3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Václav Havel a komunisté

Zatímco Václav Havel je v cizině vysoce ceněn, v našem národě měl a stále má dost kritiků. Nemyslím si, že převažují – celonárodní smutek za Václava Havla byl zjevně spontánní. Ukázalo se, že v naší zemi je obrovské množství lidí, kteří si Václava Havla váží, a že je mezi námi patrně i řada jeho kritiků, kteří se při vší kritičnosti dokáží v určitém okamžiku nad svou kritiku povznést a zesnulého prezidenta ocenit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Belling 9.8.2012 21:47

Re: A co v1989

VH zvolil prezidentem komunistický parlament na půl roku, jako výsledek kompromisu, který vedl k ukončení politické krize. A to ještě musel nahonem také změnit text přísahy, protože tu starou odmítal složit.

Ve všech dalších volbách ho prezidentem vždy volil demokraticky zvolený parlament.

Z. Rychlý 9.8.2012 10:32

Souhlasím !

Malou pochybnost mám s tezí o občanské válce. Žádná by nebyla. Jako mírumilovní ovčané bychom počkali, až se to nějak vyvrbí a bude jasné, kdo vyhraje, abychom se pak masově přidali a připjali si na hruď medaili za účast. Po nějaké době klidu bychom pranýřovali ty, co skutečně riskovali a nasazovali svůj krk, aby si zase o sobě tolik nemysleli.

Nejsme sice jako oni, ale zase se od nich moc nelišíme.

J. Vintr 9.8.2012 12:11

Re: Souhlasím !

S tou občanskou válkou to už pan Drápal hodně přehnal. Kam se na V.H. v jeho podání hrabe třeba takový Chuck Noris. Tu případnou reakci českého národa jste vystihl velice přesně ...

Z. Rychlý 9.8.2012 12:29

Re: Souhlasím !

Ve skrytu duše doufám, že se mýlím !

I. Schlägel 9.8.2012 9:42

Dobrý den, pane Drápale.

Souhlasím s Vámi. Zakázat komunistickou stranu nebylo možné účinně zavést. Když vezmu v úvahu počet aktivních komunistů a jejich rodinných příslušníků, případně sympatizantů, když k tomu připočtu další statisíce občanů zblblých čtyřicetiletou ideologií o západním imperialismu, musela by se ocejchovat minimálně polovina národa. A jak jsme vlastně po revoluci byli jako společnost připraveni nějakým smysluplným a hlavně efektivním a spravedlivým způsobem zakázat komunistickou stranu, když ani čtvrt století po revoluci nejsme schopni efektivně zakázat a stíhat používání tradičních komunistických symbolů, které zhusta jásavě vlají při kdejakých příležitostech? A za tuhle celospolečenskou mizérii může pan Havel? Díky za článek.

F. Šimek 9.8.2012 10:27

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Netvrdím, že Havel zavinil, že se nezrušila  KSČ! Jen tvrdím, že neměl zájem....v jeho okolí, bylo neuvěřitelný množství komunistů. Šabata, Hájek, Šiklová, Uhl....to byli bejvalý soudruzi, ale  pamatujete, jak chválil generála Vacka? To nemluvím o Čalfovi.....atd. Pamatujete, jak hájil estébáky? Jak tvrdil, když Cibulka zveřejnil jejich seznam, že prej skákali z oken.....dokonce se s Cibulkou soudil, ale nepředvedl JEDINÝHO, kterej z toho okna vyskočil. Přitom se měli chytit za ruce a vyskočit všichni!!!

I. Schlägel 9.8.2012 11:31

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Jedna věc je mít zájem a druhá věc je mít efektivní prostředky. Pokud tyto prostředky nemá celá společnost, nemůže je mít ani prezident. Všichni volali "Nejsme jako oni". Jak byste chtěl účtovat v tomto ovzduší s komunisty, aby to proběhlo civilizovaným způsobem. A oni by ti opravdoví echt komunisté šli dobrovolně jako ovce na porážku? Buďte rád, že netekla krev. A i kdybyste KSČ zakázali, ti lidé by škodili dál jako teď pouze pod jinou značkou ale se stejnými návyky. Pravidla evoluce ani neurychlíte, ani nepřečůráte.

