30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Protektorát a fakta

Mezi roky 1939 a 1944 se počet průmyslových dělníků v protektorátu zvýšil ze 730 tisíc na 880 tisíc. V roce 1944 byl podíl protektorátních továren na zbrojním průmyslu Říše podstatně vyšší, než kdykoliv předtím. Nikdy předtím se netočilo tolik filmů – sto čtrnáct za dobu protektorátu, a vedle padesáti šesti komedií se mezi díly českých tvůrců objevily i otevřeně propagandistické a antisemitské snímky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 28.3.2014 23:14

Re: Ano, odsun byla blbost, která se nám vzápětí vymstila

Bez odsunu by nezvítězila ve volbách KSČ.

J. Vyhnalík 28.3.2014 23:35

Re: Ano, odsun byla blbost, která se nám vzápětí vymstila

To je otázka. Každopádně na volbách už tehdy nejspíš ve skutečnosti nezáleželo.

J. Jurax 29.3.2014 2:41

Re: Ano, odsun byla blbost, která se nám vzápětí vymstila

Ale zvítězila - koho myslíte, že by volili byvší němečtí nadlidé, zvyklí na kázeň a vyděšení, co s nimi bude - stačilo by jim jenom ukázat a už by ukázněně místo hajlování zdvíhali pravici se zaťatou pěstí a volili KSČ - stačilo by jen, aby jim ukázala východisko v proletářském internacionalismu ...

J. Vyhnalík 29.3.2014 22:30

Re: Ano, odsun byla blbost, která se nám vzápětí vymstila

Já si myslím, že minimálně do roku 1950 by neměli přiznané volební právo.

J. Pernica 28.3.2014 14:28

Propaganda

Propaganda, propaganda a zase propaganda jejíž cílem je nasypat si popel na hlavu a zdiskreditovat národ jak se dá. To že někdo hrdinně nevystrkoval na odiv palici, jaký je odbojář, ještě neznamená, že jím ve skutečnosti nebyl. V koncentračních táborech skončily tisíce odbojářů z malých "nevýznamných" oddílů, které prováděly drobné sabotážní akce. Nikdo nevidí ty tisíce anonymních sedláků schovávajících u sebe "nepohodlné" občany. Nikdo nevzpomene sabotážní akce ve zbrojních továrnách, které nebyly na první pohled vidět, ale zajeďte se podívat na Maltu do jednoho kostela, kde je poděkování českým dělníkům, kteří místo rozbušky dali do letecké pumy vzkaz, že se omlouvají a věří, že bomba nikoho nezabije, ....  a takových tichých příběhů jsou tisíce. Vámi popisovaná historie se hodí do krámu možná Německým historikům, ale rozhodně není naší historií.

J. Rechnovský 28.3.2014 15:51

Re: Propaganda

Překrucujete to. Autor nic nepíše o tom, že v Čechách nebyl žádný odboj. Zamýšlí se nad jeho nízkou intenzitou a relativně poklidným životem v protektorátu, v porovnání např. s Polskem. Dále o selhání vlády, která neudělala nic aby pro ozbrojený odboj připravila podmínky.  S tím se totiž musí souhlasit.

M. Mýval 28.3.2014 21:15

Re: Propaganda

Kdysi nějaký starý esesák prohlásil, že Heydrichova taktika byla zničit českou inteligenci a nahradit ji zbabělci, kteří budou neustále vykládat, jaký jsme národ lokajů. Češi byli jediný národ, kterého se Hitler v Evropě bál, proto sem nasadil svého nejschopnějšího člověka, Heydricha. Samozřejmě že tu byli lidé, které houpali gestapáci na klíně. Na druhé straně asi moc moudrý národ nejsme, když věříme Slovákům, za které jsme umírali a oni nás jen zradili a podváděli. Autor je asi takový disident a vlastenec jako byly Revoluční gardy

P. Vaňura 28.3.2014 21:27

Polsko je úplně nejvíce postiženou zemí, konkurovat

může jen území SSSR, ale to z obou stran (v pobaltských zemích zabili nejvíce lidí sověti, ne Němci).

