6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ulla@seznam.cz 23.5.2008 9:47

osudy jednotlivců zasažených válkou

tyhle  "širocespektré" diskusní příspěvky zastírají fakt, že maelström války zasáhl především osudy jednotlivce a až z těchto osudů se tvořily osudy skupin, národů a států. Dovolím si jeden příklad ze stovek miliónů. Můj děda byl jako předválečný aktivista "národní fronty proti Hitlerovi" či jak se tenkrát ten spolek jmenoval, hned 15.3.1939 zatčen a převezen do koncentračního tábora. Tam přežil jen díky tomu, že byl zároveň i skvělým polírem- předákem zedníků. Velitelé různých koncentráků to poznali, a tak si ho doslova mezi sebou "prodávali". A on stavěl, nejen tábory, ale hlavně vily, statky a jiná sídla velitelů koncentráků celou válku. Přitom zachránil dost lidí, když si je vybral do své "zednické party" jako  nenahraditelné odborníky. Před koncem války jej osvobodili američané někde v pracovním táboře na západě Německa. Amíci bývalé vězně v táboře ošetřili, vykrmili, a během jednoho dne "vycvičili" na posádky útočných tanků. Údajně to byla vojska generála Pattona. Děda vzpomínal, jak museli útočit jako první, a že přežil jen zázrakem, protože měli ztráty proti bránícím se německým tankům a protitankovým léčkám cca 5:1.  To amíci jedoucí za nimi pochopitelně takové ztráty neměli. Když vypuklo v Čechách povstání v květnu 45,  najednou přišli MPíci a vytáhli všechny zbylé a přeživší Čechy z amerických tanků a odvezli je zpět od toho tábora, kde je osvobodili. Tam je zavřeli a hlídali až do druhé poloviny května, teprve pak je pustili domů. Doma dědu už všichni považovali za mrtvého, protože ostatní vězni koncentračních táborů se vrátili mnohem dřív. 

Chci tím říci, že jakékoli paušalizované hodnocení toho či onoho jednání národů, velkých skupin lidí a vojsk obecně je nakonec zavádějící. Vždy budou pro historii základem činy jednotlivců, byť i kumulované v davu zfanatizovaným davovým šílenstvím či rozkazy velitelů.

Ludva 23.5.2008 11:24

Re: osudy jednotlivců zasažených válkou

Pokud je to pravda, tak jste právě obohatil(a) historii II.sv. války, protože o ničem takovém se zřejmě nikdy nepsalo.

laa 23.5.2008 13:40

Re: Re: osudy jednotlivců zasažených válkou

je mi jednapadesát let a tohle je historka naprosto pravdivá.

pbla4024 23.5.2008 14:42

Re: Re: Re: osudy jednotlivců zasažených válkou

To jako že po jednodenní výcviku bude někdo schopen řídit tank? To zní dost nevěrohodně.

R.J. 24.5.2008 0:16

Re: osudy jednotlivců zasažených válkou

Váš ctěný dědeček zřejmě trpěl chorobnou lhavostí a paranoidními bludyJiž jen časová poslupnost akcí am. arm. nedává šanci to vše stihnout zhruba za dva měsíce. A co výcvik, ten se vedl v češtině?Velení také včeštině?Nebo v tom koncentáku jim SS pořádali kurzy angličtiny? Četl jsem již spousty kravin, ale toto nemá obdobu.

ulla 25.5.2008 8:59

Re: Re: osudy jednotlivců zasažených válkou

všichni v rodině, kteří žili v té době, tuhle historku mi potvrdili. Měl jsem stejné pochybovačné argumenty až do doby, když za dědou v mé přítomnosti v roce 1981 přišel jeho známý, který s ním byl tenkrát v tom táboře a pak v jiném tanku a vzpomínali. Samozřejmě nemám žádné fotografie či písemné rozkazy a děda zemřel v r. 1982, proto mohu pouze na něj takto vzpomínat. A je to vůbec poprvé, kdy jsem to "pustil do světa", protože zemřel i můj otec a ten nechtěl, přesně pro tuto výše uvedenou reakci, o tom někomu vyprávět.

pbla4024 25.5.2008 9:20

Re: Re: Re: osudy jednotlivců zasažených válkou

O jakou divizi šlo? Který pluk? Typ tanku? V jaké pozici v osádce, řidič, střelec?

