19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč nejsem Charlie

Vraždy ve Francii mne hluboko zasáhly a nutí k promýšlení mnoha věcí, o nichž by – až pomine vlna emocí – měla být vedena vážná debata.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 14.1.2015 23:42

Re: Pane Juraxi

No vidíte - a já znal co mladík jednu starší paní, svou vzdálenou příbuznou, již tento film k smrti urážel, neboť si dělal srandu z nejposvátnějších věcí křesťana - ta paní jej měla za odpudivý výplod komunistických neznabohů ... jinak to byla milá a hodná paní, akorát že byla až fanatická katolička ...

J. Kanioková 14.1.2015 23:04

Je otázkou, kde je ta hranice pro "slušnost"

a ústupčivost, srabství..

V. Čermák 14.1.2015 23:18

Re: Je otázkou, kde je ta hranice pro "slušnost"

ANO, přesně tak. Vždycky jde o to najít tu správnou MÍRU. Ta správná míra není konstantní, ale mění se v čase, je potřeba ji stále znovu a znovu hledat a aktualizovat. Např. odmítnutí vánočního stromu v Bruselu, aby ...., tak to je přesně ten druhý extrém BLBOSTI.

B. Rudolf 14.1.2015 18:38

proč "Nejsem Ježíš"

Tedy na začátek musím prohlásit, že ukřižování Ježíše byl hnusný barbarský zločin, který do Evropy prostě nepatří, a který ani náhodou neschvaluji. Ale proč ho tolik lidí adoruje? Proč ho považují za symbol naší civilizace? S tím opravdu nemohu souhlasit. Vždyť on se prokazatelně rouhal, prohlašoval o sobě dokonce, že je synem božím. Byl drzý k veleknězi, ke svému králi, ba dokonce i na římského místodržícího. Měl pár dobrých hlášek, třeba to kázání na hoře. Ale nechal prý uschnout nevinný strom jen proto, že nenesl ovoce. No to by ještě všechno šlo. Ale to, co mu tedy nemohu odpustit, je to jeho zmrtvýchstání. To se tedy opravdu nedělá. To netušil, kolik s prominutím tupců bude v marné touze po životě věčném vraždit, mučit a upalovat lidi jen proto, že prý málo milují Ježíše? (A, že ta touha je marná, to si pište. Protože největší urážkou Boha, alespoň toho, ve kterého já nevěřím, je vražda a mučení). A jak znám T. Halíka, tak určitě pokrytecky prohlásí, že on také není Ježíš.

V. Čermák 14.1.2015 19:08

Re: proč "Nejsem Ježíš"

No Vy fakt nejste Ježíš a dokonce Vás ani NIKDO nenutí, abyste v něho věřil. Ale proč nenávidíte lidi, kteří v něho věří a kteří Vám osobně jistě nic zlého nedělají? Co Vás tak popuzuje, snad závist vedoucí až k nenávisti? Co Vás nutí tady spřádat jakési podivné úvahy? V Ježíše nevěříte, ale velice pilně proti němu brojíte, i když by Vám měl být zcela lhostejný. V Boha také nevěříte, ale zcela přesně víte, co ho uráží a co ne. A nakonec jste přilepil k Bohu a Ježíši vraždící tupce. Ale kdo je tady vlastně tupec, toť otázka?

B. Rudolf 14.1.2015 19:14

Re: proč "Nejsem Ježíš"

Nezlobte se, ale, kdyby to nebylo tak zprofanované, napsal bych, že Ježíše miluji. A byla by to pravda. Ale miluji ho (fakt mi to nejde z pusy) pro jeho milosrdenství a vhled do podstaty našeho bytí.

Jen mi vždycky vadila inkvizice. S tou jsem se nikdy nevyrovnal.

V. Čermák 14.1.2015 19:26

Re: proč "Nejsem Ježíš"

Chcete říct, že já tady obhajuji inkvizici? Jak Vás to prosím Vás napadlo? Já zde přece kritizuji hulvátství a zcela Zbytečné urážení milionů lidí. Vždyť ta redakce pro obveselení poměrně malého množství omezených lidí často publikovala např. "vtipná" dílka na varice ze sexuálního života Svaté rodiny? Také zesměšňovala Židy a Muslimy. No mě osobně se takové jednání vážně nelíbí. A co Vám?

