26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Stavovští mučedníci a současní historici

„Ta poprava byla naprosto skvěle zorganizovaná.“ Tímto obdivným výrokem zahájil profesor Jiří Mikulec z FF UK třetí část desetidílného cyklu odvysílaného Českou televizí ke čtyřstému výročí bitvy na Bílé hoře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pokoutný 23.1.2021 9:55

Jo, slavná šlechta odpřisáhla věrnost, pak se vzbouřila, platila málo až nic zverbovaným vojákům a když díky vlastní idiocii prohrála, moc se divila, že přišla o mnohem víc, než kolik by ji stálo několik spokojených a motivovaných pluků. O tom, že její zástupci vyjednávali i s Osmany, před nimiž nás ti zlí Habsburkové v 16. - 18. ochránili. Možná proto, že Tataři zajížděli na Moravě až k Hukvaldům, měly moravské stavy na leccos jiný názor.

Š. Hašek 23.1.2021 10:08

Trefná poznámka.

J. Černý 23.1.2021 13:43

Habsburci chránili sebe...

J. Jaroš 23.1.2021 14:02

Nevím, mohli stavové odvolat zvoleného Habsburka, který nedodržoval volební přísahu? Jsem přesvědčen, že příčinou porážky byla neschopnost stavů přesvědčit ostatní o legitimitě odvolání a naopak habsburkům se podařilo podat odvolání jako vzpouru proti králvském moci. čimž se stavy podařilo mezinárodně izolovat.

M. Grundmann 23.1.2021 19:30

S Turky spolupracovali i katoličtí Francouzi.

J. Kočvar 24.1.2021 4:00

To jen dokazuje, jak byla Francie vždycky proradná.

Š. Hašek 23.1.2021 9:28

"Stavovští mučedníci" rozjeli politický boj. Vojenskou hotovostí. Dneska se típne internet. Nepustí se někdo do televize.

Prohráli. Vypadá to, že jejich prohra byla jen epizodkou. Naštěstí. A ani není jasné, co by se dělo, kdyby vyhráli. Za dvě století se krví a železem sjednocovalo Německo. Tak kdo ví ......

Ale je to zajímavé tema.

R. Meišner 23.1.2021 9:20

jj dobře to po Bílé hoře dopadlo (ironie). a hned poté následovala rekatolizace--a to násilná. a milá církev katolická vesele zabavovala majetky a statky movité i nemovité. ano, právě ten majetek, který jí pak *ukradli* komunisté. a co bylo ukradeno, musí být přece navráceno. no vždyť.

J. Kočvar 23.1.2021 13:26

Jako první začali majetky svým odpůrcům zabavovat vzbouření protestanti, a to přesto, že si pár let předtím stavové na Rudolfu II. vymohli, že z politických důvodů se statky zabavovat nesmějí.

J. Lukavsky 23.1.2021 8:04

"Rozhodně se nedá říci, že by Habsburkové hráli v historii českého národa pozitivní roli" Když se podíváte na štíty krásných selských stavení tak tam povětšinou najdete letopočet kol 1850. Za F.J. apoštolského veličenstva se staly Čechy dílnou mocnářství (Škoda, Kolben, Křižík, Hlávka, Lanna.....). Panství Schwarzenbergů aj. šlechty prošlapávala cestu modernímu zemědělství a hospodaření, byli zde velcí mecenáši umění a vědy. Nakonec největší částku na Národní divadlo věnoval císař. Je chyba, že se nenechal korunovat českým králem a nedokázal přeorganizovat říši na federaci. Jenom Maďaři si vydupali určitou samostatnost. Nebýt to pitomce co zavraždil Ferdinanda... mohlo to dopadnout všechno jinak. Kdyby... J.L. end

J. Lukavsky 23.1.2021 8:05

PS: Byla to Marie Terezie kdo u nás zavedl povinnou školní docházku. J.L. end

Š. Hašek 23.1.2021 9:34

A Habsburkové nebyli Němci. Němci sjednocovali jinak!

V. Podracký 23.1.2021 13:50

Zavraždění Ferdinanda byla jen kapka, kterou přetekl pohár. Nebýt toho, válka by stejně vypukla.

M. Grundmann 23.1.2021 19:26

Jinak to dopadnout nemohlo. Všechny mnohonárodní státy se rozpadly nebo jsou dlouhodobě nestabilní.

