26.1.2021 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč máme špatné vlády

Ne, nebudu se zabývat kritikou současné vlády pro její chaotická opatření. Nejsem lékař, a nebudu tudíž psát o záležitostech, jimž dostatečně nerozumím. Chci ale psát o něčem, co úzce souvisí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Kohout 22.10.2020 7:36

Vykrádání mozků je (BOHUŽEL) dávno známá a běžná praktika v celém světě. Dá se to též označit za jednu z forem neokolonialismu.

P. Selinger 22.10.2020 7:27

Proč ? Protože většina potenciálních voličů jsou nevoliči, kteří se k volbám neobtěžují jít a pak v hospodě nadávají, jak špatně volby dopadly. A mezi těmi, kteří k volbám jsou, se třetina nechá uplatit koblihou.

T. Vodvářka 22.10.2020 5:58

Než obviníte mladé lékaře za jejich odchod ze země, zjistěte si prosím všechna fakta. Nejde totiž jen o platy, jak je nejčastěji zmiňováno (i když samozřejmě nepopírám, že je to důležitý faktor). Systém postgraduálního vzdělávání je v troskách, je to jeden velký chaos, takže mladý lékař, který potřebuje udělat atestaci co nejdříve, volí raději příznivější Německo či Anglii, kde není zavalen počtem nočních služeb, ale je mu umožněno postgraduální vzdělávání výrazně se lišící od našeho. Tento chaos přičtěte m.j. k výroku pana Václava Klause, který lékaře přímo vybídl k těmto krokům, když pravil, že pokud se jim tento systém nelíbí, ať jdou dělat taxikáře. A někteří jej poslechli s tím, že si sice nechali svůj obor, ale přesto odešli. Lékařská komora již asi deset let upozorňovala na to, že řada lékařů je přestárlá, že věkový průměr praktiků je dnes cca 56 let (u pediatrů 59) a že tedy přijde propad počtu lékařů (ten lze očekávat jako nejhorší zhruba za 5 let, kdy se křivka - snad - začne zvedat do příznivějších hodnot. Současný pláč nad počtem, respektive nedostatkem personálu je chucpe. Takže souhlasím pouze s nadpisem Vašeho článku.

D. Zítko 22.10.2020 9:59

Pan Vodvářka má pravdu, dodal bych, že Slováci zde studují zadarmo a také odcházejí domů. Kdyby u nás nebyla frekvence návštěvy pacientů u lékaře nejvyšší v Evropě, bylo by to taky snadnější...

P. Moravčík 22.10.2020 12:01

A koľkože sa ich vracia na Slovensko, milý pane? Poznám stovky lekárov, ani jeden neštudoval v Prahe, či Olomouci. Ale poznám dosť, ktorí u vás študovali a ostali. A ešte viacej tých, čo študovali v Martine a Bratislave a odišli do Čiech. Vaše náborové akcie sú v Zdravotníckych novinách bežný jav. Ale to zase tie vaše predstavy z prvej republiky. Z vás to asi vytiahne len tá zem.

V. Zadák 22.10.2020 1:56

Vřelý souhlas, pane autore.