17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

ÚVAHA: Národ hrdinů, nebo zbabělců?

Hodnocení národa na stupnici charakterových vlastností je samo o sobě obtížným úkolem, poněvadž výchozí podmínky pro udržení a rozvoj své existence měl každý národ jiné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hrdlička 20.12.2020 4:57

V prvním i druhém odstavci jen bez dokladů fabulujete.

K. Křivan 20.12.2020 16:44

"..byl většinou národa odsouzen,"

silně pochybuji.

J. Trmal 20.12.2020 21:08

Většina těch kluků ani netušila, která bije, a nakonec

jim po návratu křivili vlasy kágébáci sami.

A po listopadu jistý archivář Babička ani neuměl odlišit skutečné agenty od předhozených, zfalšovaných.

J. Babička 20.12.2020 4:25

Na konci Třicetileté války, byla česká země v rozvalinách. Kromě hrozného zpustošení, v ní nezbylo ani mnoho obyvatel, podle některých historiků méně než million. Mužeme říci, že se stal skoro zázrak. Český národ nezahynul, ale vzchopil se. Vzpomeńte si jen, jaké krasné barokní “Ladovské” vesnice byly vybudovány na troskách těch starých. A za pouhých 300 let, tu nebyli utlačení chudáčci, tady stál sebevědomý národ, s vlastní kulturou a kulturními představiteli, se školami, včetně vysokých, s politickými představiteli a vůdci. Dokázali jsme vybudovat průmysl, jeden z nejvýznamějších v tehdejší Evropě s vlastními průmyslovými podnikateli. Nakonec i s českou byrokracií schopnou spravovat veřejné zájmy.

Tu dobu rychlého růstu a cesty nahoru,na kterou by snad každý národ byl hrdý, nazýváme dobou Temna

H. Rybnická 20.12.2020 10:38

Vybudovali jsme to vlastně především i tím, že do zpustošené země přicházeli dovední lidé odjinud, tady spíše ze západní části Evropy než z východní. Textlní baroni kteří přivedli Brno do stavu "takouského Manchesteru" přicházeli z rakouského Nizozemí, tedy dnešního poezí Německa a Belgie že místní, nadaní studovali na rakouských univerzitách, přivlastnili si celou kulturu a vědu německojazyčných občanů, ukradli co se dalo a koneckonců vyhnáním zpustošili celé regiony ....

V. Pavelka 20.12.2020 14:53

Byli to židé, kteří rozjeli firmy textilní i jiné .Podobně v Polsku, Německu , proto ta pozdější závist , ;-O nad jejich schopností , a dnes musulmanům .Kterým" každy den ukazují rozdíl mezi vzděláním a ubohou mantrou prázdné knihy zvané Korán!

Z. Lapil 20.12.2020 20:56

Zníte, jako kdyby vám připadalo špatné učit se tam, kde umějí víc než já.

T. Krystlík 20.12.2020 11:22

Český národ se nevzchopil, nepoužitelný jazyk mimo polní práce (řemeslnické názvosloví bylo a je dodnes v němčině - stačí si poslechnout české skláře při práci) vydupali doslova ze země obrodiči, vytvořili jazyk z cca 70 % umělý. Lidé se mu museli teprve naučit. Třeba Máchův Máj a Erbenova Kytice asi z 80 % obsahovaly slova-novotvary, které nikdy nikdo předtím neslyšel. Ujaly se a dnes nikdo nic takové netuší. Přetvořením nefunkčního jazyka do použitelné formy se ztratilo z cz-kulturního a civilizačního vývoje minimálně jedno století! Je to i měřitelné: 1784 se začíná na pražské uni vyučovat v němčině místo v latině, 1882 se odděluje rozhodnutím císaře česká část a začíná se na ni vyučovat česky. Mohla být oddělena o cca 15 let dříve, ale tomu zabránili národní buditelé vědomi si nedostatečnosti čestiny. Jsou obory, kde češtině chybí názvosloví dodnes. Před světem se pokleslé pokusy o cz-kulturu vydávaly za veledíla. První slovník spisovného jazyka - kodifikované češtiny - začal vycházet teprve v roce 1939, za protektorátu!

