30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zkrocená svoboda slova

Někdy si vzpomenu na „přátelskou besedu“, které jsem se zúčastnil za doby mého ročního pobytu v Horšovském Týně coby student střední školy, tehdy SVVŠ.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 9.1.2021 17:50

Na Internetu přináší provozovatelům problém se zahlcením diskusí a komentářů příspěvky tvořící souhrnně tzv. SPAM. Je opravdu těžké, pokud provozujete webové stránky s možností komentářů (bez nutné registrace už to není možné snad nikde, nebo jen velmi vzácně s trvalým dohledem mazajícím útoky různých vylepovačů reklam a odkazů), udržet stav v rozumných mezích, aby to nebyla jenom hromada šrotu, jak denně vídáme třeba pod úvodníkem NP. A nejenom tam. Nehledě na množství dat narůstajících samovolně v záloze na disku serveru. On ten provoz taky stojí peníze a čas nutný k obsluze.

Druhým problémem jsou příspěvky porušující zákon. Už neplatí, že za zveřejnění je odpovědný pouze a jen ("anonymní") pisatel, ale ten, na jehož webu jeho příspěvek visí. Pokud jej nesmaže na výzvu, může se dostat do problémů se zákonem. Mechanickou naprogramovanou prevencí to samozřejmě jde jen těžko.

Bez mazání a cenzury blbostí a jejich blokace by Internet pro tu rozumnější a vzdělanější část vzdělanější část ztratil informační hodnotu. Tak, jako ji v prvním dějství ztratil v době, kdy na Internet nebyl snadný a levný přístup pro každého, a najednou se z něj stalo masové médium, kam může psát kdokoliv.

L. Novák 9.1.2021 17:52

Druhá věc je, jak probíhá mazání a cenzura na některých webech, kdy vám nějakým idiotem chybně nastavený filtr vulgarit (přesněji: administrátorem zakázaných řetězců znaků :-P) začne mazat/hvězdičkami nahrazovat části slov ve slovech jako sekunda (se*****), Olimpico (Olim****) a mnoho dalších podobných výrazů. Takhle to má nastavené třeba slavný Tipsport, který se chvástá v reklamě, že je největší komunistou sázkařů. Občas z toho něco - po dlouhém poukazování veřejnosti -vynechá. Třeba tu sekundu. :-P Ve skutečnosti tam však vládne tvrdá cenzura provozovaná hlupáky (netuším, zda jen jedním nebo mnoha) a mnoho sázkařů píšících otevřeně o problematice sázení a nutně o lumpárnách, které Tipsport provozuje jako součást "technologie", mají dlouhodobý BAN prakticky na cokoliv. Nesmí ani přidat palec nahoru nebo palec dolů k různým zveřejněným textům a analýzám na tipy k jednotlivým zápasům psaným jinými sázkaři - amatéry. Nikdo nic nezdůvodňuje, jenom dostanete oznámení o porušení "pravidel" a hotovo. A nedejte se mýlit těmi "pravidly". Jsou definována tak obecně a gumově natahovatelná do všech směrů, že za porušení mohou označit i jednoduchý výrok, že jste si vsadil a prohrál. Není to v marketingové linii sázkové spoplečnosti, u nich přece všichni vyhrávají... ;-) Vládne tam naprostá svévole podporovaná pocitem, že u nás stejně neexistuje díky státním regulacím konkurence, kam by bylo možno odejít. Ale co s tím chcete dělat? :-/ Že společnost využívá formálně pojem "komunita sázkařů" k marketingovému oklamání veřejnosti a k podstrčení jim často naprostých nesmyslů ve zveřejněných tipech a analýzách aktivistů, je víc než jasné. A kdo se příčí jejich marketingové linii, bude umlčen...

Š. Hašek 9.1.2021 18:34

Aha!

Internet jest zahlcen! Modrý maňásek se tam nevejde!

Mě -sohorova- nesejří. Začínají mě sejřit "čističi na internetu". Od Jourové, Google, přes Hamáčka a Romancova ....... a Vy jste se k nim právě přidal.

