13.6.2021 | Svátek má Antonín


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 6.12.2010 15:44

Pokora jistě chybí, ale každý přístup je dvojsečný

Pokud odmítneme princip "kolektivní viny" (nejen sudetských) němců, pak těžko můžeme žádat kolektivní odpovědnost Českého národa za zločiny, které se odehrály ve válečném stavu (nikoli právním prostředí) po kapitulaci Německa.

Pokud přijmeme princip kolektivní viny Čechů za několikatýdenní hrůzy po kapitulaci Německa ("... přimět nás Čechy k tomu, že by určitý stupeň upřímného pokání též nebyl od věci..."), pak nelze jinak, než vinu Českého národa ospravedlnit kolektivní vinou (nejen sudetských) němců za nejen válečné hrůzy od roku 1933 (či 1914).

Cítím velikou lítost za to, co se na konci války odehrávalo. Jsem pro důkladné a pravdivé vyšetření všech zločinů, které se tu od roku 1937 odehrály. Pokání i lítost je velmi osobní přístup. Nařizovat pokání národu je opět jen použití šíleného principu kolektivní viny.

P. Hofman 6.12.2010 15:03

Re: Hmmmmm . . .

Co se týče Němců a hrůz II. sv. války tak Vám, pane Pašku, nemohu dát za pravdu.

Jinak, který národ si nemyslí, že je lepší než jiný?

J. Tichý 6.12.2010 14:45

O. Ryčl neuvádí přesná data ani čísla,

jak už tady někteří konstatovali. Divoký odsun měl podle odhadu česko-německé komise historiků asi 30 000 obětí (bez sebevražd). Mrtví z poválečných měsíců, většinou civilisté, jsou zahrabáni na neoznačených místech. Okolnosti jejich smrti jsou dodnes tabu, o kterém se mezi příznivci „tlusté čáry“ raději nemluví.

K Novému Boru si můžete mj. přečíst dostupné články „Boj o kámen“ (Reflex) a „V Boru není pomník, ale symbolický hrob“ (NP). Pak si pro porovnání Ryčlův odstavec přečtěte znova...

S vyznavači kolektivní viny všech sudetských Němců včetně dětí a nelidské „teorie příčiny a následku“ nelze najít společnou řeč. Lze ale konečně zveřejnit poválečné vraždy a označit hroby obětí, pokud je to možné. Vyšetřování viníků po tolika letech už možné není.

S. Netzer 6.12.2010 14:22

Re: Autor

Na rozdíl od Vás neposuzuji inteligenci druhých podle toho, jestli souhlasí s mými názory, nebo ne.

Právě Vaše ulhané, hurávlastenecké články jsou názorným příkladem zaujatosti a relativizování zla.  Není tedy vůbec překvapující, že nejste ochoten přijmout zásadní morální princip, že zlo zůstává zlem, ať se ho dopustí kdokoli.

Od člověka Vašich morálních kvalit si nehodlám nechat vysvětlovat, na čem se zakládá naše civilizace.

J. Pašek 6.12.2010 14:17

Hmmmmm . . .

 . . . . dává Němcům možnost myslet si, že jsou po těch dlouhých letech lepší, než my.

To oni si to vždy mysleli, myslí a budou myslet bez Ryčla "nahrávání" . . . .

J. Tachovský 6.12.2010 14:08

Re: Vražda je vražda, byť byla jediná

To jsou ale jen takove saloni reci kavarenskych povalecu. Byla valka, kterou nemci rozpoutali a taky prohrali. Byva zvykem, ze stat, ktery prohraje valku na to seredne doplati a ponejvice jeho obyvatele, kteri za to zase tak moc nemohli. To je neco jako prirodni zakon> Muzeme s tim nesouhlasit, muzeme proti tomu protestovat, ale to je asi tak vse, co s tim muzeme udelat.

P. Hofman 6.12.2010 14:05

CHYBÍ NÁM POKORA

Pan Ryčl má jeden zásadní problém kvazi gramatický: snaží se vysvětlit svinstva, jichž jsou lidé za určitých okolností schopni, jakýmsi stupňováním přídavných jmen, namátkou - špatný - horší - nejhorší. A navíc jde na to ještě s pomocí statistiky. Těžký kalibr.

Problém je v tom, že vražda je na oné použité stupnici vždy čin nejhorší. A nepotřebuji k tomuto konstatování plurál.

Ale diskuse o tomto problému (víc než po 60-ti letech) si neklade za cíl udělat z Čechů větší "sviňáky", než byli v té době sami Němci. Nýbrž a při vědomí si poválečného pokání zbylých členů Hitlerova národa (fuj) přimět nás Čechy k tomu, že by určitý stupeň upřímného pokání též nebyl od věci.