PETR 23.5.2008 8:22

začátek

Pan Stalin a pan Hitler upekli smlouvičku  /já tomu říkám čtvrté dělení Polska/ a konali podle ní . Tak  kdo zahájil  2SV.  Jenom  Německo? Nebo snad Polsko povolilo v roce 1939   vstup rudé armády na své území?

sep 22.5.2008 22:32

válečné právo

   doporučuji vám přečíst si , jaké je pojetí válečného práva při neklidu civilního obyvatelstva na obsazeném území. Naše předválečné řády (např. v příručkách pro důstojníky) říkají zhruba toto: V případě nepřátelské činnosti civilního obyvatelstva budou zajištěni rukojmí z řad obyvatelstva (mám pocit, že je přímo specifikováno starosta a významnější lidé), v případě pokračování nepřátelské činnosti budou tito popraveni . V tomhle světle je vysazení např. nějakého prasete s úkolem a cílem jakýmikoliv prostředky rozjet partizánský boj i s následnými represemi a o to větším kolotočem zvěrstev možné vidět jako bezohledný taktický manévr, kde jsou oběti převážně civilisté.  

Mirek F. 22.5.2008 22:47

Re: válečné právo

Ženvevská konvence umožňuje boj i obyvatelstvu okupovaného území, neskrývá-li zbraně, nemusí být povinně v uniformách. Naproti tomu braní rukojmích a jejich popravy jsou zločinem. Klást nutně vinu za represe na nevinných organizátorům partyzánského boje je nesmysl.

sep 22.5.2008 23:00

Re: Re: válečné právo

přečtěte si naše předválečné řády. Po válce došlo ke změnám. Braní rukojmích a jejich popravy byla součást práva. Jen pro občerstvení paměti ti pověšení muži v oblecích a ženy v krojích v srbských městech za první světové války.

sep 22.5.2008 23:05

Re: Re: Re: válečné právo

   jakou roli měli podle vás vysazovaní komisaři?

Ludva 23.5.2008 11:26

Re: válečné právo

Prase je ten, kdo popravuje rukojmí.

sep 23.5.2008 12:45

Re: Re: válečné právo

prase je také ten, co počítá s tím, že represe vyvolají další odpor. koneckonců tuhle praxi měli skvěle ověřenou z vlastních okupovaných území.

čtenář 22.5.2008 21:18

Nejlepší by bylo,

kdyby si každá generace mohla prožít a užít svou válku. Nevedly by se tyhle salónní diskuse. Každý by totiž věděl.

zdeněk 22.5.2008 21:52

milý četnáří

tyto události si naopak právě připomínáme aby k podobným událostem nedocházelo.

tsstss 23.5.2008 7:28

Re: milý četnáří

Naozaj ?

A.S. Pergill 22.5.2008 18:31

Tech momentů, kdy Němci zdůrazňují následky a pomíjejí příčiny je víc

Mimo jiné ňourají, že Masaryk projektoval ČR jako středoevropské Švýcarsko, ale pomíjejí rozsáhlé povstání Němců za odtržení pohraničí (ale i vnitrozemí) ČR a připojení k Německu, které bylo nutno zvládnout prakticky hned po vyhlášení samostatnosti (ještě se nestačili vrátit legionáři a museli to zvládat čeští příslušníci původní R-U armády).

Jediné, co se dá konci války IMHO vytknout, je fakt, že USA měly jadernou bombu moc pozdě a nenasadily ji proti Německu.

Hrad 22.5.2008 19:43

Re: Tech momentů, kdy Němci zdůrazňují následky a pomíjejí příčiny je víc

To se sakra mýlíš. Vždyť jsi chtěl původně říci, že jadernou bombu mělo mít Německo/Hitler. Už ses podíval na ten svůj slovanský "rypák" který by se tak pěkně  vyjímal za Uralem? Ne? Tak  to rychle udělej. Slave=otrok je to, co ti nejvíc sluší.

A.S. Pergill 22.5.2008 21:48

Re: Re: Tech momentů, kdy Němci zdůrazňují následky a pomíjejí příčiny je víc

Beneš byl velmi jasnozřivý pán. I ten Churchill, který navrhoval po válce Německo deindustrializovat a obyvatelstvu povinně nastavit strop vzdělání na úrovni mariatereziánského trivia (= cca 4. - 5. třída). A vůbec nejlepší by bývalo bylo Němce přesídlit na Sibiř, on už by si s nimi báťuška Stalin poradil.

JK 22.5.2008 17:38

Kolektivní vina

 – tehdejší Němci, i ti prostí vesničtí civilové ze Sudet, si dobře uvědomovali, že jejich národu se dostalo odplaty a myslím, že jejich utrpení smylo velkou část národní viny. Dnes jejich potomci oživují to, co už bylo vyrovnáno a přivolávají temné mraky zpět. Němci ale nebyli prvním článkem v řetězu příčin a následků, což kupodivu jako by si neuvědomovali ti, kteří by byli postiženi také a kteří mají možnost děj nepřímo ovlivnit.

portwyn 22.5.2008 15:35

Poznámka ke Svěrákovi

Nojo, Tmavomodrý svět natočili kámoši kluků a holek z ČéTé. Nebeští jezdci jsou o třídu lepší (nehodnotíte-li film podle efektů), jenže je nenatočili ti správní.

