11.4.2021 | Svátek má Izabela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč máme špatné vlády

Ne, nebudu se zabývat kritikou současné vlády pro její chaotická opatření. Nejsem lékař, a nebudu tudíž psát o záležitostech, jimž dostatečně nerozumím. Chci ale psát o něčem, co úzce souvisí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Podracký 22.10.2020 17:06

V podstatě pravdivé, ale trochu zmatené. Zeman a Babiš přece nevystudovali v dnešních školách. Ti, kteří je volili, také ne. Dnešní vláda a prezident jsou možná poslední, které zvolila jakási STARÁ většina lidí, kteří chrastili klíči při pádu komunismu a proto dovedou rozeznávat totalitní tendence. To neznamená, že jsou liberálové, jsou spíše příznivci jakéhosi starého socialismu, tedy odporu k asociálnímu kapitalismu.

P. Brich 22.10.2020 18:46

A covid-19 k tomu!! Nestrašte nebo se budu bát večer vynést odpadky!!

M. Rozbořil 22.10.2020 15:43

Tak jsem se těšil na zdůvodnění, proč máme ..... a místo toho hysterický nářek, nad lidmi, vystudovanými za "dělnické peníze". Tak se tomu říkalo dříve (autor prý hodně pamatuje). A tak jenom náznak: Po čtyřicet let soudruzi u nás křivili charaktery, podle odborníků se škody tohoto typu napravují dvakrát tak dlouho. A to jsem nevzal v úvahu poměrně početnou zbohatlickou garnituru, která si na morálku příliš nepotrpí (naštěstí má většinou reprodukční číslo 1,0). Ergo: Nebrečet a vychovávat své potomky k obrazu lidskému, ono se to snad usadí. Je ovšem možná i druhá varianta, že ti slušní budou požráni těmi "úspěšnými", ale z toho mne (už hodně pamatuji) hlava nebolí.

P. Brich 22.10.2020 14:39

Velmi přesné, pane autoreR^

D. Stirsky 22.10.2020 14:30

Autorovi bych doporučil více optimismu. U nás vůbec není tak špatně, jak píše.

M. Valenta 22.10.2020 13:57

Kromě toho, brát vážně prosby zkorumpovaného estébáka a absolventa čínského kurzu stabilizace společnosti , kteří navíc současnou společnost záměrně rozdělují, je pro mnohé dost těžké.

J. Berger 22.10.2020 11:41

Nedostatek lékařů lze vyřešit tak, že lékař, zadarmo vystudovavší ,by tento dluh splatil tak, že by např. 5-10 let byl nucen pracovat v ČR (i cizinci, tedy především Slováci), v opačném případě by byl nucen studium zaplatit - rok x Kč. Na tom opravdu není nic proti lidským právům.

P. Moravčík 22.10.2020 11:56

Som za. A ČR by mala Slovensku zaplatiť za každého lekára a zdravotnú sestru, ktorí vyštudovali na Slovensku a odišli pracovať do Čiech, oni budějovický Benedek!

Š. Hašek 22.10.2020 12:57

Nechal bych toho ......

Opakovaně mě napadá myšlenka:

Služba vlasti po dobu jednoho roku, pro všechny (i blondýny). Za ubykaci, stravu, kalhoty a boty. Jednou za čtrnáct dní 2 dny volna po službě. I klidně s nějakým malým kapesným. Balíky od maminek nezakázány. Uznávám, že bude čurbes, kdo se kam dostane. Kdo koho zná. Čurbes obecný, poflakující, je ale už teď. Možná by ubylo mamánků, modernistů a modernistek.

V určitých povoláních bych to řešil i umístěnkami. To není žádný prdlý výmysl komoušů. Za Masaryka se tomu říkalo služba vlasti.

Zkráceno.

Neříkám, že to je optimální řešení. Možná, že v budoucnu ani ty dva dny po službě nebudou ......

