28.1.2023 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

ÚVAHA: Vznešená slova

Stále aktuální text napsaný před patnácti lety.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zuzana W 18.11.2005 0:02

Re: Re: Re: Re: Proboha jaké ztracené ovce?

A o kachlicky do koupely, Sarko :))
Sarka 17.11.2005 23:08

Re: Re: Re: Proboha jaké ztracené ovce?

Tato mentalita je pevne postavena na duchovnim dedictvi Svandodudakovskem. Vsem premyslivymn jedincum doporucuji oprasit toto svezi dilko a peclove prostudovat - tyto vykriky o odrodilcich kteri "nemaji co psat" veru nejsou nasi narodni psyche nove.
Proxy Blue 17.11.2005 22:44

Re: Re: Re: Proboha jaké ztracené ovce?

Jistě. Na českých školách technického či přírodovědného směru studuje hodně Ukrajinců, v některých oborech víc než Čechů. Rusky mluvící "podnikatelé" mají v Česku větší slovo než Čechy nenávidění partneři z EU. V Praze je slyšet na každém rohu ruštinu. Asi jsou to vlastenci, ale ne naši. Naši frekventanti prvomájových průvodů a bojovníci ve frontách na banány a vložky a jejich zfetované děti mačkají v rauši mobily, plní vozíky konzumním šmejdem v hypermarketech, na silnicích vedou gladiátorské zápasy a když jim klepne, skáčou z Nuselského mostu, nebo pod vlak metra, nebo se upalují, uřezávají si hlavy jako islámští fundamentalisti ... a to asi budou ti vlastenci
Sarka 17.11.2005 22:39

Re: Re: Re: Proboha jaké ztracené ovce?

Right on, sister :-) (Jo a jeste o computery, odborne knihy, obleceni, barvy na vlasy, boty, leky.......)
Proxy Blue 17.11.2005 22:17

Re: Re: Re: Re: Proxy,

Spíš by se mělo řešit, co Havel na tričku nemá, proč, a kdo a co má skutečně na tričku. Jinak Havel, kdyby byl ještě tím Havlem za totáče, tak dnes píše absurdní dramata, proti kterým jsou Zahradní slavnosti, Audience, Vernisáž, Largo desolato a pod. a Moc bezmocných procházkou růžovým sadem. Ale Havel už nepíše a nic už nenapíše, už jenom tlachá, už není bezmocným dramatikem ve státě mocných, není disidentem, a také už není nejmladší, že, ehm, no ;-) Havel je historie. Teď zemí vládne jiný kníže, jenž netuší, že děti, z té země, v které mrazí, prostě a bez závěti mu jednou hlavu srazí. A nejspíš to budou vnuci, páč tyhle děti jsou na drogách.
Zuzana W 17.11.2005 22:12

Re: Re: Re: Kdyby zcela nahodou

na moji poznamku chtela zareagovat Andy, predesilam, mila Andy, ze to patrilo fakirum a spol..
Zuzana W 17.11.2005 22:04

Re: Re: Proboha jaké ztracené ovce?

Ale to my psat budeme, fakire, vzdycky jsme psali, zato Vy jste psali za totality tak nejvys o dzinsy (jeden z mala pripadu, kdy jste se nebali napsat).
A po sametu jste tem, kteri se chteli vratit, cestu domu neumoznili. Asi by se vam libilo, kdyby se cesti exulanti vraceli domu se statutem horsim, nez davata Ukrajincum, bez obcanstvi a naroku na restituce, vidte.
Zuzana W 17.11.2005 21:42

Re: Re: Skoda, ze soucasny cesky prezident

To ano, sociologu. A my jsme tu sociologii studovali spolu ? .-)
Zuzana W 17.11.2005 21:40

Re: Re: Re: Proxy,

tady se 'resi' kdo to zavinil a pry to ma tricku Vaclav Havel :(
Proxy Blue 17.11.2005 21:39

Re: slova

vznešenými slovy zatopit v kamnech taky test
Zuzana W 17.11.2005 21:37

Re: Havlova salta.

