21.6.2024 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

ÚVAHA: Paradoxy demokracie

Společenská zřízení se pro nás liší podle toho, kdo v nich má moc, což je dáno tím, jak jsou obsazovány pozice moci. V demokraciích se moc udílí volbami, totality to často předstírají (proto jsou označovány také za demokratury – diktatury stylizující se za demokracie).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 17.7.2023 15:57

Voliči jim to "nežerou" pane Chrastino, žerou jim to jen někteří voliči, zejména ovčané politických stran, jichž je významná menšina. Většinu tvoří lidé, kteří v takovémto nedemokratickém systému volit odmítají jakož i ti, kteří volili ANO 2011, SPD, Trikolóru a Přísahu. Takových voličů je totiž cca 70 - 75% ze všech.

P. Čech 17.7.2023 15:51

" převaha lidí, kteří nemají identitu ke svému státu"???

To není dáno špatnou výchovou. To je dáno rozbitím společného československého státu několika mocichtivými jedinci navýsost protiústavním postupem a následným vytvořením státu bez účasti jeho občanů. Lidé k takovému státu identitu necítí a ani cítit nemohou. Stát jim totiž byl nadiktován stejně jako i občanství. Nikdo se jich na nic neptal tak jak to vyžadoval ústavní zákon 327/1991 sb. A tady je základ nefunkčnosti celého státu a jeho systému.

P. Čech 17.7.2023 15:45

Patriotické strany? Kterépak to u nás jsou? Jediný politický subjekt, který lze nazvat patriotickým je SPD a v tomto smyslu se mu blíží ANO 2011, Trikolóra a Přísaha. Žádný další mne nenapadá. Politické strany a hnutí STAN jsou vším možným, jen ne patriotickými stranami.

D. Laurencikova 17.7.2023 14:57

R^"Takové názory opravdu může mít jen ubožák." A trouba, dodala bych.

D. Laurencikova 17.7.2023 14:54

Viléme Kmuníčku, co jste to napsal za nesmysly? V nasi "demokracii" je uple jedno, kdo je zvolen, na politice se vubec nic nemeni, protoze dnesni "demokraticke" strany jsou soucasti jakesi "Narodni fronty" a panove a damy se vzdycky spolu domluvi. Jde o to, nepustit ke korytu nekoho, kdo nam to kazi ;-). Je uplne jedno, jestli zvolena vlada plni svoje sliby, nebo dela pravy opak, protoze dalsi sance volit je az za 4 roky a ... totez. Takova je parlamentni demokracie! Ten nejvetsi populista, ktery cosi nasliboval a dela dnes pravy opak, je v soucasnosti Petr Fiala! Takze navrhuji jeho okamzite vylouceni z pristupu ke sdelovacim prostredkum, presne jak pisete, autore!

Veta: "Odsud plyne do očí bijící neschopnost praktikujících demokracií zbavit se takových morálních výlupků, jako je Trump, Babiš či Fico", je tak odtrzena od reality, jak malo co. Vsichni jsme videli, jak byl v takove demokracii jako jsou USA "odvolen" "vylupek" Donald Trump. Tady by se mohla priucit i nejedna bananova republika. "Moralniho vylupka" (jak jste na to vubec prisel autore?) Babise se zbavilo tim, ze se dal dohromady kazdy s kazdym, levicove extremisticky Pirat s "pravicovym" Fialou, s jedinym cilem - odstranit Babise. Vyslo to jenom o male prsa, ale immerhin. Babisovo ANO, i nadale s odstupem nejsilnejsi strana v zemi, byla odvolena, vymenou za bandu peti stran, jedna horsi nez druha. To bylo opravdu prikladne demokraticke. Jak prisel o urad Fico, nevim, ale velmi rada mu nasloucham. Fico nazyva veci pravymi jmeny a takovych si cenim. Doufam, ze pristi volby vyhraje a nebude to ani tim, ze je tak dobry, ale tim, ze Caputova je tak spatna!

Jak z teto slamastyky? Volte pratrioticke strany, rekla bych. To je vase jedina sance na mir, zachovani narodniho charakteru zeme a v neposledni rade reformu dnes skutecne velmi znetvorene EU.

