18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
patejl 27.12.2006 13:51

Re: nechapu nektere diskutery

takze by nebylo od veci kdyby se lide po te stedrovecerni zranici (za kterou se jako potomci keltu nemusi v zadnem pripade stydet ;-D) sli projit radeji do lesa na cerstvy vzduch. tam cek nabere vice energie a take mu spravne vyhladne k dalsimu chodu. ze smradlavych kadidel a blabolivych patetickych reci o spasiteli se mu spise udela zle Rv

Platon 27.12.2006 14:22

Re: Re: nechapu nektere diskutery

   k tomu náboženství. Měl by ste vědět, že i Kelti měli své náboženství, své kněží, své obřady a že dokonce praktikovali i lidské oběti což jim následně Římané zatrhli. Slunovrat jako zrození boha Slunce uctívali nejen Kelti, ale všechny národy. Původní křesťany narození Krista moc nezajímalo, hlavním svátkem vždy byli a jsou Velikonoce, ale asociace jsou scela jasné proč byl zvolen svátek zrození světla. Kristus je přeci v křesťanství svělem světa. Ale abych se vrátil, nezapomínejte, že náboženství bylo a je součástí všech kultur světa i těch zmíněných Keltů, kteří mimo jiné věřili v převtělování.

kakuro 27.12.2006 22:25

Re: Re: Re: nechapu nektere diskutery

Ze by to nejak souviselo s evoluci kdyz je nabozenstvi pritomno ve vsech kulturach a rasach ze by to souviselo s fyzikalnimi vlastnostmi samotne hmotoenergie ?

Michal Tošer 27.12.2006 14:09

Re: nechapu nektere diskutery

Těžko říci, kdy se v naší postkomunistické zemi konečně přestane omílat ta nebetyčná hloupost, že církev je tu od toho, aby lidem lhala kvůli hmotným požitkům. To si vážně myslíte, že papež nevěří v Boha? Můžeme stokrát diskutovat o tom, zda je lepší ta či ona církev, zda ta která církev dnes či v minulosti dělala více dobra či zla, bavme se o tom, komu z nás jde katolická církev na nervy, budiž. Přestaňme ale už opakovat tuhle vyčpělou bolševickou veteš o katolické církvi jako cynické továrně na peníze, to je prostě holý nesmysl... Děkuji a přeji hezký nový rok.

patejl 27.12.2006 15:21

Re: Re: nechapu nektere diskutery

tak bolseviky jsem zahlidl jenou koutkem oka avsak katolikem jsem se nedobrovolne stal sotva sem se narodil. a vzhledem k tomu ze jsem si neco malo obradu prosel vim tak nejak i z vlastnich zkusenosti o co jde. nejde o penize ale o moc. staci se podivat co pateri vyvadeji na sever od nasich hranic v polsku. myslite si ze zde, kdyby meli tu moc, by se chovali jinak? komunisti byli svoloc a ksindl nejvetsiho kalibru, udelali mnoho svinstev, avsak to ze vymytili lidem z hlav duveru cirkvim bych jim rozhodne nezazlival :-)

tom1978 27.12.2006 15:27

Papež je loutka, církev je instituce

Nikdo nepochybuje o tom, že papež věří v Boha. Ten současný možná až fanaticky. Ale církev, to není papež, to je Vatikán, to je tvrdě hierarchisticky uspořádaná instituce, kterou tiše řídí nikdy nepoznaní právníci, manažeři a imagemakeři, kteří zcela chladně využívají hlouposti a touhy po lepším životě u miliónů chudáků po celém světě. Stačí se podívat na Jižní ameriku, nebo třeba jen na Polsko. Dějiny katolické církve jsou dějinami boje o moc a majetek, to není žádný bolševický nesmysl, ale holý fakt. Té organizaci nikdy o nic jiného nešlo a je naivní si myslet, že se to nějak změnilo. Jen metody jsou jiné, ale cíl zůstává.