Kterym ' oslavovanym muzum ledna 68' sveril Havel do rukou 'oteze statu'? Vzdyt ti lednovi 'hosi' byli uz povetsine staresinove, pokud zili.
A nebyla ta 'pratelska snidane' pouze jedna, pricemz nevime, co tim rozhovorem Havel skutecne sledoval?
Proxy Blue 17.11.2005 21:37

slova

slova jenom slova revoluce za banány a vložky tak jako tak zvítězila uráááá (to je test)
Proxy Blue 17.11.2005 21:18

Re: Re: Re: Proboha jaké ztracené ovce?

ještě jsem zapomněl na "kdo neskáče, není Čech". Vskutku příkladný projev vlastenectví. Jak skupinové cvičení z Jedličkova ústavu. U Američanů, kteří dokážou být frenetickými sportovnímimi fanoušky a taktéž velkými vlastenci, jsem takové imbecilně infantilní blbnutí neviděl. Když se náhodně přimotáte do houfu skákajících Čechů, třeba v metru po nějakém vítězném mezinárodním utkání, tak nezbývá než skákat. Jako za bolševika. Protože kdo neskáče, není Čech, a když se ukáže, že je to přece jenom Čech, tak je to zrádce a dostane na budku. Svoboda v Česku, 16 let po 17tém listopadu, po tzv. Sameťáku, znamená, že musíte krást, lhát, podvádět, oslavovat medializované imbecily a skákat, jinak jste fackovacím panákem. A nebo vzít nohy na ramena. Jediným pozitivem je, že dnes nemusíte přes ostnaté dráty.
Proxy Blue 17.11.2005 20:55

Re: Re: Proboha jaké ztracené ovce?

a kam se chcete vracet? Když je vlast vytunelována a v zemi zbyli převážně jen idiůtci, jejichž jediným vlasteneckým počinem je krást, vysmívat se zákonům, místo společenského života tupý konzum, místo kultury exhibující lůza VyValených idiůtků, kde si na svobodu a demokracii hrají bývalí svazáci, poslušní návštevníci prvomájových průvodů a frontových bitev o banán a vložky, a jejich kulturně bezprizorní a citově deprivované děti na drogách. Ani Komenský se vlasti nevrátil a byl to jeden z největších vlastenců.
Dušan Neumann 17.11.2005 20:39

Philadelphia

Pane Pašku, musím s Vámi nesouhlasit. Nové Visitor center je podle mne dost ohavné a megalomanské, zabralo kus parku, který byl do té doby symetrickou otevřenou plochou dodávající Independence Hall prostor a důstojnost. Navíc ta nesmyslná bezpečnostní opatření jakso popírají samotné principy Ústavy
mamina 17.11.2005 20:14

Promiňte mi, ale mně všechna ta slova, pronášená v přítomnosti na adresu minulosti, připadají na nic. Jsou to pouhá "kdyby".

Obraz, ke kterému jsme ochotni donekonečna se vracet, abychom ho komentovali a rozebírali, totiž že ohrožením budoucnosti jsou postavy minulosti, pokládám za falešný. Spíš by nám měl posloužit jako analogie, jako zkušenost. Nechci Vám brát iluze, ale pokud jsem se ve svém životě setkala s lidmi, používajících rétoriku typu "mám na soudech známé", byli to ti tzv. nejtržnější podnikatelé, navenek "bojovníci proti komunismu". Jeden z nich se vrátil z emigrace. Stačí se přeci rychle a dobře zorientovat a dobře "zapadnout". To je také důvod, proč se nemohu ztotožnit s iniciativou "za zákaz KSČM". Totalitní myšlení, touha po moci, tendence využívat konexe, jsou přeci vlastnosti lidské přirozenosti, vyskytující se NAPŘÍČ politickým spektrem. Vybrat si jednu jedinou škatuličku a hrát si na to, že jen tady je zakopán pes, vnímám jako slepotu. Kdyby se chobotnička denodenně neobnovovala, těžko by sílila. Sorry :-(
P.M. 17.11.2005 19:56

Havlova salta.

V roce 1987 ohodnotil disident Vaclav Havel tolik oslavovane" Muze ledna 1968 " Ve znamem interview s Karlem Hvizdalou "Disturbing the Peace":
 
"Nezapomenme, ze tihle lide byli normalni stranicti byrokrati se spravnym vzdelanim od jejich strany, se vsemi ilusemi, zvyky a sny, se spravnym curiculum vitae, se spravnym socialnim puvodem a se standartnim nizkym horizontem."
 
Jak se asi tito hosi museli vylepsit, kdyz jim za pouhe dva roky sveril president Havel do rukou oteze statu!Kdoby si take rekl, ze bude po sestnacti letech chodit na pratelske snidane s clovekem, ktery je komunistum tak blizky? Jestlize se mu skutecne Paroubek tolik zamlova, Havlovo salto bylo saltem dvojitym. S vrutem.
 
