27.6.2022 | Svátek má Ladislav


Diskuse k článku

VĚDA: V roli Kassandry

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vérosta 29.5.2022 9:47

Ano, klimatická měření by se měla dělat delší dobu, aby byla aspoň trochu průkazná. Úplně stačí měřit je pod obu takových 20.000 let. Pak budeme vědět. A navrhuji spíš měřit "teplo" a ne "teplotu".

M. Šejna 29.5.2022 12:38

Co bude průkaznějšího na delším měření ?

Máte pocit, že v posledních 150 letech byly teploměry nepřesné?

V Klementinu se přesně měří už 247 let. A prukazně se tam otepluje. Teplotní řada CET z Anglie je dlouhá dokonce 363 let a i tam se průkazně otepluje

P. Rada 29.5.2022 15:06

Ano ale navíc lze měřit teplotu a další parametry i nepřímo - i když nepřesněji. Takto však naopak lze rekonstruovat klima až za stamiliony let a v různých ohledech. To už je ale pro pochybovače typu Vérosta asi zas moc dlouho nebo moc náročné na porozumění?

Podnětné ale od V. je vyhodnocování tepla. Nejspíše ale pomíjí, že právě i toto se už zejména sondami ARGO děje více jak dvě desetiletí. Ukazuje to mimo jiné, že více jak 90% tepla od GW zatím absorbují oceány. Zatím!

https://cs.wikipedia.org/wiki/Program_Argo

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/teplota-22000-let

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/All_palaeotemps.svg

O. M. 29.5.2022 16:28

S těmi historockými klimatickými řadami je problém v tom, že v průběhu času se mění prostředí, kde se mnoho z těch stanic nachází - to Klementinum se časem ocitlo uprostřed tepelnébo ostrova velkoměsta.

P. Rada 29.5.2022 17:34

Proč věcnou správnost měření v místě nazýváte problémem?

"Problém" - když už - to ale může být pro Vás a podobné, kteří pro některé (nejmenované) interpretace nedokáží odlišit vliv tepelného ostrova na základě sice o trochu časově kratšího ale zato podstatně rozsáhlejšího souboru dat okolní staniční sítě.

J. Krásenský 29.5.2022 7:26

Sousloví "američtí vědci zjistili" dosáhlo vážnosti a věrohodnosti kdysi tak oblíbeného "sovětští vědci zjistili".

K. Křivan 29.5.2022 9:03

Blbost. Stačí se podívat na Nobelovy ceny, na seznamy patentů, ... na životní úroveň,

V Sovétském svazu roste pšenice jako telegrafní sloupy !

Tak vysoká ?

Ne, tak daleko od sebe.

Starý, ale dorý.

O. M. 29.5.2022 16:19

To byla kukuřice... ;-)

P. Sura 28.5.2022 13:49

" .... To že astrofyzici zjistili, že za pět miliard let se slunce po spotřebování svého paliva změní v rudého obra a spálí a pohltí Zemi, nás naštěstí nemusí moc vzrušovat. ... " - pokud se vám podaří to utajit před Gretou !!!

V. Chrastina 28.5.2022 15:57

S těmi klimaalarmickými manýry bláznivé Gréty by to byl býval dobrý vtip, kdyby to nebyl býval krutý fakt. Krutý proto, že nás zelené šílení její vinou přijde na zbytečně vynaložené biliony na odstraňování tak jako tak neodstranitelného CO2. :-/

M. Šejna 28.5.2022 16:07

CO2 odstranitelný je. Jen to lidstvo neumí dělat průmyslově. Naopak přirozená fotosyntéza to zvládá bez problémů, pokud je zeleného rostlinstva dostatek.

P. Rada 29.5.2022 8:28

Pane Šejno matete ostatní a nejspíše i sám sebe.proč?

CO2 přeci podle naměřených údajů NYNÍ odbourává fotosyntéza jen s cca čtvrtiny, čtrvrtinu pohlcuje rozpustnost v oceánech a tak polovina antropogenně uvolnovaného zůstává v ovzduší.

