23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

SVĚT: Má lidstvo šanci?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. T. 30.11.2006 15:31

Re: nejstarší Kniha světa

Jo jo, podle vědeckých knih se lidé řídit nebudou, zato pohádky jim učarovaly...  Klasický důkaz teorie memů.

VLK 30.11.2006 15:40

Re: Re: nejstarší Kniha světa

Ted jsem to docet. Perfektni.

q 30.11.2006 16:50

Re: Re: nejstarší Kniha světa

V pohádkách prožívá obzčejný honza neobyčejné příběhy. V tom jejich krása. V tom je i krása života. Pohádky jsou realitě bližší než vědecká pojednání - ta ji už z principu značně zužují. Vědecká pojednání jsou neůprosně logická a brána do důsledků dovedla by nás leda do blázince....

VLK 30.11.2006 15:37

Re: nejstarší Kniha světa

Je tu uz zminen Gilgames. A ja bych doplnil Chamurapiho zakonik. I ten je vyznamnym pramenem autoru Bible. A na druhou stranu je mozne se podivat do Egypta, odkud Zide prejali koncepci jedineho boha, kterou pak jen rozvedli, presneji zprimitivnili behem vymyvani mozku pri tazeni pres poust.

Ted se zije a soudi podle jine svate knihy - Koranu. Jestli se vam tohle libi, klidne se odstehujte do Iranu. Ostatne jeste i dnes si v nekterych krestanskych sektach zahaluji zeny pri modlitbe tvar...

30.11.2006 16:02

bible, historie, poznání

záznamy v Bibli jsou poměrně historicky přesné z těch období, pro která máme i jiné prameny. V chápání světa a tehdejších událostí se přímo odráží poznání té které doby. My v atomovém věku se přece jen už na dávné báje, sdělení, záznamy můžeme dívat s odstupem, očima NAŠÍ doby. Bible je spíš řeč obrazů, pocitů, tehdejší lidé vnímali svět kolem sebe spíše intuitivně. Samozřejmě Bible obsahuje podobná historická sdělení jako i jiné prameny, jako o potopě světa, které bylo kolektivní pamětí sdíleno i více starými civilizacemi úrodného půlměsíce. O její pravdivosti nebo ne, to nevypovídá zhola nic.

Že křesťané, ani Židé, nebo jejich většina, nevnímá Bibli fundamentálně, o tom svědčí průmyslový a vědecký vývoj Evropy a Ameriky. Svědčí o tom počet Nobelových cen, které drží Židé.

Někteří primitivnější diskutující se snaží Bibli chápat fundamentálně, jako muslimové korán, a přisoudit jí tak smysl a význam, který nemá, už ke skutečnostem uvedeným výše. Své chápání pak podsouvají ostatním - ale to už má co dělat s jiným vědním oborem, kterého první zakladatelé byli Židé a křesťané :-)

gossip 30.11.2006 17:25

Re: bible, historie, poznání

Zminujete se o chapani Bible.Jenze,reknete to tem milionum lidi,kteri byli decimovani i po celych kulturach ve jmenu Bible,potazmo krestanstvi.Takze.... "Bible je spíš řeč obrazů, pocitů, tehdejší lidé vnímali svět kolem sebe spíše intuitivně"....Byla a je nebzpecnym nastrojem v rukou tech nejhorsich zlocincu.Stalin a Hitler byli bridilove.

Btw:Jako kniha baji je ale dobra k pocteni.

30.11.2006 17:31

Re: Re: bible, historie, poznání

lidé možná byli decimováni ve jménu bible, ale navzdory tomu, co Bible hlásá. Lidé byli decimováni ve jménu komunismu, který hlásá třídní boj, nacismu, a to není nic s decimací lidí ve jménu islámu, který z násilí vznikl, od začátku se tak prosazoval, a prosazuje se dodnes. Možná si všimnete toho rozdílu

:-)

Hledajíci 30.11.2006 11:52

Integrální Psychologie

O stupních vývoje člověka a společnosti diskutuje druh Homo Sapiens pravděpodobně od samého počatku své existence. Je o tom napsáno velmi mnoho knih a pojeednání, kde každy autor popisuje tento problém ze svého hlediska.

Asi tak před 15-10 lety se objevil pojem integrální psychologie, a seskupení lidí různého věku, různého pohlaví, různé víry, různých národů, kteři se pokouši o integrální pohled, pohled  zahrnujíci co možná nejvíce hledisek.

Lidem, které to doopravdy zajímá, doporučuji internetovou stránku http://in.integralinstitute.org/  .

