15.7.2020 | Svátek má Jindřich


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Strach na Západě

Vypůjčila jsem si k titulu svého zamyšlení název klasického díla velkého francouzského historika Jeana Delumeaua. Tento autor se sice zabývá obdobím 14.- 18. století, ale hned na počátku klade sugestivní a stále platnou otázku: „Mohou civilizace umřít strachy tak jako jednotlivci?“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Minarčík 5.4.2020 20:10

Bože chraň nás od této dámy,neb neví co činí,hlavně zapomněla,že křesťanství vzývá lásku a pomoc bližnímu,tato roznašečka strachu spolu s investigativními fanatiky tento corona mor jenom podporují a strach dále roznašejí aby vůbec někdo ty jejich blafy četl,bohužel se mnou v čele-jediný dojem z této babizny-ucta k těm nejpostiženějším,veškerá žádná,asi ji neumírá někdo z rodiny-zatím!

D. Polanský 5.4.2020 19:25

Kdysi se lidé báli Boha, potažmo Ďábla, pak válek, dnes se bojíme koronaviru. Prostě něčeho se bát musíme. A také se musíme naučit pokorně respektovat vůli přírody a nevykřikovat hesla typu: Zvládneme to. Nezvládneme! Jenom koronavirus se vyčerpá s růstem teploty.

P. Staronový 5.4.2020 21:01

Vyčerpal se v klokánii, kde zrovna měli léto?

T. Kocourek 5.4.2020 18:56

Hledejme také pozitiva. Už dlouho jsem toho nenaspal tolik, jako teď v karanténě.

Š. Hašek 5.4.2020 20:11

Máte recht ....

Ale Slunce vyhání od lenošení. Jedu na chaloupku.

Podle školních znalostí je řádný svit Slunce pro vira něco jako atomová bomba pro nás.

J. Ganaur 5.4.2020 10:46

Nerad dávám odkazy, ale z tohohle si především poslechněte imunology.

http://blog.aktualne.cz/blogy/vendula-zahumenska.php?itemid=36400

Voláte neustále po odbornících, tak tady je máte.

P. Zinga 5.4.2020 9:24

Paní Čornejová, pandemie strachu?

Zde seznam 77 italských lékařů, kteří padli v boji proti "pandemii strachu":

https://portale.fnomceo.it/elenco-dei-medici-caduti-nel-corso-dellepidemia-di-covid-19/

Jak mám hodnotit Váš postoj? Raději to nechtějte slyšet.

J. Roškota 5.4.2020 8:39

Je to politická volba. Nikdo s tím nemá zkušenosti, nikdo neví co a jak se může stát. Těžká volba.

Budeme se snažit zpomalit šíření viru tak, aby zdravotnictví zvládlo možný příliv nemocných za cenu obrovských ekonomických škod... Anebo zvolíme variantu volného šíření viru a postupné imunizace obyvatelstva za cenu možná vyššího počtu mrtvých.

Nezávidím vládě. Oni také volí mezi mobilizací obyvatelstva pod vedením osvíceného panovníka a udržení ekonomické kondice státu. Naše vláda zvolila mobilizaci, nesmíme jí ale dát bianko šek, to bychom se skutečně mohli probudit v diktatuře.

Š. Hašek 5.4.2020 9:22

Souhlas.

Zatím má "šek na vir".

Autorka uvedla fakta, bez dalšího ..... to se nesmí? Tato věta je pro jiné účastníky diskuse.

P. Zinga 5.4.2020 9:25

Jaká fakta? Ona je-na rozdíl od odborníků-zná? Zná prd. Ideologizuje.

J. Vintr 5.4.2020 19:33

Odborníci znají taky prd. Všimněte si, že každý odborník říká něco jiného. Pravdu může mít jen jeden (nebo taky žádný) a neví se který.

L. Kubeš 4.4.2020 16:57

Pokud mám z něčeho strach, tak z podobných lidí jako je autorka, stačí se pomodlit a pak fatálně čekat na výsledek modlitby. Nemá cenu se vzpírat osudu a nechat to na boží vůli, že???