Chybně nastavený system "vulgarit"!!!

Zkuste napsat na Lidovkách.cz větu: "President Václav Havel vykazoval značný počet kalendářních/služebních dní na nemocenské".

Třeba jako reakci na gaunery, kteří žijí kulháním presidenta Zemana. Dostanete týden. Týden nikoliv příplatků a internetu zdarma. Google.

Takže cenzura?! Nováku!?

L. Novák 9.1.2021 18:44

Šašku Hašku, to co jsem psal, není v rozporu s vaší kritikou. Mechanická filtrace obsahu je nesmysl, který ničí i nezávadné texty. Ta je jednoduše součástí programového vybavení serveru a když ji začne obsluhovat někdo, kdo vůbec netuší, jak funguje v praxi, pak to dopadá, jak je uvedeno.

No a pak má majitel serveru ještě jednu možnost. Zrušit komentáře pod články a diskusní fóra. Je to otázka něco za něco. Nebudou problémové komentáře a diskuse, nebudou příjmy za reklamu. Tak si vyberte, vy "svobodo bezbřehého plácání". ;-)

L. Novák 9.1.2021 18:37

... místo "komunistou" patří komunitou. Ale možná to platí i s tím překlepem... ;-)

R. Polášek 9.1.2021 16:24

Seznam je v poslední době hodně aktivistický, zelený, eurohujerský, probidenovský atd. Navíc podle všeho tam jsou redaktoři mladí bez životních zkušeností a už zblblí oněmi výše uvedenými směry. Podle toho tak ta jejich cenzura vypadá.

L. Novák 9.1.2021 16:47

Nutí vás něco chodit na Seznam, který funguje jako šmírovací stroj? ;-)

Š. Hašek 9.1.2021 18:39

Buď jste ironik, ........ nebo svazácký akční hlupáček.

Tady všichni vědí, že korespondence je tříděna jak za Goebbelse, a Vy radíte, aby se občanstvo dorozumívalo poštovními holuby.

Zkráceno. Ať žije Jourová, L. Novák jí tleská.

Štve Vás, že někdo s někým nesouhlasí? Myslíte, že je nenávistník a lže???

L. Novák 9.1.2021 18:49

Mně připadá, že jste hlupák, který už s ohledem na věk spěje ke ztrátě svéprávnosti. :-P

J. Nevrkla 9.1.2021 12:27

Občas také diskutuji na Seznamu a byl jsem dvakrát zablokován. Nevím proč, vulgárně ani nenávistne nepíšu. Možná že jsem se velmi skepticky vyjádřil k budoucnosti a možné prosperite EU? Že by to byla ta dezinformace?

Š. Hašek 9.1.2021 18:41

Byl jste neschválen. Já často taky.

Dle modrého kašpárka zřejmě zahlcujeme internet. Pehe ho nezahlcuje.

L. Novák 9.1.2021 19:17

Šašku Hašku, klidně si založte svůj vlastní web, zase tak moc to nestojí, a začněte si na něm zveřejňovat všechny ty s*ačky, co píšete na NP i jinde. Nikdo vás nebude cenzurovat a zakazovat vám svobodně psát cokoliv.

Otázkou je, kdo by takový web hasek-sasek.com navštěvoval a co by tam hledal... Ale jako psychoterapie pro vás by to mohlo fungovat. ;-D

P. Adámek 9.1.2021 23:30

Víte, že jste v této diskusi jediný, kdo si musel vypomoci vyhvězdičkovaným slovem? Právě Vy, kdo taky ostatní poučujete o potřebě cenzury?

L. Novák 10.1.2021 1:38

Četl jste ten text? Pochopil jste jeho smysl? Nejspíš vůbec ne. !! 8-o

Ten vyhvězdičkovaný text byl konkrétní příklad, jak na Tipsportu vypadá výsledek automatické filtrace vulgarit. A vedle jsem uvedl stejné slovo bez hvězdiček, aby bylo dobře vidět, co bylo "umravněno" vyhvězdičkováním... :-)

Svatá prostoto!

