29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

TWITTER: Moderovat nebo nemoderovat

Glosa je útvar, který redakce zařazuje vždycky na konec pořadu Názory a argumenty. Teď si představte, že bych najednou zčista jasna začal bohapustě nadávat autorovi předcházejícího příspěvku, nazval ho idiotem a obsah bych zhodnotil jako pitomost. Asi by vás to zaskočilo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 21.12.2022 21:48

Ano, v tom množství je problém, robot kvalitu nedokáže rozeznat. Zablokování některých uživatelů k zobrazení (uživatelská volba) je běžné na mnoha serverech.

U probematiky válečné, pandemií apod. je hodnocení přísnější, protože různé fake, hoaxy a záměrné lži mohou vyvolat škodlivé dopady s vážnými důsledky. Nakonec stačí se podívat na metody, jakými komunistická totalitní Čína bojovala s šířením pandemie covidu extrémními metodami a kam až to dospělo... Rozumné omezení kontaktu mezi lidmi mělo v počátcích pandemie zásadní význam jako prostředek omezující exponenciální růst nemocnosti a zahlcení zdravotnických zařízení, jak jsme poznali např. v Itálii a dalších zemích. Při dostatečné úrovni "kolektivní imunity" či "promořenosti populace" s dostatečnou imunitou ať už proděláním nemoci nebo po opakovaném a pravidelně obnovovaném očkování už velmi tvrdá omezení ztratila smysl a používají se jen k ochraně vybraných okruhů osob v sociálních či zdravotnických zařízeních.

B. Rameš 21.12.2022 22:18

Na kterých serverech je to běžné? Kromě pár herních o žádném nevím. Všechny používají algoritmy na potlačení takových příspěvků, nebo rovnou BAN.

Covid už rozebírat nechci, ať si to každý přebere podle svého.

L. Novák 21.12.2022 22:54

Teď asi nedokážu odpovědět, protože sám jsem tyto filtry nikdy nepoužíval, ale často jsem je v uživatelském menu vídával. Musel bych hledat tam, kde už jsem dlouho nebyl. Ale mívala to běžně fóra založená na licenci "Powered by phpBB © phpBB Group" i řada dalších. Teď už mohou být na ústupu...

M. Malovec 21.12.2022 10:14

Otázkou zůstává, co moderátor považuje za již nebezpečné a co ještě ne. Pokud již zobrazení světem uznávaného anglického politika nebo ženská prsa, pak pryč s takovým moderátorem. Takže moderovt či nemoderovat?

V. Vérosta 21.12.2022 10:59

Moderovat, to určitě. Chování jedinců v každé společnosti je přece taky moderované a je to ke prospěchu věci. Jels na červenou? Pokuta! Kradls? Do lochu! Zabils? Ukřižovat! ;-D

Ś. Svobodová 21.12.2022 13:06

Je vidět, že newspwak funguje jak má. Mezitím co vy za sloven moderování vidíte vymáhání zákona, Neff myslí cenzuru.

L. Novák 23.12.2022 11:02

Ano. Aston si plete pojmy. Je vidět, že o problematice moc nepřemýšlel. ;-)

R. Langer 21.12.2022 12:08

A co cizí prezidenti v pytlích na mrtvoly, moderovat? ;-)

P. Sura 21.12.2022 12:14

Řeč je o Twitteru.

J. Jurax 21.12.2022 13:42

Jo, toť otázka ...

V. Kolman 21.12.2022 15:08

Rozhodně nikoli. Lepší je uložit do mrazáku;-D

J. Jurax 21.12.2022 14:13

A co když ten světově uznávaný anglický politik byl rasista? Rasismus (mně se spíš líbí rasysmus) se přece nesmí!

A Kiplinga by vůbec měli zakázat a vymazat, neboť

To bělochů je břímě:

své syny vyšlete,

ať v cizích krajích slouží

těm, jimž prý pány jste;

ať obranný jsou pancíř

divochům divných ras,

z nichž každý plaše zírá,

půl děcko a půl ďas.

Viz https://1url.cz/9rh7e

V. Vérosta 21.12.2022 10:01

Jsem na mnoha fb skupinách, hlavně těch hobby o focení, a všechny jsou dost přísně moderovány, hlavně pokud jde o slušnost. Takové sprosťárny, co se občas vyskytují na Psu tam nikdo netrpí a autora prostě hned vyhodí. A je vymalováno.