Platon 27.12.2006 15:48

Re: Papež je loutka, církev je instituce

   Jistě je v tom kus pravdy, ale druhá čast je ta, že o moc usiluje každá organizace v kterékoli době od počátku dějin. Stejně usilují o moc politické strany, státní celky v čele s šílenými jednotlivci, nebo třeba nadnárodní společnosti a mezinárodní banky. Takový je prostě náš svět. A že církve křesťanské přinesli více dobré než zlého je vidět na tom jak si stojí naše civilizace v porovnání s těmi ostatními. I to je dědictví křesťanství. Nezaměřujte se jen na to negativní.

Gerin 27.12.2006 17:48

Re: Re: nechapu nektere diskutery

A k čemu jinému by církev byla?? Náboženství je opium lidstva...

fafnir 27.12.2006 18:25

Re: Re: Re: nechapu nektere diskutery

á,Gerin navštěvoval VUML,a pamatuje si.A někde jinde zaslechl cosi o desateru,a protože je to opium, tak vadí.Není tam v jednu Stranu věřiti budeš,a naopak je tam nepokradeš a nepromluvíš křivého svědectví,a to je hnus a to bolí....A že by se lidi měli k sobě chovat slušně,no fuj,jak nevědecké.A co Jezuita Prokop Diviš,augustinián Gregor Mendel.My vědci máme akademika Lysenka

jerry 27.12.2006 14:11

Re: nechapu nektere diskutery

Já tedy věřím v Boha, nikoliv církvi, jako instituci. Církev je tvořena lidmi a ti jsou nedokonalí. Ta báchorka se jmenuje evangelium -tzn.radostná zvěst.Mázte pravdu, že je nabalena na Slunovrat, ale to není podstatné. Není důležité, kdy se to stalo, jestli je náš letopočet správný, ale to, že se to stalo. Krásně jste vystihl smysl a podstatu Vánoc, ale křesťanství se bráníte po způsobu malého Damiena z filmu Omen :Přichází Satan.Pořád argumentujete lidmi-když se stanete křesťanem, nebudete dokonalým, ale začnete chtít být lepším. A je to těžké, najednout nemůžete říct -,,jiní lidé dělají horší věci, než já" , ale pouze -,,já tohle neměl udělat, promiňte."To že lidé deformují krásnou myšlenku, není vina té myšlenky.

vašek 28.12.2006 12:30

Re: Re: nechapu nektere diskutery

Jestli si myslíte, že křesťanství dělá lidi lepšími, tak jak to, že krimialita je v křesťanských zemích podstatně vyšší než třeba v islámských nebo komunistických ? A myslíte, že ji páchají pouze atheisté ?

nezařaditelný 27.12.2006 11:16

Poznání není nevíra.

Doporučuji každému poznání chtivému člověku k přečtení knihu od Briana Greena "Struktura vesmíru". Pokud se dokážete prokousat všemi nejnovějšími vědeckými poznatky, pochopíte-li je, pak tam boha nenacházíte. Ovšem pokud nechcete. Jste-li věřící, stále jste ve stejné situaci jako před studiem knihy. Vznik vesmíru s jeho dokonalostí je stále nepoznaná záhada. Takže věřící má stále stejný prostor pro víru, jako před staletími. Je hloupé vysmívat se víře, ohánět se vědou, když sám nemám ani potřebné vzdělání k pochopení nejnovějších vědeckých poznatků. Víru a morální kodexy člověk životně potřebuje ke svému přežití na planetě, jinak by se mohl vyhubit i mezi sebou. Je to přírodní zákon, nebo Boží?! Nevíme a v životě si to neprověříme. Neůcta k věřícím je však důkazem omezenosti dotyčného odpůrce víry.

Platon 27.12.2006 11:26

Re: Poznání není nevíra.

   Přesně tak. Je to neochota přemýšlet co bylo před tím, případně kde se vzalo to z čeho vznikl vesmír. Na výrok "smrt je zlo" Sókrates odpověděl, že je nepravdivý, protože nikdo neví co je smrt. A když něco nevím , nemohu to ani odsoudit , ale ani oslavovat aniž bych se dopouštěl pokrytectví. Pak už totiž zbývá jen víra. Buď věřím, že to tak je anebo není, ale toto rozhodně není poznání nebo vědomost.

kakuro 27.12.2006 11:53

Re: Poznání není nevíra.