F. Šimek 9.8.2012 11:54

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Žádná krev by netekla! To nejsme jako oni prohlásil přeci Havel.....Opravdu si myslíte, žeby Václavík a celá armáda tehdá vyrukovali s ostrýma? Ty byli pos..ný, od hlavy k patě.

I. Schlägel 9.8.2012 13:45

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Nevím. Nicméně heslo Nejsme jako oni volali hlavně studenti. V každém případě k zákazu komunistické strany chybělo podstatně více nutných a ve své době obtížně splnitelných podmínek, než jenom vůle jednoho prezidenta.

J. Belling 9.8.2012 21:52

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Právě ti pos..ní mají ke střelbě nejblíž. To, že s nimi někdo slušně jednal, razantně omezilo možnost rumunského řešení, které se nedalo nikdy vyloučit.

K. Oldřich 12.8.2012 12:47

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Počátkem devadesátých let řekl jeden oficír StB ve slabší chvilce v rádiu: "Šest neděl jsem se bál vystrčit nos z baráku jak jsem byl pos... a pak jsem viděl co se děje a málem jsem byl pos... taky, ale smíchem." Není to samozřejmě přesně slovo od slova, ale sametový smysl je zachován.

J. Belling 9.8.2012 21:50

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Opravte si údaje

Uhl v KSČ nikdy nebyl. Naopak putoval do kriminálu hned v roce 1969

P. Čech 9.8.2012 11:01

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Členů KSČ bylo před listopadem cca 1,5 milionu, tedy desetina a nikoliv polovina národa. Všech členů, nikoliv pouze aktivních. Žádný člověk, který se chce nazývat občanem, nemůže být zblblý žádnou ideologií, protože si, používaje svůj mozek, vytváří vlastní názor na věci obecné a nepotřebuje k tomu žádnou politickou stranu. Jinak se ovšem chová ovčan. Důvod, proč nejsme schopni ani čtvrt století po "revoluci"zakázat a stíhat komunistické symboly je zcela jasný. Občané k tomu nemají jediný nástroj. Je jim totiž komunisty a "bývalými" komunisty, kteří stále ještě tvoří v parlamentu většinu, upírán. Je jedno v jakých politických stranách zrovna sedí, důležité je, že sedí v parlamentu. A za tuhle mizérii skutečně může pan Havel. Po roce 1989 se totiž obrátil o radu, jaký volební systém u nás zavést  na jistého profesora pařížské Sorbony. Ten mu jednoznačně poradil většinový dvoukolový systém. Lidé kolem Václava Havla (povětšinou opět "bývalí" komunisté), tomu zamezili a zavedli systém poměrný. Pan Havel jim podlehl.Dobře si totiž byli vědomu, že v případě uskutečnění většinového, dvoukolového volebního systému do sněmovny a i na nižší články řízení by jejich vliv prudce klesl. Oni by totiž do snemovny a jinam nebyli zvoleni. Své zvolení mají jisté jen v poměrném systému. A o tom to je.

I. Schlägel 9.8.2012 11:21

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Lidí zblblých bolševickou ideologií potkávám i v dnešní době více než dost. Aktuální preference KSČM je pouze třešnička na dortu. A bolševika může mít ve větší či menší míře pod kůží i zarputilý nestraník. Havel neměl důvod s komunisty uzavírat dohody nebo je mít rád, ale nic jiného mu nezbývalo. Vlastně zbývalo, celého porevolučního vývoje se nezúčastňovat a psát filosofické disputace na téma jak zakázat komunisty.

F. Šimek 9.8.2012 11:36

Re: Dobrý den, pane Drápale.

když žádnej čkověk nemůže bejt zblý ideologií, proč potom lidi volí všechny možný i nemožný přeběhlíky v TOP09? Přitom raději nemluvím o zblblých a pomatených krásou a chytrostí pana profesora....oni jsou doslova pomatený! Jinak- 100% souhlas s těma volbama.....

