22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Václav Havel a komunisté

Zatímco Václav Havel je v cizině vysoce ceněn, v našem národě měl a stále má dost kritiků. Nemyslím si, že převažují – celonárodní smutek za Václava Havla byl zjevně spontánní. Ukázalo se, že v naší zemi je obrovské množství lidí, kteří si Václava Havla váží, a že je mezi námi patrně i řada jeho kritiků, kteří se při vší kritičnosti dokáží v určitém okamžiku nad svou kritiku povznést a zesnulého prezidenta ocenit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Procházka 9.8.2012 21:35

Havel a .....

Pane Drápale,kde přednášíte své bludy?

J. Kanioková 9.8.2012 14:46

V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

ale jako prezident mě hodně zklamal. Dlouho se nehodlal smířit s normální parlamentní demokracii, pořád se pohyboval ve svých utopiích, mimochodem velmi levicových, a díky tomu se obklopil jen lidmi stejného ražení a velmi rád a často si potrpěl na zákulisní jednání i intriky. Společnost nespojoval, ale dost přičinlivě ji se svou partou rozděloval.. V cizině byl oceňován, to je fakt, ale kdyby za leckým jiným stála plnou vahou tehdy nejvlivnější politička světové velmoci Allbrightová, která mu velmi pomáhala a propagovala jej, nejspíš by byl taky oceňován.

Je mi líto, ale svůj obraz si pokazil sám...

Vím toho mnohem víc, ale stačí toto - http://jdem.cz/t8822

A výčitky kvůli členství komunistů v ODS... no, kolikanásobně víc jich bylo či je v ČSSD a jiných stranách...? Nemám žádná čísla, ale nemyslím si, že by jich v ODS bylo moc... Zato kolem Havla, celá Obroda, která udržovala Chartu v iluzích o socialismu s lidskou tváří....

A opravdu nevěřím, že by v r. 89 vypuklo střílení. Už neměli ti jejich papaláši velkou autoritu. Jezdila jsem poslední dva roky na každou pražskou demonstraci a střetávali jsme se s těmi proti nám.. Ještě tak sem tam některý obuškem, ale věřte, že se většinou styděli, já na ně vždycky spustila takovou mateřskou výčitku a pořád jim předhazovala osmašedesátý rok a věřte, že uhýbali očima.. Někdy i šeptli - promiňte... Dokonce mi schválně odvedli v r.89 syna na vojnu, k bílým přilbám. V den jeho přísahy na Václaváku byla pak odpoledne naše demonstrace. Naštěstí ty nově přísahající odvezli, ale byli tam jiní a byly to nešťastné děcka... Nebyla by žádná střelba, nevěřím, i kdyby přivezli nějaké záložáky. Od jara se to už sypalo v okolních zemích, v Polsku už měli po kulatém stolu... Gorbačov už dřív dal najevo, že se už Rusi nehodlají míchat do záležitostí ostatních...

Š. Hašek 9.8.2012 15:55

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Souhlas.

Malá poznámka k jednomu odstavci: v oficiálních statistikách, tuším po volbách na konci devadesátých let se uvádělo asi 48% komunistů mezi zvolenými poslanci ČSSD a asi 8% mezi poslanci ODS.

Moje domněnka je, že tak to přibližně dodnes. Pikantní tedy je hlavně to, jak mnozí "kritici všeho"  breptali v TV besedách o postkomunistické ODS. Neberte prosím jako absolutní hodnocení ODS.

Domnívám se, že mezi chartisty bylo 50% komunistů, mnohdy militantních školských svazáků bolševického puče 1948. To se nehodí mnohým do krámu. Suchá čísla jsou někdy zajímavá.

J. Boleslav 9.8.2012 18:30

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Je to tak. Bývalí komanči v ODS byli a jsou výjimkou, u socanů téměř pravidlem. Hlavně na čelných místech. Pokud ne, jsou s nimi často jedna ruka. Viz třeba ml. Dienstbier.

