22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Švýcarský příklad

Nejnebezpečnější moc je moc politiků nad penězi. (Christian Blocher, předseda švýcarské strany SVP ve spisku "Jak uhájíme švýcarskou svobodu, bezpečí a blahobyt")

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 13.6.2012 18:45

Pěkný článek,

jen mě udivilo, že najednou pan Frýbort napsal cosi "proti" EU. Zatím byl docela dost jejím stoupencem..

B. Rybák 15.6.2012 18:13

Re: Pěkný článek,

Tak to jste asi tentokrát ve spěchu přehlédla:

"ani Zemanů, Paroubků, ba Klausů s jejich nepřehlédutelným příklonem k Velkému slovanskému dubisku. I byl bych spíš pro důslednější dohled ze strany evropské vrchnosti než pro nějakou přílišnou suverenitu, kdo chce, může se teď do mě za ta slova pustit."

S pravidelností komety se pan Frýbort vrací k této myšlence. Buďme na něj ale laskaví. Imigranti to nemají v EU-Hujerském Německu lehké. Koho chleba jíš...

B. Brousková 13.6.2012 18:36

Socani a flanďáci

 Když si ještě člověk uvědomí, kde už mohlo být dnešní Švýcarsko, kdyby tam nevládla ta zlodějská a rozhazovačná lůza  jako jsou sociální demokrati a lidovci, jde z toho  až mráz po zádech. Snad jim někdy dojde, že tudy cesta nevede !

A. Kofroň 13.6.2012 20:51

Re: Socani a flanďáci

Mohla byste, paní Brousková, toto prohlášení blíže osvětlit? 

P. Sulc 13.6.2012 21:26

Re: Socani a flanďáci

"Jim", tedy tem co kradou a oblbuji lid, ktery je ovsem blby jako troky i tak, tem nedojde nic, nikdy! A proc by taky melo, kdyz maji moznost si nakrast. "Dojit", to by melo narodu, nebo lidu, chcete-li, ale ten, pokud ma co zrat , dost piva a fotbalu, neudela take nic, je apaticky a Cesi spise cekali, co kdo udela za ne, jakakoliv rebelie je jim cizi,. Takze si nedelejte zadne nadeje, ze se neco zmeni.Narody se vetsinou vzbouri az kdyz jsou uplne na dne, az kdyz budou zit v bide a nebude nic k zradlu.Snad potom.

K. Oldřich 13.6.2012 13:59

To u nás je to jinačí

Tady se nechají zástupci například města zvolit, aby zastupovali vůli a zájmy občanů. Naslibují přitom hory, doly, ale jakmile jsou zvoleni začnou fofrem zastupovat vůli a zájmy stavitelů skeněnokovových blbostí klidně na historickém rynku. Občané protestují, chodí na zasedání, hádají se, hádají a co jim to je platné ví každý, kdo zapil švestky podmáslím. Ano. Řekne se: "nevolte takové." Jenže se ukazuje, že jiní nekandidují. Mají-li občané kliku, nebo si to aspoň představují, příště jsou zvoleni jiní. A mohou to být klidně i kritici těch předešlých. Jakmile si ale v ouřadě pověsí klobouk máme to tu zas. Problém našeho systému je v tom, že podfukáře nelze odvolat týmiž voliči. To je hned keců o ohrožení demokracie. No, my voliči v tom taky nejsme nevinně. Přece jen ale ty páky nemáme. Třeba jednou někdo vezme vidle. Vzal bych sám, ale už je neunesu.

P. Čech 13.6.2012 7:55

Je nutno se ptát.