I. Schlägel 9.8.2012 11:39

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Kdyby byli lidi zblblí jenom ideologií, to by se ještě dalo snést...

F. Šimek 9.8.2012 11:48

Re: Dobrý den, pane Drápale.

já neříkám, že jsou lidi zblblý jen ideologií, ale taky krásou a modrostí pana profesora....to se dá taky snést?

I. Schlägel 9.8.2012 13:47

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Na každém prezidentovi někdo najde nějaké mouchy, i kdyby ho dělal Svatý Petr. V Čechách není nikdo prorokem. I kontroverzní Václav Klaus má v mnohém pravdu. A Ti, co s ním souhlasí, nemusí být do něj nutně zamilovaní jak do svatého obrázku.

J. Belling 9.8.2012 21:55

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Totéž říkají soft-náckové o Hitlerovi.

I. Schlägel 10.8.2012 11:43

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Jistě, nicméně ti do něj zamilováni jsou.

P. Čech 9.8.2012 12:43

Re: Dobrý den, pane Drápale.

To jsou ti, které nazývám ovčany, pane Šimku.Je to naprostá většina volících voličů. Každopádně jich je menšina (40%) jak ukázaly poslední krajské volby.Jsou zblblí ideologiemi, pomateni krásou obličejů, ev "chytrostí" některých. Vlastní rozum, pokud nějaký mají, obvykle nepoužívají a raději si nechají nakukat "moudrosti" od "chytráků" v politických stranách (jakýchkoliv).

J. Vintr 9.8.2012 9:40

Ponechání Komunistické strany ve hře

byl jeden že strategických tahů, které museli udělat organizátoři sametového převratu. V jeho rámci museli risknout demokratické volby a v situaci, kdy ještě neexistovaly zavedené značky a předvolební průzkumy preferencí, mohlo dojít teoreticky l tomu, že se do parlamentu dostanou lidé, kteří by mohli narušovat hladkou privatizaci státního majetku do těch správných rukou. Proto byla bolševická strana ponechána jako strašák, který zažene většinu voličů do toho správného houfu (OF). Pamatujete ještě ty slogany "volbou malých stran riskujete, že váš hlas vlastně připadne komunistům ..."? Zároveň ponechání bolševické strany ponechalo její voliče v kontrolovatelném houfu a předešlo se riziku, že svými hlasy posílí nějakou nežádoucí stranu. Tyto dvě role plní bolševická strana víceméně dodnes a proto není důvod ji rušit ...

P. Čech 9.8.2012 9:05

Pane Drápale,

pana Václava Havla jsem si vážil pro mnoho jeho vlastností a činů.To mi ovšem nebrání v tom, psát a mluvit o jeho omylech.Podle mne se mýlil ve vztahu ke komunistům a zejména "bývalým" komunistům. Bývalý komunista je totiž to samé jako bývalý černoch. Kdo touto zhoubnou ideologií jednou jen trochu načichl, nikdy se toho nemůže zbavit. A v disentu, tedy vedle pana Havla bylo "bývalých" komunistů přehršel. Ono totiž bývalost "bývalých" komunistů ukazuje naprosto jasně, o jaké lidi se jedná. Velmi mnoho lidí po listopadu 1989 a zejména po vypuštění článku o vedoucí úloze KSČ z ústavy poznalo, že by ztratili svou moc a houfně se jali odhazovat rudé knížky. Stali se zakládajícími členy mnoha různých politických stran (ODS, ČSSD, KDUČSL, SPRRSČ atd), pronikli do jejich vedení a napsali se na volitelná místa kandidátek pro volby. Pouze pomocí poměrného volebního systému se stalo, že byli zvoleni do moci zákonodárné. A pak to již šlo ráz na ráz. Stejnými lidmi byla navržena nová ústava a tato posléze většinou komunistů a "bývalých"komunistů v parlamentu schválena. Tak se do ní též dostal čl.5 a čl.18, odst.1, které dohromady zajišťují moc "bývalých" komunistů nad občany do budoucna. Přispívá k tomu volební zákon, vypracovaný a schválený týmiž lidmi. Panu Václavu Havlovi mám za zlé pouze to, že se s takovými lidmi paktoval.