L. Novák 10.1.2021 1:58

Ehhh, až dodatečně jsem si všiml, že vám šlo o slovo s*ačky, které jsem z ohleduplnosti k čtenářům autocenzuroval tak, aby pan Hašek současně pochopil, do jaké úrovně jsem jeho většinu blábolů zařadil. Při komentování jsem to slovo "odtajnil", ale výsledkem bylo toto:

UPOZORNĚNÍ

VÁŠ PŘÍSPĚVEK NEBYL ULOŽEN.

REDAKCE LIDOVKY.CZ SI NEPŘEJE, ABY SE VÁŠ PŘÍSPĚVEK OBJEVIL V DISKUSI, PROTOŽE JE V ROZPORU S PRAVIDLY PRO DISKUTOVÁNÍ NA TOMTO SERVERU. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ. IDENTIFIKAČNÍ ČÍSLO NEPOVOLENÉHO PŘÍSPĚVKU JE: 105173264. PŘEČTĚTE SI PRAVIDLA PRO DISKUTOVÁNÍ.

Takže tady je dobrý příklad mechanické filtrace... :-P

M. Koutný 9.1.2021 11:21

Svobodu slova lze apriori omezit jen ve třech případech - vyzrazení státního tajemství, explicitní výzva nebo návod k trestnému činu a šíření poplašné zprávy. I v těchto situacích pak je nutno vážit na lekárnických vážkách, zda jde skutečně o nutný zásah, zda se pouze nehledá záminka, klacek na nepohodlné. Samozřejmě státním tajemstvím nechť jsou pouze takové informace, jejichž vyzrazení by ohrozilo bezpečí státu jako takového nebo jeho obyvatel, stejně tak jako trestným činem nechť jsou pouze reálné skutky (loupež, vražda, znásilnění, podvod), nikoli "zločiny slova". A za poplašnou zprávu nelze označit pravdivé, jen nepohodlné informace.

D. Polanský 9.1.2021 9:49

Asi to nebude tak zlé, když můžete takhle svobodně psát.

Š. Hašek 9.1.2021 10:00

Je to zlé. Už se stalo tematem práce státních orgánů a štrasbruselkomise.

Viz "čistící" internetové platformy, jednání politiků o "pravdě a informacích". Pozorujete rostoucí drzost "těch správných" voličů, politiků, novinářů, komentátorů?

Před lety se debatovalo v klidu "proč volíš tyhle". Dnes potkávám velice namyšlené - ty s otázkou:

"Ty snad nebudeš volit Pekarovou/Fialu/Gazdíka"???

A tihle samí radí "zamyslet se" nad dezinformacemi. Vypínali by internet podle kádrového posudku. Podle sebe!

L. Novák 9.1.2021 17:21

Soudě podle vašich množstvím bohatých a obsahem chudých příspěvků, vaše aktivita plácajícího důchodce vysedávajícího u Internetu přináší provozovatelům problém se zahlcením diskusí a komentářů příspěvky tvořící souhrnně tzv. SPAM. Je opravdu těžké, pokud provozujete webové stránky s možností komentářů (bez nutné registrace už to není možné snad nikde, nebo jen velmi vzácně s trvalým dohledem mazajícím útoky různých vylepovačů reklam a odkazů), udržet stav v rozumných mezích, aby to nebyla jenom hromada šrotu, jak denně vídáme třeba pod úvodníkem NP. Nehledě na množství dat narůstajících samovolně v záloze na disku serveru. On ten provoz taky stojí peníze a čas nutný k obsluze.

Bez mazání a cenzury blbostí a jejich blokace by Internet pro tu rozumnější a vzdělanější část vzdělanější část ztratil informační hodnotu. Tak, jako ji v prvním dějství ztratil v době, kdy na Internet nebyl snadný a levný přístup pro každého, a najednou se z něj stalo masové médium, kam může psát kdokoliv.

Š. Hašek 9.1.2021 18:48

Jsem rád, že se mohu účastnit debat se vzdělanějšími modrými kašpárky. Abych bohatnul, stal se intošem. I Valachová říkala, že pomalejší mají mít inkluzivního asistenta.

