4.2.2023 | Svátek má Jarmila


Diskuse k článku

ÚVAHA: Vznešená slova

Stále aktuální text napsaný před patnácti lety.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Lubos 17.11.2005 13:34

Hezky clanek, diky!

... vzpomnel jsem si na ten patos, tu naladu, tu Kubisovou zpivajici v radiu po cely den ... to vse proste. Mozna potrebujeme opet vizionare na Hrade, pravda. Jineho ale, nez Havel - novou generaci. Takze je tomu jiz 16 let ...
Jaka 17.11.2005 12:35

To byly sny, PM.. A naděje a očekávání. Nereálné, protože bez zkušeností...

„Nenechme, nenechte, pane presidente, ta vznešená slova umřít!“ „To přeci nebyla jen slova, skutky budou následovat!“   Nikdo tehdy neznal přesnou míru mentálního pokřivení v téhle utlačené, a náhle urvané z řetězu, společnosti.  Prakticky už nežili ti, kteří měli praxi v tržním hospodářství, aby nám ukázali cestu, aby byli vzorem. A co nejhůř, nebyl tu nikdo, kdo by měl jasnou přesnou představu o potřebách jednotlivých postupných kroků - 1. zákony (a pořadí jejich důležitosti), 2. postupná privatizace, atd. atd. Nebyl tu nikdo a ani nikdo zvenčí neuměl adekvátně radit,  jaká rizika hrozí. Nebyly tu osobnosti skvělých politických schopností i charakterových vlastností. Tím nemyslím jen morálku, etiku, tím myslím hlavně i statečnost k prosazení nutných nepříjemných reforem, o kterých hned z kraje muselo být jasné, že každým dnem prodlení ztrácejí na přijatelnosti běžnými lidmi. A politici se přizpůsobuji, skoro neznám v moderních dějinách takové, kteří svou kariéru položí na oltář vlasti.   Prostě jsme  všichni od tohoto odnaučeného národa potřebným vlastnostem očekávali cosi, co nemohl splnit. Byl příliš dlouho mimo reálný život, socialismus tu vypěstoval spíš hru na život, než u
Jaka 17.11.2005 13:23

Tak, a teď mi to sežralo kus příspěvku a nemám čas to znovu vymýšlet...

Vyrostly tu rovnostářské nezodpovědné generace, pro které slovo konkurence bylo sprosté slovo.  Jsou to generace navyklé jen na svá práva, avšak odvyklé svým povinnostem. Jen minimální procento tu bylo hned k slušnému použití, z nichž však jen minimum mělo alespoň malou představu, co dělat. A když tu ještě spousta výroby krachovala, protože nebyla konkurenceschopná a tím pádem začalo ubývat příležitostí k výdělkům, všechny ty ušlechtilé myšlenky byly stále víc odsouvány. Ale to je, bohužel, normální. Nejistota působí značně destruktivně. Takže, ať se líbí, nebo ne, nejdřív ekonomika, hospodářství. I když i tady je etika potřebná, přesto ne rozhodující. Teprve spokojený člověk s alespoň minimální jistotou nějakých příjmů je ochotný či schopný velkorysosti. Člověk není ideální tvor, okolní podmínky jej ovlivňují až moc. Takže po převratu tu byly jen nereálné iluze, nad nimiž jsme se dojímali a zbytečně zlobili a zklamávali, když se neplnily. Bylo tu spíš čiré neumětelství, toho tu bylo nejvíce. Protože ta pauza od první republiky byla moc velká. Odstavte malé dítě od rodičů, bude se taky potácet od jedné chyby k druhé.  My všichni jsme postiženi vírou ještě od křesťanství, že to jednotlivci musí být bez závad, mravní, ušlechtilí a my kolem vlastně nic. Ono je to naopak, my všichni se musíme naučit být občany a nenechat se udolat syčáky.  Dokud se my budeme řídit zásadou - nehas, co tě nepálí, pak tu mají syčáci a neumětelové zelenou. 
Jiri Janecek USA 17.11.2005 4:07

slovo je silnejsi nez ...

Je to paradox se se pro Havla vice nadchl svet nez jeho spoluobcane.
Realita byla ze se zacal boj o moc - Klaus a Meciar rozbili Ceskoslovensko, tradice prvni republiky, trademark Made in Czechoslovakia.
Takovy Jugoslavsky nacionalizm v malem - slo se po korytu - chtit byt tou velikou rybou v malem rybnice.
Skoda -
G. Pašek 17.11.2005 12:38

Re: slovo je silnejsi nez ...

Pro básníky, spisovatele a snílky je místo, jenom ne na hradě coby prezidenti ČR. 
LH 17.11.2005 15:42

Re: Re: slovo je silnejsi nez ...

A na hrad by neměli ani ti, co chodí s Paroubkem na snídaně a na jazz. (Asi jsem naivní, ale mě to naprosto odrovnalo).
janabok 17.11.2005 1:09

nejenom, že ztracené ovce do vlasti neproudí,

to lze  z mnoha důvodů pochopit...
ale mnoho lidí opět přemýšlí, jak vlast opustit - proč, to lze také pochopit...
Zuzana W 17.11.2005 2:15

Skoda, ze soucasny cesky prezident

je o takove vzkazy ochuzen, je mi ho lito ;-)
sociolog 17.11.2005 9:07

Re: Skoda, ze soucasny cesky prezident

Vis Zuzano, kdyz nekdo redukuje svet na profit a nazyva tuto "vizi" jeste konzervativnim svetovym nazorem, tak se lze tezko divit, ze nevzbudi na Zapade velkou pozornost. To totiz umi jakykoliv mafian lip. Ovsem ten se v nejlepsim pripade zove patriarchou.
Zuzana W 17.11.2005 21:42

Re: Re: Skoda, ze soucasny cesky prezident

To ano, sociologu. A my jsme tu sociologii studovali spolu ? .-)