20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

ÚVAHA: Nejsou lidská práva jako lidská práva

Ve svém dnešním zamyšlení se zastavím u problému, který je většině lidí našeho kulturního okruhu zřejmě neznámý. Již několikrát jsem se ve svých článcích zmínil o tom, že rozdíly mezi euro-americkou civilizací a islámem jsou založeny přímo v jejich podstatě a jsou nepřekonatelné, pokud se jeden, druhý nebo oba systémy nevzdají základů, na kterých jsou vytvořeny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 28.3.2017 8:31

Re: Už někdo definoval lidské povinnosti?

Takové zákony platili dávno před Desaterem. Říkalo se tomu třeba Římské právo a křesťany k tomu nikdo nepotřeboval. A dávno před tím existoval třeba Chammurabiho zákoník, kde bylo v principu to samé. Normální život s normálními morálními hodnotami opravdu není žádnou křesťanskou zásluhou. Spíše naopak.

M. Prokop 28.3.2017 8:51

Re: Už někdo definoval lidské povinnosti?

S věřícími křesťany je to už celkem vyjasněné, vnucovat své zvyky ostatním už se nepokoušejí příliš často.

R. Langer 28.3.2017 9:05

Re: Už někdo definoval lidské povinnosti?

Jo, protože na ně se*e pes, ale kdyby se dostali k moci, asi byste se divil. Stačí se jenom podívat, co vyvádí v Polsku, když vyhráli ve volbách. Tichá voda břehy mele... ;-)

J. Karlík 28.3.2017 10:16

Re: Už někdo definoval lidské povinnosti?

Není důležité kdy kde co platilo, ale jak se to dodržovalo. Vy nejenže nedodržujete desatero ani to, co bylo před ním, vy nedodržujete ani základní pravidla slušnosti.

T. Hraj 28.3.2017 10:36

Re: Už někdo definoval lidské povinnosti?

To je docela drsný ortel za jedno sprosté slovo s hvězdičkou uprostřed.

J. Karlík 28.3.2017 10:51

Re: Už někdo definoval lidské povinnosti?

To jedno slovíčko se mohlo dotknout mnoha bezesporu slušných lidí, argumentovat urážkou, má to smysl?

J. Sova 28.3.2017 17:49

Re: Už někdo definoval lidské povinnosti?

Desatero uznávali i ateisté? Myslíte toto?:

"1. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh; já jsem tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví. Nebudeš mít jiného boha mimo mne. Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující. Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají. 2. Nezneužiješ jména Hospodina, svého Boha. Hospodin nenechá bez trestu toho, kdo by jeho jméno zneužíval."

Nebo myslíte Desatero vytesané do kamenných desek? To je úplně jiné. Že by ho dodržoval nějaká ateista nebo křesťan snad můžeme vyloučit.

V. Kotas 28.3.2017 18:30

Re: Už někdo definoval lidské povinnosti?

Psal jsem o Desateru, tak je nám překládáno a známe ho z posledních tak 150let.

J. Sova 28.3.2017 18:39

Re: Už někdo definoval lidské povinnosti?

Desatero Bůh před 150 lety přepracoval?

P. Vaňura 28.3.2017 19:56

Z hlediska atheistů je Desatero lidským dílem a jako

takové se vyvíjí. A ukazuje se, že je moudré ho více méně ponechat v rozumné míře v platnosti. Tedy ne tak, jako když dal Mojžíš ukamenovat Žida, který si šel v sobotu nasbírat dříví na oheň a tudíž pracoval.