J. Jurax 20.12.2020 12:32

"Tu dobu rychlého růstu a cesty nahoru,na kterou by snad každý národ byl hrdý, nazýváme dobou Temna"

Inu, zkuste si zafabulovat, jak by ta cesta nahoru mohla vypadat, kdyby nebylo té doby Temna ...

J. Urban 20.12.2020 13:14

Jednoduse. Byli bychom v lepsim pripade ponemceni, v horsim poturceni.

J. Jurax 20.12.2020 13:23

Proč?

T. Krystlík 20.12.2020 14:17

Juraxi, kdyby vyhrály české stavy, tak by Češi byli během dvou generací poněmčeni vlivem protestantských farářů, kteří byli povoláváni do země z německých zemí. Neznali česky, nesnažili se češtině naučit, protože ji nepotřebovali jako katoličtí faráři ke zpovědím. Habsburkové doslova zachránili češtinu před vymřením. Za pomoc otomanského sultána nabízeli cz-stavové vazalský vztah cz-zemí k otomanské říši. Tuto listinu se uloženou ve vatikánském archivu se pokusil Palacký sprovodit ze světa sežvýkáním. Přistižen vysloužil si doživotní zákaz zkoumání ve vatikánských archivech.

J. Jurax 20.12.2020 21:01

No jo, a takhle jsme byli skoro poněmčeni jinak, takže bych to s těmi protestantskými pastory zas tak zle neviděl. Stěží by mohli vést své ovečky bez znalosti jejich jazyka, to Vás nenapadlo?

A to spojení s Otomany - inu, politika je vždy pragmatická a nepřítel mého nepřítele může být mým přítelem přinejmenším dočasně, ostatně proti Habsburkům tamtéž hledali spojence svého času i francouzští králové, takže stavové nebyli v zas tak špatné společnosti ...

H. Rybnická 19.12.2020 20:11

A tak jenom aby řeč nestála pane autore, teď k těm tureckým obléháním Vídně. Ten šlechtic Kašpar Kaplíř, který – jak píšete - „vedl úspěšně obranu města vůči tureckým obléhatelům“ co zástupce velení rakouské armády Ernstem von Starhemberg, se právě dočítám, získal své válečné znalosti pod velením právě onoho Raduita de Souchese, který o pár let dříve odrazil śvédský útok před Brnem viz níže. Zajímavé, ne? Bitvu ostatně jasně a definitivně rozhodla vojska polského krále Jana II Sobieského, přitáhla právě včas, jinak by byli císařští ztraceni. Aniž bych nějak kritizovala zásluhy pana Kaplíře – ve Vašem celkovém kontextu se jedná jednoznačně o národnostně zabarvený úhel pohledu na dějinné události

J. Babička 20.12.2020 4:21

Přidám nacionalismus. Členová historického klubu ve Vídní, by vám mohli ukázat místo, kde v čele své útočící eskadrony, padl rytmistr Michael Žižka z Trocnova.

V. Pavelka 20.12.2020 15:36

To je hezký ;-Dže máme někoho blízkého na vzdáleném hřitově,,patrně nějaký příbuzný že , ten pan Michael z Trocnova,,?;-)

P. Han 19.12.2020 19:48

Hm. Národ je národ, hrdina je hrdina, zbabělec je zbabělec. A zrádce je zrádce. Těžko hledat korelaci. Dokonce i v Izraeli, státu, který má hrdinství jaksi v popisu práce, protože bez hrdinství svých občanů by už léta neexistoval, se najdou zbabělci i zrádci. V jiných státech i národech o to snáze. S těmi zrádci si poradíme snadno. I autor se o nich zmiňuje jen tak bokem, zrádce může být zbabělec, u nás třeba ten Sabina, nebo většina signatářů anticharty či přestoupivší na katolickou víru po Bílé Hoře, ale i z vlastního pohledu hrdina, např. Milota z Dědic. I Britové mají svého lorda Haw-Haw, kterému se patrně nedá vytknout zbabělost, ovšem zrádcem byl nepochybně. Zrádce definuje vítěz. Lépe řečeno, zrádce definuje historie, někdy až po stovkách let.