Pokud existují výjimky, jsou velmi specifické. Švýcarsko je mnohonárodní stát, ale složený ze tří velkých národů mluvících každý světovým jazykem ( jejich 4. oficiální jazyk prakticky neexistuje ). Takže se nikdo nebrání učení jazyku dalších národů. Neznám osobně žádný fungující mnohonárodní stát, kde by se nemluvilo pouze světovými jazyky. USA a Kanada mají podle mě šanci se nerozpadnout, španělština, angličtina a francouzština jsou světové jazyky.

Belgie a Španělsko mají podle mě problém s tím, že se nikdo nechce učit katalánsky nebo vlámsky. Maďaři se nechtějí učit slovensky a Slováci maďarsky. Němci se nikdy nebudou chtít učit česky a je to zcela přirozené. Nutnost učení se češtiny bylo pro Němce hlavní důvod, proč bylo soužití s Čechy v jednom státě nepřijatelné. Proto německo-český stát nemůže rozumně fungovat a Rakousko bylo odsouzeno k zániku.

J. Lukavsky 24.1.2021 12:51

"Nutnost učení se češtiny bylo pro Němce hlavní důvod" proč dávali svoje děti "na handl do Čech a naopak. Znát oba jazyky byla v pohraničí i jinde velká výhoda. Němčina byla tenkrát v Evropě jeden z hlavních dorozumívacích jazyků. Dneska se učíme English a možná se jednou budeme učit čínsky. Řekl bych, že důvodem nesoužití bylo, že Sudetští Němci (a nejen oni) nalítli Hitlerovi co jim slíbil vládu nad celým světem. A vsadili na špatného koně, a za chyby se platí. J.L. end

V. Němec 23.1.2021 7:26

Děkuji.

P. Hatina 23.1.2021 7:23

Když ono je skutečně snadné vtloukat něco do hlavy generacím, které samotné už žádné vlastní znalosti nemají Ani ty naučené ze škol, ani ty, které by si ze zájmu doplnily.

A pak si přiznat, že těm dnešním je ideologicky i mediálně "vysvětlováno" mnohem víc 40 let totality než 300 let temna. Okupace 1968 než bitva na Bílé hoře 1620-

Neřkuli, třeba aby vůbec dokázali chápat význam víry v té době, a už vůbec rozdíl mezi katolickým a protestantským hnutím..

Nebo dejme tomu - k připomínce těch Moravanů, jak mají/nemají jednat občané v případě ohrožení státu. I tento přístup se totiž historicky mění. Že už třeba ve starém Řecku (za demokracie) byla povinnost každého svobodného občana vzít zbraň a jít bránit svůj stát. Ale že za doby Bílé hory to bylo jiné (a proč), ale že teď je to jiné, "protože my NaTo máme, takže jich se to už netýká vůbec", to jistě vědí zcela bezpečně...;-D

M. Grundmann 23.1.2021 0:43

Dnešní doba je opravdu zvláštní. Není už podstatné, v zájmu koho kdo co udělal, ale pouze to, co kdo dokázal. Habsburkové u nás postavili nějaké památky, postavili je však pro sebe na dobytém území jako symbol svého vítězství a rozhodně ne pro nás. Radecký byl velmi úspěšný vojevůdce, ale nebojoval pro Čechy. Přesto existují lidé, kteří mu chtějí postavit pomník, i když pro nás nic neudělal. Jenom proto, že se někde nějak proslavil porážením Italů ve prospěch nějaké německé dynastie.

Vypadá to, že Češi nemají nikoho, kdo by si opravdu zasloužil jejich úctu, a tak obdivují lidi, kteří pro ně nic dobrého neudělali. Jsme na tom opravdu tak špatně ?

Habsburkové protěžovali Němce na úkor Čechů na našem území po staletí a jejich monarchie se nakonec rozpadla kvůli sporům mezi Čechy a Němci, které nebyli Habsburkové přes svou upřimnou snahu schopni utlumit. Důsledkem této politiky byl nakonec i Mnichov a vyhubení Češi unikli jenom o fous. Rozhodně se nedá říci, že by Habsburkové hráli v historii českého národa pozitivní roli. Historie českého národa a historie českého území nejsou totéž.

