24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Tlaky na neočkované sílí

Svoboda bez limitu, bez omezení, není svoboda, nýbrž libovůle. Mantra „Já na prvním místě“ tak působí v chápání důležitosti plošného očkování proti covid-19 až nepatřičně. A i když je hledání cest, jak přesvědčit nepřesvědčené, víc než rozpačité, bodnout se nakonec stejně půjde většina.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Kubů 17.7.2021 1:54

Statistické ukazatele vývoje epidemie covid-19 naznačují, že kolektivní imunity mohlo být v ČR dosaženo zřejmě již někdy v polovině května t.r.

J. Vintr 17.7.2021 1:42

Tohle taky znamená, že statisticky vykazovaný pokles nemocnosti vůbec nemusí být zásluhou účinnosti vakcíny. Zvlášť když se začalo očkovat až v době, kdy byla epidemie už na ústupu. Prostě lidé, kteří se mohli nakazit, už si tím z velké většiny prošli u ostatních se virus nechytá.

S. Kubů 17.7.2021 1:25

Česká studie ukázala rezistenci mladých vůči covidu-19

http://www.msn.com/cs-cz/zpravy/koronavirus/%c4%8desk%c3%a1-studie-uk%c3%a1zala-rezistenci-mlad%c3%bdch-v%c5%af%c4%8di-covidu-19/ar-AAMdQTo?ocid=ientp

(EuroZprávy.cz, ČTK, 16.7.21)

Viz též

Některé studie naznačují, že podstatná část populace je již k viru SARS-CoV-2 primárně imunní z důvodu zkřížené imunity k jiným kmenům koronaviru, které jsou příčinou běžných nachlazení:

... several studies are now showing that 20 to 50 percent of people who had never been exposed to the novel coronavirus have immune cells — known as memory T cells — in their body that react to this new virus. The speculation is that this is due to prior exposure to common-cold coronaviruses.“ Immune cells for common cold may recognize SARS-CoV-2 (NIH).

Např. WIKIPEDIA k tomu říká:

"V článku publikovaném 14. května 2020 v časopisu Cell autoři uvádějí, že pacienti, kteří prodělali onemocnění covid-19, získali robustní buněčnou imunitu. Převažují CD4+ T a CD8+ T lymfocyty se specifitou k S proteinu (u 100 % a 70 % pacientů) a kromě toho i klony specifické pro M a N protein a dále pro nsp3, nsp4, ORF3a a ORF8. V krvi vyléčených pacientů se rovněž nacházejí IgA a IgG protilátky proti celé řadě proteinů specifických pro SARS-CoV-2, jejichž titr koreluje s buněčnou imunitou. Důležitým zjištěním je přítomnost CD4+ T lymfocytů reagujících se SARS-CoV-2 u ∼40–60 % osob, které neprodělaly onemocnění covid-19, což indikuje, že v běžné populaci existuje křížová buněčná imunita mezi běžnými koronaviry vyvolávajícími příznaky nachlazení a SARS-CoV-2."

Je potřeba stále zdůrazňovat, že při budování kolektivní imunity se počty lidí "primárně rezistentních" díky zkřížené imunitě vůči jiným kmenům koronaviru (cca 25%) sčítají s počtem těch, kteří covid-19 prodělali (dle odhadu prof. Hostomského na novinkách.cz 10.6.21 je to kolem 50%) a s počtem očkovaných, kde ale podle této úvahy jenom jedna čtvrtina očkovaných má vůči viru SARS-CoV-2 "panenskou imunitu&quo