B. Rudolf 14.1.2015 19:32

Re: proč "Nejsem Ježíš"

Ne, vůbec si nemyslím, že byste obhajoval inkvizici. To bych Vám do úst nevkládal.

J. Jurax 14.1.2015 22:07

Re: proč "Nejsem Ježíš"

Takže zakázat srandu, jež je Vám proti Vaší věřící srsti. A když je zákaz, tak taky trest za jeho porušení. Ale inkvizice to není, kdepak ...

V. Čermák 14.1.2015 22:46

Pane Juraxi,

sranda pro 60000 odběratelů časopisu s karikaturami + Vás, které den co den urážely miliony lidí ZAKÁZÁNA NEBYLA. Snad proto se nakonec "Ucho utrhlo". Ale mně to nevyčítejte. Já to jenom suše konstatuji.

J. Jurax 14.1.2015 23:11

Re: Pane Juraxi,

Ale rozumím-li Vám dobře, pro ten zákaz tady agitujete. A tím, že zakázáno nebyla, do jisté míry omlouváte to "utržení ucha", což je po mém soudu zcela neomluvitelné - jak to utržení ucha, tak to Vaše omlouvání.

A měl-li časopis tak malý náklad, pak stěží mohly karikatury v něm obsažené urážet milióny lidí, a ještě denně, když to byl týdeník - prostě neměli příležitost se urazit. Vy jste byl uražen, když jste s pravděpodobností hraničící s jistotou ani netušil, že časopis Charlie Hebdo existuje? Já to taky nevěděl.

V. Čermák 14.1.2015 23:28

Re: Pane Juraxi,

Můj názor je takový, že pokud někdo někoho zbytečně veřejně URÁŽÍ a zesměšňuje, měl by mít postižený právo se bránit a to ÚSPĚŠNĚ. Nic se zakazovat nemusí, stačila by Citelná pokuta, aby ten kdo uráží to příště již nedělal. Mohl by ale zkusit nějaké dobromyslné a vtipné karikatury. A s velkou pravděpodobností by mu nikdo neskřivil ani vlásek. Ale problém u karikaturistů, stejně jako u žurnalistů je ten, že slušné, vtipné a dobromyslné nápady jsou vzácné a brzo se vyčerpají. Pak nastupuje to ostatní, to co už je PŘES míru, myslím že to známe i u našich pisálků.

J. Jurax 14.1.2015 23:50

Re: Pane Juraxi,

Problém s tím přes míru je, že se stěží na té míře shodneme. Nehledě na to, že ta míra může být různá podle námětu karikatury. Zesměšní-li někdo řekněme Putina nebo svého času Bushe juniora, nic se nestane, leč karikuje-li někdo papeže (což je de fakto taky politik), někteří se bouří. Hamižný podnikatel se karikovat smí, kdežto hamižný fráter ne. A tak podobně ...

B. Rudolf 14.1.2015 19:22

Re: proč "Nejsem Ježíš"

PS. Dělal jsem si legraci. Asi Vám to uniklo.

Není to tak, že bych nenáviděl křesťany, židy, nebo muslimy. Jediné, co nenávidím, je násilí.

V. Čermák 14.1.2015 19:47

Re: proč "Nejsem Ježíš"

Souhlasím, ale bude nám to oběma houby platné. Jak je známo z histori a také ze zkušenosti, že po dobrém nikdo nechce nic řešit, myslím, že ani nyní to bez násilí nepůjde. Teprve AŽ se stane něco hrozného, lidi si toho všimnou a možná to i začnou nějak řešit. Dokud se nic nestane, nikdo nic neřeší. Jestli je to už to ONO hrozné, se ještě uvidí.

J. Fleiszner 14.1.2015 20:42

Re: proč "Nejsem Ježíš"

Pane Čermáku, vy schvalujete vraždy za černý humor, takže jste pitomec a tupec.