Jakáže svobodná soutěž to je z ústavy zaručena? Svobodná soutěž politických stran.Co je však výsledkem oné volné soutěže ve spojitosti s čl.18 ústavy? Skutečnost, zásadně odporující čl.6 ústavy. Čl.6 totiž také odporuje čl. 18. Politická rozhodnutí totiž nevycházejí z vůle většiny, vyjádřené svobodným hlasováním. Ponecháme-li stranou skutečnost, že hlasování není svobodné, ale nadiktované čl.18, celý ústavní systém, vycházející z uvedených článků je v rozporu s čl. 1 a 2 ústavy. Zdrojem veškeré moci ve státě není lid, jak praví čl.2, a jeho vůle (lépe řečeno vůle většiny občanů), ale naopak vůle vždy menšiny, reprezentované politickými stranami.Je-li možno zpochybnit již čl. 1 a 2 ústavy, což tímto činím, stojí celá slavná ústava za starou bačkoru a je nutno ji zásadně revidovat. Revidovat na opravdu demokratickém principu tak, aby systém z ústavy plynoucí opravdu zajišťoval demokratické principy. Tedy vládu a moc většinové vůle občanů (nikoliv lidu), nejlépe přímou. Je však možno akceptovat i čl.2, ovšem musí být vymahatelný. Ústava je totiž zákon přikazující, nikoliv deklarativní. Čl.2 totiž hovoří jasně. Zdrojem veškeré státní moci je lid a vykonává ji prostřednictvím moci zákonodárné, výkonné a soudní. Tento čl.2 je však dnes a denně, zcela beztrestně porušován zejména politickými stranami, jejichž moc je vzešlá ze zmíněného čl.5. A tak kromě uvedených demokratických mocí (zákonodárné, výkonné a soudní) zde existuje ještě nejméně jedna moc, která tyto demokratické moci zastřešuje, ovlivňuje a řídí. Touto mocí je moc politických stran, vzešlá opět z čl. 5 ústavy. Prostě ústava je špatná, mnoho mluví a nic nezajišťuje.Aby bylo dosaženo kýženého stavu, je nutno nejméně zrušit čl. 5 a změnit čl. 18 ústavy Je totiž nutno v zájmu demokratické většiny občanů a jejií vůle tuto většinu zjistit a zajistit. To však může učinit jen většinový dvoukolový volební systém a systém existence obecných referend po vzoru Švýcarska.

T. Marek 13.6.2012 10:30

Re: Je nutno se ptát.

To všechno zní docela dobře a tak nějak by se mělo...... proti tomu ale stojí otázka, zda si kapři sami vypustí rybník. Jak dosáhnout změny, když např. o omezení imunity se kecá už asi 15 let. To nemluvím o tom, že značná část národa o nějakou "občanskou odpovědnost" ani moc nestojí. Švýcaři si to své drží už skoro tisíc let, jak je s s námi? Kdy jsme si opravdu vládli aspoň třeba 50 let v kuse? Vždyť i bitvu na Bílé hoře panstvo prohrálo, že chtělo ušetřit za žold (a Pražané hned vyběhli s klíči od města).  A ti slavní Moravané byli také žoldnéři, ale ti, kteří zapalceno dostali předem. Vůbec si nedělám iluze o reálnosti pozitivní změny v dohledné době (a ani v delší). Závěr:  JAK ZMĚNIT ÚSTAVU????

P. Čech 13.6.2012 12:04

Re: Je nutno se ptát.

Jak změnit ústavu? Stejně tak, jak byla změněna v letech 1989-90. Jiný postup není reálný, viz vaše připomínka o kaprech. S těmi 1000 lety u Švýcarů to trochu přeháníte. My jsme si sami opravdu nevládli nikdy. Proč? Protože nám to nebylo dovoleno.a také proto, že jsme se o to dosti razantně nehlásili. Podívejte se nyní. Existuje dosti početná skupina lidí, kteří se dají počítat dokonce na miliony, kterým říkám ovčané. Jsou to lidé, bytostně líní přemýšlet o věcech obecných, natož, aby je svobodně prosazovali. Tito ovčané jsou dobrovolně a rádi součástí davu, o který se někdo stará a přemýšlí za ně. Tímto pastýřem jsou politické strany a jejich politici. Za toto vedení stáda ovčané hýkají tak, jak si jejich pastýři přejí. Pastýřem nejsou však jen politické strany, ale i církve. Zde je situace naprosto stejná. Všechno ovšem je věcí systému, který má svůj původ v ústavě. Je-li systém špatný, je špatná i ústava a její změna je nutná. Všechno je jen otázkou času. Buď k ní dojde evoluční cestou za desítky let a nebo cestou revoluční a to v dohledné době.