P. Lenc 9.8.2012 18:37

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Máte pravdu.Ovšem ono vyřvávat o postkomunistické ODS je za prvé IN, za druhé to připomíná známé volání zloděje, chyťte zloděje.

J. Boleslav 9.8.2012 18:41

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Přesně tak.

B. Brousková 9.8.2012 23:33

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Problém je, že není až tak důležité kolik bývalých komoušů je členy té nebo jiné politické strany. Není přece důležité, kolik má která strany členů , ale kolik má poslanců a o tom rozhodují voliči. Daleko důležitější je, kolik bývalých komoušů je ve státní správě .To znamená na úřadech a ministerstvech.A tam bylo komunistů před plyšákem přece nejvíc  A  kolik je bývalých komunistů v justici a u policie. A tam také zůstalo komoušů příliš mnoho, aby to nemělo vliv na každodenní život občanů. A ani jednu vládu co jsme zatím měli to nějak přílš nevzrušovalo. Vím bezpečně, že například na ministerstvu zemědělství schůzovali tamní komunisti ještě dlouho po převratu jako by se nechumelilo.

J. Boleslav 9.8.2012 18:31

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Vidím to velmi podobně.

P. Pavlovský 9.8.2012 23:02

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Chcete ty exkomunisty v ODS jmenovat? Stráský, Dyba, Kočárník, Salzman, jim blízký Dlouhý v ODA, Zieleniec... prostě kromě Klause celá věrchuška, kam oko pohlédne!

Vzhledem k situaci v sousedních zemích nevěřím, že by po 17. listopadu 1989 režim sáhl po dalším násilí. Co do fyzického násilí byl útok na studentskou demonstrací zjevnou tečkou.

Komouši museli, minimálně při pohledu k sousedům, vědět, že je konec, a že jakýkoli rozkaz k násilí by odskákali "Norimberkem". Navíc  v tom nebyli zdaleka jednotní a v Moskvě se už optat nemohli, resp. určitě by se jim neradila žádná radikálnost.

J. Belling 13.8.2012 14:37

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Víš, Petře, když ses tenkrát vrátil z Vietnamu, bylo už po všem. 

Když studenti osmnáctého ráno, prohlásili, že žádají odstoupení vlády, naprostá většina obyvatelstva to přijala tak, že mlaďochům přeskočilo a že to odskáčou v lepším případě vyhazovem ze školy a v horším nějakým tím rokem kriminálu.

Komouši samozřejmě tušili, že už to nikdy nebude jako za Gustáva, ale měli v rukou všechny mocenské páky. LM byly v pohotovosti a někteří generálové byli také docela říční do boje s "ulicí". Charta ani žádná jiná iniciativa neměla k dispozici ani jedinou hlaveň.  Komunistům se sice do střetu nechtělo, ale zároveň je strašily obrázky ověšených budapešťských luceren z roku 1956. Proto bylo to ghándíovské nenásilí a "nejsme jako oni" atd. strašně důležité. Pokud by měli komunisti jen stín podezření, že se to někam zvrtne, neváhali by tu sílu použít. V Rumunsku v té době tekla krev proudem.

V této realitě ti vyjednávači OF sjednali maximum možného, a bylo by bývalo od nich krajně nezodpovědné tlačit na pilu víc.

L. Písařík 9.8.2012 14:40

1989

Kdo zvolil VH jednohlasně prezidentem?!. Přece komunistický parlament. Když dostali pokyn jak volit, tak to udělali.

A ještě: Kdo tehdy uměl řídit stát kromě komunistů ? Vůbec nikdo, protože komunisti k tomu nikoho jiného nepustili. Nezbývalo, než se naučit řídit stát od komunistů.

A kdo myslí, že by vojsko nestřílelo, asi má pravdu. Ale byly zde Lidové milice, bezmozci, dobře ozbrojeni a připraveni vykonat rozkaz. Ti by v 89 stříleli zcela určitě. Zažil jsem je v Brně v r. 1969 na vlastní kůži, vím o čem píši.

