28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Sloup sbližuje soudruhy

Není nad to připomenout si památku národního mučedníka stylově. Šestého července se odedávna demonstrativně pálily Husovy vatry, snadno zapalované novinami jménem Kostnické jiskry. A k pořádnému ohni patří ještě něco...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 15.7.2019 16:07

Ad architektura a umění - pochopitelně, církev na to měla. Ovšem o té naprosté většině lze úspěšně pochybovat.

A ten "monopol" vznikl jednoduše tím, že nikdo jiný vzdělání poskytovat ani nesměl. S kacíři, odpadlíky a nevěřícími, jež by mohli šířit nesprávné názory, uměla církev efektivně zatočit. Mimoto kromě trivia se tehdy vzděláním rozumělo leda vzdělání humanitní, teologické, právní a částečně medicínské a přírodovědné. Technické, jež je hybnou silou civilizace, církev neposkytovala a naštěstí ani nehlídala. To bylo věci řemeslných cechů, stavebních hutí etc. A mnohem později škol ryze světských.

J. Jurax 15.7.2019 15:52

Opakuju, plete si náhodu s přírodními zákony ...

B. Rameš 15.7.2019 12:15

Proč si každý druhý katolík

myslí, že všechno, co dělají nekatolíci, je zaměřeno proti němu?

J. Vintr 14.7.2019 22:42

Re:

Jak vypadá "monopol na vzdělání"? To vám někdo zakáže naučit se číst a psát? Ten "monopol" vznikl jednoduše tím, že nikdo jiný vzdělání neposkytoval.

Jak jste přišel na to, že renesance nějak souvisela s ústupem katolicismu? Víte, že naprostá většina architektury z doby renesance jsou sakrální katolické stavby? A že totéž platí o sochách a obrazech? Slyšel jste třeba o takovém Michelangelovi?

J. Vintr 14.7.2019 22:20

Re:

"Lidovým masám" nikdo vzdělání neupíral, ty o něj prostě nestály. Dnes by to asi nebylo o moc jiné, kdyby nebylo základní vzdělání povinné. Církev naopak poskytovala vzdělání bezplatně a zcela demokraticky. To, a samozřejmá znalost latiny u všech vzdělaných lidí v celém evropském prostoru, bylo základem vědeckého pokroku.

J. Vintr 14.7.2019 21:36

Re:

Nemyslíte, že "vědecký" názor, že všechno vzniklo jen tak náhodou samo od sebe, je mnohem pitomější? Kdybyste ho aplikoval na cokoliv, co vidíte kolem sebe, tak vás budou mít za idiota. Myslíte, že když to vztáhnete na celý vesmír a zamontujete do toho miliardy let a nějakou "evoluci" bude to méně pitomé?

V. Církva 14.7.2019 21:29

Re: Ha-ha-ha!

Tak darebákem bych Františka nenazval. Pomýlený v lecčems je, a jak správně píšete, nebyl v dějinách církve jediným. Nakonec jsme jen lidé. A jako takoví není snad nikdo jen špatný a jen ve vleku satana ani nikdo jen dobrý a v souladu s Bohem. Nezbývá, než se za Františka modlit a je třeba vidět i jeho dobré stránky a činy. A není jich málo, i když jiné aktivity opravdu nechápu a nepovažuji za ideální.

Církev a papež budou takoví, jak moc se budou snažit s Duchem svatým sladit a jak jim k tomu okolí napomáhá. Samozřejmě jsme jen lidé a tak se nám to daří víc či méně.

J. Krásenský 14.7.2019 21:06

Re: "ekonomicky lépe prosperovaly protestantské státy"

Na morálku bych to nesváděl, opravdu nevím, v čem by mohla být morálka seveřanů vyšší než v jižních státech. Sebeprezentace dělá divy - dodnes je rozšířená fáma (nordická lest), jak jsou němci pracovití a důslední. Zkušenost posledních třiceti let, a nejen moje, dokládá, jak se tisíckrát opakovaná lež stává pravdou.

Velkým "vynálezem" protestantů je "duševní vlastnictví". V katolickém světě platilo „Zadarmo jste dostali, zadarmo dávejte" (Mt 10,18), takže například Mendel si své objevy nepatentoval. Dnes zrůdný systém "duševního vlastnictví" splňuje znaky výpalného, nikoliv spravedlnosti.

J. Vintr 14.7.2019 19:25

Re:

Co jsem se dočetl, tak ta umělá "živá" buňka tak úplně živá není. Možná bude problém s tím životem, který se zatím vymyká lidskému poznání. Proč je jednou nějaká kombinace stavebních prvků organismu živá, a proč může být naprosto stejná kombinace neživá. Lidé dovedou zkopírovat z přírody už leccos, což ovšem vůbec nedokazuje, že by to mohlo vzniknout i náhodou. I v té miliardy let trvající evoluci by muselo dojít ke vzniku něčeho kvalitativně nového v jediném okamžiku, takže je úplně lhostejné, kolik času tomu předcházelo.

