28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Středověk neskončil, středověk trvá

Verš z Luciiných Černých andělů mi v souvislosti s řáděním Islámského státu připomněl fenomén středověku kolem nás stejně, jako se nám připomene naše vlastní kostra, když si přivodíme otevřenou zlomeninu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 19.4.2015 9:40

Re: Tak to je kouzelne

Vam a vam podobnym bych pral zivot v tehdejsich casech.

S. Lorenc 17.4.2015 23:59

Re: Tak to je kouzelne

Ani bych se nedivil, kdyby o ně moc nestál. O ty naše podmínky.

J. Jurax 17.4.2015 23:36

Re: Islám jako další boží korekce?

Situace se pravda v některých zemích dobře nevyvíjí, ale není to jen kvůli absenci křesťanství. Koneckonců ani papežové nevolají do zbraně proti nevěřícím machometánům, ale vedou řeči smířlivé a ústupné. Důvodem je předposranost politicky korektních politiků a tam, kde se moslemíni přemnožili i fakt, že i moslemín je volič.

J. Jurax 17.4.2015 23:32

Re: Osvícený středověk

Ale ano, to je právě ta souhra příznivých okolností.

J. Heincl 17.4.2015 22:54

Re: Islám jako další boží korekce?

S vlastenectvím máte pravdu. Já jsem však dospěl k názoru, že bez křesťanství státy EU musí s islámem prohrát. Možná, že nemám pravdu, ale zatím se situace spíše vyvíjí v souladu s mým názorem.

J. Jurax 17.4.2015 22:48

Re: Islám jako další boží korekce?

No, ono stačí staré dobré a dnes tak urážené vlastenectví například, snaha bránit svůj způsob života a své blízké etc. etc. ... dostatečným tmelítkem může být i odpor proti idei té druhé skupiny, odpor k jejím zákonům, činům a náboženství.

J. Heincl 17.4.2015 22:42

Re: Osvícený středověk

Já bych to za pouhou souhru okolností nepokládal. Doporučuji si přečíst http://www.osel.cz/index.php?clanek=988&akce=show2&dev=1#diskuze.

J. Jurax 17.4.2015 22:42

Re: Je fascinující, jak poměrně banální

Opakování JE matka moudrosti, pokud je ovšem opakována moudrost, nikoliv blbost.

J. Jurax 17.4.2015 22:39

Re: ateismus

No, ateista je podle definice popírač boha či bohů, neznaboh, bezvěrec. Může klidně věřit v život ve vesmíru, uskutečnitelnost studené fůze nebo v dutosvětost, dokonce i ve spravedlnost. Ale nevěří v bohy ani všelijak kamuflované jako něco co je nad námi, co nás přesahuje, v nejvyšší vědomí a tak různě a podobně.

Pro křesťany je ovšem neznaboh i ten, kdo věří v jiného než toho jejich jediného a pravého boha, ba i ten, kdo věří v toho jejich jediného a pravého boha, avšak nesprávným způsobem podle toho kterého klonu křesťanství.

J. Heincl 17.4.2015 22:38

Re: Islám jako další boží korekce?

K tomu, aby se skupina lidí mohla bránit proti jiné skupině, potřebuje mít společnou ideu. A jak se zdá, tak rozumné argumenty to nejsou. Jednak každý může považovat za rozumné něco jiného, jednak schopností logického uvažování disponuje poměrně málo lidí. Pořád mi jako nejúčinnější společná idea vychází náboženství.

J. Jurax 17.4.2015 22:26

Re: Osvícený středověk

Ale houby. Rozum ano, víra ne. A když tak jedině víra ve vlastní síly a rozum. Ne nadarmo se praví "Přičiň se a bůh ti možná pomůže, nebo taky ne"

Koneckonců pojem "vira" není synonymem víry křesťanské.

