21.6.2024 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Pinochet u nás

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A.S. Pergill 15.12.2006 8:11

Re: Re: Problém je,

Těch "nezvěstných" za Pinochetova režimu bylo mnohem víc než "regulérně zavražděných". A z koncentráku na Ohňové zemi a dalších kriminálů se také spousta lidí nevrátila. Bohužel, bilance Pinochetova režimu je daleko katastrofálnější než bilance komunistického režimu u nás.

Alf 15.12.2006 8:07

Nic nového od Mandlera

Pořád dokola - prezident Beneš byl zloduch, kterej nejdřív odsunul 3 milióny chudáků sudetskejch Němců a pak umožnil nástup komunistů k moci. Mandler, dej tam ňákou jinou, vždyť pořád meleš vo tom samým !

Láďa 15.12.2006 8:01

srovnání

Když už tak pěkně srovnáváme všechno možné, nabídnu ještě jedno srovnání. Když přijedete do Puerto Natale na jihu Chile ze sousední Argentiny, je to podobné jako když jste těsně po roce 1989 přijeli od nás do Rakouska. Ten pořádek a čistota vůkol jsou do očí bijící.

Luboš z venkova 15.12.2006 7:43

Re: Re: Re: Re: generá lPinochet byl demokrat

Jednoznačný souhlas, takovýto systém by měl i další velikou výhodu - klesl by význam polických stran, které na společnosti pouze parazitují, jejichž členové dosazení do parlamentu a do vlády nejsou odborníci a nejsou zodpovědni vůči voličům, ale vůči straně, jejíž zájem není blaho národa, ale udržení se u moci.

Plzák 15.12.2006 7:42

Jak Beneš, tak Allende byli diktátoři.

Beneš vládl pomocí dekretů a to dělají jen diktátoři.

Plzák 15.12.2006 7:41

Moc hezké povídání.

Hlavně když to píše někdo, kdo komunistickému režimu u nás léta věrně sloužil.

A vypadá to, že autor toho mnoho o Allendem neví.

Skepticus Maximus 15.12.2006 7:35

Copak sudeťáku,

líbila by se Vám občanská válka, kde by zahynulo, pokud možno, co nejvíce Čechů? 8-o

Skepticus Maximus 15.12.2006 7:33

Zase obehraná "sudetoněmecká" písnička jejich poskoka :-(

Srovnávat Beneše s Allendem je nehoráznost. Opominout statisíce obětí a masový teror, který předcházel odsunu českých Němců do jimi vysněné Říše je drzost nejhoršího kalibru.

Mandlere, přidávání se na nějakou stranu je typické pro myšlení otroka. Svobodný člověk stojí vždy především na své "straně". Vy jste si pouze opět zašel na velkou stranu do NP. :-/

Sýček 15.12.2006 6:31

Ale, ale ...

Popravených z politických důvodů bylo asi 240, na hranicích zemřelo - proudem, střelbou, psy kolem 500 lidí, v lágrech vězení a PTP zahynulo přes 4500 lidí uvězněných z politických důvodů. Připomínám, že u nás nebyla občanská válka ani ozbrojený puč. Jen řada nelegálních činů, která vedla k vládnímu převratu. Za Pinocheta zahynulo či se ztratilo 3000 lidí. Nic pěkného. Ale kam se hrabe na třídní nenávist našich komoušů! (A to nepočítám tzv "excesy" doprovázející divoký odsun sudetských němců - kupodivu v americkém sektoru k nim nedocházelo)

hogofogo 15.12.2006 4:40

Doplnění

Pane Mandlere Maďaři byli taky vystěhováni. Jižní Slovensko se "očistilo" asi o 500 000 lidí, kteří se někdy kolem roku 1922 hlásili k maďarské národnosti. 

hogofogo 15.12.2006 4:37

Re: Pane Mandlere, vy že jste historik?

Vaše hloupost přesahuje vsechny hranice chápání. Je vidět že vědomosti čerpáte pouze z deformované propagandy.

gebosch 15.12.2006 3:45

Věčná škoda.

Věčná škoda,že se u nás v době po r. 1945 nenašel vlastenec typu p. gen. Pinocheta. Opravdu, věčná škoda pro tuto republiku, pro nás!