1Premisa Buh je nekonecne dobrotivy

2Premisa Buh je vsevedouci

3Premisa Buh je vsemohouci

Pokud by opravdu platilo 1,2,3 nemuze existovat svet se smrti s hrichem a vsim tim bordelem v podobe v jake existuje.

jerry 27.12.2006 12:38

Re: Re: Poznání není nevíra.

Bůh dal člověku svobodnou vůli, proto války ,hlad, násilí.Co se ale obtížně vysvětluje, jsou třeba nemoci dětí. To zlo tady určitým způsobem existovat musí. Existence ďábla, satana -či jak to nazvete, představit se to moc nedá.

kakuro 27.12.2006 21:37

Re: Re: Re: Poznání není nevíra.

Omyl, pokud je buh vsemocny mohl(muze) to udelat tak ze by clovek mel porat svobodnou vuli akorat by nebylo valek, smrti, utrpeni atd.

kakuro 27.12.2006 11:54

Re: Poznání není nevíra.

Pokud by byl buh vsevedouci vedel by ze kdyz stvori Satana tak se stane co se stalo, kdyz by byl vsemohouci dokazal by to napravit, kdyz by byl dobrotivy, uz na zacatku by to diky sve vsevedoucnosti a vsemocnosti udelal tak ze by nikdo nikdy nezhresil a stvoreni by bylo dokonale a vsichni stastni a v souladu, takze, bud Buh neni vsemohouci nebo neni vsevedouci nebo je to pekna svine !

nezařaditelný 27.12.2006 12:09

Re: Re: Poznání není nevíra.

Vy jste typický případ člověka, který není ochoten si prostudovat to, co odsuzuje. Než urazíte ideu, dopusťte se nejdříve násilí na sobě a donuťte se řádně si prostudovat bibli a snažit pochopit její náplň. Možná naplní i vás a tím vaše dutina lebeční jen získá. Nemusíte být věřící, ale k takové urážce by jste měl mít aspoň minimum vzdělanosti.

kakuro 27.12.2006 21:44

Re: Re: Re: Poznání není nevíra.

Ja verim v boha ale neverim ze ten kdo je popsan v bibli je vsemohouci vsevidouci dobrotivy nekonecny buh. Bibli znam a protoze uvazuju SAM bez "pomoci" vysvetlovacu a prekroucecu dosel jsem pomoci logiky k tomu k cemu jsem dosel. Pokud pripustime udalosti podle Bible, buh uz od zacatku vedel co se stane udelal to tak aby se stalo co se podle bible stalo a pouzil tak cloveka-lidstvo jako naprogramovanou obet-obetniho beranka aby sejmul satana. A to ze toto muzu zde napsat potom bude taky nejaka pasticka s kterou diky sve vsevedoucnosti predem pocital, majici slouzit "bozimu" zameru.

Platon 27.12.2006 12:10

Re: Re: Poznání není nevíra.

   Cimrmanova teorie vyvracení omylu v praxi. Víme vše = nevíme nic. Ale zase stojíme před tváří všehomíra s hlavou čistou a prázdnou. Já bych ale nebyl tak kategorický, vždyť si musíme přiznat, že o tom nevíme nic.

Karel 27.12.2006 15:44

Re: Re: Poznání není nevíra.

Kakuro, ono to není tak zlý.  Pojmy "všemohoucno, vševědoucno a absolutní dobrotivo", jakož i omnipotence a podobné, jsou až plody řeckého myšlení naroubované na židovskou monoteistickou zvěst. Jasně, že to dohromady moc nefunguje. Věrouka (katolická) se prostě dostala do situace, kdy leccos odporuje lecčemu.

Pokud chce jeden zůstat věřícím, tak se nemůže moc párat v katechismu, ale jen si všímat toho, co Bůh může v dané konkrétní situaci být (a né dělat).

Čtenář 27.12.2006 14:11

Re: Poznání není nevíra.

Ano, ale Bůh může být princip.