L. Novák 21.12.2022 20:32

R^ Přesně! Bez takového přístupu by seriózní fora vypadala jako ty s*ačky plné ruské propagandy pod úvodníkem NP každý den...

F. Navrátil 21.12.2022 8:56

Pokud se mažou opoziční příspěvky, je to záslužná činnost, protože jednak se tak bojuje proti dezinformacím a navíc majitel přece může rozhodovat o tom, co připustí k publikaci. Pokud by se mazaly provládní příspěvky, pak je to porušení svobody slova a útok na samé základy demokracie.

L. Novák 23.12.2022 11:08

Roznášení bludů a dezinformací o covidu nebo šíření ruské propagandy, jak nám tady často předvádí řada individuí, i jeden "Navrátil", je asi tím nejhrubším způsobem narušování diskusnoích fór obecně. NP (a zvláště pod úvodníkem) je toho zářným příkladem.

P. Kubáč 21.12.2022 8:27

Twitter má své "Term of service" - "Podmínky užívání". Pozoruhodné je že Musk na nich nic nezměnil, jen je začal aplikovat na všechny stejně.

Výsledkem byl tak veliký křik potrefených hus, až se zdá, že Američani krom boje za svobodu slova v mezích slušnosti - budou muset vyřešit i klasický Orwellovský problém "všichni jsou si rovni, jen někteří jsou si rovnější"

Z. Lapil 21.12.2022 8:23

Mám za velmi dulezite: chci-li moderování kultivovat, musím dát zpětnou vazbu. "Neodpovídá naším (gumovym) pravidlum" takovou vazbou není.

Ad absurdum dovedeno: na centrum cz mam natvrdo zakázánou diskusi, přestože jsem, aspoň co vím, nikdy žádný příspěvek neposílal.

Z jiné strany: líbí se mi představa, že odstraněny příspěvek bude jednoduse dohledatelny v nějakém kosi. Nejraději na způsob "Tento příspěvek se moderátorovi nelíbí- viz zde". Blbě nemusí být ani prvotní výběr ne skrze nějaký automat, ale skrze nahlasovani příspěvků. Zase osobne: opravdu nemám ve zvyku nahlasovat své oponenty, ale když se svého času na lidových párkrát objevila jednoznačná reklama... Ono totiž platí, že jaký svět si uděláme, i ten diskusní, takový ho budeme mít. A je jistě pochopitelné nadávat na prasklou žárovku v podchodu, ale lepší je zavolat kamkoliv někam, protože dokud se to někdo nedozví, tak s tím nikdo nic neudělá.

Nějak se mi to rozrostla. No, snad to prezijete 😀.

L. Novák 21.12.2022 20:54

;-) R^ Souhlas!!!

M. Pivoda 21.12.2022 7:24

Závěr: "... Rychle pryč odtud!"

V. Kuhaj 21.12.2022 11:09

Souhlas. Bohužel.

L. Novák 23.12.2022 11:11

Kdybys to dodržel, určitě by se nám ulevilo. :-P

M. Pivoda 23.12.2022 14:13

Magor L. Novák, si ode mne neodpočine.

E. Tkadlec 21.12.2022 7:15

Jistě, slušnost nade vše. Mnohem zajímavější ovšem je, jakou nenávist si Musk vysloužil od novodobých "obránců" svobody a demokracie tím, že zrušil cenzuru.

Z. Lapil 21.12.2022 8:26

A dobře že tak. Jak pravil K. Čapek: "Lidé se nezměnili, jenom teď lépe víme, kdo je kdo..."

P. Hák 21.12.2022 18:02

Musk to naštěstí ustojí.

I. Koubová 21.12.2022 6:49

Astone opravdu nevidíte rozdíl mezi zásahem Twitteru (na nátlak FBI a Demokratů ) před americkými volbami a zásahem Elona Muska proti těm, co sdělují jeho polohu ?

Z. Lapil 21.12.2022 7:50

Vidí. Proto pise: takto kategoricky položené otázky málokdy vedou k něčemu kloudnému.

T. Kubín 21.12.2022 5:34

Autor by si měl přečíst relevantní informace a ne manipulativní bláboly jeho kolegů presstitutů. DOporučuji mu například tohle: https://www.syrzdarma.cz/clanek/tisice-bojovniku-za-svobodu-slova-kdyz-twitter-bloknul-new-york-times

Z. Lapil 21.12.2022 8:30

Ale to vůbec není v opozici proti článku, naopak - autor to evidentně ví a pracuje s tím...