18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
čtenář 29.10.2006 11:26

Re: Kyvadlo

Nejspíš ano, protože oni nesli velice těžce rozpad Rakousko-Uherska a své formální odtržení, jak to oni vnímali, od německé sounáležitosti.

Vašek 29.10.2006 10:27

naprosto

Naprosto souhlasím s vaším článkem.Vašek.

zvědavec pravý 29.10.2006 10:06

Kyvadlo

Řečeno slovy Rašína, Češi dali svoji dočasnou poválečnou převahu podepřenou vůlí velmocí sudetským Němcům sežrat- viz např. český poštmistr a četník v každé německé vsi. A za dvacet let ji zase dali sežrat oni Čechům podepřeni silou Hilterova Německa. Otázkou zůstává, zda by se Němci v roce 38 nechovali stejně, i kdyby  v ČSR byla národnostní otázka řešena citlivěji - např. dle švýcarského modelu.

čtenář 29.10.2006 10:04

Re: Možná je autor učitel

Přesto zajímavější k přečtení, než nosál. :-)

čtenář 29.10.2006 10:03

Re: Jako svatý sebemrskačství

Pane, Vás hlavně zaskočilo to, že jste četl text, který naboural Vaši školní znalost, kde mají dějiny začínat a kde mají skončit. Takže Vás to postavilo před dost obtížný úkol - muset myslet hlavou. První krok v nastalé situaci - hlavu vzhůru ! :-)

čtenář 29.10.2006 9:57

Re: ale asi jsem se měli kouknout pro inspiraci za hranice do Německa,že?

Tak, tak.

michal 29.10.2006 8:05

Re: Tak nevím, pane učiteli

Pokud Vás, pane, po přečtení článku napadají takové úvahy, tak se jimi řiďte. Já tam čtu především snahu vidět věci v širších souvislost, bez falešných hrdostí. Taky nevím, jak bych se tehdy zachoval, ale s odstupem lze snad ty záležitosti posuzovat bez účelových nepravd. Přečtěte si např. Zweigův Svět včerejška, autor mluví z jiné pozice vlastně o tomtéž.

michal 29.10.2006 7:51

Re: Tolik hloupostí v článku i v některých komentářích svědčí o tom

Právě že Toulky jsou často potřebným demýtizačním čtením, milý pane Pozorovateli. Přečtěte si znova, co píší o národním obrození, třeba.

V oslavách vzniku republiky mi výrazně chybí osvětlení úlohy Štefánikovy, který dle mých (jistěže neúplných, rpoto to píšu) informací tlačil pod vlivem francouzské republikánské tradice na vznik republiky. Ale byli tu i jiní, kteří preferovali konstituční monarchii, pravdaže jako samostatný český stát. Informujte, atd....!!

František 29.10.2006 7:38

Re: Pane Vrba, napsal jste to dobre a je to zajimave.

Je obtížné definovat historickou aktivitu společenství sídlícího na tomto území. Je nesporné, že zde nebyl společný jazyk ještě ani za 1. Republiky ( čeština, němčina, jidiš, slovenština, maďarština, ukrajinština ). Od doby Karla IV se toto společenství potácelo mezi odklonem a příklonem k převládajícím evropským tendencím tak "úspěšně", že dovedlo zděděnou středověkou velmoc na úroveň zanedbatelného státečku s 10 miliony obyvatel, kteří navíc hovoří řečí které nikdo nerozumí a sami většinou neovládají ani jazyk svých sousedů, o světových jazycích nemluvě. Politická representace je natolik rozdělená, že není schopná pro tuto zemi udělat nic víc, než dluhy. Jestliže toto společenství přežije i nadále, je to spíš proto, že o ně nikdo nestojí, než proto, že projevuje životaschopnost.

alf 29.10.2006 7:27

Tak nevím, pane učiteli

Tak nevím, pane učiteli, co po přečtení Vašeho článku udělat. Máme začít mluvit německy a požádat o přípojení k SRN nebo všichni spáchat sebevraždu, aby to tu zabral jinej, lepší národ, nějaká velmoc ? Jestli pracujete ve škole a tyhle plky povídáte svým žákům, tak to Pán Bůh s náma.

Harpyje 29.10.2006 7:02

Re: Spontánní řád

A na co by se měl podle Vás, Hledající, tento zbývající pahýl rozpadnout? Na prach?

