3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Václav Havel a komunisté

Zatímco Václav Havel je v cizině vysoce ceněn, v našem národě měl a stále má dost kritiků. Nemyslím si, že převažují – celonárodní smutek za Václava Havla byl zjevně spontánní. Ukázalo se, že v naší zemi je obrovské množství lidí, kteří si Václava Havla váží, a že je mezi námi patrně i řada jeho kritiků, kteří se při vší kritičnosti dokáží v určitém okamžiku nad svou kritiku povznést a zesnulého prezidenta ocenit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Belling 13.8.2012 14:37

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Víš, Petře, když ses tenkrát vrátil z Vietnamu, bylo už po všem. 

Když studenti osmnáctého ráno, prohlásili, že žádají odstoupení vlády, naprostá většina obyvatelstva to přijala tak, že mlaďochům přeskočilo a že to odskáčou v lepším případě vyhazovem ze školy a v horším nějakým tím rokem kriminálu.

Komouši samozřejmě tušili, že už to nikdy nebude jako za Gustáva, ale měli v rukou všechny mocenské páky. LM byly v pohotovosti a někteří generálové byli také docela říční do boje s "ulicí". Charta ani žádná jiná iniciativa neměla k dispozici ani jedinou hlaveň.  Komunistům se sice do střetu nechtělo, ale zároveň je strašily obrázky ověšených budapešťských luceren z roku 1956. Proto bylo to ghándíovské nenásilí a "nejsme jako oni" atd. strašně důležité. Pokud by měli komunisti jen stín podezření, že se to někam zvrtne, neváhali by tu sílu použít. V Rumunsku v té době tekla krev proudem.

V této realitě ti vyjednávači OF sjednali maximum možného, a bylo by bývalo od nich krajně nezodpovědné tlačit na pilu víc.

K. Oldřich 12.8.2012 12:47

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Počátkem devadesátých let řekl jeden oficír StB ve slabší chvilce v rádiu: "Šest neděl jsem se bál vystrčit nos z baráku jak jsem byl pos... a pak jsem viděl co se děje a málem jsem byl pos... taky, ale smíchem." Není to samozřejmě přesně slovo od slova, ale sametový smysl je zachován.

I. Schlägel 10.8.2012 11:43

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Jistě, nicméně ti do něj zamilováni jsou.

I. Schlägel 10.8.2012 11:42

Re: Sametová 2

Že by výjimka potvrzující pravidlo?

B. Brousková 9.8.2012 23:41

Re: Ha ha ha ha... a byli to právníci vystudovaní už za totáče a navíc jim velmi "velel" Jičínský, totální levičák !

Prokurátoř i Vaš i Urválek studovali ještě za první republiky. Ha ha ha ! A že by jim to bránilo popravovat nevinné lidi si nevzpomínám. Po čtyřiceti letech diktatury pracujících asi jiní právníci neexistovali .Nebo snad ano?

B. Brousková 9.8.2012 23:33

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Problém je, že není až tak důležité kolik bývalých komoušů je členy té nebo jiné politické strany. Není přece důležité, kolik má která strany členů , ale kolik má poslanců a o tom rozhodují voliči. Daleko důležitější je, kolik bývalých komoušů je ve státní správě .To znamená na úřadech a ministerstvech.A tam bylo komunistů před plyšákem přece nejvíc  A  kolik je bývalých komunistů v justici a u policie. A tam také zůstalo komoušů příliš mnoho, aby to nemělo vliv na každodenní život občanů. A ani jednu vládu co jsme zatím měli to nějak přílš nevzrušovalo. Vím bezpečně, že například na ministerstvu zemědělství schůzovali tamní komunisti ještě dlouho po převratu jako by se nechumelilo.

P. Pavlovský 9.8.2012 23:02

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Chcete ty exkomunisty v ODS jmenovat? Stráský, Dyba, Kočárník, Salzman, jim blízký Dlouhý v ODA, Zieleniec... prostě kromě Klause celá věrchuška, kam oko pohlédne!

Vzhledem k situaci v sousedních zemích nevěřím, že by po 17. listopadu 1989 režim sáhl po dalším násilí. Co do fyzického násilí byl útok na studentskou demonstrací zjevnou tečkou.

