Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

VOLBY: Čekání na prezidenta

Před mnoha lety mi vyšla knížka aforismů s názvem Čekání na prezidenta. Kdykoli se má na Hrad nastěhovat nový vrchní velitel ozbrojených sil, vzpomenu si na ni. Píše se v ní, že žijeme v době přebytku informací a nedostatku mozků. To zajisté platí, ale patrně to nebude náš největší současný problém. Tím je podle mne chronická absence společné vize.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JR

Jsou to bláboly, mluvit o tom , že by měl prezident národ spojovat To by na Hrad musela přijít bytost neznámá, bez minulosti, nejlépe z jiné planety. A také by musela po celé období mlčet, ani hlavou nepohnout, aby nerozdělila národ. A protože takovou bytost nemáme tak se musíme spokojit s lidmi jako jsme my sami, dobráky, hajzlíky, chytráky, pitomci, no prostě lidmi. A pokud pak něco rozdělí, tak to není v národu, ale v naší mysli.

0 0
možnosti
JN

Prezident nema spojovat.

Prezident ma jednat a to spravne, v oblastech, kde mu Ustava dava pravomoci.

0 0
možnosti

P27e87t65r 11Č32e73c34h

3. 12. 2022 9:16

Jakkoliv volený prezident spojovat ani nemůže, ikdyby nakrásně chtěl . Sama volba, a to jakákoliv, totiž rozděluje volící lidi. To je také podle mne jediná věc, která na skutečné demokracii není ideální. Demokracie z toho vybrusluje jen tím, že tanovuje skutečnost, že menšina se musí dobrovolně podrobovat vůli většiny. To je sice nejlepší ze špatných principů, ale ke skutečnému ideálu to má daleko. Lidé jakožto jedinci jsou totiž tak rozdílní navzájem, že je spojit ani nelze.

0 0
možnosti
PV

Jedním ze způsobů , jak spojit , je zlikvidovat škůdce , kteří rozdělují ...to ovšem je nemožný úkol pro jednoho smrtelníka beze zbraní ...

0 0
možnosti

P51e62t88r 12Č77e78c45h

3. 12. 2022 9:18

To byste ovšem musel zlikvidovat lidi, jako živočišný druh. Oni ti lidé totiž škodí všemu kolem sebe, dokonce i sami sobě. Člověk je prostě tvor nedokonalý, který si jen drze tvrdí, že dokonalým je.

0 0
možnosti

P38e35t65r 11Č15e91c57h

3. 12. 2022 8:40

"Prezident by měl mát dar spojovat".

Ano, to je pravda. Na to ovšem, aby spojoval to, co politické strany a hnutí formou "volné soutěže" rozdělují by musel mít mnohem rozsáhlejší pravomoce a to plynoucí z ústavy. Dnes má bohužel důležitou pravomoc jen jednu a tu ještě zprzněnou pravomocí poslanecké sněmovny, které navíc nevyužívá. Tou pravomocí je jmenování předsedy vlády. Podle ústavy totiž může jmenovat a odvolat předsedu vlády podle vlastního uvážení, nikoliv podle výsledku voleb, o čemž ústava nikde nehovoří. Ani vládu nemůže jmenovat a odvolávat sám. Tedy vlastně spojovat nemůže, i kdyby nakrásně chtěl. Náš politický systém je totiž založen na principech pohádky o "Chytré" horákyni, kde všichni kecají všem do všeho, při čemž výsledkem je stav, kdy nikdo neví co obecně platí. Ke všemu je třeba všelijakých "výkladů" mnoha "expertů", kteří se sami neshodnou na jediném. A proto nemůže efektivně fungovat žádná volba, protože nejsou ústavně naplněny podmínky její funkčnosti.

0 0
možnosti
PH

Že bych tedy napsal něco k oné pravomoci ".. Podle ústavy totiž může jmenovat a odvolat předsedu vlády podle vlastního uvážení, nikoliv podle výsledku voleb, "..

Ani jsem nikdy neslyšel, že by náš prezident kdy odvolal předsedu vlády, takže o tom lze jen hypoteticky teoretizovat.