I. Schlägel 9.8.2012 11:37

Re: Pane Drápale,

A dalo se tomuto přirozenému spontánnímu procesu zabránit zákazem KSČ ? S kým jiným se měl pan Havel "paktovat", když měl k dispozici společnost ve stavu, v jakém se momentálně nacházela? On měl právo veta vůči nominacím na funkce v parlamentu a na ministerstvech od politických stran? Oni ty politické strany měli funkční manuál, jak do politiky pouštět jenom ty morálně zdatné? On na to dokonce nějaký manuál existuje? Na společenskou setrvačnost je každý osvícený manuál krátký. Neumíme lidi odnaučit žít na dluh, ale dle Vás máme umět lidi převychovat bez ohledu na fakt, že v nějakém společenském zřízení tito lidé strávili celý život stejně jako ti lidé, kteří by je měli osvíceně převychovávat. Úsměvné.

J. Belling 9.8.2012 22:00

Re: Pane Drápale,

Ústavu napsal v roce 1992 narychlo tým, v němž měli minimální pozici osmašedesátníci a převládali lidé dost pravicového a liberálního ražení. Ale většinu z toho stejně opsali z První republiky.

J. Kanioková 9.8.2012 22:54

Ha ha ha ha... a byli to právníci vystudovaní už za totáče a navíc jim velmi "velel" Jičínský, totální levičák !

B. Brousková 9.8.2012 23:41

Re: Ha ha ha ha... a byli to právníci vystudovaní už za totáče a navíc jim velmi "velel" Jičínský, totální levičák !

Prokurátoř i Vaš i Urválek studovali ještě za první republiky. Ha ha ha ! A že by jim to bránilo popravovat nevinné lidi si nevzpomínám. Po čtyřiceti letech diktatury pracujících asi jiní právníci neexistovali .Nebo snad ano?

P. Kolář 9.8.2012 7:30

A tak nám zanechal

pěkný zmatek.Komunistická ideologie je protizákonná,ale strana,která ji prosazuje ,je v našem parlamentu.Chyběl tu jeden proces,který se v Německu jmenoval denacifikace.Odpovídající by byla v našich podmínkách dekomunisace.Nikdo tady nepohnal komunisty k odpovědnosti zato,co tady čtyřicet let dělali.Z těch schopnějších jsme potom udělali kapitalisty.Zvonění klíči,které mělo symbolizovat jejich konec,jim muselo znít jako rajská hudba.

I. Schlägel 9.8.2012 11:47

Re: A tak nám zanechal

Denacifikace byla jednodušší, zlo prohrálo válku a a jako zlo se čitelně až čítankově celou dobu charakteristicky projevovalo. Přesto byl proces denacifikace provázen skřípěním zubů řady Němců, kteří prohranou válku brali jako nespravedlnost a ponížení, o plynových komorách neměli ponětí oči jim pomáhali otvírat až jejich dospělé děti. Dekomunizace v podobném pojetí nebyla možná. Komunisté byli spíše ti hodní, bojovali proti fašistům a proti vykořisťování člověka člověkem. Lidé to 40 let četli v čítankách od dětství a desítky let v tom žili bez možnosti svobodně nesouhlasit. Takže rázné zatočení s komunisty ve stylu Norimberského procesu (byl by, myslím potřeba) nebylo možné, protože většina obyvatelstva necítila po revoluci tu potřebu (Nejsme jako oni!!!) a nebyli k mání světové mocnosti, které by nám tu ten Norimberský proces zorganizovali nám navzdory.

B. Brousková 9.8.2012 13:48

Re: A tak nám zanechal

Denacifikaci prováděli v Německu po válce vítězní spojenci. Kdyby jí prováděli sami Němci, dopadlo by to stejně jako u nás s dekomunizací po devětaosmdesátém.