Komouši museli, minimálně při pohledu k sousedům, vědět, že je konec, a že jakýkoli rozkaz k násilí by odskákali "Norimberkem". Navíc  v tom nebyli zdaleka jednotní a v Moskvě se už optat nemohli, resp. určitě by se jim neradila žádná radikálnost.

J. Kanioková 9.8.2012 22:54

Ha ha ha ha... a byli to právníci vystudovaní už za totáče a navíc jim velmi "velel" Jičínský, totální levičák !

P. Pavlovský 9.8.2012 22:41

Re: Souhlas, jenom jedna výhrada!

Vezmu to od zadu: Ten někdo byl zakladatel a předseda ODS. Jsem hrdý na to, že mohu prohlásit, že já ani moje rodina jsme ODS nikdy, ale opravdu nikdy, v žádných volbách nevolili (kromě kandidíátky V. Bendy do senátu, ale toho bychom volili i kdyby kandidoval za okrasný spolek). Naopak, po rozpadu tzv. Čtyřkoalice volil jsem DEU.

Teze o tom, že nelze komunisty jako jednotlivce kolektivně trestat za komunistický režim je teze, žel, Havlova, byl už proti listračnímu zákonu a znovu to formuloval před volbami na jaře 1992 - před volbami. Samozřejmě o hlasy si jim první řekl Klaus a on je též první učinil salonfähig, přijal je v Lánech.

Stávající zákony po mém laickém soudu jsou na zákaz komunistické strany nebo alespoň tohto názvu dostatečné, leč, nebyly dosud /po/vy/užity.  Je to samozřejmě otázka vůle Nejvyššího soudu - nevím, kolik jeho členů jsou exkomunisti - nevíte Vy, pane Bellingu?

J. Kanioková 9.8.2012 22:19

Jo, já taky.... škoda...

Stačí se zamyslet, kolik bylo skutečných komunistů, k nim si připočítat jejich příbuzné, jistě podobně smýšlející...

Bohužel, nebyla tu možnost, aby nás nějaký Mojžíš sebral a vláčel 40 let po poušti :))))

B. Brousková 9.8.2012 22:10

Re: Sametová 2

Ve Švýcarech ( v demokratském kraji, kde si na republikány hrají,  jak kdysi napsal Karel Havlíček Borovský) vládnou léta letoucí sociální demokrati  s lidovci. Z hlediska pravicovosti ta nejhorší možná kombinace S výjimkou komoušů, pochopitelně. Demokracii už  tam mají léta letoucí také. Průměrná mzda tam je ( v přepočtu na koruny) asi devadesát tisíc měsíčně. Zatím nevím, že by tam nějak lapali po dechu a volali po větší pravicovosti. Čím to asi bude?  

J. Belling 9.8.2012 22:06

Re: Souhlas, jenom jedna výhrada!

Politické strany rozpouští Nejvyšší soud správní na návrh vlády. Viz DS

J. Belling 9.8.2012 22:00

Re: Pane Drápale,

Ústavu napsal v roce 1992 narychlo tým, v němž měli minimální pozici osmašedesátníci a převládali lidé dost pravicového a liberálního ražení. Ale většinu z toho stejně opsali z První republiky.

J. Belling 9.8.2012 21:55

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Totéž říkají soft-náckové o Hitlerovi.

J. Belling 9.8.2012 21:52

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Právě ti pos..ní mají ke střelbě nejblíž. To, že s nimi někdo slušně jednal, razantně omezilo možnost rumunského řešení, které se nedalo nikdy vyloučit.

J. Belling 9.8.2012 21:50

Re: Dobrý den, pane Drápale.

Opravte si údaje

Uhl v KSČ nikdy nebyl. Naopak putoval do kriminálu hned v roce 1969

J. Belling 9.8.2012 21:47

Re: A co v1989

VH zvolil prezidentem komunistický parlament na půl roku, jako výsledek kompromisu, který vedl k ukončení politické krize. A to ještě musel nahonem také změnit text přísahy, protože tu starou odmítal složit.

Ve všech dalších volbách ho prezidentem vždy volil demokraticky zvolený parlament.