Martin Vrba 29.10.2006 1:00

Čechovy rozpaky

Milý Vlado,

jako autor bych z Vašeho blahopřání mohl mít i radost, jako Čech však považuji Vaše slova za poněkud neuvážená. Vím, že jste tím nemyslel nic špatného, představte si však, že by někdo o nějakém textu řekl: To je tak dobré, že to snad ani nemohl napsat Slovák! Nebo Francouz. Nebo kdokoli jiný… // Chápu, že jste těch slov použil ve vztahu k tématu, ale žádné téma není omluvou pro to, abychom jeden druhého posuzovali a priori podle národnosti. Takový postoj jakoukoli domluvu značně komplikuje. // Cožpak je možné paušálně vytýkat Čechům neochotu přistupovat k problémům kriticky? Sám vděčím za spoustu podnětů českým autorům, anebo autorům, které mi zprostředkovali čeští překladatelé. A za setkání s prvními i druhými musím poděkovat českým redaktorům, editorům atd. // Nikdo, komu záleží na dobrém jméně Čechů, si nemůže přát, abychom byli považováni za národ, který si vystačí s několika falešnými a hloupými mýty. To jistě platí i pro Slováky – a vůbec pro všechny. Slovensko ode mne moc pozdravujte, už jsem tam dlouho nebyl.

S přáním všeho dobrého

Martin Vrba

Student 29.10.2006 0:22

Re: Tolik hloupostí v článku i v některých komentářích svědčí o tom

To o té zanedbané výuce historie čs. státu za komunistů je pěkná blbost. Můžu porovnávat skutečně odbornou literaturu, co vycházela před nimi, za nich a tu, co vychází dneska. A  když se pak dívám na televizi nebo čtu noviny a slyším některé politiky, mám pocit, že se zase dneska vracejí doby, kdy pravda je jenom v té skutečně odborné literatuře. Média zkreslují, mnohé zamlčují a vycházejí z nich i stupidní lži. K jaké hrdosti se tu tedy vychovává?

Jan Krejčí 28.10.2006 22:37

Tak nevím, jste učitel tělocviku, dějepisu, nebo občanské nauky?

Trochu mne zaráží, že nám tu dobu popisujete, jako by jste ji zažil na vlastní kůži. Moji prarodiče mi říkali něco jiného. A říkají mi to i dokumenty té doby. Proto doufám, že je Vám hodně přes stovku.

Sakra, ale to jste pak náramně bystrý stařík. Gratuluji. Děti z Vás mají určitě radost. A gratuluji i našemu školství. Konečně se mládež dozvěděla pravdu! O nic nešlo, nejde a nikdy nepůjde.

Pozorovatel 28.10.2006 21:31

Tolik hloupostí v článku i v některých komentářích svědčí o tom

jak u nás byla nejen za komunistů ,ale i v období České republiky zanedbána výuka historie, předevší dějin českého a československého státu.Čtu-li komentáře ,je mi líto jak málo národní hrdosti je v těchto příspěvcích. Učme se u Poláků co je to národní hrdost. A prosím vás všechny, nepište hlouposti, raději si sedněte k Toukám českou minulostí.

lkr 28.10.2006 20:40

Re: podtrženo, sečteno,

to je tak ale vždycky, že velké okamžiky této země, ale i jiných národů byly dílem  hrstky osvícených, a ne národa. Pokud osvícená menšina pracuje pro národ a ten to ocení a přijme, je to kredit celého národa.

paja 28.10.2006 19:48

šak v tom furt jedem

sice bych chtěl autora vidět jak tehdejší situaci takto jasnozřivě řeší a jak vybírá lepší možnosti pro existenci našeho národa nicméně jedno se mu nedá upřít:opravdu si stále někteří z nás myslí, že stačí být na straně momentálně silnějšího a vše je v suchu.má to u nás dlouhou tradici a momentální snaha dovézt k nám jakési další rakety v ní jenom pokračuje.

Vadí/nevadí 28.10.2006 14:41

"Inspiraci ohledně demokracie doporučuji hledat v Americe.Tady docela slušně funguje přes dvěstě let ..."

Čtu o kousek dolejc od jednoho znalce.  Jenom mně není jasný proč se na tu vzorovou "demogracii" musí vydat vždycky tolik peněz. Kandidáti do Kongresu (a jejich strany) příští týden špendujou do voleb údajně 2.6 miliardy dolarů. Bez těch peněz ti voliči by asi nevěděli, kdo bude nejlépe hájit jejich zájmy - a né snad zájmy těch, kteří ty peníze špendujou... 