P. Hatina 23.1.2021 7:34

Ale ano, to se ví že ".. že Češi mají někoho, kdo by si opravdu zasloužil jejich úctu", proto anketu o největšího Čecha vyhrál císař Karel IV, hned za ním se umístil Masaryk, a podívejte se na další jména v pořadí..Havel Komenský, Žižka, Hus, dokonce se objevil dosti vysoko pan Werich:))

Btw, ono třeba stačí připomenout, že i za komunismu měl mezi lidmi vysoký kredit pan Svoboda, kterému lidé nezapomněli, že přece jen pomáhal osvobozovat republiku od nacistů..

No a problém nastane, když vrchním ideologům (v každé době) ta úcta" lidí k minulým velikánům začne vadit,..

J. Kočvar 23.1.2021 13:23

Historie českého národa a historie českého území do značné míry splývaly, dokud nacionalisté nepřišli s tím, že jazyk musí znamenat národ.

Pan polní maršál Radecký bojoval za celé habsburské soustátí, jehož součástí bylo i Česko. Proč by tu nemohl mít pomník, když ho tady má i Žižka, který bojoval jenom za svou sektu a přitom pomohl natrvalo připravit české země o jejich velmocenské postavení?

M. Grundmann 23.1.2021 14:10

Tento český přístup je opravdu zvláštní. Za vlády Habsburků ztratily Čechy zcela politický vliv a staly se pouhou provincií Rakouska. Totéž platilo pro české obyvatele tohoto území.

Tento přístup je zcela odlišný od přístupu ostatních národů ke své vlastní historii. Nevím o tom, že by Slováci oslavovali tisíc let, kdy byli součástí mocného maďarského Uherska. Nebo že by oslavovali úspěchy uherských králů nebo Slováků bojujících za Uhersko. Řekové, Bulhaři ani Srbové neoslavují úspěchy osmanských sultánů a jejich různá vítězství. Nezdá se mi, že by se Poláci hlásili hrdě k době, kdy byli součástí mocného ruského impéria a že by stavěli pomníky nějakému ruskému carovi nebo vojevůdci. Totéž platí i pro Španělsko, které také neoslavuje období arabské nadvlády, i když oceňuje některé stavby z této doby.

Srbové by se na nás dívali určitě s podivem, kdybychom jim s vážnou tváří říkali, že bitva na Kosově poli nebyla jejich národní tragédií. Vždyť přece Turci v Mostaru postavili pěkný most !

J. Kočvar 23.1.2021 15:36

V Radeckého časech Češi v drtivé většině považovali císaře za svého legitimního panovníka, a tak mu věrně sloužili.

O apriorním nepřátelství Slováků proti Uhrám nelze hovořit. Ani maďarizace od roku 1867 nepřiměla Slováky, aby za první světové války přebíhali na stranu nepřítele nebo masivně vstupovali do legií (snad vyjma Slováků amerických).

Byzanc a Balkán byly tureckými otrokáři přímo okupovány, tamní státy zničeny, tamní národy uvrženy do všestranné poroby. Polsko bylo zničeno. Řekové, Srbové, Bulhaři si nezvolili sultána za svého vládce. Poláci si nezvolili cara za svého vládce. Cizí despotové pro ně představovali nelegitimní okupační moc.

U Habsburků vůbec nejde o to, jestli tady něco stavěli. Habsburkové se na český trůn dostali poprvé roku 1305, po zavraždění Václava III. Jsou tedy druhým panovnickým rodem, který kdy usedl na český královský trůn. Na náš trůn se dostali opět v roce 1437, potom za Ladislava Pohrobka, a konečně za Ferdinanda I. Před Bílou Horou nám vládli sto let. Vůbec se to nedá srovnávat s tureckou nebo ruskou okupací na Balkáně, potažmo v Polsku.

M. Grundmann 23.1.2021 23:18

Je úplně jedno, jak se Habsburkové dostali k moci. Stejně tak je nepodstatné, že komunisté vyhráli volby v roce 1946. Je dokonce i nepodstatné, jak se chovali běžní lidé v době, kdy nevěděli o nějaké jiné možnosti. Podstatné je, jak se Češi, Slováci i ostatní národy rozhodli v roce 1918. V Rakousku chtěli zůstat pouze Němci a v Uhersku pouze Maďaři. Kdyby Češi považovali Rakousko-Uhersko opravdu za legitimní a nevnucené silou, tak by se nerozpadlo.