J. Belling 9.8.2012 21:41

Re: Pravda

Pěknou botu zde udělal

M. Procházka 9.8.2012 21:35

Havel a .....

Pane Drápale,kde přednášíte své bludy?

B. Brousková 9.8.2012 21:13

Re: Souhlas, jenom jedna výhrada!

 Zakázat komunistickou stranu můžeme pouze zákonem. Zákony navrhuje vláda a schvalují poslanci a senátoři.  Víte o nějaké naší politické straně, která by někdy měla za celých třiadvacet let  od plyšáku ve volebním programu zákaz komunistické strany? Havel nikdy nebyl členem žádné politické strany ani poslancem, ani senátorem, dokonce ani ministrem a už vůbec ne premiérem.Prezident zákony nenavrhuje a nikdy ani nenavrhoval. Jedinou stranou , která měla ve svých  stanovách, alespoň  to, že nepřijme za člena bývalého komunistu, byla Demokratická unie. Dostala okamžitě nálepku extremistická a ve volbách asi tři procenta hlasů. Celá první republika trvala dvacet let. Ta dnešní trvá už třiadvacátý rok. Kolikrát už byly volby? Havel sice řekl, že "nejsme jako oni", ale o potřebných tlustých čarách za minulostí a o potřebném "velkém čelnim skle a malých zpětných zrcátkách" mluvil někdo úplně jiný. A nebylo to jen jednou, tak jako u Havla. Nevzpomínáte si kdo to byl? Ten "někdo", také jednou řekl, že komunismus byl sice špatný, ale komunisti za nic nemohli, protože taková byla tenkrát doba.

J. Boleslav 9.8.2012 18:41

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Přesně tak.

J. Boleslav 9.8.2012 18:40

Re: Souhlas, jenom jedna výhrada!

Přesně tak, naprostý souhlas.

P. Lenc 9.8.2012 18:37

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Máte pravdu.Ovšem ono vyřvávat o postkomunistické ODS je za prvé IN, za druhé to připomíná známé volání zloděje, chyťte zloděje.

J. Boleslav 9.8.2012 18:37

Re: Sametová 2

Tak.

J. Boleslav 9.8.2012 18:36

Re: A jaký byl tehdy poměr ve Federálním shromáždění? Víte to?

Já jsem předpokládal, že s komančema zatočí až další vláda po r. 92, která už s nima nebyla vázána žádnými dohodami. Ukázalo se ovšem, že soudruzi byli jako rakovina prolezlí až kdoví kam, takž ani tehdy k tomu bohužel nebyla politická vůle.

J. Boleslav 9.8.2012 18:31

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Vidím to velmi podobně.

J. Boleslav 9.8.2012 18:30

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Je to tak. Bývalí komanči v ODS byli a jsou výjimkou, u socanů téměř pravidlem. Hlavně na čelných místech. Pokud ne, jsou s nimi často jedna ruka. Viz třeba ml. Dienstbier.

I. Schlägel 9.8.2012 16:05

Re: A tak nám zanechal

Přesně tak.

Š. Hašek 9.8.2012 15:55

Re: V. Havla si vždycky budu vážit za jeho postoj k minulému režimu,

Souhlas.

Malá poznámka k jednomu odstavci: v oficiálních statistikách, tuším po volbách na konci devadesátých let se uvádělo asi 48% komunistů mezi zvolenými poslanci ČSSD a asi 8% mezi poslanci ODS.

Moje domněnka je, že tak to přibližně dodnes. Pikantní tedy je hlavně to, jak mnozí "kritici všeho"  breptali v TV besedách o postkomunistické ODS. Neberte prosím jako absolutní hodnocení ODS.

Domnívám se, že mezi chartisty bylo 50% komunistů, mnohdy militantních školských svazáků bolševického puče 1948. To se nehodí mnohým do krámu. Suchá čísla jsou někdy zajímavá.

R. Langer 9.8.2012 15:30

Re: alternativou k dohodě s komunisty byla pouze občanská válka. Nemělo-li dojít k dohodě s komunisty, museli by být fyzicky zlikvidováni.

No jo, ale od koho?