P. Moravčík 22.10.2020 14:38

Pekne ste sa na tom pobavil, ale v princípe máte pravdu. Moja bývalá manželka, lekárka, tiež dostala umiestnenku, ale dostávala tzv. krajské štipendium. Za komunistov nakoniec, ani nemala kde inde ísť. Fakt je, že keď nejaký vysokoškolák vyštuduje na štátne útraty, mal by pri odchode do práce za hranicami vrátiť minimálne 1,5-násobok vypočítaných nákladov. Nula od nuly pôjde sa tu dosť dobre použiť nedá. Štátne školstvo sa financuje na to, aby zabezpečilo potreby štátu. Ak chce vyštudovať za svoje, prosím, ale mimo štandardného počtu študentov. Zaujímavé je, že medicínu nevyučuje žiadna súkromná vysoká škola. Dosť symptomatické.

Inak by som to neriešil, pán Hašek, ale tá jednokoľajnosť uvažovania ma dosť vytáča, no a potom skĺznem k argumentovaniu z opačného brehu...

Š. Hašek 22.10.2020 16:00

Pane Moravčíku,

já se ani moc nebavím. Jen takhle opakovaně uvažuji, nejsem sám, pokud to někdy vidím kolem sebe. Ekologistů hodně, česáčů třešní málo. Politologů hodně, makáčů málo. Neziskovkářů teoretických hodně, praktiků v úkole málo. Vysvětlovačů teorií o chození do školy hodně, učitelů málo. Atd.

Tak bych to nahnal na rok do ohrady, aby se malinko srovnali. S hříbatama se to dělalo taky. A vůbec. Atd.

P. Moravčík 22.10.2020 19:48

Čo dodať. V tomto sa nedá polemizovať.

Z. Koutecký 22.10.2020 15:31

To není ani u nás nic nového. Pokud studujete medicínu na vojenské lékařské fakultě je to nejen zdarma, ale dostáváte i oblečení, stravu, ubytování a nějaký hodnostní nevelký plat. Ovšem po skončení studia pak musíte 5 let sloužit jako lékař v armádě. Jestliže tento závazek nedodržíte, musíte náklady na své studium zaplatit. Náhrada se pohybuje při nedodržení celého závazku po dokončení studia v řádu milionů Kč.

V. Kain 22.10.2020 15:38

Zdravotnictví jsme měli na dost slušné úrovni i za komunistů.Ale přišla nová doba a chytré hlavy se dali dohromady a přišli na to,že nestačí zdravotní sestře s maturitou její dosažené vzdělání které bez problému fungovalo po desetiletí.Taková sestra je už jen takovou ošetřovatelkou,pochopitelně se to odráží i na platu.Dneska by sestra měla mít ještě vystudovaného bakaláře.Že je to hovadina jak má vypadat?Zřejmě to nikoho netrápí.Tak se nemohou divit,že se na obor zdravotní sestra moc nehrnou.

M. Rozbořil 22.10.2020 15:51

A co nedostatek truhlářů, instalatérů a dalších profesí, kde je potřeba něco umět a navíc chtít pracovat? A netahejte do toho lidská práva, není tu žádná souvislost.

I. Schlägel 22.10.2020 11:06

Vzdělání nemá být na vysokých školách bezplatné. Zdravotnictví nemá být socialisticky státní.

Š. Hašek 22.10.2020 12:58

Souhlas.

A klidně bych napsal -nesmí-.

M. Sedláček 22.10.2020 16:40

R^R^R^

M. Hoblík 22.10.2020 10:37

Vládu máme takovou, jakou si zasloužíme! Blbneme, tak máme v čele blby.

J. Ptáček 22.10.2020 10:04

Protože se u svobodných voleb chováme jako nesvéprávní oslové. Vítěz voleb, budoucí premiér, jedná výhradně ve svém zájmu. Kde neprorazí silou, tam zavře kritikům a oponentům huby z peněz voličů i nevoličů, ze svého ani cent. Něco jako pan Berbr. Ten by na post premiéra pasoval. Jestli neskončí za katrem, a tomu nevěřím, třeba se ještě dočkáme.