 
Jaka 17.11.2005 19:14

dokončení

proto naše názory ovlivnily řešení místních lokálních problémů. Takže to máte hned jednu z příčin, proč se leccos řešilo, jak se řešilo, přidejte ještě neumětelství, dále nedostatek odvážných lidí v místech, dále tvrdošíjnost či rafinovanost místních policejních či vojenských složek. Už jen co jsme se u nás nalítali, aby se neskartovalo. Houby. Neuměli jsme, nevěděli, kam jít nejdřív, všechno jsme se učili za pochodu. Tohle všechno se podepsalo na tom zlomu, takže dnešní situace je o naší tehdejší naivitě. Tady nebyla v záloze pekelně naštvaná odhodlaná poškozená generace, která by to 18.11. začla korigovat a napovídat. Víte, i já tehdy byla alergická na opačné drsnější recepty, jak já nenáviděla Klause za rozbití OF. Holt, když se člověk uzavře do ghetta stejně smýšlejících, je to průser. Nějaká přesvědčení jsem stihla léty poztrácet, přesto až do pořízení internetu jsem byla velký obhájce Havlův, tlusté čáry a dalších humanistických řešení, asi je to jako opium, víra v sílu ušlechtilosti. Teprve NP s různými názory na řešení, to byla škola. Taky jsem do té doby kdeco dávala za vinu Klausovi. Tady to přešlo, najednou má člověk výběr k čemu se ve svém vlastním hodnocení přiklonit. Teprve tady jsem pochopila, jak nereálná jsou ta ryze humánní řešení. Kolikrát jsem se mýlila, když jsem odmítala Klausovo vidění problému. Jak je sociální solidarita demoralizující. No, člověk se vždycky učí. Ale trvá to. p. Havel je dnes neskutečně mimo a zrovna tak jeho nejbližší přátelé, nenaučili se naslouchat i jiným názorům, než ozvěně. Olga byla jeho kotva k reálnému světu, Dáša je slepice.
Jaka 17.11.2005 19:09

Sice mě čas strašně honí,

ale vždycky zůstává něco nedořečeno, nepovysvětleno, takže se k tomu v myšlenkách pořád vracím. Víte, měli jsme „smůlu“ že jádro „odboje“ se tu rekrutovalo z intelektuálů a všichni, kdo se připojovali byli tímto myšlením infikováni. Probíhaly bytové „semináře“, kde se všechny problémy probíraly z hlediska filozofie, lidských práv, humanitních ideálů. Byť věřící se tohoto nezúčastňovali, měli svá setkávání, názory na řešení celé světské bídy a samozřejmě nejvíc naší komunistické nepostrádaly ono křesťanské – ty kamenem, já chlebem, nejsme jako oni a zlo plodí zlo apod. Bylo to krásně ušlechtilé a velkorysé a předcházelo to možnosti krvavých konfliktů. Líbilo se nám to velmi, možná ale spíš víc proto, že to nevyžadovalo velké hrdinství, nevím. Proto tohle myšlenkové směřování ovládlo i politiku po převratu. Většinou jsme s tím souhlasili – nejsme jako oni, tlustá čára, pryč s trestem smrti, raději pustit 6 neusvědčených vrahů než popravit jednoho nevinného. Často tady Liška nebo i další mávají teorií mafií, spiknutí a podobných nesmyslů. Není to tak, nevěřím. Byla jsem tehdy dost blízko, abych nezaregistrovala nějaké předem připravené scénáře, podvržené, zlomyslné. Bylo to čiré neumětelství, se kterým jsme netušili, co vstřícností, tlustou čárou a velkorysostí riskujeme. Jak se nám to vymstí. Samozřejmě byly už i tehdy kritické a opačné hlasy, ale byly v naprosté menšině, všichni jsme rádi podlehli té všeobjímající eufórii. Měli jsme pocit, že být tvrdější je cosi o mstě a msta, to přece není to pravé ořechové.. Takhle jsme to delší dobu slýchávali od autorit, od skvělých lidí. Byli fakt skvělí a neznali jsme důvod, proč jim nevěřit. Tehdy nám nedošlo, že filozofování je kladná kategorie, leč s praktickým životem na dnešní úrovni příliš neslučitelná. Všichni, kdo jsme těmi semináři prošli, jsme se pak zúčastňovali zakládání OF, proto naše názory ovlivnily
moebius 17.11.2005 19:09

