24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Sloup sbližuje soudruhy

Není nad to připomenout si památku národního mučedníka stylově. Šestého července se odedávna demonstrativně pálily Husovy vatry, snadno zapalované novinami jménem Kostnické jiskry. A k pořádnému ohni patří ještě něco...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 14.7.2019 15:04

Mýlíte se.

Katolicismus měl monopol na vzdělávání. Nicméně světské školy jsou o dost starší než konec předminulého století ... :-)

Mnohá díla antiky se vrátila přes východní svět, neboť v Evropě byla co bezbožná zničena.

Renesance byla podmíněna ústupem církve a později reformací, jež uvolnila katolicismem svázané myšlení. Je arciť fakt, že náboženství podvazovalo svobodné myšlení ještě déle, stejně jako že pod křídly klášterů se jedinci mohli věnovat vědám.

A ovšem ano, kláštery byly nositeli vzdělanosti, jež po rozvalu Říma paradoxně i díky křesťanství upadla. Nikdo jiný kvůli monopolu církve jimi ani dost dobře být nemohl.

J. Vintr 14.7.2019 22:42

Re:

Jak vypadá "monopol na vzdělání"? To vám někdo zakáže naučit se číst a psát? Ten "monopol" vznikl jednoduše tím, že nikdo jiný vzdělání neposkytoval.

Jak jste přišel na to, že renesance nějak souvisela s ústupem katolicismu? Víte, že naprostá většina architektury z doby renesance jsou sakrální katolické stavby? A že totéž platí o sochách a obrazech? Slyšel jste třeba o takovém Michelangelovi?

J. Jurax 15.7.2019 16:07

Ad architektura a umění - pochopitelně, církev na to měla. Ovšem o té naprosté většině lze úspěšně pochybovat.

A ten "monopol" vznikl jednoduše tím, že nikdo jiný vzdělání poskytovat ani nesměl. S kacíři, odpadlíky a nevěřícími, jež by mohli šířit nesprávné názory, uměla církev efektivně zatočit. Mimoto kromě trivia se tehdy vzděláním rozumělo leda vzdělání humanitní, teologické, právní a částečně medicínské a přírodovědné. Technické, jež je hybnou silou civilizace, církev neposkytovala a naštěstí ani nehlídala. To bylo věci řemeslných cechů, stavebních hutí etc. A mnohem později škol ryze světských.

J. Vintr 13.7.2019 13:44

Re:

Co se týče těch tisíce let, na tom si trvám. Bez kontaktu s naší civilizací by veškerý ostatní svět nepřekročil úroveň, kterou měl na konci předminulého tisíciletí. V mnoha případech by šlo až o dobu kamennou.

J. Jurax 14.7.2019 14:49

Nemístně si fandíte ... :-)

J. Vintr 14.7.2019 19:07

Re:

Tak uveďte příklad, kdy se pletu.

I. Polák 13.7.2019 7:23

A tohle dnes fakticky ještě existuje??

Není tenhle článek převzatý z nějakých novin z 19. století?

P. Harabaska 13.7.2019 9:23

Re: A tohle dnes fakticky ještě existuje??

Aniž bych stranil té či oné straně, všimnu si jen skutečnosti, že katolická řevnivost je nejen útočná, ale i podlá. Nezaznamenal jsem žádné útoky proti katolické církvi od žádné z těch mnoha protestantských denominací.

J. Skála 13.7.2019 7:16

Nechte si už ty svoje žabomyší války.

Většině národa je podstata vašich sporů nepochopitelná. Staví se k sloupu buď lhostejně, nebo emocionálně ve stylu líbí-nelíbí. Prro mne je ošklivý pomník Husův a ten bych odstranil také. S vírou to nemá nic společného.

J. Krásenský 13.7.2019 5:28

Součástí identity protestantských a evangelikálních

sekt je vzájemná nenávist. Je jich přes třicet tisíc a ani letité ekumenické úsilí počet nesnížilo. Proto zákonitě musejí krachovat rozhovory o sbližování. Bez vymezení k druhým, ztratí všechny svůj raison d'etre - důvod existence.

Ovšem základy všech spočívají na nenávisti ke katolíkům. Odstraněním podloží se všechny stavby zhroutí. Kam by se dostali, kdyby pokračovali? Takže probíhají jednání mezi představiteli, ujišťování o respektu, vzájemné úctě, lásce a toleranci, dokud nenarazí na - v tomto případě na stržený mariánský sloup. Úcta k panně Marii, matce Ježíše Krista, bohorodičce, je od dob apoštolsých součástí křesťanské víry a to až do "reformace" (vždyť ještě Hus byl ctitelem Panny Marie). Pro katolíky je obnovení mariánského sloupu věcí náboženskou, vyjádřením úcty a vděku. Pro odpůrce je to věc ryze politická, která nemá s vírou moc společného. Stačí si vyhledat zdůvodnění jejich odporu i jejich politické spojence. Co naplat. Možná by bylo správné přerušit pokryteckou a nikam nevedoucí ekumenu, která vznikla ze společného utrpení dvou socialistických totalit.