M. Pivoda 9.8.2012 14:48

rok 1989 versus 1969

V roce 1969 se v Brně skutečně střílelo (byl jsem také osobně u toho na dnešní ulici Joštova), ale to nelze srovnávat se situací v roce 1989. V roce 1989 by nebylo do koho střílet!

J. Kanioková 9.8.2012 14:52

Roky 69 a 89 nemá cenu srovnávat... 9.11. už padla i Berlínská zeď...

bylo už dávno po vlně přesunů vých. Němců přes nás do Maďarska či Rakouska...

V. Ondys 9.8.2012 14:00

:)))))) A CPC MEMBER

Havel, Václav (1936): Czech author and dramatist; was a CPC member, prohibited from higher education in the 1950s because of "bad class background" supported himself as manual worker and later as stage hand; in the 1960s wrote several plays, which mirrored the absurdity of contemporary social relations, chairman of the Club of Independend Writers in 1968; his writings have been prohibited reading since 1969; a spokesman for Charter 77 in 1977.

Library of Congress Cataloging in Publication Data

Mlynář, Zdeněk - Nightfrost in Prague

P. Schuh 9.8.2012 13:57

Pravda

Havel prostě zneužil studenty, kteří začali revoluci, aby svezl po jejich zádech nahoru. Potom studenty hezounky ignoroval.

Občanská válka býti nemohla. Stačilo, kdyby padl jediný výstřel do vzduchu (milicionáři tenkrát stáli proti nám se zbraněmi v rukou), tak vám garantuji, že na náměstí po další minutě není ani noha (mluvím o ústí n.L.), tak jsme z toho pohledu na ozbrojené pantáty byli vyplašení...

Havel lhal jako když tiskne (jeho projev k národu) a hrál na city obyčejným lidem (jeho návštěva "králikáren"), jenom aby se dostal k moci...

F. Matousek 9.8.2012 14:42

Re: Pravda

Hmm, a na Hrad mel jít nejakej student, nebo bejvalej komous ? Jenomze na to, aby se Havel  dostal k moci  , nestacil jen nejakej falesnej ( projev k národu ), jak hloupe písete. 

Na to si Havel  napred odsedel pár let komunistického kriminálu, to vsak asi nevíte?

Máte jednoduché myslení soudruhu Schuh.

J. Belling 9.8.2012 21:41

Re: Pravda

Pěknou botu zde udělal

M. Pivoda 9.8.2012 12:34

Pochybnosti a jistoty

1. Drápal: "Domnívám se, že Václavu Havlovi vděčíme za to, že zde nevypukla občanská válka." Hm. Pan Rychlý níže má pochybnosti (o možném vypuknutí občanské války po roku 1989), zatímco já mám naprostou jistotu, že by nevypukla. Byl jsem v té době již plnoletý a viděl jsem na vlastní oči, jaká byla nálada. Nekritizuji tím Čechy, pouze konstatuji, co tehdy bylo.

2. V demokratickém státě se nebojím komunistů z přesvědčení (o sociálně spravedlnější společnosti pod budoucím komunismem), protože počet těchto lidí by představovalo nejvýše do 5% voličů (více procent jich nebylo ani za socialismu!). Lidé mají nárok veřejně projevovat své životní ideály, ať už jsou budhisté nebo komunisté, nebo kdokoliv jiný. Velký společenský problém je s kariéristy, kteří touží po moci v jakémkoliv politickém režimu. Například exkomunista Fisher, který nebyl nikdy komunistou z přesvědčení, se nikdy nestane nestranný prezidentem z přesvědčení (tzn. přesně to, co český národ momentálně nutně potřebuje).