J. Aspirin 14.1.2015 15:50

Už to tu bylo... ale...

http://gunlex.cz/clanky/hlavni-clanky/1968-interpol-dovolit-obcanum-nosit-na-verejnosti-zbrane-je-nejefektivnejsi-prevence-teroristickych-utoku

J. Aspirin 14.1.2015 15:47

Docela mi to připadá...

jako kdyby si hodně lidí vymyslelo co to být Čárlí znamená a potom se buďto distancovalo nebo se k tomu hlásilo. Stejně tak mi připadá, že většinou ti co jsou tak trochu na stejné lodi s atentátníky (vyznávají nějakou ideologii, která má výrazného představitele - ať již virtuálního nebo skutečného) se snaží podsunout veřejnému vnímání myšlenku, že karikovat takové představitele je ošklivé a karikaturista by měl tak trochu s odplatou počítat. Docela bych řekl, že využívají situace aby si přihřáli svojí polívčičku s myšlenkou - když se to povede nebude si nikdo dělat legraci ani z toho našeho šéfa.

V. Čermák 14.1.2015 18:56

Ale ale, "šerife 6-ti trampů"

docela chápu, kam míříte. Vy sám v Boha nevěříte a je jasné, že věřící dokonce Nemáte rád, takže vlastně žádného takového "šéfa" jako je Bůh, nebo Ježíš Kristus ( o jiných se teď vyjadřovat nechci ), Nemáte, takže Vás osobně skrze Něho nikdo urazit nemůže. Zcela jistě ale máte někoho, kdo je vám drahý a skrze Toho, by Vás nějací Hulváti jistě dokázali také urazit, kdyby chtěli, např. proto, že by se tomu nějaký hlupák smál a tleskal tomu. Já jsem křesťan a můj "šéf" Ježíš nám zanechal takové přikázání, samozřejmě dobrovolné, jiným násilím nevnutitelné - Nedělej druhým to, co nechceš, aby druzí dělali tobě. Je to takové jednoduché vodítko pro každého, kdo si váží svojí svobody, ale SOUČASNĚ respektuje i svobodu ostatních slušných lidí. TO VY SI TADY PŘIHŘÍV8TE SVOJI POLÍVČIČKU!

J. Aspirin 14.1.2015 21:35

Re: Ale ale, "šerife 6-ti trampů"

Určitě má každý "něco" skrz co je možné jej urazit. Jenže jen někdo může a má tu náturu pro to "něco" požadovat ohledy či přímo zakazovat - podobný článek, pod kterým diskutujeme by mohl napsat i skalní Slávista. Ale on i jiní musí opravdu svobodu slušných i neslušných respektovat...

Pokud tou polívčičkou myslíte tohle pak se jí snažím nikoliv přihřívat ale vařit.

A nebuďte tak sebevědomý - věřících se to prioritně netýkalo (to jste jen potrefená husa:-)) - bylo to myšlené obecně na všechny ideologie, které svoje myšlenky berou tak vážně, že propadají skoro hysterii, když si z nich někdo udělá legraci.

J. Jurax 14.1.2015 22:08

Re: Ale ale, "šerife 6-ti trampů"

Souhlas.

J. Fleiszner 14.1.2015 20:45

Re: Docela mi to připadá...

Tak toho jsem si všiml taky. Spojuje je víra v pohádkové bytosti a přehnaná podrážděnost při jakékoli zmínce o tom, že je to pitomost.

J. Sova 14.1.2015 20:53

Re: Docela mi to připadá...

Je to takový křesťanský Taliban.

J. Urban 14.1.2015 15:30

že by se přece jen blýskalo na časy?

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/358725-nemecko-pritvrdilo-islamskym-radikalum-sebere-i-obcanky.html