Lidem kteří se pouze nudí a  kteři se hádají o každé slovo, lidem kteři považují svoji pravdu za jedinou a absolutní a platnou pro všechny časy, tuto stránku nedoporučuji, mohla by je ranit mrtvice.

skeptik - úplně obyčejný 30.11.2006 11:45

Ten středověk tu smrděl ještě před sto lety a obávám se, že dodnes nevyčichnul

"Víra nedává nikomu právo usilovat o životy druhých lidí, o ovlivňování jejich myšlení terorem a hrozbami. To patří do starověku a středověku..."

Přečtěte si článek o Masarikovi  v dnešním vydání. Fanatismus evropanů se neliší od fantatismu jiných společenství. Máme štěstí, že dnes vládne v Evropě náboženství konzumu. To ale neznamená, že to není úpadkový směr.

Římská říše po přelomu letopočtu se také klaněla konzumu a "ti hloupí barbaři" bez kultury a vzdělání, bez vědeckého pokroku, si ji spokojeně rozebrali.

Máme před sebou ještě pár století. Pak si to řekneme.

Sysa 30.11.2006 11:47

Re: Ten středověk tu smrděl ještě před sto lety a obávám se, že dodnes nevyčichnul

Opravdu století? No snad, doufejme...

Šedovous 30.11.2006 11:30

Vážený pane Mefisto, neužiju si to,

pokud si přečtete další komentáře, nejen já podezírám autora z ignorace, že píše o něčem z čeho zná tak leda výtah pokud se o tom vůbec nedočetl z deního tisku.

Tvorbu pana Reiniše sleduji pozorně už několik let, když jsem jeho fundované příspěvky nalezl někde ve sklepení čokla, kde fundovaně vyvracel Marxe a to po tisíci a první ač byl marx už vyvrácen 1000 !?

CO si mám užít, že se Reiniš ze psího sklepení vypracoval na první stránku !? 

miki 30.11.2006 11:58

Re: Vážený pane Mefisto, neužiju si to,

hloupé je hochu šedivý, že se hned vymezuješ vůči autorovi (kterého asi nemáš rád), aniž bys vyvrátil teze v jeho článku.

brk 30.11.2006 11:26

Že by zánik civilizace?

Nejsme náhodou účastni počátku zániku civilizace? Kolik civilizací, nebo říší, tak neporazitelných v lidských dějinách zaniklo vlivem nájezdu barbarů, nebo-li civilizačně níže vyvinutými národy? Všimnul jsem si, že v životě lidském mají většinou navrch pitomci nevzdělaní, ale s hlubokou vírou ve své schopnosti a právo ty vzdělanější jakýmkoli způsobem odstranit. Je to nějaký přírodní zákon, který ochraňuje lidský druh před vyhynutím, kdy primitivní pudy mají přednost před rozumovou činností. Může to být pomalu, může to být rychle, ale časem nás tak zvaný třetí svět, či rozvojové země převálcují. Ne ekonomickým růstem, ale primitivním fanatickým násilím. V dějinách lidstva je příkladů dost.

Sysa 30.11.2006 11:41

Re: Že by zánik civilizace?

No vidíte, a co se tak strašného stane. Když si odmyslíte sebe jako měřítko věcí okolních, tak je to jen takové zašplouchání v rybníce. My, co si myslíme, že myslíme budeme povražděni a svět půjde dál. Dokolečka

Historik 30.11.2006 12:05

Dnes jsme ovšem v situaci, že můžeme postavit věc tak,

že pokud nepřežijeme my, nepřežije NIKDO. Chce to jen vůli k přežití, ale ta bohužel, chybí.

ps 30.11.2006 16:44

Re: Že by zánik civilizace?

To není tak docela pravda. Řada civilizačně vyspělých říší sice byla vyvrácena analfabetickými barbary, kteří ovšem byly mnohem výše na poli válečných technologií. Stačí se podívat na dějiny nájezdů kočovníků do Evropy. Počínaje Skythy, přes Avary a Maďary a konče Tatary. PRoč  jim evropské civililzace nedokázaly vzdorovat? PRotože jich bylo víc? Naopak bylo jich méně, zemědělci se vždycky rozmnožují rychleji než kočovníci). Byly to násilní válečníci zatímco proti nim stály holubičí povahy? :-D:-D:-D Odpověď je jasná disponovali lepší válečnou mašinérií, dokonalou disciplinovanou jízdou. S řadou technologických předností, které evropa nakonec převzala jako sedlo,  třmeny, reflexní luk.

Ostatně například Hyksósové, kteří načas ovládli Egypt, přestože kulturně byli zcela určitě níže než Egypťané, tak technologicky Egypťany předčili. Disponovali válečnými vozy a bronzovými zbraněmi, zatímco v té době v Egyptě ještě vládla doba měděná a válčila pouze pěchota.

Jan Daniel 30.11.2006 11:05

článek je blábol postavený na poměrně rozšířené iluzi

Článek je totální blábol, neboť jeho ústřední myšlenka, postavená na iluzi a sebeklamu pokroku západní civilizace, je pomýlená. Lidstvo se vyvíjí pouze znalostně a technologicky, ale jinak zůstává pořád stejným stádem manipulovatelným čímkoliv. Vždy v něm byli, jsou a budou na jedné straně lidé kriticky myslící a na druhé straně pitomci nemyslící vůbec. Lišit se budou pouze rozsahem poznání a stupněm používaných technologií. Žádný další významný rozdíl mezi tzv.„novodobým svobodným myšlením“ a „fundamentalistickým rigidním myšlením středověku“ není doložitelný.

Jak velký pokrok oproti lidem „brutální a pochmurné doby středověku“, kteří masově věřili na čarodějnice, učinili lidé 20.století, kteří masově věřili v nacismus a komunismus? Kde bylo „evropské kritické myšlení“ v době nacistické genocidy? Jak fungoval „dar svobodného myšlení“, „jas poznání, který narušil tmářskou religioznost“ v době kdy lidé masově uvěřili v totalitní ideologie? Jak je proti těmto novodobým bludům ochránilo „nenáboženské myšlení“?

Dnes víme, že Země není placatá a obíhá okolo Slunce. To je sice paráda, ale na výše uvedené problémy to nemá žádný vliv. Domněnka, že spolu s vědeckým a vědomostním pokrokem dochází i k pokroku etickému, duchovnímu, sociálnímu a kulturnímu je naprosto nepodložená.

L8M 30.11.2006 11:14

Re: článek je blábol postavený na poměrně rozšířené iluzi

si pane může všimnout, že nacismus i komunismus jsou víceméně záležitosti minulosti. Stejně jako křesťanského tmářství se jich západní civiilzace dokázala zbavit. V současnosti žije v relativně svobodné společnosti nejvíce lidí v lidských dějinách. Takže o té naprosté nepodloženosti bych pomlčel...mimochodem co konkrétně si představujete pod duchovním pokrokem?

Jan Daniel 30.11.2006 13:43

Re: Re: článek je blábol postavený na poměrně rozšířené iluzi

Váš argument moc nechápu. Nacismus a komunismus jasně prokazují, že západní civilizace naprosto není proti tmářství a bludům imunní. To, že jsme se jich zrovna včera zbavili na tom nic nemění.

L8M 30.11.2006 14:14

Re: Re: Re: článek je blábol postavený na poměrně rozšířené iluzi

Imunní není, ale dokáže se jich zbavit. To že jsme se jich zbavili na věci mění to, že zdraví rozum je dost silný na to aby takové úchylky zvládl, byť za velkou cenu. Vy a další těžce podceňujete to co dala renesance a humanismus člověku: schopnost a možnost kriticky hodnotit. Jakmile tuhle možnost máte a jakmile se to lidé naučili a zvykli si na to je těžké je toho zbavit.

q 30.11.2006 14:54

Re: Re: Re: Re: článek je blábol postavený na poměrně rozšířené iluzi

Jen oprava k renesanci a humanismu - právě v této době se čarodějnické šílenství rozmohlo nejvíce. Podobně též magie, která jinak ve středověku spíše skomírala. Bacon ji odmítl nikoliv jako tmářskou a bludnou, nýbrž jako neúčinnou...

Právě věk humanismu zasel ona semínka, z nichž vyrostl nacismus a komunismus. A tvrdíte li, že jsme se jich dokázali zbavit, pak se obávám, že jste dost naivní - přímo před očima nám vyrustají znovu a znovu v nové podobě. Pomaloučku, nenápadně zapouští nové kořeny a nikdo si nechce přiznat, že by mohly vést k nějakému novému "průseru", dokud tento nenastane...

MaR 30.11.2006 15:08

Re: Re: Re: Re: Re: článek je blábol postavený na poměrně rozšířené iluzi

Ale to přeci dává rozum, že se např čarodějnické šílenství tak rozmohlo během renesance. Když vzniká nějaká nová společenská tendence, pak staré rigidní zvyky se setrvačností snaží novým změnám bránit. Pak se objevují různé tendence jako očištění či znovuzrození čisté církve, která se snaží bránit boření dogmat na nichž je postavená. Zdá se že vám uniká kauzalita jevů.