J. Jurax 13.6.2012 23:01

Re: Je nutno se ptát.

Hm, my jsme si sami opravdu nevládli nikdy ... no nevím, ale řekl bych, že člověk znalý historie by Vám oponoval. Ono by chtělo trochu zpřesnit, kdo je to my a co je to vládnout sobě ... ale třeba za Přemyslovců, což byla dynastie česká, jsme si snad vládli :-)

A s tou revoluční cestou - nevím, ono historicky vzato byla k něčemu leda ta americká, dá-li se nazvat revolucí; velká francouzská skončila krveprolitím a císařstvím a válkami napříč Evropou, pařížská komuna skončila masakrem, o té velké říjnové, co byla v listopadu, raději nemluvit; kubánská skončila "jen" zbídačením země, čínská restaurací tvrdého kapitalismu pod rudou fanglí ... a nejpozději ta arabská se zdá končit posílením islámských fundamentalistů a destabilizací regionu ...

Buď revolucionáři nevědí, za co bojují a spokojí se s bojem proti něčemu - a dopadne to pravidelně špatně, nebo aspoň ta věrchuška revolucionářů ví, za co bojuje - a dopadne to ještě hůř (carské Rusko, taky Kambodža).

J. Kovaříček 13.6.2012 3:21

Dodatek

Moc pěkně to pan Frýbort sepsal, o Švýcarské demokracii radost číst. Jednu důležitou okolnost ale zapomněl dodat. - švýcarská demokracie stojí na vysoce kvalitní občanské kultuře. Ta ovšem v Čechách schází, a nejen tam. I já považuji švýcarský model demokracie za nejlépe fungující ve světě. Ovšem demokracie roste ze svých kořenů, tedy z myšlení a chování občanů. To ale těžko vysvětlovat v zemi, kde krade i president.  Většina těch demokracií jsou vlastně jen pseudodemokracie. Kupodivu, nejlépe v té bídě fungují konstituční monarchie. Čímpak to asi je???

P. Hlosta 13.6.2012 7:31

Re: Dodatek

Nevím jak dnes, když jsem tam řadu let nebyl, ale kam mé oko pohlédlo v tom Švýcarsku, nikde jsem na zemi nenašel vajgla cigarety, ba ani sirku, ne tak ještě nějaký ten odhozený papír. Všude kolem cest i domů zastřižená tráva, ba dokonce i hromada hnoje u hospodářské budovy, kdesi na vsi zastrčené, byla zarovnaná do nádherně urovnané kostky a nikde kolem ní ani stopa nepořádku. Psi směli do obchůdků s páníčkem, či paničkou vkročit a ač to bylo řeznictví, pes se choval slušně. On i pes jde vychovat ke snášenlivosti s jinými, ale to musí jeho pán být též takový.

Neumím si představit, jaký proces by se musel u naší společnosti odehrát, aby se dodržoval pořádek na veřejných prostorách, aby lidé byli zásadně k druhým slušní ač druhého zrovna nemusí. Už jen pověstné dodržování dopravních předpisů Švýcary, kdy jim vymazat přes noc vodicí čáry na vozovkách, tak ráno ani nevyjedou na cesty, že by mohli se ohrozit navzájem, tak to u nás je nemyslitelné. Čech předpisy zásadně porušuje a považuje to za svou svatou povinnost takovou rebelii. Když už je Švýcar darebák, jde si toho užít za hranice. Čech naopak, za hranicí teprve začíná respektovat zákon, když doma nonstop ho zneužívá a porušuje.

Je to možná mýtus, že Švýcaři jsou ukázkoví v morálce a pracovitosti. Společnost tam ale jako celek je naladěna negativně na porušování zákonnosti, pořádku a zlodějnu berou jako špínu. Co u nás není až tak brané. Našinec nemá zábranu jít za aspoň maličkým ziskem neprávem nárokovaným a o úrovni chování ani nemluvě. Doma načančano a venku klidně nejen zahodí cokoliv, žvýkačku plivne na chodník, plechovku redbulu odhodí do křoví, ale jsou i tací, co klidně močí na rohu ulice. S takovými Švýcarsko z Česka nebude nikdy!