Ale měli jsme relativně více obětí, než Francie, Belgie a Itálie, o málo méně než Nizozemí a neporovnatelně více, než Norsko a Dánsko.

http://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II_casualties

J. Jurax 29.3.2014 2:51

Re: Propaganda

Nízká intenzita - po Mnichovu to bylo těžké, Háchova vláda stěží mohla připravovat podmínky pro ozbrojený odboj a Němci sledovali pragmatické hledisko - v protektorátu musí být klid, aby jely zbrojovky, takže cukr a bič - s těmi perfidními Čechy si to vyřídíme až po konečném vítězství ... v Polsku byl teror od počátku ...

Co si tak autor představuje pod odbojem dostatečně intenzívním? Partyzánské hnutí jako v Bělorusku v české kotlině?

Autor se holt zamýšlí - ale bez znalostí k tomu nezbytných. Koneckonců byl disident - ale taky nezdvihl ozbrojený odboj proti sovětským okupantům. Že byla jiná doba - inu byla, ale to byla za protektorátu taky.

M. Roesel 28.3.2014 17:45

Re: Propaganda

V devadesátém roce jsme se setkali v Anglii s paní, které přistála bomba plná písku se vzkazem od brněnsých zbrojováků v obýváku. V domečku jich bylo tenkrát dvacet.

V. Kobetič 28.3.2014 14:24

Hloupost

hodna pozice ministra. Gratuluji.

M. Krátký 28.3.2014 13:28

Komunisté Urban a Válková

se snaží přepsat dějiny českého národa - v podstatě se na nás vyzvraceli a doufají, že jim to zbaštíme. Je to hnus, velebnosti

M. Urban 28.3.2014 12:47

Více žen v politice. Kočí, Nagyová, Válková?

Jde i o to, jestli jsme měli u nás více kolaborantů než bylo ve Francii, Itálii nebo na Slovensku. Oni na rozdíl od nás neměli statisíce němců v zádech. Proč si stále máme sypat popel na hlavu? Po puči v roce 1948 u nás byla také stoprocentní zaměstnanost.

M. Mýval 28.3.2014 12:25

souhlas

Lidice jsme si vypálili sami.

M. Koutný 28.3.2014 14:57

Re: souhlas

Nevypálili. Ale dopis, který byl záminkou k jejich osudu, donesl na Gestapo Čech.

J. Jurax 29.3.2014 2:54

Re: souhlas

Jo, a sirky byly ze Sušic. To Urban zapomněl zdůraznit.

M. Roesel 28.3.2014 12:12

Kdo jsme "my"? Co je "tolik"?

To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo.

Jedna klíčová otázka je, kdo jsme "my". Zahrnuje "my" občany protektorátu? Byli Jiří Orten, Ota Pavel, František Poláček, Arnošt Lustig, muzikanti, výtvarníci, vědci, prodavači, úředníci, podnikatelé a nevím kolik "my"? V protektorátu se zas tolik nedělo... Komu? #### Připadá mi, že většina lidí, kteří o nešťastném výroku diskutují, přijali nacistické a komunistické dělení, podle kterého jsme tu "my" - a pak jsou tu Židé. Ale jsou "my", jen když se to hodí. V protektorátu se toho moc nedělo - "nám", většina se děla "jim". Zbavíme se někdy tohohle svrabu?

Co je to "tolik"? Na území Československa nebyla fronta. Ve srovnání se srovnáním Drážďan nebo Varšavy nebo Coventry se tu města nesrovnávala. #### Z hlediska počtu obětí holokaustu v poměru z celkvému počtu obyvatel jsme byli po Polsku, Lotyšsku a Litvě čtvrtou nejhůře postiženou zemí. #### Měřeno počtem obětí holokaustu jsme byli po Polsku, Sovětském svazu a Rumunsku čtvrtou nejhůře postiženou zemí. #### Z pohledu civilních obětí nespojených s holokaustem jsme ztratili 0,6 % obyvatel. #### Přidáme-li vojáky, ztratili jsme 0,84 % obyvatel. #### Pokud řekneme, že čeští Židé byli také "my", celkem jsme přišli o 3,51 %. To je jeden člověk z 30. #### K tomu "tolik" můžeme přidat 250 tisíc českých obyvatel vysídlených z pohraničí. #### Narychlo jsem nepřišel na to, jestli se čeští Němci padlí v rámci německé armády počítají ke ztrátám Československa nebo Německa.