Ale k tomu "může jmenovat", tak tady jsou dva problémy.

a) V Ústavě taky stojí, že ta jmenovaná vláda musí do měsíce požádat sněmovnu o vyslovení důvěry - hlasováním. Pokud by tedy pan prezident jmenoval premiérem někoho, kdo nemá většinovou podporu v parlamentu, tak po tom měsíci a tímto povinným hlasováním, jde do demise a musí se hledat vláď nová.

b) Ony ty naše vlády nejsou ani schopné vládnout tak jak přikazuje Ústava, čili dle platných zákonů. Většina jejich opatření se uskutečňuje právě formou změn zákonů. Ale pokud by neměla podporu v parlamentu, tak neprosadí nic, a je taky pro kočku...;-D

0 0
možnosti
VM

Zatím vlastně nespojoval ani jeden, z těch tří dosavadních.

A nebude spojovat ani žádný následující - není člověk ten, aby se zavděčil všem.

Ono je to také o tom, kolik lidí přijde volit a jakou podporu/kolik hlasů dostane vítěz, že !

0 0
možnosti

P39e64t97r 63Č33e52c38h

3. 12. 2022 8:47

Kolik lidí přijde volit není vůbec důležité. Důležité je, že mohou volit všichni a to mohou. Na vůli ignorantů, kteří volit nechodí se totiž přihlížet nemůže, protože bychom se nikdy k ničemu nedopracovali. Vítěz voleb prezidenta tak má vždy podporu nadpolovičního počtu voličů, tedy podporu demokratickou. Jedinou demokratickou v ČR. Ani ta volba senátorů není skutečně demokratická, protože jednotlivé senátory nevolí všichni občané, ale jen trapná menšina z nich. Opět ta "Chytrá" horákyně. Je nutno si uvědomit, že prezident u nás spojovat lidi ani nemůže, protože je výsledkem voleb. A volby (jakékoliv) vždy volící subjekty rozdělují a ne spojují.

0 0
možnosti
PH

No právě - ale pak by soudný člověk čekal, že jestli má nějaký z těch kandidátů nějakou "vizi" tak už s ní občany seznamuje hezky dlouho.

Čekat, že si jí schovává pod polštářem, ale vytasí se s ním až bude zvolen, by bylo naivní.

Takže zase příště..

0 0
možnosti

P22e49t96r 98Č90e54c63h

3. 12. 2022 8:51

Vizi může mít jakou chce, v konečném stádiu se však musí řídit vůlí vládnoucích politických stran a hnutí, jinak dopadne stejně jako dopadá dnešní prezident. Všechno je to vinou nedostatečných ústavních pravomocí prezidenta, kdy celý náš systém je postaven na "volné soutěži politických stran" (čl. 5 ústavy) a ne na výsledku přímých voleb zástupců občanů, jak to v zastzpitelské demokracii být má.

0 0
možnosti
FK

Ne, informací je málo, tedy těch, které co nejlépe popisují nějaký jev. Čeho je nadbytek, jsou stupidní komentáře a nefundované názory. Bohužel, i schopnost informace vyhodnocovat, je dost náročné a lze je i záměrně různě interpretovat. A jaký by měl být budoucí český prezident? Pro mě hlavně inteligentní a silná osobnost, která se má politické zkušenosti. A pak, musí zájem o prosperitu České republiky.

0 0
možnosti

P81e41t53r 10Č14e50c26h

3. 12. 2022 8:55

Politické zkušenosti mít nemusí, jinak s Vámi souhlasím. V současné době hlavně musí mít odvahu využívat jediné skutečné pravomoci, kterou má z českého významu textu čl. 62, odst.a )stavy a jmenovat premiéra podle vlastního uvážení a ne podle diktátu politických stran a hnutí. Na tom totiž pohořeli všichni dosavadní prezidenti s výjimkou TGM.

0 0
možnosti
FN

Na rozdíl od autora se nedomnívám, že "skutečné pojivo a podstatné myšlenky, které by měly sílu pozitivně formovat atmosféru ve společnosti, lze asi očekávat pouze od skutečných duchovních autorit". Působení svrchované duchovních autorit obvykle končí společenským a ekonomickým rozvratem nebo občanskou válkou. Prezident není prorok nebo máhdí (bohem správně vedený) a je normální, že ho někdo vnímá pozitivně, jiný negativně a ostatním je to fuk.

0 0
možnosti
JK

Bratia Česi, zvoľte si kohokoľvek, len nie niečo podobné (zámerne nepíšem niekoho :-)) ako je súčasná slovenská prezidentka Zuzana Čapútová. To je tragikomická paródia na prezidenta a chodiace nešťastie Slovenska... Bez inštrukcií z americkej ambasády sa nedokáže poriadne ani vys.ať.

0 0
možnosti
RL

Pan prezident Zeman spojuje evidentně dost velkou skupinu voličů.

Jsem zvědavý na toho nového. ;-)

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz