16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Fleischer 24.1.2008 6:30

Re: Re: Re: On je spíše problém v tom

Honzáku, já netvrdím, že nacisti nebyli zločinci. Jenom si myslím, že jsme se občas zachovali podobně. Němci pochopili, že to co dělali v letech 1933 až 1945 bylo zločinné. Němci se za svou minulost stydí. Češi bohužel ještě nepochopili, že to co dělali po roce 1945, tedy vyhnání a násilí a vražd, bylo také zločinné. Češi se za své činy nestydí.

Mistr Jan Hus 24.1.2008 6:25

Dr. Beneš se musí v hrobě obracet, když zde beztrestně píší kolaboranti tvého

typu. ;-€;-O

Láďa 24.1.2008 1:48

Re: Daleko hlubší problém

Andrej Ruščák (v diskusich vystupujici pod prezdivkou Finrod Felagund) je studentem politologie - druhy nebo treti rocnik. Na nem je pekne videt jak moc je nase mladez zdatna - nejenze nepotrebuje nejake dlouhodobe zkusenosti ale ani nedokoncene formalni vzdelani ji neprekazi k tomu vyjadrovat se kategoricky o vsem moznem.

VLK 24.1.2008 0:38

Re: Daleko hlubší problém

Moje babička, Ruska, která si dědečka našla ve válečném Německu, se nikdy nesnažila najít někoho ze své rodiny. Tvrdila, že všichni zemřeli. Nebyla to pravda, jak později zjistil strýc. Jen měla takové obavy, že by ji případně mohli odvléct zpátky a nedej bože ještě někam dál. Tolik v ní zůstávalo obav.

Honza 24.1.2008 0:18

Re: Re: jo, je to relativní

Ten článek je o tom, že je to katastrofa především pro nás Čechy. Souhlasím s autorem.

Honza 23.1.2008 23:48

Re: No, pro jistotu ještě jednou a pomalu.

Ackermann Gemeinde se za sudetské Němce omlouvá už od roku 1953 nepřetržitě. Ostatní sudetoněmecké svazy (s výjimkou Witikobundu) se omlouvají od 70-80. let, pan Posselt dokonce nedávno v České televisi. To víte, v Haló novinách se o tom nedočtete. Co od nich ještě chcete?

hilly 23.1.2008 23:13

Re: Naprosto přesné.

Zřejmě máte málo informací, hodně libereckých a jabloneckých Němců skutečně skončilo v Bavorsku ( asi měli čuch ), byť primárně byli odsunuti do sovětské zóny.

Břeněk 23.1.2008 22:30

Re: Re: Re: Omluva Němcům

A zkuste si mezi korsičany, jaký je jejich vztah vůči francouzům. To pak raději ty němce:-PA v Norsku, sedmdesátníci či osmdesátníci vůči němcům a Německu, kromě pár výjimek, nepociťují žádnou nevraživost. A to jsem se pohyboval a s lidmi mluvil hlavně v severním Norsku, kde dostali norové od nacistů zabrat daleko více než na jihu.

Psí vrah Čumil 23.1.2008 22:30

No, pro jistotu ještě jednou a pomalu.

Až uslyšíme od vyhnaneckých svazů větu: V tom roce 1938 to od nás bylo svinstvo, Češi, budeme moci odpovědět: Však jsme vám to v 45. stejně svinsky oplatili, Němci. A tím to hasne, protože přepočítávat majetkové škody, mrtvé a zavražděné vážit na vahách je dnes už nesmysl. Nemám, co bych dodal. Snad jen to, že jiná cesty není.

Buvol 23.1.2008 22:17

Re: Daleko hlubší problém

Váš příspěvek byl pro mě zajímavější než ten samotný článek, dík ....

Fleischer 23.1.2008 22:00

Re: Nejen neomluvit

Koble, Češi řičeli radostí, když Stalin obsadil Československo a přivezl nám sem totalitu úplně stejnou jako byla ta Hitlerova.

Šumavák 23.1.2008 21:57

A pak přišli jesště jednou v ´39,

vypálili lesy, zorali zem, vypálili  města a  stříbro.... stříbro už jen sbírali !

Šumavák 23.1.2008 21:51

Přece Bohumil Doležal čéče!

Fleischer 23.1.2008 21:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Marate, píši ti to už níž. Ale aby to nezaniklo, když obviňuješ, že ti nikdo neodpovídá

Lidé po 2. světové válce ještě nic nevěděli o stalinismu. Sudetští Němci v r. 1938 ještě nic nevěděli o 2. světové válce, o Osvětimi, požadovali pouze právo na sebeurčení. Mimochodem právo na sebeurčení byla idea pro vznik národních států na troskách Rakouska-Uherska. Na sudetské Němce se při tom jaksi pozapomělo.