P. Čech 13.6.2012 8:21

Re: Dodatek

Na tento Váš příspěvek je jen jedna jediná odpověď. každý dělá jen to, co je mu dovoleno. V České republice je téměř všem dovoleno téměř vše. Proč? Protože nefunguje systém. Protože systémem v ČR není demokracie, ale socialismus, notně stříknutý anarchií. A tak si každý dělá co chce a co se mu zrovna zlíbí. Zákony jsou nevymahatelné (včetně ústavy) a ústavní moc politických stran zastřešuje a řídí moc zákonodárnou, výkonnou i soudní. Jedná se o klasickou diktaturu, diktaturu politických stran, obdařených ústavní mocí nad občany a to v zásadním rozporu s čl.2, odst.1 ústavy.

J. Adler 13.6.2012 22:40

Re: Dodatek

Švýcarsko z Česka???????????? Probůh, kdo by něco takového mohl chtít???????????????

J. Jurax 13.6.2012 23:05

Re: Dodatek

No, v Singapuru (nebosnad  v Honkongu?) aspoň ten pořádek ve veřejných prostorách řešili a snad ještě řeší výpraskem přestupníka - a funguje to. Co myslíte, ujalo by se to u nás?

P. Čech 13.6.2012 8:10

Re: Dodatek

Nejen demokracie, ale vše roste z kořenů. Je však nutno rozlišovat, co je a co není oním kořenem. V případě Švýcarska je tím kořenem jeho ústavní systém, stejně tak, jako kdekoliv jinde ve světě.Tento systém funguje a zároveň vychovává občany tak, aby byli součástí tohoto systému. Pouze na občany se nelze odvolávat, to s oblibou činí odpůrci švýcarského modelu. Zde je nutno si uvědomit, že ani ono Švýcarsko tento systém nemělo od prvopočátku, muselo jej vytvořit a následně důsledně trvat na jeho dodržování. Mělo jeden veliký handicap. Nemělo vzor, nemělo se kde učit.O to to mělo těžší. My zde máme nepoměrně lehčí úkol. Máme se kde učit. Jsem zastáncem rčení, že funguje-li něco někde, musí totéž fungovat i jinde. Bída České republiky je v tom, že nikdy není ochotna přejímat dobrovolně cizí vzory, byť dobré vzory, ale vždy vytváří kozopsy, navíc ze vzorů nesprávných. Zatím na toto vždy dojela. Systémy v ČSR, ČSSR, ČSFR a ČR nikdy nefungovaly bez větších problémů, čehož příčinou byla vždy ústava a zejména poměrný volební systém. Jsem přesvědčen o tom, že v případě existence většinového, dvoukolového volebního systému v ČSR by Hitler neměl tak jednoduchý nástup k moci, možná by tuto moc ani nezískal, po válce by se k moci nedostala KSČ a dějiny ČSR se mohly ubírat zcela jiným směrem. Nedošlo by k rozpadu ČSR jako výsledku práce politických stran a jejich představitelů a ani k vypracování a schválení naší dnešní ústavy, právnického to paskvilu.

P. Čech 13.6.2012 8:12

Re: Dodatek

Pane Kovaříčku, omlouvám se, ale můj příspěvek uvedený nad Vaším byl myšlen jako reakce na Váš. Omylem jsem zmáčkl jiný knoflík

J. Kovaříček 13.6.2012 8:54

Re: Dodatek

Pane Čechu, děkuji za omluvu, jste nepochybně slušný člověk. Kdyby takových byla většina tak bychom se mohli ubírat švýcarským směrem. To se stává, že někdy zmáčkneme jiný knoflík, tady se však nic tragického nestalo. Jiné to bylo na americké válečné lodi, kde se velitel ptal: Kdo zmáčkl ten červený knoflík? Nikdo se nepřiznal. Velital: Ptám se ještě jednou a naposled - kdo zmáčkl ten červený knoflík??? Všichni zarytě mlčeli. Velitel pokrčil bezradně rameny a prohlásil: Vždyť je to jedno, stejně nikdo z nás nevěděl kde vlastně byl ten Nový Zéland.

