12.2022 16:34

Žádné občany žádné země nemůže z principu spojovat žádný prezident, který je jakkoliv volen. Zvolená osoba totiž zásadně občany rozděluje, protože tyto rozděluje nejen samotná volba, ale i předvolební kampaň. Kompromisním systémem je pouze skutečná dešmokracie, kdy jsou zástupci občanů přímo voleni a kdy tito zastupují nadpoloviční většinu občanů. To znamená m.j., že mají u té nadpolovičnbí většiny její podporu. Jakýkoliv jiný způsob prostě nefunguje, což můžeme denně vidět na příkladu systému v České republice, který si o skutečné demokracii může nechat jen zdát. V této souvislosti je třeba si uvědomit, že ta skutečná demokracie znamená vládu občanů a ne vládu a moc politických stran a hnutí a jejich zástupců.

J. Farda 4.12.2022 15:08

Rohanová, a la Pepek Vyskoč, for president! ;-€R^

https://www.stream.cz/udalosti-ludka-stanka/povedeny-vtip-prezidentky-v-exekuci-prichazi-s-tak-uzasnym-programem-ze-ji-musi-volit-kazdy-cech-64515011

P. Čech 4.12.2022 10:22

"

Čl. 75

Prezident republiky odvolá vládu, která nepodala demisi, ačkoliv ji byla povinna podat."

To máte pravdu, pane Hatino, ovšem. Ovšem já zde nemluvím o odvolávání vlády, ale o odvolávání předsedy vlády a jmenování jiného předsedy vlády při současném zachování ostatních členů vlády. V této věci hovoří čl. 62, odst.a ústavy jasně. Hovoří o jmenování a odvolání předsedy vlády a dalších členů vlády, co není jedno a totéž. Zatímco členy vládyprezident sám odvolat nemůže, ani vládu jako takovou, premiéra odvolat může, protože žádný jiný článek ústavy kromě zmíněného se o odvolávání premiéra nezmiňuje, opět na rozdíl od odvolávání jednotlivých členů vlády či vlády jako celku.

P. Čech 4.12.2022 10:12

Částečně máte pravdu a to konkrétně ve věcech odvolávání vlády pretzidentem. Opakuji, ve věcech odvolávání vlády jako celku. Nikoliv již tak o odvolávání pouze premiéra. O odvolávání premiéra se v celé ústavě zmiňuje opravdu jen ten čl. 62, odst. a a to opět na rozdíl od odvolávání vlády. Nikde jsem nenapsal, že prezident má odvolávat vládu. Psal jsem o tom, že prezident měl odvolat premiéra a to je nebetyčný rozdíl.

P. Čech 4.12.2022 10:06

A právě to je to špatné, co způsobuje obecnou nefunkčnost celého systému, drze nazývaného nějakou demokracií. Které to jsou ty "ústavní instituce", které zmiňujete? Zákonodárné, výkonné a soudní orgány nejsou instituce. Tyto orgány má mít pravomoc kontrolovat jediný subjekt a tím je občan. Konkrétně formou ničím a nijak neomezovaným všeobčanským hlasováním po vzoru Švýcarska. Kontrolují-li se totiž mezi sebou navzájem, nutně dochází ke třenicím a nesmyslným, nicneřešícím stavům, které navíc zhoršují různí "experti" z řad ústavních právníků na univerzitách.

" ani prezidemt nemůže odhasovat premiéra"???

Dozajista jste měl na mysli pojem "odhlasovat". V tom máte pravdu. Prezident premiéra neodhlasovává, ale jmenuje. To je psáno v čl. 62, odst.a ústavy a nikde jinde v ústavě o tom tam není ani zmínka. Jmenování premiéra je tedy výhradní pravomocí prezidenta a nikdo, ani ty "ústavní orgány" mu do toho nemají co mluvit.