R. Vacek 22.10.2020 9:55

Autor nechápe, že odliv mozků probíhá celosvětově a proto pokud se má řešit, tak na světové úrovni. Zatím z něj profitoval západ, který si stahoval ty nejschopnější z celého světa. A i my nahrazujeme lékaře, kteří odejdou do Německa, lékaři z Ukrajiny, kde pak chybí, protože tam už odnikud lékaři nemigrují. Toto kořistnictví začíná západu vadit až teď, kdy se směr obrací a odborníky si stahuje Čína, která jim nabízí stále atraktivnější podmínky.

https://en.wikipedia.org/wiki/Human_capital_flight

F. Navrátil 22.10.2020 9:05

Autor by si měl uvědomit, že nedostatek lékařů a sester, stejně jako učňů, středoškoláků a vysokoškoláků v technických oborech, je způsoben nekontrolovaným nárustem škol a oborů, které produkují obrovské množství nekvalifikovaných a obtížně zaměstnavatelných absolventů s bezcenným certifikátem, kteří jsou zaměstnavatelní výhradně ve státní správě nebo v parazitických neziskovkách.

Š. Hašek 22.10.2020 9:19

Nedostatek čehokoliv v systemu je běžnou věcí. Normálně se to setřese, pokud se o setřásání nežadá na plánovacím odboru. V osmi formulářích.

Velikost nedostatků a doba jejich odstraňování přímo souvisí s ""administrativně "odborným řízením" společnosti"". Současná společnost se přímo vyžívá v plánování všeho, samozřejmě proto, aby bylo dobře. I slepicím a Africe.

Podobně jako za Husáka, dnes ještě horším způsobem. Tehdy také mělo být dobře! Pamatuji si to.

P. Brich 22.10.2020 14:44

Máte pravdu oba. Autor i Vy, pane Navrátile.

M. Rozbořil 22.10.2020 15:48

Dodal bych: a potom není dostatek prostředků na odpovídající ohodnocení profesí, které potřebujeme. Netýká se pouze lékařů a sester.

Š. Hašek 22.10.2020 8:46

Nejsou špatné vlády, jsou "vlády zvolené" (nebrat doslova).

"Špatnost" vlády lze ohodnotit pouze zpětně.

Fascinuje mě, že si mnozí nic nepamatují. Po každých volbách jsou ze všeho na větvi, lomí rukama, sousedovi nadávají do blbců. Mnozí nečtou o tom "čurbesu" za Masaryka, kdy sice nebyly topné oleje, ale zas byl ten líh, že. A pohraničí. A Slovensko.

Vyrůstají kecalové o práci, na práci zbývá méně. Uznávám, že toto se asi pozdávalo těm starším i v každé minulosti.

To k těm "špatným vládám". Kdo zná recept bezchybný na bezvadnou vládu? Hlaste se. Budu si ty recepty štosovat ve stodole. Nahoru dám Jelínka.

P. Brich 22.10.2020 14:46

Gibsového nebo vypáleného?

Š. Hašek 22.10.2020 16:06

;-)R^

Nahoru jeho sebrané spisy. Při študiu budu popíjet, taky Jelínka. Na uklidněnou.

J. Nevrkla 22.10.2020 8:13

My v tom vykořisťování jiných států nejsme nevinně, možná je u nás více zdravotniku z východu, než našich zdravotniku na západě.

Taky je mi smutno, že v poslední době nepripravujeme pro naše potomky dobrou budoucnost. Pak si ale uvědomím, že ty pokrokarske věci volí především ti mladí, přes varování zkusenejsich. Kdo chce kam...

P. Brich 22.10.2020 14:51

Ti mladí to volí jako nenáročnou cestu k diplomu, kterou mohou strávit ve střílečkách na herních konsolích. Že je bezcenný se dozví vzápětí, ale protože na to mají papír shánějí a vyžadují si teplý dobře placený flek ve státní správě.