A. Kofroň 13.6.2012 14:22

Re: Dodatek

Z jakého důvodu jste si vybral zrovna Spojené státy?  Byl jste někdy na americké válečné lodi?  Nebo i ve Spojených státech?  A jestli jste byl, a  o tom pochybuji, dokážete pojmenovat třeba hlavní město Aljašky? 

Možná byste byl překvapený, kolik toho americký námořník a to nikoliv jenom důstojník, ví nejen o novém Zélandu, ale i o Česku, nebo třeba  o zemích bývalé Jugoslavie.  Víte vy z hlavy, kolik bylo jugoslávských republik a umíte je všechny pojmenovat?

Ti Američané  a Amričanky) na válečné lodi Spojených států, se kterými jsem se na lodi na moři před skoro deseti lety ve volných chvílích bavil, to věděli.

M. Martin 13.6.2012 17:23

Re: Dodatek

Pane Kofroń vy musíte být hroznej vůl.

M. Martin 13.6.2012 17:25

Re: Dodatek

Pane Kofroň vy musíte být hroznej vůl.

M. Martin 13.6.2012 17:28

Re: Dodatek

Omlouvám se že to naskočilo dvakrát ale v tomhle případě to nemůže být na škodu.

A. Kofroň 13.6.2012 17:56

Re: Dodatek

To soudíte podle sebe, ovčane Martine? Nějaké argumenty, pokud možno z vlastní zkušenosti by nebyly?

A. Kofroň 13.6.2012 20:42

Re: Dodatek

Ti studenti, to byli vysokoškoláci, nebo středoškoláci?  V USA je totiž středoškolské vzdělání všeobecné a povinné a průměrný středoškolák, tedy high school student a jeho rozhled podle toho vypadá.

A. Kofroň 13.6.2012 20:54

Re: Dodatek

Pane Čechu, omlouvám se, měla to být reakce na Váš příspěvek o studentech.

M. Martin 14.6.2012 10:31

Re: Dodatek

Osle Kofroni reagovat na jednoduchý vtip takovým způsobem jako vy může opravdu jenom vůl.Na tom nic nezměníte i kdyby jste se stavěl na hlavu.

P. Čech 13.6.2012 19:19

Re: Dodatek

Já mám poněkud jinou zkušenost.Ptal jsem se ve skupince amerických studentů, zda ví, co je to Slovensko. Nevěděl to ani jeden. velice mne pobavila jedna odpověď a to ta, že Slovensko je řeka v Jugoslávii.

P. Čása 13.6.2012 19:34

Re: Dodatek

Ano, ale řeč byla o válečné lodi - tedy vojenskému námořnímu plavidlu s velmi účinnou ničivou schopností. A na takových američané opravdu k "červeným knoflíkům" nepouští nikoho, kdo nezná například geografickou a politickou mapu zeměkoule zpaměti. Opravdu ne, ať si říkáte, co chcete. Však jsou také i vojáci s poddůstojnickou technickou hodností v podstatě bez přijímaček přijímáni na vysoké školy (technikého typu), aby svoje znalosti mohli ověřit oficiálním diplomem a tím pádem se následně stát snadněji důstojníky, pokud se ověří i jejich schonost velet.

J. Adler 13.6.2012 22:49

Re: Dodatek

když už jsme se rozhdoli analyzovat poměrně prostoduchý vtípek - tak bych k tomu dodal, že u američanů je pravděpodobnost, že by se někdo přiznal dost vysoká. A mimochodem, mluvíte li o Americe a americkém vysokém učení - tak v Americe se na většinu vysokých škol nedělají přijímačky (medicína a práva jsou vyjímky). Většinou se na školy přjímá na základě výsledků ze středoškolsého studia.

A. Kofroň 13.6.2012 21:20

Re: Dodatek

S tím Slovenskem to není tak jednoduché, v angličtině existuje Slovakia, česky Slovensko, Slovinia, česky Slovinsko, což byla část Jugoslavie, pak Slavonia, kdysi území na jihu Magyarorzsag, tedy Maďarského království a dnes součást Chorvatska. A pokud jste použil český název, tedy Slovensko, tak se nedivte, že z toho byli jeleni, obzvláště, jestli to byli středoškoláci, navíc neznalí češtiny.