26.5.2022 | Svátek má Filip


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
mirek 5.5.2008 7:10

A kdo jsou oni barbaři?

Vypadá to jako elitářská teorie. Západ po Velké francouzské revoluci ztratil smysl pro krásu a dokonce ztratil schopnost transcendentní vize (čili nadskutečné, přesahující smyslové i rozumové schopnosti ). Což znamená, že s nástupem svobody pro všechny lidské jednotky, nejen pro vládnoucí rody, veškerou šlechtu a církevní hodnostáře, došlo ku ztrátě smyslu pro krásu a společnost nebyla schopna mít božskou vizi ? S nástupem svobodného pohybu a postupně spravedlivějším rozdělením výdělku za produkci nastal úpadek ? To se mi nějak nezdá. Vždyť předchozí stadium Západu se vyznačovalo bořením jiných kultur, bez ohledu na hodnoty, bez ohledu na krásu, jen ve jménu své víry, či dokonce ve jménu své víry se dopouštěla krádeže hodnot jiných kultur pro své zištné potřeby. A tehdejší "vývoz" křesťanství přece byl imperiálním činem, stejným vývozním artiklem pak bylo šíření islámu.

Nepřipadá mi ani reálná dodaná vize autora o roli USA jako Caesara moderní doby. Ono totiž ani odstranění tohoto "satana", jak jej prezentují odpůrci USA pro své "ovečky", nepřinese těmto ovcím ono očekávané zvýšení vlastní životní úrovně a zkvalitnění života. Až si to uvědomí, budou mít i oni svou "Velkou francouzskou revoluci", díky které si snad polepší.

Pokud si autor myslí, že USA jsou Caesar, měl by mít povědomí i o oněch barbarech. Kdo to je ?

Komik 5.5.2008 0:58

A jak nás,

alespoň podle mého názoru, učí historie dále, projevuje se období stagnace civilizace vždycky mj. i byrokratizací společnosti - složitějšími a složitějšími předpisy a růstem byrokracie. Civilizace, která roste, prosperuje a expanduje, na to toiž nemá příliš času - jejími hrdiny jsou ti, kdo k tomu přispívají. Vzrůst moci a vlivu úředníků ve společnosti přichází vždycky až tehdy, kdy je třeba něco zakonzervovat či udržet.