Neberte mi to.

Mazali a cenzurovali bolševici a nacisti němečtí. Vy jste s nima kamarád??? Kašpárku. Zvyšme hodnotu internetu komisí. Škrtající komisí.

Mimochodem řečeno, pokud chcete mazat a cenzurovat na internetu...... tak jste blb. Minimálně.

Děkuji za Vaši upřímnost. Cenzore moderní.

J. Anděl 9.1.2021 16:47

V článku autor uvádí, že NP je dobrý, že to je dost ostré na Novinkách.

Je tedy asi docela nelogické argumentovat: vždyť píšete úspěšně na NP, ne?

:-)

J. Mičan 9.1.2021 17:45

Pravda,, nikdo nás nepošle do Brixenu a na dveře nám nezabuší gestapo ani NKVD. Zatím.:-P

V. Pavelka 9.1.2021 8:16

Co je cenzurovatelného na tisíce let používaných stejných lidských vlastnostech ?!Kdo má právo nebo drzost ,hrát si na filtr lidské přirozenosti !Pokud na to přistoupíme ,tak cenzoři musí spadat do kategorie zaneseného filtru lidského odpadu a likvidováni aby nepřenášeli to špatné na ostatní...!A je po svobodě!

P. Rada 9.1.2021 10:47

Předně dokonce celé deseti-tisíce let lidského vývoje (na které se odvoláváte) nebylo k udržení života nezbytné používat/zneužívat pojem "svoboda".

Pak se lidem otevřely nebývalé možnosti... kterých ale začali čím dál tím více zneužívat.

Dnes pro toto zneužití možností i svoboda víceméně zkončila - žijeme proto už spíše ve věku svévole.

M. Koutný 9.1.2021 11:14

Asi je marné vám něco chtít vysvětlit, ale zkuste odpovědět na jednoduchou otázku: Kdo má podle vás právo rozhodnout o tom, kde má být hranice lidské svobody?

P. Rada 9.1.2021 11:36

Proč uvažujete o hranicích? Proč neuvažovat o svobodě jako o cestě? Viz Gibrainův "Prorok" (https://cs.wikipedia.org/wiki/Prorok_(kniha)):

"U městské brány i u vašich krbů jsem viděl jak uctíváte svou vlastní svobodu ..... ....A tak i Vaše svoboda až ztratí svá pouta se stane sama poutem větší svobody."

M. Koutný 9.1.2021 12:16

jak jsem očekával, nejste schopen odpovědět.

P. Rada 9.1.2021 12:52

"Jak jsem očekával" - pokud nedostanete kýženou odpověd - není to pro Vás dost pochopitelná odpověd - a to je Gibrain nějakou filozofickou autoritou.

Zkusím odpovědět jinak. Pojem svoboda se nevyskytoval ve starých jazycích a dopsud se nevyskytuje ani v jazycích primitivních kmenů. Jde tedy s širšího pohledu o novodobý fenomén s období, kdy si člověk započal uvědomovat širší souvislosti a rozvojové možnosti.

Vy se tedy vlastně ptáte, kde leží hranice těchto možností/svobody - kdežto já jejich rozvoj/hledání - tj. svobodu - vnímám jako vývojovou cestu - nikoliv jako hranici.

L. Novák 9.1.2021 17:28

Když se začne ozývat za absolutní svobodu zveřejnit cokoliv vylepovač propagandistických plakátů a nesmyslů jako jsi ;-O ty, zelenorudý magore "Rado", tak mi to vždy vyvolá cukání koutků na tváři.

Ty jsi jeden z prvních, kteří by měli mít přístup do diskusních fór omezen počtem znaků i příspěvku za 1 den.

J. Mičan 9.1.2021 8:11

Novinky.cz jsou vyhlášené bezbřehou svévolí svých "redaktorů". Ti jsou schopni Vás zablokovat i za citát z bible. U nich je svoboda slova asi jako v Teheránu, popřípadě v Severní Koreji. O tom, jaké občas sami zveřejňují bludy ani nemluvě.:-)