Šéfa Enronu Ken Laye (Kenny boy) každé ty demokratické volby něco stály (vlastně jeho ubohé zaměstnance).  A jeho nakonec to stálo život.  Ale aspoň mu přišel starej Bush na pohřeb. (Zlí jazykové tvrdí, že asi přece jenom neumřel, jeho úmrtní list byl podivně zkamuflován. Dneska se daj dělat věci, s těma milionama co rodině zůstaly.  Soudní případ je uzavřen, zaměstnanci běžte se bodnout...) 

vlado 28.10.2006 13:03

Ten článok je natoľko jasnozrivý,

že snáď ani nie je možné, že ho napísal Čech !!!! Gratulujem !!!! Som Slovák zo Slovenska, a 1. republiku vnímam v zásade pozitívne. Skúste si však to všetko aplikovať na dnešnú Európsku úniu. Chytá ma hrôza z budúcnosti.

kylchap 28.10.2006 12:25

Klaus potvrdil

Hitlerovo tvrzení, že Československo je umělý stát.

Agol35 28.10.2006 11:30

Re: Omlouvám se za pravopisné chyby

Demokraticky vzor zde byl a stale je:  Svycarske sprisezenstvo! Bez NATO a bez EU a hlavne pr'ima demokracie.

Hledajíci 28.10.2006 9:45

Spontánní řád

Friedrich August von Hayek ve své teorii spontánního řádu popisuje způsob fungování lidské společnosti. Spontánní řády, k nimž můžeme řadit společnost, stát, seskupení států, se vyvíjejí samy o sobě na základě nekonečného množství nejrůznějších vzájemných reakcí elementů, ze kterých jsou složeny. Zpracovávání neustále se měnící obrovské masy informací o pohybu těchto elementů časoprostorem se vymyká lidským možnostem. Proto je velmi nesnadné uhodnout jakým směrem se spontanní řády budou vyvíjet.

Státní útvar vzniklý v 1918 a nazvaný ČSR nevznikl jako spontanní řád, ale rozhodnutím velmocí, a proto se při nejbližši vhodné přiležitosti rozpadl, to je v okamžiku kdy se začal chovat jako spontánní řád. Ze stejného důvodu se rozpadla ČSSR.

Může se proto i stát, že se rozpadne ČR, jestliže elementy ji tvořící se nebudou přát jednomyslně její zachování, a dle tohoto přání se i chovat..

Z těch neustálých hádek  politických stran o moc, z nenávisti jednotlivych elementů mezi sebou, z neustálého osočování jeden druhého, je vidět že lementy tvořící ČR si nepřejí žít v jednom státě.   

StandaU 28.10.2006 9:15

Dobrý den,

"Jeho zániku proto téměř nikdo nelitoval, a oslabení vojenskou porážkou bylo tak pro ně smrtelné." Nevím, kde jste toto pochytil, ale napsat, že jeho zániku téměř nikdo nelitoval, je holý, ale opravdu holý nesmysl. Bohužel toto odpovídá o úrovni vzdělanosti v této kotline. Je třeba studovat např. Dr J.Prokeš, prof. Šusta a další. Dozvíte se, že ještě v červnu nic nebylo jisté, a pouze Andrassiho pozdní nástup přivodil rozpad R-U. Velmi mi vadí, že tyto lži se učí naší následovníci.

xxx 28.10.2006 9:09

Re: podtrženo, sečteno

Přiklonit se k silnějšímu je projev české povahy? Nemáte ještě něco lepšího, nechcete se polít ještě větším kýblem špíny? Poláci teď posílají umírat své vojáky do Iráku, jen aby se zavděčili USa a měli u nich ochranu vzhledem ke své historické zkušenosti, nešťastný Dzurinda lezl Americe do zadnice jako málokdo, to jsou tedy projevy české povahy? Proč tolik z nás má proboha tak malé sebevědomí a stále se musí sebemrskat, shazovat, za vše se omlouvat. Když tu byla řeč o maďarském povstání (v němž mj. hrály moc hezkou roli také Šípové kříže, fanatičtí nacisti, pro které byl rok 1945 porážkou), omlouvali se někdy Maďaři za svou pionýrskou roli při budování a číření komunismu, za bolševickou republiku rad, kterou nám po první světové válce založili na území ČSR a museli je vyhánět legionáři a Sokolové s pomocí Rumunů? Nikdy, jsou hrdí. My se ale budeme omlouvat za vše: kutnohorský dekret, husitství, samostatnost, odsun, za svou existenci... Prosím, nebušte tak malí a shrbení, hlavy vzhůru, nejsme o nic horší než ostatní

Jarka 28.10.2006 9:08

Re: Re: ....