Albert Einstein napsal: Největší omyl lidstva je víra v osobního Boha.

moebius 27.12.2006 19:09

Re: Poznání není nevíra.

skvělá kniha, četl jsem. A cítil jsem Boží přítomnost na každé straně, v každém slově. A ještě jsem pochopil, jak málo víme o povaze vesmíru a že ani 400 let vědeckého bádání to nezměnilo. Věda totiž vytěsnila ze svého zorného úhlu jeden aspekt reality a dokud ho nevezme zpátky, dál se nepohne. Jak vznikl život? Kde se vzalo vědomí? Jak se stalo, že od velkého třesku to došlo tak daleko, že jsem se zamiloval do jedné slečny? Proč jsem dojatý, když vidím západ slunce? Proč se směju, když vidím film s Chaplinem? Věda pokládá mé otázky za "nevědecké", ale právě ony směřují k podstatě vesmíru.

fafnir 27.12.2006 19:50

Re: Re: Poznání není nevíra.

otázka není jenom jak,ale PROC

kakuro 27.12.2006 21:52

Re: Re: Poznání není nevíra.

Vsechno jsou to jenom systemove interakce, kdyz ti udelam lobotomii (vyriznu kus mozku) uz se smat "nebudes umet". Boha povazuju za nejaky masivni system jehoz jsme soucasti ale dobrotivy rozhodne neni i proto ze pripousti existenci "skorobohu" jako jsou treba lidi vudci prasatum, ktere totalne znasilnuji od spermie az po gulas, jenom doufam ze nas nenajdou nasi "skorobohove", treba nejaka mnohem "vyspelejsi" forma zivota ktera by si nas vhodila do sveho gulase, ale co vime treba uz v tom gulasi davno jsme, treba je jeji potravou divadlo hruzy co se tu odehrava...

Vlado 27.12.2006 11:06

chvála pohádek

A tak jsem se byl podívat s vnoučkem ve zdejším kostele na výstavu betlémů a shodli jsme se, jak je to o tom Ježíškovi krásná pohádka. A pak jsm o vánocích brouzdal po televizních kanálech a koukal jsem na všelijaké pohádky včetně náboženských filmů. Křesťanské pohádky potřebují docela velký kompars, protože z původně monoteistiského náboženství byl vytvořen velký panteon - otec, syn, duch svatý, panenka Marie, andělé různých hodností včetně těch zavržených, různí svatí méně urozeného původu z řad původně prostých lidí. Zase jednou je vidět, že staří Řekové měli pravdu, když pro náboženské potřeby vytvořili celou kohortu bohů a polobohů, křesťané nakonec tuto jeji ideu museli převzít. Ale budiž křesťanům přáno, pokud nemají světskou moc a nenutí mne chodit ke zpovědi.

Vlado 27.12.2006 11:11

Re: chvála pohádek

oprava - jsem...jejich ideu... a možná další - pardon.

A stejně nejvíc se mi líbila česká verze pohádky o Červené Karkulce, kdy vlk z hladu sežere kus gramofonové desky a Karkulka potom nakrmí chudáka hladového vlka pořádně velkým koláčem. 

Platon 27.12.2006 11:19

Re: chvála pohádek

     Řekové to nevytvořili sami, ale také přebírali. Přišli jako idoevropské kmeny Ionů, Achájů a Aiolů, později i Dórů a své náboženské představy promíchali stěmi, které měli Pelasgové, kteří jim předcházeli. Judaismus byl zase velmi ovlivněn Babylonií a Perským Zoroastrismem. Přejímání představ je naprosto normální věc. Je třeba ovšem hledat podstatu a přínos. A z toho judeo-křesťanské náboženství vychází jako jednoznačný vítěz. Žádná jiná kultura se nesnaží tolik pomáhat slabým a hendikepovaným jako ta naše. Zkuste se trošku dívat kolem sebe a přemýšlet, budete pak možná méně kritický vůči křesťanství.

jerry 27.12.2006 8:58

Dnešní člověk má více informací?

Ano , ve škole do něj bušili imbecilní marxisticko-leninskou pavědeckou teorii. Jinak ale souhlasím, církev musí lidem dnes nabídnout víc, než už vyčpělé rituály. Zmodernizovat se, přiblížit se dnešnímu člověku a položit důraz na duchovní hodnoty,které jsou trvalé.

Šumavák 27.12.2006 9:47

nojo, ale co když ti lidé o vánocích

tam jdou hlavně kvůli těm vyčpělým rituálům ??

( a to nemluvím o zástupném důvodu ke zdravotní procházce po opulentní žranici...)