To, že mnozí včetně autora, nepochopili, je smutné a dává Němcům možnost myslet si, že jsou po těch dlouhých letech lepší, než my. A pan Ryčl jim to svým článkem naivně usnadňuje.

J. Stejskal 6.12.2010 13:41

Re: Nálet na Drážďany

Opravdu nevím, jestli jsem se zbláznil já, nebo vy. Upozornil jsem na to, že se tato historická událost - největší letecký nálet všech dob - stala jindy, než píše autor článku, který o této události je a mám hloupé argumenty? No toto?

Z. Bartoňová 6.12.2010 13:28

Laskavé bohyně

Doporučuji všem, aby si přečetli knihu od Jonathana Littla Laskavé bohyně. Doberou se kořenů zla jedné epochy dvacátého století a uvědomí si, jaké plody tento strom přinesl.

V. Vlk 6.12.2010 13:28

Re: Autor

Vážená paní, absolutní je jenom bod mrazu. Už od dob města Uru a jeho zákoníku, věděli lidé, že vše je nutno posuzovat v kontextu.Proto máme zabití a  vraždu , neúmyslné zabití a vraždu za přitěžujících okolností a podobě. Na tom se zakládá civilizace. Kdyby nebyla vina vždy relativní, musel by zvítězit původní Stalinův návrh, že za taktiku spálené země praktikovanou Wehrmachtem bude postříleno 80 000 německých důstojníků. Nestalo se tak. I Stalin věděl, že takto se právo nedá praktikovat. Zločiny nacistů , které měly podporu 80% německého národa by podle vašich představ , protože průmyslové vraždění lidí a teorie nadčlověka byly téměř absolutním zlem, museli by spojenci po válce vyvraždit nejméně 80% německého národa. Protože byli dle vaší logiky vinni. Vy nejste jen zaujatá, vy jste s prominutím  i hloupá

I. Hil 6.12.2010 13:11

Naprosto souhlasím

takhle to všichni chápali před nástupem politicky korektních multikulti blbců.

F. Matousek 6.12.2010 13:08

Re: Vražda je vražda, byť byla jediná

logika pí. Heidlerová je zcela v porádku. Nejde o srovnávání poctu obetí, ale o morálku a o to najít sílu svoje pochybení priznat a odsoudit. Nic jiného se po nás nechce.

Ale to  je pro mnohé zde prítomné barácníky, rádoby vlastence a patrioty, nemyslitelné. Autorovi clánku dekují az jde hlava kolem a za vsechno spatné mohou ti druzí.

V. Luksch 6.12.2010 11:56

Jen na doplnění...

6.května 1945 postříleli ve Velkém Meziříčí němečtí vojáci, kteří se po útěku před Rusy vrátili zpět do města, 57 civilních občanů. Po skupinách je stavěli na břeh řeky Balinky a stříleli. Další skupina určená k zabití musela naházet před tím postřílené do řeky...

Pravda je rozhodně na straně pana Ryčla.

J. Hejna 6.12.2010 11:40

Re: Nálet na Drážďany

Jo, jo.

A při psaní toho článku jednou zlomil tužku.

J. Hejna 6.12.2010 11:33

Re: Počet úmrtí 15 až 30 tisíc

To, že je něco lepší, neznamená, že je to dobré.

J. Hejna 6.12.2010 11:29

Re: Autor

To je zřejmé.

Jste oba stejní.

J. Hejna 6.12.2010 11:27

Re: Vražda je vražda, byť byla jediná

V. Heidlerová určitě přijde do pekla.

Nic jiného si nezaslouží.

M. Kopřiva 6.12.2010 10:31

Re: Nálet na Drážďany

Pane Stejskale, ve vší úctě, Váš argument je opravdu hloupý a nezásadní - o posunu data. Toto datum by si měli zapamatovat především Němci!!!

V. Kraus 6.12.2010 10:29

Re: Autor

Já myslím, že se jedná o paní S. Netzerovou. Ale zavinila si to sama, když nepřechyluje nebo nenapíše "Frau S. Netzer".

M. Kopřiva 6.12.2010 10:21

Re: Nic jste nepochopil

Pane Machalo, mozek není, díky Bohu, k "zapomínání". Naopak, jsme povinni si pamatovat.  

M. Kopřiva 6.12.2010 10:17

Já též děkuji, pane Ryčle.

Naprosto souhlasím.

M. Kopřiva 6.12.2010 10:13

Re: Vražda je vražda, byť byla jediná

Dovolím si, paní Heidlerová, tak jako u pana Netzera opravit Vaši logiku. Kdyby byl byť i jen jeden ČECH(!) zavražděn bez soudu, nespravedlivě, je to morální problém NĚMECKÉHO(!) národa....Čísla mohou být zavádějící jen pro kupecké počty neznalé, nebo naopak manipulanty. Jinak, paní Heidlerová, bylo by dobré si též uvědomit, že ta nezmanipulovaná čísla by neměla být závislá na "době pokročilé". O té morální odpovědnosti pojednává moje věta druhá.       