Hrdinové a zbabělci českého národa ve středověku. Autor se snaží hodnotit, ovšem jeho kosa naráží na kámen. Co je český národ? Češi? Jasně. Lemuzové, odkud pocházel Přemysl Oráč? Lučané, Pšované, Charváti, Doudlebové? Ti poslední ovšem sídlili i mimo (pozdější) české království. A co Lužičtí Srbové, Slezané, ale i Němci, kteří obývali některé části království? Včetně třeba Židů. Ono to tenkrát bylo trochu jiné. Král, panovník, byl vlastníkem celé země a jeho poddaní byli vázáno loajalitou ke království, bez ohledu na jazyk, kterým hovořili. (Dovolil jsem si to zjednodušit, byly šlechtické rody, vlastnící léna v několika různých zemích, v každé z nich ovšem podléhali příslušnému panovníkovi.) V roce 1620 - ano, střetlo se "stavovské (rozuměj protestantské) vojsko s vojskem císařským (katolickým)", jak píše autor. V "českém" vojsku jsou jak "cizinci" (třeba onen Thurn či Anhalt), tak i Češi jako Šlik, velící německým žoldnéřům... Takže tudy to zase nejde.

P. Han 19.12.2020 19:54

Definovat český národ podle jazykového kritéria můžeme až někdy v 19. století - Jungmann, Palacký. O zrádcích opravdu už nic, kdyby vyhrálo Rakousko-Uhersko 1. světovou válku, byl by Sabina hrdinou. Kdyby 2. světovou válku vyhrál Hitler, slavili bychom Emanuela Moravce a Čurdu. To se fakt nedá. Tak nám zbývají jen ti hrdinové a zbabělci. No a těch máme opravdu zhruba stejně, jako jiné národy. Jen si je často nepřiznáváme. Ten "národní charakter", neustále omílaný, je spíše tím, co tomuto národu připisují ti, kdo se tváří, že stojí mimo a jsou lepší. Kálení do vlastního hnízda je ovšem spíš znakem zbabělosti.

V. Pavelka 20.12.2020 15:03

R^

J. Jurax 20.12.2020 12:37

Ehm ... "Co je český národ? Češi? Jasně. Lemuzové, odkud pocházel Přemysl Oráč? Lučané, Pšované, Charváti, Doudlebové?"

Obdobně byste si mohl povzdechnout nad jakýmkoliv národem Evropy, půjdete-li obdobně hluboko do historie.

T. Krystlík 20.12.2020 14:19

Juraxi, před rokem 1806 byli Češi všichni usedlí obyvatelé Království českého, jedni mluvili česky, druzí německy.

J. Jurax 20.12.2020 21:07

Kdybyste sledoval vlákno, všiml byste si, že jste mimo mísu.

A mimoto nebyli. Hrdí ýbrmenšové o sto a víc let později by Vás hnali, kdybyste jim chtěl namluvit, že jejich dědové až prapradědové byli Češi!

J. Kratochvíl 19.12.2020 18:37

Já si již léta pokládám jinou otázku: Umějí si Češi vládnout nebo neumějí.

Není přece náhoda, že náš národ v historii utrpěl až na několik výjímek samé porážky. Můžeme začít Bílou Horou následované 300 lety "Temna", potom výjimka založení ČSR rok 1918 (Myslím, že hlavní zásluhu na této výjimce májí osobnosti hlavně TGM a Štefánik) a dále již jen samé porážky r.1938, 1948 a 1968. My jsme se ani nesnažili bránit a to je podle mého vážná věc v naší historii.

