11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Středověk neskončil, středověk trvá

Verš z Luciiných Černých andělů mi v souvislosti s řáděním Islámského státu připomněl fenomén středověku kolem nás stejně, jako se nám připomene naše vlastní kostra, když si přivodíme otevřenou zlomeninu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Heincl 17.4.2015 9:58

Re: Islám jako další boží korekce?

Co je dobře? Že se EU náporu islámu neubrání?

R. Gramblička 17.4.2015 9:56

Re: Osvícený středověk

Romane, napsal jste to přesně a výstižně ;-)

R. Langer 17.4.2015 9:37

Re: Osvícený středověk

Jasně, Církev svatá byla studnice vědy a umění a všemožně ji podporovala. Její světlo, které plálo na hranicích bylo vidět široko, daleko... :-D

Ale houby, Církev podporovala vždycky jenom to, z čeho měla prospěch, a ostatní tvrdě ohněm a mečem potírala. Veškerý pokrok a rozvoj se nastartoval teprve poté, co církev ztratila dech a přestala se srát do světských záležitostí. A tak to také má být. "Západní" civilizace vznikla církvi navzdory. A protože muslimové toto neučinili, tak u nich zatím nic takového vzniknout ani nemůže.

M. Hanko 17.4.2015 8:41

Re: ateismus

aááá, pravda pravda, omlouvám se, hned to napravím :)

V. Běhal 17.4.2015 8:30

Osvícený středověk

Pověru o temném středověku rozšířili nepřátelé Katolické církve. Ve skutečnosti středověk znamenal velký rozvoj vzdělanosti díky rozšíření klášterů po celé Evropě, kde se předávaly znalosti starověkých autorů. To bylo umožněno zejména používáním latiny a jednotnýzpůsobem psaní. Díky víře v Boha, který stvořil svět a dal mu pevné zákony, podle kterých se  vesmír a příroda říd,í mohla vzniknout moderní věda. Jiné civilizace věřily, že za děním jsou různí bohové a pod. I v Antce filozofové věřili, že planety a hvězdy létají podle svého rozumu. Ve středověku scholastici učili zásadám logického myšlení a oddělovali studium přírodních věd od teologie. Více se o problému dočtete v knizeThomase E. Woodse Jr. "Jak katolická církev budovala západní civilizaci", nebo ve zkrácené formě www.terezka.iplace. cz. Co do krutosti se středověk nemůže rovnat 20. století.

E. Erat 17.4.2015 8:10

Re: ateismus

Ovšem tohle není článek pana Drápala.Ten je o trochu výše,ale na podobné téma.

R. Langer 17.4.2015 8:03

Re: ateismus

Ateistů je nepatrné množství, je jen velmi málo lidí, kteří nevěří v nic. Ovšem křesťané mají silnou tendenci vidět ateistu v každém neznabohovi... ;-)

R. Langer 17.4.2015 8:01

Re: Výrok B. Pascala

Dobrý postřeh.

R. Langer 17.4.2015 8:01

Re: Islám jako další boží korekce?

A to je dobře.

R. Langer 17.4.2015 8:00

Re: Islám jako další boží korekce?

Krátce, náboženství je opium lidstva. Přesně jak učí Maxovo náboženství. ;-)

Z. Jaromír 17.4.2015 6:59

Re: Je fascinující, jak poměrně banální

Tak jest. Jinak latina se nemusí psát s velkým začátečním písmenem, tak jsme se to učili v češtině. Historia magistra vitae (est).

M. Hanko 17.4.2015 6:51

Re: Je fascinující, jak poměrně banální

S Vaším dovolením, v Latině to zní "Repetitio est (!) mater studiorum" ;)

M. Hanko 17.4.2015 6:50

ateismus

Pane Drápale, myslím, že jste reakci nevěřících neodhadl zcela správně. Tedy, oni jistě nejsou ani zdaleka homogoenní skupinou, takže možná by se mezi nimi našla i taková reakce o které píšete Vy ...

ale například já bych Vás z nesnášenlivosti jistě neobvinil. Dokonce bych s Vámi i souhlasil, že křesťanství opravdu JE lepší než Islám. Namítl bych Vám ovšem, že existují nenáboženské filozofické systémy (tedy kompatibilní s ateismem, či ateistické, chcete-li), které jsou podle mého názoru výrazně lepší, než křesťanství i než Islám.

J. Heincl 17.4.2015 6:33

Re: Islám jako další boží korekce?

Jenže je zřejmé, že se EU bez křesťanství náporu islámu neubrání. Momentálně žádný jiný společný duchovní základ nemá a zdá se, že mít nebude.

Z. Jaromír 17.4.2015 6:13

Re: Je fascinující, jak poměrně banální

Nevím, kam míříte, jen lze říci, že zmíněné přísloví není české, nýbrž latinské, zní repetitio mater studiorum a týká se doporučeného studijního postupu v době předinternetové.

17.4.2015 5:04

Re: Je fascinující, jak poměrně banální

existuje jisté mimořádně odporné české přísloví "opakování matka moudrosti"

české matky svým ratolestem zapomínají sdělit že naopak opakování je matka naprosto ubíjející blbosti a neschopnosti vidět si dál než na špičku nosu

T. Czernin 17.4.2015 4:08

Je fascinující, jak poměrně banální

střet dvou židovských sekt dal základ příběhu, jehož děj se stále dokola a dokola omílá již více než dva tisíce let. Vydávají se o něm do zblbnutí knihy či komiksy a dokonce se pro něj staví neuvěřitelné dómy za vynaložení astronomických částek, které samozřejmě chybějí jinde, a nepochopitelného úsilí tisíců lidí. Připomíná mi to situaci, ve které by byla pro promítání filmu Jih proti Severu stavěna obrovská kina, ve kterých by se až do skonání světa nepromítal jiný film...

J. Babička 17.4.2015 2:53

Re: Islám jako další boží korekce?

Kratce,  náboženství je opium lidstva. jak učí Marx. No a  maxistický věděcký materialismus, je jeho spasení

J. Brunner 17.4.2015 2:03

Re: Islám jako další boží korekce?

Tak, tak.

J. Brunner 17.4.2015 2:01

Výrok B. Pascala

je logická kalkulace, nikoli víra.

J. Jurax 17.4.2015 1:38

Islám jako další boží korekce?

Štěpná myšlenka.

Jenže bohové jsou jen virtuální konstrukty lidských mozků, jež se zdají - ale pouze zdají - skýtat berličku ku pochopení složitého světa, v němž bylo a jest lidem žít.

Než se vracet k bohům je užitečnější si naštudovat teorii her (viz článek o profesoru Nashovi v tomto čísle Psa) a řídit se jí :-) ... ovšem bohové nevyžadují tolik intelektuální námahy jako matematika, bohům stačí věřit :-)

A jestli současná Evropa "zapírá" oněch tisíc let vývoje spojeného s křesťanskou morálkou, pak během onoho tisíce let zapírala - a to velmi vehementně a násilně - několik tisíciletí vývoje s morálkou nekřesťanskou :-)