V. Podracký 17.7.2023 13:17

Autor nežije zřejmě v tomto světě a má pohádkové představy šířené současnými egocentrickými ideology. Demokracie je samoregulující systém, který ovšem funguje jen za určitých podmínek. Hlavní podmínka je rozrůzněnost nevelkých mocenských sil nazývaná střední třídou. Tito lidé potom musí pomocí voleb a nabídek řešení vysoutěžit vládu, k čemuž jako nástroj jsou politické strany a volební systém. Když tyto podmínky nejsou a vládnou velké mocenské subjekty převážně zahraniční, stávají se politické strany služkami těchto sil a neslouží svému státu. Taková situace je nyní. Tuto situaci podporuje egocentrický model společnosti, tedy převaha lidí, kteří nemají identitu ke svému státu, postrádají nezištnou angažovanost, je jim osud národa lhostejný. To je dáno špatnou výchovou, která probíhá v prostředí národního odcizení, pomlouvání a odvádění k jiným cílům. Demokracie nemůže být v egocentrickém národě. Lidé musí mít sociocentrické myšlení, jinak to nejde.

Stejný omyl autora, ještě směšnější, je ohledně bloků prý demokratických států a těch druhých, prý diktátorských. Je to naprostá hloupost. Státy navenek se spojují podle zájmů, nikoliv podle vnitřního systému (viz USA a Saudská Arabie). Turecko není demokratický stát, vedl genocidu Řeků v severním Kypru a vede genocidu Kurdů. Dnes má obsazena cizí území. Ale je v NATO. Takové názory opravdu může mít jen ubožák.

M. Kocián 17.7.2023 13:11

Pak by bylo třeba tlačit na to, aby byly předvolební sliby podle zákona uznatelným a vymahatelným veřejným slibem.

M. Kocián 17.7.2023 13:09

Taková vláda by snad fungovala v tom, v čem si jsou všichni lidé více méně rovni (všichni potřebují nějaké zákony a jistý stupeň bezpečí, určitou infrastrukturu, všichni bývají občas nemocní a pod.) Problém je, že státy nakládají s penězi a tady je ta nerovnost hodně markantní. Budu-li stoprocentně závislý na státu, budu chtít ve vládě ty, co nezodpovědně rozdávají. Pokud ale budu platit vysoké daně, mým zájmem bude, aby se s nimi hospodařilo trochu lépe. A bojím se, že většinu vždycky dostanou ti, co rozdávají.

J. Vavrochová 17.7.2023 13:07

Pan autor opentlenou a květnatou statí sděluje čtenářům, že politici Trump, Babiš a Fico nejsou jeho oblíbenci. To má být vtip?

M. Kocián 17.7.2023 13:01

R^

M. Kocián 17.7.2023 13:00

A kdo by je odvolával? Ani v téhle diskuzi se lidé neshodnou, kteří politici jsou špatní a kteří dobří, a to ještě není reprezentativní vzorek českého národa. Tenhle institut by jen posunul problém o patro výš.

M. Kocián 17.7.2023 12:58

Jistěže neprošli. Proto k zákonům přistupují s vychytralostí šejdířů a kupčíků a podle všeho jsou upřímně přesvědčeni o tom, že je to moudré a má to tak být. Bohužel, pokud se moc nabízí v jakési reklamní kampani, ve kterou degenerovaly volby, vždycky se jí zmocní právě takoví lidé. To je základní problém toho, co chápeme pod slovem demokracie. Bohužel, všechny ostatní systémy jsou ještě mnohem horší.

P. Čech 17.7.2023 12:43

A proto u nás není žádná demokracie, ale tuhá diktatura politických stran a jejich zástupců. Nikoliv zástupců občanů.

P. Čech 17.7.2023 12:41

Definicí demokracie jsou desítky. K jejich smůle však vycházejí všechny z politického vidění světa jejich autorů a z ideologií politických stran. Je tedy jediná možná cesta jak pochopit vnitřní význam tohoto pojmu (demokracie). Je to demos kratos - vláda občanů. Vláda a moc jejich většinové občanské vůle. Žádná vláda byť zvolených politických subjektů. Zástupci občanů v zastupitelské demokracii musí být voleni přímo a většinově. Výsledkem takové volby musí být zisk nadpoloviční většiny hlasů voličů. Pakliže existuje nějaký jiný systém, byť podobný, není to žádná demokracie ale vláda menšiny, diktatura politických stran.

I. Schlägel 17.7.2023 12:30

Je nutné specifikovat ty zájmy. Navíc volič žijící tzv. ze dne na den má jiné priority než volič, který uvažuje v dlouhodobém časovém horizontu. Co se týká populismu, je lepší, pokud se politici, tedy i populisté střídají u moci a mezi tím si "jdou po krku" než když sjednocení populisté vládnou "na věčné časy". Míra výskytu a zejména úspěchu populistů je přímo úměrná míře nezájmu, nevzdělanosti a mnohdy obyčejné hlouposti voličů.