Fleischer 23.1.2008 21:35

Re: Re: Re: Marate, píši ti to už níž. Ale aby to nezaniklo, když obviňuješ, že ti nikdo neodpovídá

Evo, Váš pojem "hostitelský stát" silně kulhá. Čeští Germáni byli byli v Čechách doma stejně tak jako čeští Slované. Oba dva národy tu žili po dlouhá staletí. Jestli první Čech přišel do země o nějaký rok dříve než první Němec není až tak důležité! Důležité je, že Němci přišli převážně do dosud neobydlených území, vypálili lesy, zorali zem, vybudovali města, těžili stříbro.

Yarda 23.1.2008 21:27

Páni se perou

kmáni nastavte hřbety.

Kadlus 23.1.2008 21:25

Daleko hlubší problém

Vážený Andreji,problém, kterým se snažíte zabývat,je daleko hlubší.Pro mne z toho vyplývá, že Váš pohled je (možná z nedostatku osobních zkušeností) je zjednodušený. Můj názor je podložen tím,že už více jak 60let žiju v oněch SZ Sudetech, moje panímáma do své smrti neuměla pořádně česky a manželčina rodina byla postižena nejen účastí ve válce (včetně posledního dopisu jednoho z nich od Stalingradu a nedobrovolné pouti druhého s Rommelem v Africe), mají osobní zkušenosti nejen s odsunem, ale i s nepřátelským přijetím v Německu.Jenom připomínku- v diskuzi se dá vyzobat řada podrobností,které jsou opodstatněné, je nutné je dát do souvislostí. Jedno vím zcela jistě - daleko větší snaha po určitém revanši- zejména majetkovém- se vyskytovala v bývalé DDR- i když potichu, oficielně se to nenosilo. Na Západě u běžných vystěhovalců byl přístup mírnější, v řadě případů zcela žádný- mimo jiné i proto,že znali ten "svrab a neštovice", kam se u nás mohli dostat.Jednoho bych se ale snažil vyvarovat- formulace řady závěrů, vyplývajících z pouhé neosobní zkušenosti pouze na základě studia dokumentace (jak věrohodné)?Některé věci musíte před studiem materiálů prožít (třeba u blízkých), jinak je jejich výpovědní hodnota přes veškerou snahu sporná.Mimochodem, v mé blízkosti se pohybuje i řada volyňských Čechů, kterým trvalo ještě pár let po r. 89, než si nechali nahlédnout do svých osudů v bývalém CCCP.Tolik v nich zůstávalo - asi oprávněných- obav. Trochu vícetext

jiri 23.1.2008 21:04

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Marate, píši ti to už níž. Ale aby to nezaniklo, když obviňuješ, že ti nikdo neodpovídá

Jo, a oni si na nej pockali az do cervence 1944. Bohato, nesmite to videt tridne...

jiri 23.1.2008 21:03

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Marate, píši ti to už níž. Ale aby to nezaniklo, když obviňuješ, že ti nikdo neodpovídá

Zrejme toho o starem dobrem Clausovi moc nevite...

hurvajz 23.1.2008 21:02

Skoda, ze Nemci tenkrat misto

do Rajchu nejeli na Sibir. Bohuzel.

Dědek 23.1.2008 21:00

Re: Re: Omluva? Proč?

Kubeši máš moje sympatie.R^:-)

jiri 23.1.2008 21:00

Re: neobjektivní odpověď

Vite, Vy skutecne perfektne ilustrujete muj argument o ceskem podilu na sudetskem problemu. Churchill kdysi popsal Montgomeryho jako "indomitable in defeat, insufferable in victory". Chyby jsou vzdy nekde jinde, ze.

Pouziti Rudych brigad jako argumentu nedusledne denacifikace je slabomyslne...

I obešel já polí pět 23.1.2008 20:45

neobjektivní odpověď

Někteří navíc zmiňují rok 1918 jako kámen úrazu. Hm, to je fakt. Když někdo zaujme roli přednějšího mezi národy na věky věkův a následně spadne z lopatky, je zlý a zlobí se. Že však se u českých Němců setkal už před rokem 1918 s velkým ohlasem velkoněmecký šovinismus, který počítal s tím, že Češi po vyhrané I. válce budou si moci akorát hrát na folklórní zaostalce, zatímco školství, politika, hospodářství a vše ostatní bude podléhat direktivám Berlína a Vídně a bude do puntíku germanizováno, to už nechtějí znát. Asi je to za horizontem jejich vnímání a v německé literatuře toho moc nevyčtou. Mimochodem o té denacifikaci - nepějte na to takové ódy, vždyť nešlo o žádnou slávu. I Rudé brigády ještě v 70. - 80. letech prováděly atentáty a jedním z důvodů bylo, že k žádné denacifikaci v mnoha odvětvích vůbec nedošlo! Takže, když to shrnu, z hlediska poražených Němců šlo přece o blbiny, zatímco Češi, kteří zůstali v jediné zemi, kde jakž takž sobě vládnou (Němec si přece jen může vybrat mezi několika státy...) dělali největší zvěrstva... Tomu říkám objektivní pohled... Podobně můžeme bagatelizovat cokoli. Vždyť ani likvidace celých národů se za II. války nepovedla, tak co. Pokud by však tyhle nedůležité blbé a naštěstí poražené ideje získaly v Evropě prim, dnes by autor psal německy a zastával by se (pokud by vůbec mohl a neskončil by v koncentráku...) ve svém článku zbytku přežívajících folklorizujících Čechů v rezervaci někde uprostřed Českomoravské vrchoviny, i když by sám asi česky neuměl, protože kdyby uměl a příliš se projevoval, musel by s tím zbytkem Čechů obývat tu rezervaci...