V Čechách se víra moc nenosí

V Čechách se víra moc nenosí. Málokdo tu věří v Boha, natož sobě. A pokud někdo řekne něco, co by snad mohlo zavánět pravdou a moudrostí, a to ani nemluvím, že by to mohlo zavánět láskou, hned se najde hodně chytráků, kteří mu dají co proto. Nesmírně si vážím Havla za to, že dokázal mluvit o lásce před takovými davy, že dokázal říct o lásce třeba politikům a nebál se posměchu, kterého se mu dostalo. Takhle zní a takhle se totiž šíří Slovo Boží v 21.století. Až pochopíte, co je to moudrost, oceníte Havlovo heslo: "pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí". Jsou to totiž slova obrovské víry a hlavně víry v sebe sama
fakír 17.11.2005 18:39

Re: Proboha jaké ztracené ovce?

no, pokud se nehodláte vracet tak snad ani nepište. vlastenci ...
Jozka 17.11.2005 18:05

Proboha jaké ztracené ovce?

My se v cizině neztratili a podle toho, co se v Čechách teď děje, se už vrátit ani nehodláme.  Jaký domov, když tam kom unisté zase beztrestně vystrkují hlavy.
 Vypadá to spíše, že  ty ovce jsou v Čechách a ani ta  navoněná slova  ex-prezidenta na tom nic nezmění.
 
Jaka 17.11.2005 17:21

Re: Jako

Jezusmarjá, Šárko, já Vám psala odpověď, dlouhou, to mi ta první slůvka vždycky tak rozkvetou, a teď jsem někde ťápla a všechno je pryč. Nemám sílu znovu, tak jen pozdravím moc moc moc. Vaše argumentace mi mluví z duše, z tohohle se skutečně budeme hrozně dlouho vzpamatovávat. Než vymře poslední snílek s představou, že není třeba zatínat zuby, odříct si, usilovat. Ježíši, ani nemůžu pokračovat, protože mi tu z TV mluví- Harold Pinter, držitel Nobel. ceny za literaturu 2005. Kristovanoho, tihle intelektuálové, kteří v životě nebyli nadřízenými, nemuseli nést odpovědnost za nikoho jiného než sebe, to se skoro nedá poslouchat. Jejich svět je tak neskutečně zjednodušený a nereálný, to je děs. On se tu může upomlouvat Thatcherové, to je sebemrskač neskutečně vyvinutý. Ježíšmarjá, jak on ví naprosto přesně kdo dělá a jakou chybu a jak brojí proti arogantní Americe, je mi zle. Začínám být na ty nepraktické a dogmatické a sebestředné intelektuály docela nasrděná. A už končím, přeji krááásné žitíčko, pa pa
P.M. 17.11.2005 17:15

Re: Bohuzel vsak, PM

Souhlas, Sarko. Slovem "odpoustel" jsem myslel nejen pravo moralni. Vzopmnela jste selektivni restituci: Mam tu kopii dokumentu, kde predni polistopadovi ekonomove doporucuji, aby Cechoslovakum zijicim v exilu nebyly majetky v Ceskoslovensku restituovany. (Ne, ja tam nic nemam! Neni to z me strany osobni.) Znal jsem zde vsak stare lidi z osmactyricateho exilu, kteri se chteli vratit domu dozit. V jejich domech a domeccich vsak (mnohdy dodneska) ziji pohrobci komunistu, kteri kdysi dostali majetky za hubicku - za kolaboraci s partaji. A tak dale. . .Ta selektivnost a ohebnost prava a zakonu je dnes umoznena tim, ze na soudcovskych lavicich sedi mnohdy ti, kteri kdysi byli legalni tvari komunistickeho rezimu.
Sarka 17.11.2005 16:46

Bohuzel vsak, PM

hovorime pouze o nedostatku MORALNIHO prava odpoustet za ostatni. Co se tyce faktickeho, justicniho prava drzeneho statem, tak to mel, a v plne mire. Bohuzel, pohrobci to jaksi jiz po tech 16 let maji "na obe strany"> Na jednu stranu si stanovili pravni kontinuitu s predchozim rezimem, takze pak timto konstituovane pravomoci hbite uzili a uplatnili, na druhou stranu, tam kde jim je to neprijemne, nahle o kontinuite zodpovednosti za bezpravi nechteji nic vedet (selektivni restituce a la "varila mysicka kasicku" a jejich kolosalni fiasko, treba)
P.M. 17.11.2005 16:34

Re: Žádní "vizionáři" prostředí, nad kterým dovládla Justitia, nepomohou.