J. Vintr 4.4.2020 23:43

Kde jste v tom článku něco takového vyčet? Vy asi máte dost velký problém s chápáním smyslu psaného textu.

J. Kalina 4.4.2020 16:51

No vida, zase někdo/něco rozděluje společnost. Jsou zhruba 2 postoje, přičemž ten autorčin pomalu opouštějí jeho zastánci. Druhá věc je proč.Že by se nosily roušky, to bych dokázal pochopit. Je to hnus, ale dá se. Hadrovým rouškám bych se nesmál: a) dříve je měli ve všech nemocnicích a prádelny je praly a dávaly znova do oběhu. Nynější jsou jednorázové, žádná recyklace. Kde jsou zelení??!!! b) že rouška na něco je víme z operačních sálů, kdy je má doktor když vám kuchá slepák. Má je proto, že kdyby kýchl, zakašlal, tak vám oseje otevřenou břišní dutiny a do týdne můžete ležet v márnici. Takže něčemu brání. kdo to neví, ať si pustí nějaký seriál ze zdravotnictví ze 60 tých let.

To se spíš bojím těch dalších omezení resp toho, že se to uvolní akorát dědkové a báby budou pořád někde za bukem a vylejzat ven jen za úplňku ještě 2 roky.

Je to ústupový boj, kdy se buď promoří většina obyvatel a tak ti co to dosud nechytli budou obklopeni lidmi co virus někde chytí podruhé, ale zabijí ho, takže na nenakaženého nemá co přeskočit nebo (třeba i zároveň) se najde nějaké očkování.

Kam se lidstvo sune je dobře vidět na pozorování brabenců, včel, vos a sršáňů. Nic moc. Stádo a na povel.

J. Řezníček 4.4.2020 15:03

souhlasím s autorkou. Plukovník Pry - mu - la, propagátor čínské mediciny a podnikatel ve státní službě ,vystrašil republiku " nedozírnými následky" a je teď hvězda medií. Spolu s J. Hamáčkem v erárním svetru vypadají s těmi rouškami jako bandité, chystající se vyloupit banku. Pomáhají jim novináři, zveřejňující údaje o nemocných bez dalších souvislostí ( že by M. Zeman měl o nich trochu pravdu ?). Takže strach bychom mohli vyvážet.

J. Svoboda 4.4.2020 15:39

Jo vystrašil :o)

Před náma vystrašil Čínu, Japonsko, J.Koreu, Irán, Itálii, Španělsko, ... a teď dokonce vystrašil USA.

Je to borec globálního dosahu.

Aha, není. To jakýsi Řezníček je obecní pindal.

Pěkný den.

I. Novák 4.4.2020 14:17

1*

P. Zinga 4.4.2020 13:42

Pro autorku a Ganaura:

https://www.welt.de/regionales/berlin/article207022267/Polizei-300-Menschen-versammeln-sich-vor-Moschee.html

300 muslimů se -přes zákaz shromažďování -shromáždilo před měšitou. Chtěli se modlit.

Parta autorky a pana Ganaura(?).

P. Zinga 4.4.2020 13:43

promiňte, nebylo mým úmyslem excelovat dvakrát.

J. Ganaur 4.4.2020 14:18

Copak tím chtěl básník říci?

P. Zinga 4.4.2020 13:42

Prto autorku a Ganaura:

https://www.welt.de/regionales/berlin/article207022267/Polizei-300-Menschen-versammeln-sich-vor-Moschee.html

300 muslimů se -přes zákaz shromažďování -shromáždilo před měšitou. Chtěli se modlit.

Parta autorky a pana Ganaura(?).

J. Ganaur 4.4.2020 13:21

Píšete mi z duše.