BTW tuhle jsem se zmínil před dětmi o těch dvou filmech. Dva kluci si to nebyli líní půjčit a oba shodně označil NJ za lepší - říkali "poctivější". Zajímavý, člověk by to ani nečekal.

játro 22.5.2008 14:45

Soudit s rozumem.

Plně souhlasím s kolektivní vinou a Vašepopisy těch událostí jsou naprosto ze života.

Soudit tehdejší události od stolu a s odstupem, je blbost.

Kdo tam nebyl neví nic!

ok 22.5.2008 13:28

realita

Je zásadní rozdíl mezi popisováním CELÉ pravdy a relativizováním viny.

1. souhlasím s tím, že zamlčování zásluh Rudé armády je zbabělé a ubohé

2. je jasné, kdo tu válku začal, a že naprostá většina Němců byla zfanatizovaná a měli pocit nadřazenosti

3. ale je také jasné, že byly i masakry na Němcích, já vím od očitých svědků hned o třech zcela zbytečných násilných událostech, při kterých přišli o život obyčejní Němci, civilisté, kteří prostě jen prchali k Američanům. 2x Češi, 1x Vlasovci.

vita 22.5.2008 13:41

Re: realita

Kupodivu souhlasím. Ale byly taky

4) do té doby neviděné německé hovadnosti na dobytém území - u nás "jenom" Lidice, Ležáky, Javoříčko, Kobylisy a červené vyhlášky, v Bělorusku bylo takových Lidic přes 600. Další na Ukrajině. I v Rusku. Šolochov to popsal jako "Nauku něnavisti" - jak se sovětští vojáci, 20 let masírovaní proletářským internacionalismem, naučili nenávidět Němce. Jak se naučili je nepovažovat za lidi...

Wehrmacht i SS se na Východě hodně snažili být dobrými učiteli téhle nauky.

Ostatně i na Západě bylo občas nutno vyměnit vojáky, protože ti, kteří se účastnili osvobozování KT, měli velmi antiněmecké tendence. A to neosvobozovali skutečné vyhlazovací lágry, jako Sověti.

Kobylka Lajda 22.5.2008 19:46

Re: Re: realita

Komunistické Československo zničilo v pohraničí z nejrůznějších důvodu 1.200 kdysi kvetoucích městeček a vesnic - prošlápni si Krušné hory, Šumavu, bývalé hraniční pásmo . Je strašné vidět pohlednice těch už neexistujících míst a ještě smutnější nacházet v horách sutiny nebo už jen půdorysy starých domů....... Vina je i na nás. Kulturní národ se nemá takto snížit.RvRvRv

huhu 22.5.2008 20:54

Re: Re: Re: realita

komunisti nedevastovali jen české pohraničí, ale i vnitrozemí. A nejen ČSR, ale i DDR a všechny země, kde vládli. Je to ideologie ne nějaká národní otázka. Viz třeba Němci - NSR vs. DDR či dva korejské státy.

pbla4024 22.5.2008 15:45

Re: realita

Když říkáte je jasné, kdo tu válku začal, myslíte tím v souladu s historickými fakty, že druhou světovou válku začal koordinovaný nacisticko-sovětský útok na Polsko v září 1939?

huhu 22.5.2008 16:30

Re: Re: realita

válku začal jednoznačně Hitler. Tuhle válku na Stalina nelze hodit. Vinu nese i Chamberlain a politika appeachmentu, která nechala Hitlera vyrůst s tím, že zničí Stalina. Reakce Stalina z jeho pohledu byla logická. Stalin se VB a Francií nemohl počítat. Ti zradili i ČSR, předtím Rakousko a ani do obrany Polaka se nehrnuli. Teprve porážka Francie Hitlerem a nástup Churchilla rozejel opravdovou válku na Západě.

pbla4024 22.5.2008 17:41

Re: Re: Re: realita

Lze souhlasit s první větou, nikoli se zbytkem příspěvku. Stalin s Hitlerem si rozdělili Evropu a pak už to byl jen závod o čas, kdo zaútočí první. Obviňování západních demokracií z nástupu Hitlera bylo povinné za minulého režimu, dnes už se může přiznat, že tomu bylo naopak, dodávky surovin z SSSR do Německa trvaly pokud vím až do července 1941.