JH 15.12.2006 2:49

Pane Mandlere, vy že jste historik?

To vaše zevšeobecnění a přirovnání je přitaženo za vlasy, abych vás také k někomu nepřirovnal, třeba k Moravcovi :-). Těmi Němci jste nějak posedlý, vůbec si neuvědomujete, že vámi preferované neodsunutí (nikoli vyhnání!, byli to všichni příslušníci 3. říše!) by po válce znamenalo pokračování vzájemné nenávisti a odsunutí Němců na občany druhé kategorie. Místo toho se vrátili tam, kam dle svého přihlášení se patřili a po nějaké době se měli mnohem lépe než my (viz tlusté prase Posselet). Co to je proboha za nesmysl  -zmaření samostatnosti Slováků- ? To jsme je v tom měli po válce nechat jako samostatný Slovenský štát, který prodával Hitlerovi svoje židy, bojoval po boku nacistických vojáků a byl to tedy nepřátelský stát, na který by se vztahovaly poválečné sankce, procesy a reparace? To jsem měl o vás lepší mínění! Buď jste tak blbej, nebo vás někdo uplatil. Rovněž republika se 1993 –nerozdělila- na Česko a Slovensko, ale slovenská politická reprezentace, reprezentovaná hlavně Čarnogurským, kterého čeští sametoví revolucionáři vyreklamovali z Husákova vězení, chtěla samostatnost, svoji hvězdičku na vlajce EU, nikoli Češi a prostí Slováci. Ti neodhlasovali nadřazenost slovenských zákonů nad československými! Nicméně slovenští politici měli díky tehdejšímu federálnímu systému možnost cokoli zablokovat také jí využívali. Zkuste se pane historiku zabývat trochu také historií! Jak jste přišel na ten nesmysl, že česká zahraniční politika neví, zda se přidat k Sovětskému svazu nebo k Západu? Z čeho tak usuzujete? Z několika hospodských výkřiků?

Finrod Felagund 15.12.2006 2:00

Re: Re: Re: Problém je,

Teď jsem se na to koukl, tu jsem myslel, máte pravdu. Myslel jsem, že ona je Pinochetova dcera. Moje chyba. Díky za upozornění...

Finrod Felagund 15.12.2006 1:59

Re: Re: Re: generá lPinochet byl demokrat

Ani jedno, ani druhé. Nechci vládnout. Proč mě z toho podezíráte? Pouze nechci, aby o celostátní vládě rozhodovali všichni občanů, protože většina z nich nevědí, proč se jak rozhodují.

Jiří S. 15.12.2006 1:39

Re: Re: Problém je,

Podle životopisu, který jsem našel na webu, tak vystudovala ještě za otcova života. Po jeho smrti odjela do ciziny. V 80. letech se do Chile vracela řada lidí, kteří v 1973 emigrovali. Avšak Isabel A. se vrátila až 1989. Nespletl jste si ji s její sestřenicí stejného jména, známou spisovatelkou?

Jiri 15.12.2006 1:37

Re: Re: Problém je,

Na jednu stranu mohu smele rict, ze jsem rad, ze to Allende odskakal, ale mam trosku potiz oslavovat Pinocheta. Na rozdil od mnohych komentatoru NP si nemyslim, ze "ucel sveti prostredky". Pod timto a podobnymi hesly fungovaly prinejmensim dve strany - fasisticka a komunisticka (Stalinovo, "kdyz se kaci les litaji trisky") a mohu smele rict, ze uz to samo o sobe mi staci k tomu, abych byl presvedcen, ze ucel prostredky nesveti.

Jiri 15.12.2006 1:29

Re: Re: generá lPinochet byl demokrat

pan je baron nebo snad hrabe????????

ostravak 15.12.2006 1:16

Pinochet

se do ekonomiky nemíchal díky poradcům. Co se týká obětí měli by jsme my češi držet hubu. St. Grebeníčka jsme soudili 14 let, až nasral a zemřel. Ti co ho soudili a neodsoudili jsou horší než současní komouši. Je to vřed naší společnosti. A vůbec pohlaváři bývalého soc. tábora z toho zázračně vylezli. Proto Pinochetovi dejme pokoj.

šakal 15.12.2006 0:39

...Zase blitina ochucená sudeťáckou omáčkou...