Matoucí i na tomto aktuálním výčtu je navíc to, že tato proporce se průběžně MĚNÍ a to dlouhdobě ve prospěch části zůstávající v ovzduší. Měření složení atmosféry tento vývoj dokládají.

Čtete ještě zdroje? Nebo jste se už dal spíše na víru?

https://gml.noaa.gov/webdata/ccgg/trends/co2_weekly_mlo_since1800.png

Jaká dnes známá a použitelná technologie dokáže zastavit ba dokonce zvrátit tuto vývojovou křivku navozenou nadužíváním fosilů dřív než dojde rozpadem permafrostu k masivnímu spuštění kladných zpětných vazeb ... s důsledky navození civilizačního kolapsu?

P. Rada 29.5.2022 8:49

Pane Chrastino máte pravdu v tom, že CO2 je s atmosféry prakticky neodstranitelný.

Ve své "šílenosti" ale zároven pomíjíte, že při pokračování trendu bude s planety nejspíše odstranitelná CIVILIZACE. To nejspíše pro nedostatek potravinových zdrojů.

Už součastná situace oteplení o 1.2C celosvětově vede na pokles potravinové produkce o 21%.

https://www.dw.com/de/sipri-welt-stolpert-in-%C3%A4ra-neuer-gefahren/a-61866997

Je zároven velmi pravděpodobné, že tato závislost není lineární ale strmě exponenciální a to dokonce tak významě jako teplota našeho organismu. Se zvýšenou teplotou o stupínek se ještě dá celé měsíce přežívat... Tělesná teplota o dva stupínky záhy výrazně omezí životní aktivity a dlouhodobější zvýšení o 4C a více je pro člověka bez napojení na přístoje fatální. Takový vývoj ale už i při dnešní koncentraci začíná hrozit do budoucna pro riziko navození nevratných zpětných vazeb. Viz nestabilita permafrostu...

Gréta se takového vývoje na rozdíl od Vás může dočkat a protože je zároven na rozdíl od vás lépe informovaná i podstatně prozíravější - tak není divu, že na rozdíl od Vás jinak reaguje.

F. Zrcek 28.5.2022 11:14

Autor mi utkvěl jako autor politických komentářů, s kterými ne vždycky souhlasím. Teď se pustil do vědy.

Nesouhlasím v tom, že věda je Kassandrou, které se má naslouchat a věřit. Naopak, věda je v tomto ohledu spíš Pýthií, a jejím nejasným proroctvím (nebo odhadům či extrapolacím) je sice potřebné naslouchat, ale věřit jen "cum grano salis". Jinak dopadnem jako chudák Kroisos, který překročil Halys a zničil velkou říši. Tu svoji.

EU k tomu silně nakročila svou slepou důvěrou a panickou reakcí na zlobbované klimatiky, kteří sice přesně nevědí, jaké počasí bude u nás pozítří, ale naprosto přesně vědí, jak se globálně zvedne teplota za sto let, a co je nutné proti tomu dělat.

Co se týče ostatních hypotéz uvedených v článku: paleontologové se dodnes dohadují, co bylo příčinou vymírání ordovik/silur, které asi ani nebylo to největší. Hypotéz je víc. Zrovna tak nikdo nedohlédl do plynoprachových laloků obklopujících systém η-Carinae, jejíž jasnost v posledních staletích viditelně kolísala. Hmotnost je zřejmě obrovská, počet objektů neznámý, ale jestli skončí (nebo už skončila - je tam mezi námi těch 8 tisíc let nejistoty) supernovou, či černou dírou, to vám nejspíš nikdo neřekne...

A tak je to se vším - věda ani tak negeneruje odpovědi, jako spíš další otázky a problematizuje neotřesitelné jistoty...

M. Šejna 28.5.2022 11:20

Já taky přesně vím, že během příštích 80 let umřete. Ale nevím, jestli příští měsíc dostanete rýmu.

A přesně toto je rozdíl mezi klimatologií a meteorologií, který vy evidentně nechápete.

F. Zrcek 28.5.2022 15:27

O tom, co já nechápu, by se daly psát romány. Záviděl bych vám vaše jistoty, kdybych netušil, že budou opuštěny. Ale nikoli vyvráceny, prostě až během 80 let umřete, nebude nikdo, kdo by je zastával.