I. Schlägel 17.7.2023 12:25

Spousta lidí by ráda odvolávala i ty kvalitnější politiky. Česká verze Železné lady by si v kotlince neškrtla.

V. Chrastina 17.7.2023 11:58

Jenže tu odpovědnost by bylo nezbytné mít legislativně doloženu a tomu se politici zuby nehty brání. Zřejmě nemají čisté svědomí a bojí se, že by tím sítem neprošli.:-P

V. Chrastina 17.7.2023 11:46

SPD má v programu odvolatelnost špatných politiků v průběhu nesprávného působení po jejich zvolení. Zato po ní politikové všech stran a hnutí dští síru a oheň. Zřejmě moc dobře vědí, že mít nad sebou tento damoklův meč, nemohli by ve funkci krást případně neplnit sliby. Jdou tak daleko, že jí dali nálepku prý je fašistická a bohužel voliči jim to žerou a tím pádem jejich odvolatelnost nemají. Tož tak. :-/ Rv

P. Kubáč 17.7.2023 11:44

Naivně jsem si myslel, že demokracie a kapitalismus mají tu obrovskou výhodu, že i cynické chování ve vlastní prospěch umí přeměnit na prospěch pro ostatní. Po přečtení článku mi táhnou hlavou otázky.

1. Je v demokracii morálně obhajitelné hlasovat PRO své zájmy ?

2 je hlasování PROTI svým zájmům morálně lepší nebo horší než bod 1.

3. Je opozice populistických politiků o tolik lepší ? Viz například Babišovy kontra Fialovy předvolební sliby?

V. Mokrý 17.7.2023 11:20

R^

P. Brich 17.7.2023 11:16

Autor je další upocený cenzor:-/

Z. Klouček 17.7.2023 10:38

Demokracii také fandím. Má ovšem mnoho výhod a současně vad, mj. tu, že každý (možná) má právo publikovat v médiích své názory. Je charakteristické, že snahu omezovat v tom jiné obvykle projevují ti hloupější.

M. Kocián 17.7.2023 10:37

To platí obecně o svobodě bez zodpovědnosti. Demokracie je antický konstrukt, používaný, aniž by byl přesně definován.

P. Hák 17.7.2023 10:19

Referendum, právně závazné, by samozřejmě být používáno mělo. Jenže není v zájmu politiků.

P. Hák 17.7.2023 10:17

To máte pravdu. Ale pořád to nevysvětluje, PROČ to píše, když podle mne nic nového nesděluje.

P. Čech 17.7.2023 10:07

Vláda většiny existuje na světě jen ve Švýcarsku a možná ještě v Lichtenštejnsku. Tam totiž mají občané přímo ve svých rukách nástroje (referenda a všeobčanské hlasování) jejichž výsledky jsou obecně závazné a nikdo, ani politické strany (mimochodem mnohem větší než u nás) je nsmí jakkoliv zpochybňovat.

P. Čech 17.7.2023 10:03

Jde o to pochopit, že demokracie nerovná se svoboda. Jde v podstatě o to, že demokracie bez vyšší míry svobody není možná. Ovšem svoboda bez demokracie ano. Je to anarchie. A přesně to máme u nás. Konglomerát socialismu s anarchií. Narosto nefunkční systém, vycházející z učení "chytré"horákyně. Něco, co nemůže fungovat nikde.

P. Čech 17.7.2023 9:59

Autor zde sděluje samé hlouposti, viz můj příspěvek níže. Zejména z jeho článku přímo čiší, že vůbec netuší, co je to skutečná demokracie - vláda občanů. Jde o typickou vlastnost novinářů. Nic pořádně neví, zato o všem zasvěceně píší.

P. Hák 17.7.2023 9:42

Premiéra Fialu podle posledního mezinárodního průzkumu americké společnosti Morning Consult podporuje 21 % dotázaných voličů. Vládu většiny si představuji jinak.

https://pro.morningconsult.com/trackers/global-leader-approval

P. Hák 17.7.2023 9:38

Pane Čechu, já s tím, co sem konzistentně píšete, ve velké většině souhlasím. Nejde mi ale na rozum, co se snažil sdělit autor, tedy snad kromě toho, že by se měly asi nějak zakázat opoziční strany. (Souhlasím s Vámi, že Babiš je součástí establishmentu, ale to už je jiná otázka.)