Borku já Ikrovi rozumím. Dnes už "jsme dospěli" a neděláme si iluze ani o východu ani o západu a v tom vidím naše šance. Jen nevím, jak tyto naše šance a šance celé Evropy ovlivní v budoucnu hospodářsky Čína a existenčně muslimské země.

Spánok 28.10.2006 8:53

Poctivý pokus o vhľad

Pán učiteľ Vrba sa nebojí opustiť prežité lichotivé koncepcie a pokúša sa načrtnúť reálnejšie súvislosti XX. storočia v I. Č-SR. Je to ťažký, ale mimoriadne cenný prvý krok smerom von z bludiska dobových predstáv. Predstáv nadradenosti, ukrivdenosti, atď.

"Češi se tehdy náhle probudili do světa ovládaného silou, ale Němci, Rakušané a Maďaři v něm žili už dvacet let! Češi v něm vlastně žili také, jenže jim nevadil."

... jenže im nevadil ... to znamená, vyznávali koncepciu pštrosa s hlavou v piesku - smrádeček ale teplíčko. To je vždy nebezpečná koncepcia - hoci sme ako štát opticky mali systém zmlúv s veľmocami - ako obyčajným ľuďom však bola podsúvaná umelá identita (viď  atmosféru vo vtedajších čsl. filmoch) .

V článku mi chýba zmienka o náboženských súvislostiach, napr. text. listu Benedikta XV. pražskému arcibiskupovi 29. januára 1920. Kto a za aké peniaze, organizoval a riadil vznik. tzv. čsl. cirkvi? Mechanizmus jej vzniku je zahalený tajomstvom, resp. zvaliť všetko na opitých legionárov (s nakradnutým ruským zlatom) sa zdá príliš zjednodušený.

m 28.10.2006 8:44

podtrženo, sečteno

Podtrženo, sečteno. Článek vypovídá naprosto přesně ( především v závěru citace ) o české povaze . Tedy,  přikloňme se k silnějšímu, snad nás nechá na pokoji. Nakonec, budeme -li papežštější než papež, snad nám to přičte k dobru.

Proto je na vzestupu i strana, jejíž základní politická rétorika je - řev. ( Žádnou partaj nejmenuji, tento článek je o historii a povaze obyvatel této země, tak aby se nezvrhl v politické plkání adolescentů, jako ostatní blogy )

Češi jsou národem pouze když jim teče do bot, nebo jim to někdo na chvilku dovolí.

Nesouhlasíte ? Dokažte to. Dokažte, že velké okamžiky této země  byly dílem národa a ne hrstky osvícených .

Ota First 28.10.2006 8:25

Dobrý, pane učiteli

polemizovat by se jistě dalo, jako ostatně o všem, ale aspoň přemýšlíte, což se o učitelích obecně říci nedá.

Péťa 28.10.2006 7:41

Nikoli za pravopisné ale za logické chyby je třeba se omlouvat

Autor článku projevil názor. Podložil jej logickými souvislostmi. Váš příspěvek místo názoru obsahuje školní kliše šedesátých let.

V té době dorůstala poválečná silná generace. Nebuďte smutný školní poučky zůstaly hluboko v podvědomí více lidí.

Borek@Exil 28.10.2006 6:45

ale asi jsem se měli kouknout pro inspiraci za hranice do Německa,že?

Úroveň demokracie v První Republice opravdu nebyla nijak obvzláště vysoká. Mnohdy dost problematická. Nebylo dost času na vývoj. Hledat inspiraci v Německu nebylo možné, tam neměli ani tak chabé zkušenosti s demokracií jako Čechoslováci, kteří se aspoň o ni pokoušeli. Bohužel....už tehdy byla v parlamentun prosazována stranická kázeň za každou cenu. Nakonec všechny existující demokratické principy popřel Beneš. Abdikoval a odešel do exilu. V exilu se upsal Rusům. Vrátil se a ujal se presidentování nezvolen. Vydával dekrety z pozice samozvance......a pak už to šlo ráz na ráz...Inspiraci ohledně demokracie doporučuji hledat v Americe. Tady docela slušně funguje přes dvěstě let a pořád se vyvíjí, pořád je na čem pracovat.