...Starého Mandlera novým kouskům nenaučíš - a to říkám jako šakal! ;-P

Chudák generál Pinochet - má tuhle apologetiku zapotřebí? :-/

Finrod Felagund 15.12.2006 0:34

Re: generá lPinochet byl demokrat

Demokracie na celostátní úrovni mi nepřipadá jako nejlepší řešení, vězte - kolik lidí je schopno kvalifikovaně rozhodnout o protiraketové základně, jaderné elektrárně, nákupu stíhaček a podobných důležitých věcech? Lidé se velmi často rozhodují citem, ne názorem. Naopak kde je demokracie velmi důležitá, to jsou místní samosprávu a kraje, protože o agendě obcí a krajů už většina lidí něco ví a umějí se rozhodnout, jestli ten most má být dvoupruhový nebo čtyř, jestli chtějí modernizaci škol nebo autobusového nádraží atp... Proto si myslím, že ideální zřízení pro dnešní dobu je na celostátní úrovni prezident nebo monarcha s pravomoceni prezidenta v parlamentním systému, ve kterém je parlament o dvou komorách: sněmovně aristokracie (stavů) a sněmovně osobností (něco jako náš senát). Do celostátní agendy podle mě nemají obyčejní lidé co mluvit, protože o tom většinou nic nevědí a nasekají tak víc škody, než užitku, viz zablokování elektrárny Zwentendorf v Rakousku. A co se týče aristokracie - ať se podíváte na kteréhokoliv šlechtice, tak velmi často to jsou poctiví a slušní lidé, kteří i když je komunisti okradli i o ten poslední kabát, tak pořád měli svou čest, hrdost a bohatého ducha... mezi aristokracií je mnohem výraznější poměr slušných lidí ku neslušným ve prospěch těch slušných, narozdíl od "obyčejných" lidí, kde je to většinou opačně.

Proto jsem pro decentralizovaný stát s maximálními pravomocemi co se týče běžného života pro samosprávy a kraje, zastřešené stavovským zřízením, jehož vláda by se skládala pouze z resortů: obrany, zahraničí, financí, vnitra a průmyslu&obchodu... všechno ostatní by měly v kompetenci kraje a obce s demokraticky volenými zástupci.

Finrod Felagund 15.12.2006 0:25

Re: Problém je,

Pane Pergille... to je trochu zavádějící. Mezi těch 300 mrtvých v ČSSR se jaksi nepočítá počet mrtvých v uranových dolech, "náhody" ve věznicích, sebevraždy v důsledku pobytu v komunistickém koncentráku aj... a to nemluvím o tom, kolik lidí mělo zničený život a to ani nemuseli být v koncentráku, stačilo že nesměli studovat, pracovat, že jim sebrali všechno, co měli... a to Pinochet opravdu nedělal, Allendeho dcera v Chile vystudovala univerzitu...

tom 15.12.2006 0:24

Re: Problém je,

jseš zcela evidentně hlupák ,který o tom nic neví

tom 15.12.2006 0:23

generá lPinochet byl demokrat

zda se to opravdu divné ,ale je to takneboť zabránil degradaci většiny bolševickou menšinou

za to jej evropští pseudointelektuálové odsoudili což je pouze důkaz toho ,že saloní diskuse o demokracii a lidských právech jsou pro kočku viz Helsinky 75.

A.S. Pergill 15.12.2006 0:23

Problém je,

že ten Pinochet při srovnatelném počtu obyvatel Chile - Československo zavraždil nebo dal zavraždit přibližně desetinásobek lidí než Gottwald a jeho následovníci mezi léty 1948 - 1989.

A nakradl si také jednoznačně podstatně víc než komunističtí papaláši.

Opravdu, z tohodle srovnání moc dobře Pinochet nevychází. On to byl v podstatě jenom takový malý gauner, který si potřeboval nakrást a využil momentální příležitost. Nic víc za ním hledat nemá cenu.

Finrod Felagund 15.12.2006 0:09

Vynikající článek, pane Mandlere

Možná trochu víc stálo za rozepsání se do jednoho odstavečku něco právě o těch násilných konfiskacích, o chilské obdobě "revolučních gard" a o tom, co páchaly na venkově... ale jinak se mi Váš článek moc líbil R^