M. Šejna 28.5.2022 15:45

Pokud si pletete počasí a klima, pak bych se ani nedivil, kdybyste si pletl kolo s kolotočem.

F. Zrcek 28.5.2022 16:31

Máte samozřejmě pravdu, meteorologie je bezpochyby věda. O klimatologii bych to tak jistě netvrdil. Ale své pravdy a jistoty budou mít i následující generace. Akorát je otázka, bude-li nezvratnou jistotou, že v marťanském regolitu se daří geneticky modifikované kukuřici, ale nikoli pšenici. A nebo jistota, že poslední dochované kovové srpy je nejlépe brousit buližníkem.

M. Šejna 28.5.2022 20:14

Na začátku jste tvrdil, že meteorologové nejsou schopni předpovědět, jak bude zítra.

Tak si ujasněte, zda je věda meteorologie nebo klimatologie.

R. Langer 29.5.2022 6:06

Meteorologie je věda, zatím poměrně nepřesná, ale zlepšujeme se. Klimatologie se stala právě tou věštírnou, od vědy dnes už naprosto oddtrženou. :-P

M. Šejna 29.5.2022 8:57

Tak zatím klimatologům vycházejí ty věštby lépe než meteorologům.

Průměrná rychlost oteplování je okolo 0,2°C za desetiletí, což předpověděli.

Vaši klima-popirači, u nás vedení Kremlikem, předpověděli v tomto desetiletí ochlazení, protože globální oteplování prý skončilo - zapomeňte ;-D

R. Langer 29.5.2022 6:03

Počasí a klima spolu NEROZDĚLITELNĚ souvisí. A to tak, že počasí je pouze MALÁ lokální část klimatu. Pokud neumíme předpovědět ani lokální počasí na tři dny dopředu, jak chcete předpovídat planetární klima na stovky let? Připadá vám, že je tam snad méně proměnných, než při předpovědi toho počasí

Pokud jste ovšem nenabyl přesvědčení, že Gréta a její Zelení bolševici mají pravdu v tom, že za všechno mohou jedině ty smrtící molekuly CO2. Potom ovšem můžete předpovídat všechno, jak smrtící sucha, tak novou potopu světa. :-P

M. Šejna 29.5.2022 9:02

Meteorologie je s klimatologii samozřejmě propojená. Dokonce se studuje na stejných fakultách.

Jenže rozdíl mezi nimi je asi tak stejný, jako mezi makroekonomií a účetnictvím. :-P

M. Šejna 29.5.2022 9:07

Jinak pokud jde o CO2, tak ten opravdu může za většinu současného oteplování. Za blbnutí zelených bolševiků ale CO2 nemůže. To, že někdo blbne kvůli CO2, ještě neznamená, že je nutné jeho fyzikální vlastnosti popírat.:-P

V. Kučer 28.5.2022 10:06

Budoucí hladomor v Africe je proti tomu všemu maličkost.

F. Navrátil 28.5.2022 8:45

Pro někoho je lidstvo vrcholem kosmického vývoje, pro jiného přechodnou plísní na zapomenuté planetě. Lidstvo chce bojovat s přírodou, ale ta si toho ani nevšimne. Řídí se svými zákony.

R. Langer 28.5.2022 9:03

Lidstvo s přírodou bojovat nechce, lidstvo ji chce využívat, bojovat s ní chtějí leda zelení debilové. ;-)

J. Nevrkla 28.5.2022 7:43

Proč bychom se nedesili.

Až teď začne mnoho lidí zažívat vážně existenční problémy, ptákoviny půjdou stranou. A kdo začne hlásat nutnost nějakého odříkání, aby se za sto let neoteplilo o 1,5 stupně, bude na místě zfackovan.

P. Dvořák 28.5.2022 8:32

K fackaci nedojde. V hospodě to říkat nebude, televize má svoje osvědčené mechanismy a vláda pendrekáře.

J. Nevrkla 28.5.2022 8:39

Už jsme revoluci zažili, ani pendrekari neměli vůli a morálku vládu bránit. Rozjede se to po celém EU.