Z druhé strany: podle různých statistik bylo při odsunu německého obyvatelstva zabito nebo zemřelo kvůli nelidským podmínkám 16-30 tisíc lidí a celkově byly vyhnáhy nebo odsunuty 3 miliony Němců.

Všechna ta čísla jsou obludná a nepředstavitelná a mělo by se s nimi zacházet velmi opatrně.

K. Frauknecht 28.3.2014 13:57

Smekám :-)!

Jedna z mála rozumných reakcí, díky.

S. Ševeček 28.3.2014 19:33

Re: Kdo jsme "my"? Co je "tolik"?

Tak.

P. Vaňura 28.3.2014 21:35

Ještě bych upozornil na to, že na "divokém odsunu"

Němců se přímo podílela Stalinova Rudá armáda. Speciálně to mám potvrzeno u odsunu Němců z Brna. Nizozemci, kteří utrpěli ve WW2 srovnatelné ztráty (včetně hladomoru) též zahájili "divoký odsun," ale spojenečtí vojáci jim v tom zabránili.

M. Zikmund 28.3.2014 12:10

Moc nechápu, proč to vůbec srovnáváte?

Pane Urbane, jediný důvod, proč srovnáváte postoj českého obyvatelstva a jeho utrpení za protektorátu s jinými národy může být pouze ten (nacionální masochismus vynechávám), že víte, že paní Válková plácla blbost a teď to tak nějak za každou cenu uhlazujete. Proč to jinak srovnávat? To jako když chlap znásilní ženskou, tak ji řekneme, že si jí zase až tak moc nestalo, protože ji mohl také zmrzačit a okrást jako to udělal jiné? Co je to za blbost? To jako že se nám v roce 68 zase až tak moc nestalo, protože v maďarsku v roce 56 to bylo horší, tak proč si stěžujeme? Stejně tak romové si nemají co stěžovat na nacisty, protože jich bylo zplynováno mnohem méně než židů?

Z této logiky paní ministrině i Vaší pak vyplývá jednoduchý závěr - 300 tisíc českých obětí za 6 let, to máme, jestli umím dobře počítat kolem a kolem 50 tisíc za rok. Pokud přeženu a připustím maximalistické číslo obětí odsunu (Němci uvádějí až 25 tisíc), pak je to asi tak českých obětí za půl roku války, takže se jim (dle Vaší logiky) vlastně až tak moc nestalo a nemají si na co stěžovat.

Nebylo by lepší tohle sebemrskačtví a neustále předhazování historické viny už ukončit a nechtěl byste to paní ministrini doporučit? Co si takhle zkusit říct, že současníci nejsou odpovědni za vinu svých předků? A že tedy co se stalo za války a po jejím konci odsuneme do historie a nebudeme si to už vzájemně předhazovat a na současníky tak VZNÁŠET NÁROKY, ABY SE KÁLY?

J. Jurax 29.3.2014 2:58

Re: Moc nechápu, proč to vůbec srovnáváte?

Až na ten občasný češtin dobře napsáno ...

P. Khail 28.3.2014 11:38

Rád bych

od p. Urbana slyšel které národy poslaly své židovské rodiny do emigrace. Oni ani Židé nevěřili jak s nimi nacisté zatočí, mnozí emigrovat mohli a neudělali to. A když už bude v těch historických studiích může zjistit, které národy sestavily vlastní jednotky SS, kde se 16. března koná pravidelně pochod veteránů SS, atd., atd.

P. Papež 28.3.2014 10:13

Á

Teď mně to došlo. Obhajoba Válkové je vstupní brankou do ANO. Urban už namířil svůj mozek k větším penězům.

J. Vintr 28.3.2014 9:53

Každý člověk se potřebuje cítit

"spravným" a nějakým způsobem výjimečným. U lidí, kteří nenalézaji uspokojení této potřeby ve vlastním životě je častá tendence přivlastňovat si zásluhy jiných, s nimiž je spojuje nějaká formální vazba. Proto ty nadšené davy, které hystericky oslavují, když se několika placeným gladiátorům se znakem našeho státu na prsou podaří zvítězit v soutěži o to, komu se podaří po ledě dopravit víckrát malý kulatý předmět do soupeřovy branky. Lidé také hledají ukojení potřeby správnosti a výjimečnosti v historii národa, k němuž se počítají. A tady je pravá příčina hysterické reakce snad většiny národa, když se někdo pokusí zpochybnit hrdinskou a veskrze správnou roli národa v historii. Přičemž platí nepřímá úměra mezi touto reakcí a pravdivostí těchto legend.