B. Hamal 9.8.2012 12:27

Sametová 2

Teď to ve světě začíná vypadat, jako by po dechu lapal pro změnu kapitalismus. To bude legrace, až KSČM jednoho krásného rána zjistí, že vlastně znenadání  zvítězila v X-tém odboji a že jí nezbývá než pustit se znovu do budování nedemokratického socialistického režimu.

Doufejme, že jednou budeme i Filipovi (či kdo zrovna bude v čele) vděčni za to, že se dohodl s Kalouskem a Nečasem (či kdo v tu nešťastnou chvíli  bude zrovna u moci) a že zde nevypukla odčanská válka, za to, že umožnil řadě bývalých kariérních zkorumpovaných  demokratů dosáhnout vysokých pozic v nové státní správě i v politice, a ... v tom jsem se probudil.

I. Schlägel 9.8.2012 13:42

Re: Sametová 2

To, co lapá po dechu, není kapitalismus, ale socialismus do kapitalismu převlečený. Kapitalisté nemají ve zviku rozdávat ze svého lemplům, zahřívačům židlí a notorickým dlužníkům. O peníze je můžete obrat pouze násilím s pomocí daní. A přerozdělovací systém narazil na hranici svých možností. Tak že po dechu lapá sociální stát, co garantuje všechno všem na dluh. Zmatení pojmů je u Vás téměř dokonalé.

J. Kanioková 9.8.2012 14:11

Přesně !

R. Langer 9.8.2012 15:25

Re: Sametová 2

Běžná zmatenost omezeného levičáka...

J. Boleslav 9.8.2012 18:37

Re: Sametová 2

Tak.

B. Brousková 9.8.2012 22:10

Re: Sametová 2

Ve Švýcarech ( v demokratském kraji, kde si na republikány hrají,  jak kdysi napsal Karel Havlíček Borovský) vládnou léta letoucí sociální demokrati  s lidovci. Z hlediska pravicovosti ta nejhorší možná kombinace S výjimkou komoušů, pochopitelně. Demokracii už  tam mají léta letoucí také. Průměrná mzda tam je ( v přepočtu na koruny) asi devadesát tisíc měsíčně. Zatím nevím, že by tam nějak lapali po dechu a volali po větší pravicovosti. Čím to asi bude?  

I. Schlägel 10.8.2012 11:42

Re: Sametová 2

Že by výjimka potvrzující pravidlo?

J. Jehlík 9.8.2012 11:07

A co v1989

Autor si asi nepamatuje či si nechce pamatovat, že se V.H. stal prezidentem! Kdo jej tehdy vlastné zvolil a proč?

I. Schlägel 9.8.2012 11:22

Re: A co v1989

Kdyby se nestal prezidentem V.H. ale někdo jiný, kdo by ho tehdy volil a proč?

J. Kanioková 9.8.2012 15:09

A jaký byl tehdy poměr ve Federálním shromáždění? Víte to?

Samozřejmě že to byla dohoda, s Adamcem. Vzal Čalfu jako premiéra a za to komunisti volili Havla.

Ale jak to mohlo dopadnout jinak? Uměl tu někdo jiný "vládnout"? Znal tu někdo mimo komunistů, co to znamená státní správa, umět to aspoň nějak řídit?

V tomto není co vyčítat...

J. Boleslav 9.8.2012 18:36

Re: A jaký byl tehdy poměr ve Federálním shromáždění? Víte to?

Já jsem předpokládal, že s komančema zatočí až další vláda po r. 92, která už s nima nebyla vázána žádnými dohodami. Ukázalo se ovšem, že soudruzi byli jako rakovina prolezlí až kdoví kam, takž ani tehdy k tomu bohužel nebyla politická vůle.

J. Kanioková 9.8.2012 22:19

Jo, já taky.... škoda...

Stačí se zamyslet, kolik bylo skutečných komunistů, k nim si připočítat jejich příbuzné, jistě podobně smýšlející...

Bohužel, nebyla tu možnost, aby nás nějaký Mojžíš sebral a vláčel 40 let po poušti :))))