V. Skalová 6.12.2010 10:03

Souhlas

Autor nepíše , že by měl cokoliv proti nezávislému vyšetřování, ale proti překrucování na druhou stranu, které je často prováděno "snaživými " jedinci, sbírajícími za toto kálení do vlastního hnízda granty a ocenění různých sudetských spolků, nadací, či přímo Centra pro vyhánění v Berlíně. Viz příklad filmu Habermannův mlýn, kde vražda byla dílem osobně se mstícího jedince, ale ve filmu prezentována jako hromadná akce zbabělých Čechu proti spravedlivému Němci, či "dokument" Zabíjení po česku, kde svědci a historici oponují, že šlo o akci ruských vojáků.

M. Kopřiva 6.12.2010 9:54

Re: Autor

Pane Netzere, přečtěte si laskavě po sobě tu Vaši první větu. Jen ty nelogické přemety samy o sobě mi říkají, že bych si měl dát facku sám sobě, že to vůbec čtu. Ale proč bych to dělal sám sobě? Jde o paradox; když to číst nebudu a nebudu reagovat na Vaši výzvu, aby tedy "VŠICHNI OSTATNÍ, (NE)dávali věci do souvislosti", pak si budete asi myslet, že ti VŠICHNI OSTATNÍ jsou opravdu nesvéprávná hovada, která nerozumí ničemu, kromě Führera ! Omluvte mé emoce, opravdu jste mne rozčílil.

Jen tak mimochodem, naučte se "zlo" RELATIVIZOVAT. Je rozdíl mezi fackou v hospodě a koncentrákem. Pak snad pochopíte, že je relativně lepší pro všechny zůčastněné válečné konflikty nevyvolávat, než nést následky za tyto VLASTNÍ činy.

V. Váňa 6.12.2010 9:51

Pane Ryčle,

moc děkuji. V. V.

V. Heidlerová 6.12.2010 9:32

Re: Nálet na Drážďany

Háááááááááááá, to jste asi milovník filmu "Ves v pohraničí"!!! Pokud ničili majetek, tak to ničili majetek svůj - německý. Jak vysvětlíte, že po odsunu Němců pohraničí se proměnilo v ruiny?. A jak kvalitní osadníci se tam nastěhovali? Kdybychom pohraničí zvelebili, tak bychom mohli pindat, ale co se stalo z pohraničí??? 1200 zaniklých prosperitních obcí. Dnes jsem měla radost, protože Krušné hory ožily, otevřením hranic se tam vrátil život, byla jsem kdysi na Moldavě (za komoušů) - mrtvo, pusto, dnes tam jel vláček s čerty a Mikuláši a už to tam žije. Ale to není jen zásluha nás Čechů se zlatýma ručičkama. Mnoho znbičených památek opravují právě sudetští Němci, Vy byste asi těžko přispěl. Mně bylo po válce 9 let, otec byl za války vězněný, ale mně zkazili život víc rudé hlavy, než Němci. Nazdar.

V. Kraus 6.12.2010 9:28

Re: Autor

Ja si myslím že je podstatný rozdíl mezi tím, zda bylo někde zabito např. 1000 lidí a jinde třeba zase 1. To nelze odbýt tvrzením, že v obou případech se jedná o absolutní zlo.

V článku je těch informací hodně, emotivním výlevem je vaše reakce na něj. 

V. Heidlerová 6.12.2010 9:22

Re: Co po válce?

No, pokud se dostali na Západ, tak ještě mohli opravdu děkovat Bohu, že si nevyfásli od komunistické spravedlnosti 40 let nesvobody a hmotné zaostalasti v původní vlasti. Ale to je právě náš trest za historické chyby, byť tento není zaviněn tak zcela samotnými Čechy.

V. Heidlerová 6.12.2010 9:19

Re: Autor

Proč tak vyhroceně? Asi jste neporozuměl, já s p. Nezter souhlasím.

V. Heidlerová 6.12.2010 9:17

Re: Počet úmrtí 15 až 30 tisíc

Mně už tak vřele nezajímá tato problematika, potřebuju rozbor zločinů sovětských hrdlořezů od r. 1917 do dneška. My dnes můžeme už jen přemýšlet, kolik zla je v nás - v jednotlivcích - a oprostit se od zdivočelých emocí. Ale účetnictví nebylo uzavřeno v knize komunismu. Když se budeme stavět třeba na uši, Němci budou naši sousedé a slušné soužití je nanejvýš potřebné. Osobně mi připadá spojení se současným Německem bezpečnější a výhodnější, než s východním "bratrem". Daleko od Moskvy!!!