J. Jurax 17.4.2015 22:15

Re: Osvícený středověk

Hm, Japonsko, Čína, Indie ... civilizace tam byly, svého času vyspělé, a jen souhrou historických okolností se staly zaostalejšími a více či méně dočasně podřízenými civilizaci evropské.

J. Jurax 17.4.2015 22:09

Re: Vrátíme se k Bohu?

No, tímto se neřídili ani křesťané, protože by byli vybiti nebo násilím obráceni na nějakou jinou víru, která podobnou úchylkou netrpí. Akorát nevím, zda je to naštěstí nebo bohužel.

M. Koutný 17.4.2015 19:13

Re: Osvícený středověk

Proč tedy nevznikla někde, kde křesťanství nebylo (Amerika, tropická Afrika, Austrálie atd.) ????

J. Sova 17.4.2015 18:56

Re: Vrátíme se k Bohu?

Tedy od křesťanství se co nejvíce vzdálit? Ono taky převrátilo hodnoty naruby.

„Milujte své nepřátele a modlete se za ty, kdo vás pronásledují. Tak budete syny svého nebeského otce, neboť on dává vycházet slunci pro zlé i pro dobré a sesílá déšť spravedlivým i nespravedlivým.“ (Mt 5, 44-45).

L. Křivan 17.4.2015 18:55

Re: Osvícený středověk

Církev byla civilizace.

L. Křivan 17.4.2015 18:51

Vrátíme se k Bohu?

A nestačilo by se vrátit ke zdravému rozumu ?  Ten praví, nejlepší nepřítel je mrtvý nepřítel. Islám je nepřítel.  Nebo také říká: Kdo nechce pracovat ať nejí. Cikáni pracovat nechtějí. 

Zdravý rozum by nám velice pomohl !!!!

J. Jurax 17.4.2015 17:52

Re: Osvícený středověk

Kde jsou? Na Zemi není dosud lidské myšlení a vzdělanost natolik rozvinuty, aby lidstvo odvrhlo náboženské bludy a dogmata; víry jsou dlouhodobě etablované a zažrané. No a mimo Zemi - nechme se překvapit.

Poslední věta klade dotaz vcelku pitomý - mohu se stejně pitomě otázat, proč křesťané třeba, když křesťanství tak podporovalo vědění a vzdělanost, nevyvinulo mikroprocesory, genové inženýrství, létající stroje a elektrické holicí strojky již před tisíciletím, když nebylo ateistů, co by jí to kazili?

Mimochodem, ve starověké a středověké Číně, kde křesťanství nebylo, kde chyběla jednota kultu a nebylo jediné všeovládající (a brzdící) náboženství, vyvinuli leccos v době, kdy se v Evropě nemytí bradatí válečníci s křížem na prsou akorát mydlili meči z celkem nekvalitního železa, rozšiřujíce přitom víru pravou a svá panství.

J. Jurax 17.4.2015 17:41

Re: Osvícený středověk

No, ono je to jinak - v tehdejších z našeho pohledu barbarských a nevědomých dobách, nebylo-li by křesťanství, by se lidé uchýlili k jiným bohům. A ve jménu těch bohů by se taky vraždilo a terorizovalo - možná víc, možná míň než ve jménu boha křesťanského. A našly by se jistě spolky - "církve" - co by si z té víry udělaly kšeft a dobré živobytí.

A civilizace by taky vznikla - v detailech odlišná, ale technicky nejspíš podobná. Možná dřív, možná později; záleželo by na moci oněch církví či oné církve, nakolik by brzdila poznání a zda by se byla schopna ve velkém chopit světské moci. Teokracie by pokrok zbrzdila spolehlivě - viz islám.

Ono se koneckonců málokdy vraždilo čistě kvůli víře - snad kromě inkvizice - ale víra byla "jen" ideologickým podšprajcem vraždění motivovaného méně ušlechtilými, přízemnějšími, ale praktičtějšími aspekty - půda, majetek, bohatství, moc ...