I obešel já polí pět 23.1.2008 20:43

Když je to tak jednoduché, že...

 

A co tak se zamyslet nad tím, proč funguje švýcarská demokracie, kterou se tak často někteří ohánějí... Není to tak, že všechny tři části - Němci, Francouzi, Italové - mají své státy, jsou to silní soupeři, takže se prát o nějakou zemičku v místě styku všech tří zemí nemá smyslu? A co pojetí Slovanů v Západní Evropě? Nebyla to pro značnou část západoevropských elit divoká směs méněcenných národů, za které nestálo se vůbec ani postavit? Je zajímavé, že se to týká nejen nás, ale i velmi oceňovaných Poláků, pro něž západní spojenci nehli v roce 1939 prstem. Vlastně hli - vyhlásili válku - a ani se nehli. A odsun Němců? Tragédie možná, ale omluvy? Může je žádat silnější a přeživší... Zajímavé, že těch, kteří nepřežili německou okupaci, se obvykle z takových pisatelů nikdo nezastane nebo jen mávne rukou... Znám z řady obcí v okolí jména lidí, kteří skončili v koncentrácích nebo na popravišti a to i díky "mírumilovným" německým sousedům. Jenže tyhle oběti už nepeskují a nepatří do žádné právě módní kategorie lidí, které lze obdivovat a objevovat. Vzpomínají na ně potomci, ale pisatelé článků o omluvách znají pouze to, co si přečetli v píár článcích jiných kolegů. Škoda. Ono by si totiž museli zopakovat něco o akci a reakci.

Jarda 23.1.2008 20:40

Andreji

Mas to marne, vetsina prispevatelu se nezmohla na vlastni nazor a opakuje oficialni stanovisko komunistickych vlad ktere slyseli ctyricet let a nepremysli jestli bylo vsecko presne tak jak jim bylo dano. Je dobre, ze se mladi zabyvaji starymi "pravdami. Kdyby kazdy uvazoval jako "teta" tak by F. Palacky nikdy nenapsal "Dejiny narodu ceskeho". Ja sam jsem pro odsun, ale jen pri posuzovani individualni viny, Henleina a cinovniky nacisticke strany ano, ale princip viny kolektivni je zhovadily zlocin. Kupredu Andreji nedej se odradit zapornymi reakcemi, je dobre poznavat sami sebe.

qwe 23.1.2008 20:34

Klidně se omluv,

mě to nevadí.

Jarda 23.1.2008 20:25

Re: Souhlasím s okamžitým zrušením Benešových dekretů...

Petre, kdyby, kdyby, priciny, nasledky. Kdyby Masaryk s Benesem misto pleteni se do politiky prednaseli filosofii a cisar pan nadale vladl zemim ceskym  a celemu mocnarstvi nic z toho Tebou jmenovaneho se nekonalo. Dolfik Hitler by zustal ve Vidni nepodarenym malirem a druha svetova se nekonala. C a K mocnarstvi bylo nejlepsim stabilizatorem stredni Evropy. To kdyby tak by muze sahat az k Adamovi a Evicce, kdyby neposlechla hada...

korsika.korsika 23.1.2008 20:11

Re: Není pravda, že

Pane čtenáři, Vy Jste tam byl v těch letech? Píšete absolutní nesmysly.

Korsiaka 23.1.2008 20:04

Re: Re: Výborný článek

Vy máte průjem pane Čtenáři?

vp 23.1.2008 20:00

-

Mam pred sebou mapku Reichu. Barevnou - od bezove po tmave hnedou. Reichstagswahl 31.7.1932. Vite kde volili Hitlera? Bavory jsou bezove(5% az pod 19%).Bavory byly tenkrat agrarni zemi, proc by meli volit socialistickou delnickou stranu? Ale cele prumyslove  Poryni a severneji je

taky bezove. Stejne tak Horni Slezsko.Tmavohneda barva je na severu a vychodu Nemecka(pozdejsi uzemi NDR- tzv. protifasisticky val).Vsude, kde bylo obyvatelstvo protestanske, volilo Hitlera. Katolici vetsinou ne.No a u nas sel vnuk husitu pokrokove  za katem rudym. Cesti katolicti  knezi byli tyrani jak v hitlerovskych koncentracich, tak v koncentracich komunistickych.