Ohledně zasetí humanismu - nacismus není příliš dobrý příklad, ale komunismus je. Dá se říct, že společnost si musela vyzkoušet, že to nefunguje a dá se říct, že je poučena (komunismus je takřka všude na ústupu už jen pro nefungující ekonomii).

q 30.11.2006 18:06

Re: Re: Re: Re: Re: Re: článek je blábol postavený na poměrně rozšířené iluzi

Mám na mysli základní principy - že je třeba svět zreorganisovat aby bylo dosaženo pozemského ráje - v zásadě spočívajícího v hmotném blahobytu. Zatímco se středověký člověk pokoušel svět pochopit a přizpůsobit sebe jeho řádu, člověk novověký chce sobě přizpůsobit větový řád. Takové přebudování je pak natolik dobré, že je přímo nutností jej uskutečnit i za cenu destrukce a objetí. To je myšlenkový princip, který tehdy ovládl evropu a stále znovu a znovu se vynořuje v rozličných podobách. Vždy vychází z jednoduchého "pochopení" principů, "zaručeného", "vědeckého", aby nakonec skončil průšvihem, který si na počátku nikdo neuměl představit......

MaR 30.11.2006 22:06

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: článek je blábol postavený na poměrně rozšířené iluzi

Jediný rozdíl je v tom, že středověký člověk neměl možnosti toho novověkého...

q 1.12.2006 9:22

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: článek je blábol postavený na poměrně rozšířené iluzi

Co myslíte pojmem možnosti? Mám z toho pocit, jakobyste tvrdil, že novověký člověk na tom byl lépe. Myslíte jako že středověký nevolník neměl "možnost" být přivázán k půdě, jako novověký nevolník? No nevím, nevím, co bylo lepší, která doba byla svobodnější. Míníte li prostě fakt, že novověk s novými možnostmi přinesl nové příležitosti k novým všivárnám, pak je to jistě část pravdy. A rozmach propagandistických hesel, nazývající libozvučně to, co jinak sluší nazvat hříchem k tomu patří (byť ovšem nejsou výsadou ani vynálezem novověku).

L8M 30.11.2006 15:48

Re: Re: Re: Re: Re: článek je blábol postavený na poměrně rozšířené iluzi

Odchylky a úchylky  budou vždycky, ale pokud bude člověk schopen kriticky myslet dokáže se jich zbavit.

brk 30.11.2006 11:39

Re: článek je blábol postavený na poměrně rozšířené iluzi

Souhlasím s vámi. Jen bych chtěl dodat, že je fascinující, jaké myšlenkové úrovně byli fylosofové starověku. Jejich názory jsou platné i dnes. Naproti tomu lidstvo si nikdy nebylo schopno vzít z minulosti poučení. Takže, dle mého, se stále znovu a znovu rodí myslitelé, ale duševních primitivů se urodí mnohonásobně víc. Možná, že jde duševní vývoj lidstva po spirále vzhůru, ale ten posun je pranepatrný.

L8M 30.11.2006 11:47

Re: Re: článek je blábol postavený na poměrně rozšířené iluzi

no a protože jsme pořád stejní primitivové jako před tisíci a tisíci lety můžete psát svoje bláboly na počítači a já si je díky internetu můžu přečíst....mimochodem na každý poznatek musí někdo přijít první, proto není nic divného na tom, že některé myšlenky antických filosofů platí dodnes. Jiné ovšem byly mylné, a nebylo jich málo...mimochodem, co by podle vás konkrétně dokládalo nějaký výrazný pokrok lidstva?

VLK 30.11.2006 16:04

Re: Re: Re: článek je blábol postavený na poměrně rozšířené iluzi

Kdyz to vezmete z ciste biologickeho hlediska, tak tim pokrokem je hlavne to, ze je nas tu tolik. A jedinou globalni starosti lidstva je, aby se tu ten ohromny pocet udrzel a jeste vzrustal. Kdyz to srovname s ostatnimi zivocisnymi a rostlinnymi druhy, tak skutecne na nicem jinem nezalezi. Presneji zalezi do te miry dokud to umoznuje a podporuje toto hlavni kriterium. Cimz nechci rict, ze tu nejsou urcite podotazky z globalniho hlediska sice bezcenne, ale na kterych se my dva, pripadne my vsichni v teto diskusi neshodneme, ze je budeme povazovat za pokrokove.

L8M 30.11.2006 16:56

Re: Re: Re: Re: článek je blábol postavený na poměrně rozšířené iluzi

Když to vezmu z mého hlediska tak je objektivním kritériem pokroku rozšiřování prostoru svobody. Nikdy v minulosti nebyl člověk tak svobodný co se týká jednání nebo názorů. A nikdy v minulosti si svobody neužívalo tolik lidí (nejen absolutně ale i relativně).