S těmi stroji je to samozřejmě jen přirovnání. Asi zbytečné, protože podle vašich reakcí si vůbec nerozumíme.

J. Vintr 14.7.2019 19:07

Re:

Tak uveďte příklad, kdy se pletu.

D. Green 14.7.2019 17:06

Re: Létající špagetové monstrum :))))

Už jsi vykopal na zahradě rudou legitku, marmeládový řediteli ?

J. Jurax 14.7.2019 15:33

No, tu nejjednodušší živou buňku se už vyrobit i podařilo ... :-) ... a na rozdíl od miliardy let trvající evoluce na to lidi mají zatím tak přinejlepším pár set let ... :-)

Jinak nechápete principiální rozdíl mezi biologickým systémem a systémem jaksi "strojním" - neumím to líp pojmenovat - do něhož počítám vše od parního stroje až po superpočítač.

A když to vezměte jaksi pfilozóficky a hodně z výšky - stroje vyrábějí stroje, není to samoreprodukce strojů? ... :-)

J. Jurax 14.7.2019 15:15

Inu, on argument, že potřásáním pytlíku se součástkami nevznikne mixér je argument kreacionisty často užívaný, avšak pitomý.

A použiji klasické opáčení - stvořilo-li náš vesmír něco, co pracovně nazveme bohy, pak vyvstává otázka, co stvořilo ty bohy?

A ještě - plete si náhodu s přírodními zákony. Věci se dějí v souladu s nimi, byť všem nerozumíme. A tu nevědomost projektujeme - tedy někteří projektují - do představ stvořitelů, bohů, nadřízených inteligencí a tak dál a podobně.

J. Jurax 14.7.2019 15:04

Mýlíte se.

Katolicismus měl monopol na vzdělávání. Nicméně světské školy jsou o dost starší než konec předminulého století ... :-)

Mnohá díla antiky se vrátila přes východní svět, neboť v Evropě byla co bezbožná zničena.

Renesance byla podmíněna ústupem církve a později reformací, jež uvolnila katolicismem svázané myšlení. Je arciť fakt, že náboženství podvazovalo svobodné myšlení ještě déle, stejně jako že pod křídly klášterů se jedinci mohli věnovat vědám.

A ovšem ano, kláštery byly nositeli vzdělanosti, jež po rozvalu Říma paradoxně i díky křesťanství upadla. Nikdo jiný kvůli monopolu církve jimi ani dost dobře být nemohl.

J. Anděl 14.7.2019 15:01

Re: Letitý spor

No, ono to nakonec je opravdu jedno. Píšu-li, že se mi líbí a jsem pro, aby stál, je to asi jako když je mi v korejské romantické telenovele sympatický nějaký pár a přeju jim, ať se vezmou. Když se nevezmou, žádná tragédie v mém životě nenastane (tím spíš, že jsem ještě nikdy žádnou korejskou telenovelu nedokoukal, ale dvě jsem rozkoukal :-).

Ale říkám si, že když má někdo záměr, peníze, všechna potřebná povolení a vůli něco postavit, ať to postaví. Přemýšlím, kdy bych v sobě našel tolik energie, abych proti tomu protestoval. Snad kdyby mě to fyzicky obtěžovalo, třeba jako elektrárna nebo venkovní dráha pro terénní motorky pod oknama bytu, tak něco.

Z oken koukám na parčík, asi spíš než proti něčemu bych byl za zachování parčíku. Fyzičtí sousedé nové stavby zkrátka mohou mít důvod protestovat.

J. Jurax 14.7.2019 14:49

Nemístně si fandíte ... :-)

M. Prokop 14.7.2019 14:14

Re: Létající špagetové monstrum :))))

Green je rudozelené pako.

Slušnost či neslušnost lidí nesouvisí s náboženstvím. Znám slušné lidi i dobytky všech možných denominací, znám slušné lidi i dobytky atheisty.

M. Prokop 14.7.2019 14:11

Re: "ekonomicky lépe prosperovaly protestantské státy"

Já bych důvod viděl spíš v tehdy lepší morálce.

A dodnes je na tom většina jižních a katolických států hůře.

M. Prokop 14.7.2019 14:08

Re: Letitý spor

Mně je to jedno, zda bude stát či ne. Nelíbí se mi ani fanatické protlačování, ani fanatický odpor.

P. Zinga 14.7.2019 12:09

Chudobín má sice 3 kostely,

ale v hospodě nedostanete ani párek či utopence, čili k večeři jsem měl 3 piva. Každé za jeden kostel.

https://regiony.rozhlas.cz/diky-charismatickemu-farari-ma-mala-obec-chudobin-na-litovelsku-tri-kostely-7433414

Ocitl jsem se tam před necelým měsícem při cyklotour kolem ČR.