J. Chaloupka 14.1.2015 13:24

ani já nejsem Charlie byť to vidím poněkud jinak než p.Halík

Předesílám, že islámský (ale i jakýkoliv jiný ) náboženský fanatismus považuj za zločinný. Islámské přistěhovalce bych do Evropy a do Česka obzvlášť ,už vůbec nepřijímal. Multikulturalismus o kterém nás západní ale i naši politici a různí rádoby intelektuálové žvanící o lidských právech přesvědčovali jako našem nádherném obohacení se ukázal jako největší průšvih a totální hloupost. Islám se totiž na rozdíl od dnešního křesťanství od středověku nezměnil a tak zatímco křesťanství se stalo víceméně věcí soukromou , islám zůstal násilným státně povinným náboženstvím muslimských zemí s povinností šířit islám jakýmikoliv prostředky po celém světě. Přesto všechno NECHCI BÝT CHARLIE. Byl jsem vychovám v tom, že slušný člověk zbytečně druhé neuráží a nezesměšňuje a snaží se ctít i jejich náboženské cítění , což ovšem neplatí o vraždění a teroru. Proto považuji za hloupé urážet náboženské cítění muslimů zesměšňováním negramotného proroka Mohameda jehož výroky jeho žena Ajša do Koránu zapsala. V Koránu , jako v bibli najdeme zajisté pasáže o lásce a slitování stejně jako o nesnášenlivosti a mstě . Prorok však v redakci Charlie nevraždil a ani kdyby chtěl by nemohl protože je už skoro půldruhého tisíciletí po smrti. Vraždili a islámský teror ve světě propagují lidé kteří si z koránu vybrali jen to zlé a kteří se snaží o mocenské ovládnutí světa. Tyto současné vrahy a fanatiky kteří šíří teror a zlo po světě tvrdě a všemi prostředky stíhejme ale současně nenahánějme do jejich náruče, urážením Proroka, další a další prosté muslimy kteří se sami těchto fanatiků sice bojí ale pokud se budou námi cítit uráženi a ohroženi tak se k ním nakonec přidají a to by byl konec naší evropské civilizace.

B. Brousková 14.1.2015 14:06

Re: ani já nejsem Charlie byť to vidím poněkud jinak než p.Halík

"Jehož výroky jeho žena Ajša ...atd.," Zapoměl jste dodat, že  okamžitě po Mohamedově smrti se začala navzájem vyvražďovat celá jeho rozvětvená rodina, Oba tchánové, pozůstalá vdova Aješa , zeť Othman i ti ostatní  Tehdy právě začal rozkol a vzájemná nenávist mezi šiíty a sunnity. Náčelníkem šiítů se stal Álí manžel další Mohamedovy dcery Fatimy, neboli další Mohamedův zeť. Toho po vítězství nad písařkou Aješou jeho švagrovou v bitvě, které se říká velbloudí, nedaleko Basry roku 657 podřízl jakýsi jiný vlastenec. A sluší se dodat od těch dob až dodnes se navzájem vyvražďují a určitě s tím nehodlají přestat ani v budoucnu. Jak s tím ovšem souvisejí karikatury starého dobráka Mohameda z jedenadvacátého století je záhada všech záhad.

B. Brousková 14.1.2015 14:22

Re: ani já nejsem Charlie byť to vidím poněkud jinak než p.Halík

Sluší se dodat, že Mohamed zemřel ještě dávno před naší kněžnou Libuší i Přemyslem Oráčem. Nevzpomínám si na případ, že by se pro jejich urážku či vychvalování u nás někdo vraždil. Ti Kurejšitové z jejichž rodiny Mohamed pocházel, museli být asi pěkně vykutálená rodinka.

J. Urban 14.1.2015 15:31

Re: ani já nejsem Charlie byť to vidím poněkud jinak než p.Halík

toho starého dobráka jistě myslíte ironicky, ten je všem těm móresům naučil

A. Alda 14.1.2015 13:05

A jak to vidí jiný duchovní?

islámský duchovní Anjem Choudary to vidí jako válku a vyhrožuje dalšími vraždami.

Viz zde http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dnesni-cislo-francouzskeho-satirickeho-casopisu-Charlie-Hebdo-rozzurilo-radikalniho-londynskeho-duchovniho-354220

"Muslimové nevyznávají koncept svobody vyjadřování".

Tak o čem ještě lze vést diskusi?

J. Urban 14.1.2015 13:37

Muslimové nevyznávají koncept svobody vyjadřování".

a my pokud máme jiný názor, můžeme za něj být už zítra v souladu s koránem zastřeleni či podříznuti. To nám imám vzkazuje - a nikdo si netroufne ho ani okřiknout, natož zavřít či deportovat :-(