Itálie, Francie, Německo i další země se po prohrané válce nerozpadly. Rozpadly se pouze státy, které jejich obyvatelé nechtěli.

V. Podracký 23.1.2021 14:11

Pan polní maršál Radecký zavraždil 4 000 italských civilistů, ale jeho pomník nikdo ani nechystá odstranit. To Koněv byl větší "třídní nepřítel". To je vidět, že jde o politické, nikoliv morální motivy. Žijeme zase v ideologickém prostředí komunistického bourání soch. Ctnosti se staly v tomto nihilistickém prostředí jen nástroji politiky, nikoliv skutečnými hodnotami. Tak je to ze vším. Nepřátelé demokracie za ni bojují atd.

J. Kočvar 23.1.2021 15:45

Ital, který vezme dýku nebo pušku a jde zabíjet rakouské vojáky, není tak docela civilista. Co jsem četl, tak pan polní maršál Radecký bral i milánské vzbouřence do zajetí, a když na začátku války s Piemontem vyklízel Milán, tak je nenechal pobít, ale nechal je v celách, aby si je piemontská armáda vysvobodila sama.

Pomník největšího českého vojevůdce byl odstraněn hned po roce 1918.

J. Lukavsky 24.1.2021 13:03

"postavili je však pro sebe na dobytém území jako symbol svého vítězství a rozhodně ne pro nás." No nějak mi ušlo, že by Češi nesměli do kostelů postavených za Habsburků nebo že by se nesměli dívat na sochu Radeckého. Češi byli mnoho a mnoho let dobrými poddanými i dobrými vojáky. V každé vsi je pomník padlých za 1. sv. války a ti určitě nepadli zastřeleni za útěku. Ale Rakousko-Uhersko nějak prošvihlo trend doby a zavinulo se do ulity konzervatismu. Kdyby se FJ včas zřekl vlády a předal jí Ferdinandovi tak možná vše dopadlo jinak. Ale kdyby...kdyby... J.L. end

M. Grundmann 24.1.2021 13:49

https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1nik_Rakousko-Uherska#Jazykov%C3%A1_ot%C3%A1zka

Jazyková otázka byla hlavním problémem Rakouska-Uherska. Situace Rakousko-Uherska byla dlouhodobě beznadějná, zejména kvůli sporům mezi Čechy a Němci a destabilizujícímu vlivu sousedního Německa. Je třeba uznat, že se poslední Habsburkové snažili situaci stabilizovat a sami problémy nepůsobili. Nicméně úkol byl asi nad síly i schopných politiků.

Mnichov byl pouze posledním dějstvím těchto dlouhodobě trvajících sporů z doby Rakouska.

H. Lukešová 23.1.2021 0:28

Sice se moc lidí netetelí blahem při "osvětimském plynování Židů", ale pro neomarxisty, nenávidějící sionismus a Stát Izrael, je vraždění Izraelců palestinskými teroristy velmi uspokojivé. Ospravedlňují palestinský terorismus nebo je schvalují.

A zajímavý je rozhovor mezi Tuviou Tenenbonem a Hanan Ashrawi, palestinskou političkou, vedoucí představitelkou OOP a prý křesťankou. Tuvia se ji ptal, jestli věří v Ježíše, ona odpověděla, že věří, že existoval, ale když se ji ptal, jestli je Bůh, Boží syn a věří v jeho konání zázraků, ukřižování a zmrtvýchvstání, odpověděla "nevím". No zvláštní křesťanka.

Křesťanský hlavní postoj je víra v Ježíše jako Božího syna..., jestliže dáma nevěří v křesťanské dogma o Božím synovi Ježíšovi Kristovi. Ale možná se mýlím, nemusím vše vědět, všemu rozumět a vše chápat.

J. Trmal 24.1.2021 11:01

Učení o Trojici a vše, co z něho plyne, je poměrně pozdní, není původně společné všem křesťanům.Pluralita evangelií jako jednotlivých svědectví některým lidem ztěžuje čistě kánonické chápání NZ.

H. Lukešová 24.1.2021 11:26

Mohla bych se Vás prosím zeptat, když všichni křesťané nevěří v Svatou Trojici, to znamená, že někteří křesťané věří tedy, že Pán Ježíš je pouze Bůh a jiní, že byl pouze Člověkem? A co s Duchem svatým? To křesťané věří nebo nevěří?