R. Vacek 4.4.2020 12:07

Nejhorší je úplně zbytečná smrt. A autorka ukazuje, že jí zbyteční mrtví nevadí a že je klidně obětuje výměnou za to, aby nemusela měnit své zvyky. Na západě žádná panika není - to si opět autorka vymyslela. Na celém světě (nejen na západě) se přijímají opatření s cílem zpomalit průběh epidemie a i kvůli tomu lidé mění své zvyky. Dokonce i země na západě, které si vybraly autorčin přístup, začínají pochybovat o svém nezodpovědném přístupu.

A roušky? Možná, že díky rouškám obdrží člověk menší dávky viru a díky tomu má více času, aby na vir řádně zareagoval a neskončil zbytečně v nemocnici nebo v krematoriu v Humpolci. Bez roušek totiž každé zakašlání nakaženého šíří na zdravé lidi okolo viru mnohem více.

A jestli autorce vadí, že si je lidi sami šijí, tak může klidně čekat, až se o ní stát postará, roušku jí přinese, dodá jí krabičku s jídlem, přijede jí přebalit a přečte jí pohádku na dobrou noc.

S. Stoklásek 4.4.2020 12:28

Hezky a slušně napsáno.

Třeba se autorka zamyslí. Jsem zvědavý, jak to bude vypadat až epidemie skončí, dým se rozptýlí a začnou se porovnávat data. Doufám, že Švédsko nevyměkne a bude dál udržovat politiku - nic se neděje, je to jen chřipečka. Právě jsem se díval na internetové vydání Aftonbladet a nezdá se, že by byli moc znepokojeni. Není nad experimentální vědu a to ještě s bonusem, že pokud nemají pravdu odstraní část svého genofondu z populace.

J. Ganaur 4.4.2020 13:23

To se nepozná, až epidemie skončí, protože ta se bude opakovat.Pozná se to za dva, tři roky.Takže pokud neumřete vyděšením, tak sám uvidíte.

K. Salajka 4.4.2020 20:39

No pár desítek nebo stovek Švédů si asi další roky už repete nebude moct vyzkoušet. Ale "lidí je jako s....", jak pravil klasik. Aspoň se oživí zaostalý genofond seveřanů. Autor by měl být statečný za sebe, ne za druhé. A ještě tak, aby nenakazil ty, kteří se promořit nechtějí!!!

V. Bok 4.4.2020 17:52

No, čekal jsem kdy to ve Švédsku naplno vypukne. A ejhle, poslední 3 ny najednou nárůst o víc ja 1000 nemocných ksždý den. Jěště před několika dny měli stejně či méně než u nás. Teď jsou o víc jak 2300 vepředu, a 370 mrtvých z něco přes 100 před několika dny. Konec konců, i Německo už dostihlo v počtu případů Čínu.

Tahle nemoc je opravdu velmi, velmi nakažlivá. A smrtnost je asi o dost vyšší než u chřipky, i když při takovémto průběhu se to obtížně objektivně odhaduje. Čísla Itálie a Španělska jsou hrozná.

No, já jsem taky zpočátku tohle považoval za silnější rýmu. Jsem rád, že alespoň zpočátku byl v čele odborník a voják. Měl tam ještě být, dle mě.

P. Hlobil 4.4.2020 13:30

nekdy je nutne obetovat nekolik /i statisice/ lidi proto, aby vic lidi prezilo... takze to nekdy vypada, ze lidi umiraji zbytecne...

K. Salajka 4.4.2020 20:21

To Hliník se odstěhoval do Humpolce. Hrušínský posílal Líra /hostinského Bedřicha Ranbouska/ do krematoria v Pelhřimově, kde dodnes krematorium není.

P. Zinga 4.4.2020 11:59

Nejlepší ukázkou, jak ovládat lidstvo, jsou náboženské ideologie.

Jinak, autorko, když už je řeč o vojenské terminologii: do bunkrů nežene vojáky (a ani civilisty) strach z granátů či bomb, tam je žene rozum. Rozum, paní autorko!

Někomu se ho ale nedostává...