J. Jurax 17.4.2015 17:28

Re: Osvícený středověk

A poté, co církev zničila kaciřské spisy, vracelo se k nám římské vědění a technika oklikou přes Orient, než se tam rozplemenil islám ...

A římskou říši rozvrátili barbaři - a křesťanství ...

A předposlední věta je prostě lež. Křesťansví jen nahradilo jedny bludy jinými - a ve jménu těchto nových bludů se lidi vraždili a terorizovali dál - nebo aspoň ony bludy sloužily jako ideologický podšprajc toho vraždění a terorizování. A církev z toho tyla.

Je ovšem pravdou, že kláštery - některé a jen do jisté míry - sloužily jako střediska vzdělanosti, neboť vzdělání obecně bylo v rukou církve. Ovšem ta vzdělanost byla používána jen specificky ku větší slávě boží a k upevnění onoho bludu.

Renesance nastala, až moc církve katolické zeslábla.

J. Jurax 17.4.2015 17:15

Re: Člověk neví nic úplně jistě?

No, víte, ale kšeft to je - kdysi začínali s jedním oslem, svobodnou matkou s nemluvnětem v pronajaté stáji a podívejte se dnes! Jako podnikatelský záměr to nemá chybu - prodávají něco, co nemusí vyrábět ani nakupovat, platit z toho daně a navíc nemusí ani vrážet prostředky do vývoje ... :-)

J. Sova 17.4.2015 16:50

Re: Osvícený středověk

Naše civilizace stojí na dvou pilířích - řecké filosofii a římském právu.

J. Jurax 17.4.2015 16:37

Re: Islám jako další boží korekce?

Nepotřebujete bohy či nějaký duchovní základ (mmch co to je), ale vůli se bránit. A zbraně. A nakopat pod záda politiky, co jsou plní appeasemntu a multikulti porozumění.

J. Jurax 17.4.2015 16:35

Re: Islám jako další boží korekce?

Amen

J. Boleslav 17.4.2015 16:26

Re: Islám jako další boží korekce?

Přesně tak.

J. Boleslav 17.4.2015 16:24

Re: Jméno Ptolemaios jste někdy četl?

Proto jsou asi muslimové na tom tak dobře ve srovnání s námi. Muslimové zažili rozkvět v dobách, kdy uznávali jak rozum (vědu), tak víru. Pak jim jejich muláhové to první zatrhli a následně šli pomalu ale jistě do sr.ček.

J. Boleslav 17.4.2015 16:21

Re: Osvícený středověk

Dle mého názoru by bez křesťanství byla naše civilizace horší. Stačí se podívat, jak jde k ledu EU, kde jde křesťanství zu grund na úkor islámu.

J. Boleslav 17.4.2015 16:18

Re: Osvícený středověk

Naše euroatlantická civilizace vznikla a stojí na 2 pilířích: rozumu a víře. Pokud se kterýchkoliv z nich potlačuje, jde taková civilizace do háje. Příkladem může být jednak islám, potlačující rozum, na druhé straně EU, potlačující křesťanskou víru.

V. Vaclavik 17.4.2015 16:14

Tak to je kouzelne

Autor na konci clanku vybizi ke spaseni pred zkazou moderniho sveta navratem k vire (Vrátíme se k Bohu?) a na jeho zacatku popisuje ty strasne reality zivota ve stredoveku, kde lide verili jako dychali vzduch... a my dnes navratem k vire se snad mame navratit do podobych strasnych zivotnich podminek? Kdyz vira nepomohla tem stredovekym lidem, proc by mela pomoci nam dnes? Takovy stredoveky clovek by bral nase zivotni podminky vsemi deseti, prese vsechnu svou ryzi viru.

J. Boleslav 17.4.2015 16:12

Re: Člověk neví nic úplně jistě?

Lesniak je Lesniak. S tím nic nenaděláte.