" Neprestaneme byt pravnim statem!" bylo jednim z hesel. To melo byt pozehnanim Ustave, ktera zarucovala "vedouci ulohu Komunisticke strany" a tim ponizovala devadesat procent obyvatelstva na second class citizens? Take pozehnanim soudcum, kteri Ustavu representovali? Jestlize obcan Havel svym soudcum odpustil prikori spachane na nem, nemel rozhodne pravo jako president velkodusne odpustit prikori spachane na jinych. Jestlize (absolutni souhlas, MAMINO) Justice zustala v rukou tech, proti kterym mela byt revoluce namirena, samo slovo revoluce ztraci svuj smysl.
stan 17.11.2005 16:22

Prakticky už nežili ti, kteří měli praxi v tržním hospodářství, aby nám ukázali cestu, aby byli vzorem

to je pravda Jako, např. Karel Prášek umřel v roce 1932, vřele doporučuji některou z knih vydaných o první republice, rozhodně je to hodně zajímavé období našich dějin.
Sarka 17.11.2005 16:15

Jako

verna svemu povolani :-) na to, co popisujete mam svoji  teorii: Bohuzel, nase kolektivni psyche byla dlouhodobe utvarena tim, cemu se  u jednotlivcu v jejich (pochroumanem) vyvoji rika hostilni zavislost. Chceme od tech, co predstavuji "rodice" (monarcha, stat, oni, kapitalisti, atd...) aby nas ochranili pred bolesti a neprijemnosti, adversitou, hladem a nebezpecim a vsemi neprijemnymi pocity, zstrachy a zmatky ktere z techto pochazeji. Vzhledem k tomu, ze to a) ale nikdo nikdy nemuze dokazat protoze svet i zivot jich vzdy je a vzdy byl plny a tudiz nas nutne a opakovane zklamavaji a b) kazdy jedinec i sdruzeni jeincu je vyvojove nadano touhou a puzenim po autonomnosti, nezavislosti ("ja sam"), dochazi ke konfliktu a zureni na ty "ony" kteri maji v ruce vsechny oprate k uplnemu ovladani naseho pocitu dobra, tepla a plneho briska, prekazi nam v tom abychom si delali "sami" co chceme, lec nam nezajistuji ten uplny a kompletni pocit dobra a bezpeci po nemz touzime. Odtud hostilni zavislost. Sami si to uplne dobro taky nedokazeme zjednat ( a nechapeme ze to je proto, ze nic takoveho proste neexistuje), touzime po nem a vinime ty "velke", kteri nam stoji v ceste. Vysledkem je nekonstruktivni vztek a ukazovani prstem ven od nas. Dobry rodic vede decko postupne, laskave a altruisticky k vybudovani sebevedomi tim, ze je postupne vystavuje vetsim davkam zodpovednosti za sve dobro, lec jej netresta, nepeskuje a nezesmesnuje za neuspechy.  Kdyz je decko vsak opakovane vystavovano nemozne situaci kdy je peskovano za to ze se pokusi a neuspeje, pripadne peskovano i kdyz se pokusi a uspeje, pak je na maler zadelano. Z tohohle se jako spolecnost ( a casto jako jedinci) budeme jeste dost dlouho lizat :-)
mamina (O agonii "první dámy") 17.11.2005 16:03

Žádní "vizionáři" prostředí, nad kterým dovládla Justitia, nepomohou.

nejde v něm ani přežít, ani podnikat, lze se jen přidat k barbarům (zda přejdeme pod "správu zvůle" zleva či zprava, je podružné) anebo k obětem. Znám pár lidí, kteří přišli do Čech podnikat a brzy utekli. Nevydrželi poslouchat "tak to dejte k soudu - chachacha!, event. "zkus to dát k soudu - mám tam známé". Zdejší soudní podnebí jakoby soudným nedělalo dobře: z chytrých lidi udělá blbce - a blbce korunuje na chytráky. jedinou "výhodou" je snadno odhadnutelný další vývoj... Každý metr krychlový, který přestala ovládat spravedlnost, je logicky přenechán vládě barbarů a zlodějů. ZLO = typ DĚJe.
LH 17.11.2005 15:42

Re: Re: slovo je silnejsi nez ...

A na hrad by neměli ani ti, co chodí s Paroubkem na snídaně a na jazz. (Asi jsem naivní, ale mě to naprosto odrovnalo).