Ani na vývoj po roce 1989 nemůžeme být hrdí, měli bychom si přiznat naše postupné zaostávání a toho také nejsme schopni a měli bychom si přiznat ztrátu ekonomické samostatnosti a svobody. Po které bude následovat ztráta samostatnosti politické Ale nám to je jedno. A v tom vidím ten hlavní problém.

Češi se uměli vždy hodně vymlouvat a skuhrat za všechno mohli nejprve Habsburkové a Němci a nyní se do nekonečna budeme vymlouvat na komunisty. Že ti komunisté byli také Češi to si nepřiznají.

J. Hrdlička 19.12.2020 18:55

Bíliu horu berete jako porážku? Vždyť to byl náboženský boj, nikoliv národnostní. A jestli si myslíte, že od roku 1989 zaostáváme, tak nevím, z čeho čerpáte.

T. Krystlík 19.12.2020 19:29

Nebyl to ani národnostní, ani náboženský boj - protestanté bojovali na obou stranách, katolíci podporovali obě strany alespoň finančně.

P. Han 19.12.2020 20:36

Aha. A katolíci vyhráli. Podivuhodné.

T. Krystlík 20.12.2020 0:30

Pane Kratochvíle, onu otázku pod dovednosti si vládnout si kladete naprosto právem. TGM byl malverzant velkých sum peněz a lhář, všeobecně velmi nečestný člověk, MRŠ snílek, roajalista, zřejmě z 1. exilu člověkem nejčestnějším. Založení ČSR znamenalo pozdější vypuknutí WW II. S Rakouskem-Uherskem by WW II zcela jistě nevznikla. Hlavní příčina neumění si vládnout spočívá v Jungmannově vyloučení všech, kteří nepoužívají po většinu dne český jazyk z národa - tedy šlechty a vzdělanců. Protože vyšší vzdělání bylo latinské nebo německé, tak zde zbyl jen plebs, ze kterého vznikl cz-národ.

R. Holub 20.12.2020 4:35

Velmi destruktivni roli v tom hral president Wilson po WWI, sebeurceni pro vsechny krome Nemcu. Dale, nevim proc (nejsem historik) Americani nemeli radi Rakousko-Uhersko. Mnozstvi chyb kterych se Wilson dopustil je velke, treba uvereni Masarykove lzi ze Cesi a Slovaci jsou jeden narod (aby snadneji mohl obelhat Wilsona, ze Nemci nejsou druha narodnostni "mensina"). Ja uznavam hrdinstvi lidi jako bratri Masinove, ale tech bylo velmi malo. Nepouzil bych vyrazu "plebs", ja mam jak ceske tak nemecke predky, nebyli plebs. Ta nemavist zacala hodnr kvest hlavne po r. 1918.

J. Hrdlička 20.12.2020 4:56

Ani Wilson a Američané dlouho nechtěli rozpad R-U, chtěli federalizaci. Názor stejně jako ostatní změnili až poté, co se ukázalo, že R-U je jen satelitem Německa.

I z toho důvodu jsou výkřiky o tom, že by zachování R-U zabránilo druhé světové, jen komickou vložkou:-).

T. Krystlík 20.12.2020 11:02

Když vyloučíte z národa definovaného jazykem, který nepostačoval době - v češtině chyběly moderní termíny jako v latině - tak z odstraníte skoro všechny s vyšším vzděláním, protože ti, aby se dorozuměli, museli používat jazyk, ve kterém moderní výrazivo nechybělo. Teze o sebeurčení národů us-prezidenta Wilsona způsobilo ve Střední Evropě nedorozumění. Národ u Anglosasů je veškeré usedlé obyvatelstvo země nebo státu, ne skupina vymezená vůči ostatním jazykově. Anglosasové chtěli Rakousko-Uhersko zachovat, chtěli udělit jednotlivým zemím autonomii. Rozbít katolické císařství si přáli volnomyšlenkářští Francouzi.