R. Szewczyk 28.3.2014 9:50

hm

odsun byl odměnou západní části spojenců za pakt proti zovjetům,odsuny z celé evropy v podstatě nahradily Německu válečné ztráty v lidech,a nastartovaly německý hospodářský zázrak,trestem pro němce za ww2 je to,že se stali nejbohatším sjednoceným národem světa,odměnou pro faktického vítěze byl rozpad ,chaos a úpadek zovjetů,češi jako jediní se dobrovolně přidali na stranu vítězů,vybrali si konec národa v internacionálním splynutím s tzv proletariátem,chápu,že toto připomenutí od p.ministryně mnozí nepřekousnou

J. Vintr 28.3.2014 10:54

Re: hm

Pokud je mi známo, tak k masovému odsunu došlo jen v Polsku a u nás. V Polsku šlo o to, že Stalin anektoval velkou část předválečného polského území a Polákům to "nahradil" územím, které patřilo k Německu. Západní spojenci asi nechtěli riskovat roztržku se Stalinem (už tehdy se Ruské rozpínavosti zbaběle ustupovalo) a proto s tím formálně souhlasili. Na tom si přihřál polívčičku soudruh Beneš a dosáhl rovněž formální souhlas se svou osobní pomstou na německé menšině v Česku za to, že byla (podle něj) příčinou jeho osobní potupy v souvislosti s Mnichovem.

P. Vaníček 28.3.2014 9:48

Trumpeta Urban,

jehož názory jsou mírně řečeno přihlouplé,používá titul "bývalý disident a novinář"! Co to je???

V. Ondys 28.3.2014 9:43

:))))))))) 30. dubna 1948

americký velvyslanec L. Steinhardt podává ministru zahraničí Marshallovi podrobnou analýzu toho, co se v únoru 1948 odehrálo:

“…Jsouce zatíženi jako ‘little’ people, Češi vždy potřebovali silného spojence, aby se zachovali. Jejich přizpůsobivá, ohebná povaha je nutí k tomu, aby popuzovali souseda proti sousedovi, aby si libovali v dvojakosti (viz výroky Jana Masaryka během minulých dvou let), a aby sázeli na obě strany. Tento způsob se jim osvědčil za druhé světové války, kdy se jim podařilo uniknout zkáze, rozvinout svůj průmysl a skončit na straně vítězů. Ale jejich spojenectví s Ruskem a jeho nynější výbojnou politikou v Evropě jim však zatím zabránilo v tom, aby jim to vyšlo na obě strany, jak to nedávná krize ukázala. Jejich příležitostná schopnost hrát na obě strany jim pomohla dosáhnout výhodné pozice a neodůvodněného pocitu důležitosti. Dnes jsou proto jako národ skleslí…”

“…Z hlediska amerického se jeví opovržení hodným, že s výjimkou několika studentů ani jeden občan od presidenta počínaje až po nejprostšího občana se nepostavil na obranu politických práv. Několik Čechů, nakloněných přátelsky velvyslanectví, soukromě prohlásilo, že – když vlastní lidé nebyli ochotni za svobodu bojovat – nezaslouží si ji…“

P. Khail 28.3.2014 11:24

Re: :))))))))) 30. dubna 1948

Ono z USA lecos vypadá jinak. Dá se namítnout, že USA vstoupily do války až v prosinci 1941, čeští občané byli bezpochyby zklamáni postupem spojenců v období Mnichopvské dohody. Od toho se odvíjelo mnohé i v poválečném uspořádání. Ostatně nechuť amerických představitelů pokračovat na konci 2. sv. války v postupu na Prahu též o mnohém hovoří. J. Masaryk dělal v Londýně před válkou co mohl a výsledek? Výhrůžky, že pokud vypukne válka bude ČSR vinna za její rozpoutání.