P. Zinga 14.7.2019 12:01

Re:

Pane Vintře, jste vedle: církev upírala lidovým masám vzdělání, monpolizovala si ho pro sebe. Už jenom to, že bránila přeložení Bible do národních jazyků a tím ji zpřístupnila širokým vrstvám. Kdy začali katoličtí kněží provádět mši ne-latinčinou?

Už jenom důraz na nicotu pozemského života byl brzdou rozvoje společnosti, naštěstí se toho drželi pouze ti dole, nic jiného jim vlastně nezbývalo. Teprve reformace přidala pozemskému životu na důležitosti. Jinak ovšem je katolicismus k hříšnému pozemskému životu člověka vstřícnější, skrze institut zpovědi. Fanatiků je dnes ponejvíce u anglikánů a pod.

J. Vintr 14.7.2019 8:16

Re: Ha-ha-ha!

Papež je jen člověk a jeho výběr dělají zase jen lidé podle podobných pravidel, jako se to děje v politice. Proto se na tomto místě v historii ocitlo pár pěkných darebáků a Bergolio není nic jiného.

J. Krásenský 14.7.2019 7:55

Re: "ekonomicky lépe prosperovaly protestantské státy"

Základ "prosperity" protestantských států spočíval ve dvou podmínkách - (1.) byly to státy, které nepostihla muslimská agrese (od sedmého století až po století devatenácté) a (2.) porušení biblického (Božího) zákona - neúročit půjčky (Židé toto nařízení vztahovali jen na příslušníky vyvoleného národa, křesťané na všechny bližní). Reformace vyznávala pradestinaci - tedy předurčenost ke spáse a onu předurčenost pro protestanty naznačoval úspěch v životě, což vykládali jako Boží přízeň. Chudoba a neúspěch naznačoval předurčení k věčné záhubě. I proto byly životní podmínky chudiny "průmyslové revoluce" daleko horší ve státech protestantských než v katolických.

J. Sova 14.7.2019 6:37

Re: Ha-ha-ha!

Papeže vybírá Duch svatý.

https://ct24.ceskatelevize.cz/archiv/1111747-kardinal-vlk-papeze-vybral-duch-svaty-nikoli-media

J. Anděl 14.7.2019 5:21

Letitý spor

Zajímavý náhled do mnohasetletého sporu, který pozoruji jen zvenčí a který můj dědeček často uváděl jako jeden z důvodů svého nenáboženského postoje (vyprávěl mi několikrát nepěkné hádky ze své vesničky mezi katolickým a protestantským farářem).

Nu, jaký děd, takový vnuk, i já to mám dnes na seznamu. A tak děkuji tomuto článku, že mi, jakkoliv pozdě a marně, pomohl udělat v duchu zase krůček k přiblížení, pochopení a smíření se se svými předky.

P.S.: Mariánský sloup se mi líbí a byl bych pro, aby stál, je-li to legálně možné.

J. Vintr 13.7.2019 22:09

Re: Ha-ha-ha!

Současného papeže na jeho místo někdo dosadil proto, aby co nejvíc uškodil katolické církvi.

J. Vintr 13.7.2019 21:44

Re:

Pardon, minulého tisíciletí ...

J. Vintr 13.7.2019 21:39

Re: Velký souhlas,

Křesťanství především uznává už dva tisíce let stejnou morálku, založenou na Desateru. V poslední době jsme svědky postupného ohýbání těchto morálních kritérií až k jejich pravému opaku. Proto křesťanství a především katolická církev tolik vadí.

P. Zinga 13.7.2019 21:04

Ha-ha-ha!

A co současný (katolický) papež?! Jděte do háje (zeleného) , autore.

J. Vintr 13.7.2019 20:27

Re:

Jestli vám připadají živé organismy nedokonalé, tak ukažte na nějaký složitý lidský výrobek, který dokáže fungovat desítky let, přestože se s ním většinou dost hnusně zachází, dokáže se přizpůsobovat prostředí, sám si opravuje poškození a dokáže se replikovat.

Co se týká těch miliard let evoluce, která údajně jen tak naslepo náhodou dokazala vytvořit všechno kolem nás, je to jako tvrdit, že kdyby se daly do bedny všechny soucastky, ze kterých se skládá auto (ne jen atomy hmoty, z nichž se to skládá, aby se to usnadnilo) a počká se několik miliard let, tak se z nich to auto zákonitě samo někdy poskládá. Jestli něco není možné, tak se to nestane za libovolně dlouhou dobou. Odvolávat se na evoluci je jen ubohá berlička aby lidé nemuseli přiznat, že prostě neví. Lidem se nepodařilo vyrobit uměle ani tu nejjednodušší živou buňku a to na rozdíl od té slepé evoluce mají k dispozici vzor ve finálním produktu a znají všechny komponenty, z nichž se to skládá, takže by na to teoreticky neměli potřebovat miardy let pokusů a omylů jako ta vaše evoluce.