3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Páteř národa, 1989 a Jan Palach

Zlomení páteře národa je záležitost značně abstraktní, hrůzná a každý si ji představuje asi trochu jinak, nicméně obraz je zaveden, tak se ho držme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 3.2.2019 18:17

Palach byl Zneužit k propagandě.

Kavárníky a Lepšolidmi, jako pan Autor. A co na to Palach: Co tady čumíte, zkoušíte vzdechnout....

Š. Hašek 3.2.2019 21:47

Re: Palach byl Zneužit k propagandě.

Smutné, ale máte pravdu.

Mám dojem, že nejvíce by dnes smutněl soudruh Dubček (muž ledna).

V. Církva 3.2.2019 16:38

Fanfarónství: autor kope se do těch na zemi

Problém je obojí, špatná ideologie i špatní lidé. Zákony platí pro všechny. Po roce 1989 by nebylo správné potrestat třeba pana Ondráčka za to že jako policista plnil rozkazy. Ale šlo pozrestat kohokoliv pokud pravomoci vážně překročil. Špatně by ale bylo trestat tisíce komunistů kteří věřili ideologii ale neudělali nic proti zákonům ani lidskosti.

Po roce 1989 nebylo potrestáno hodně zločinů komunismu. Jenže byli tendence zakazovat umělce jako Gott, Štaidl a několik dobrých umělců kteří se opravdu zapletli bylo kompletně odstaveno a to šlo i o šikovné lidi. Pokud chce autor někoho pozavírat pak ty kteří komunismu nevěřili a nic pro jeho konec nedělali. Jednali proti svému svědomí na rozdíl od některých fajn lidí co prostě komunismu věřili Mám známou antikomunistku jejíž táta byl i zavřený, měla problémy v práci. A po roce 1989 jí vytýkali že vedle tábory ROH (nepodporovala komunismus ale děti) Zkrátka lidstvo je sebranka a kdyby se po roce 1989 přitvrdilo, potrestali by hlavně nevinné. Naopak konfiskace majetku skutečných zločinců být měla. Dozorci zkteří vědomně mučili v 50 letech vězně měli být souzeni. Tady nejde ani o komunisty ale o darebáky.

Co se týká ideologie. V roce 1989 šlo odsoudit komunistickou ideologii. A mohlo se to udělat důrazněji. Třeba zákonem že když si zloděj Grebeníček otírá pusu o návrat majetku církvi, je to trestný čin.

Dalo se zrušit komunistickou stranu, ale násilí budí odpor. Komunistický problém není KSČ ale Zelení Pitáti a dokonce ČSSD a TOP09. Myslím taky že lidé museli k špatnosti komunismu dospět. Kdyby ale někdo začal lynčovat komunisty, nesouhlasím. Kope se do těch na nohou ne na zemi.

Autor ať kope do bruselských neomarxistů, gendristek a jiných "nedemokratů". Do Islámu. Neomarxistický problém se užnejmenuje KSČ. Ty strany se jmenují jinak a nevím že by se dnes ńkdokoliv chystal zavírat ty co podepsali Istanbulskou Úmluvu, podporují modernistické iseologie. Zkrátka nikdo nezavírá lidi z ČSSD, Pirátů, TOp09, Zelených atd.

V. Čermák 3.2.2019 18:14

Re: Fanfarónství: autor kope se do těch na zemi

Pěkně jste to napsal. Akorát myslím, že Grebeníček není zloděj a že napsal knihu také není možné mu vyčítat, zejména proto, že té ideologii pořád věří. Komouši ovšem už 30 let nevládnou a kdo neustále o nich mluví, co kdysi dělali a jaké zločiny zpáchali jenom odklání od současných zločinů Kapitalistických....

J. Babička 3.2.2019 7:04

poznámka

Sebevražda, před tváří nepřítele, znamená odchod z boje.

Š. Hašek 3.2.2019 10:08

Re: poznámka

Dobrá poznámka, pane Babičko.

J. Kanioková 3.2.2019 19:57

Palach není sebevrah !

Š. Hašek 3.2.2019 21:49

Re: Palach není sebevrah !

Na delší diskusi, paní Kanioková.

Fakticky je sebevrah. Doufám, že nebude bráno ........

M. Pivoda 2.2.2019 21:43

Kdo vlastně zradil Palachův odkaz?

K tomu, aby člověk mohl zradit Palachův odkaz, musel by ho nejdříve přijmout.

Takže rozumnější by bylo ptát se: Kdo vlastně v českém národě přijal Palachův odkaz? A kolik takových lidí bylo?

Být vyurcován Palachovou smrtí ještě neznamenalo přijetí jakéhosi jeho odkazu. Určitě zde nechci Palachův čin shazovat, ale člověk je vyburcován už i tím, když v cirkuse uvidí, jak člověk, který provádí drezůru lvů, strčí svou hlavu tygrovi do tlamy. Při takovém emocionálním vyburcování přeci nepřijímám žádný odkaz.

Jestliže je země okupovány vojáky cizí země, vojáky velmi silné země, a žádná jiná silná země nemůže přijít na pomoc, pak se s tím nedá nic dělat. To bylo racionální poznání. Smutné, ale racionální.

Ano, ve svém životě v Česku po roce 1968 jsem se setkal s mnoha křiváky, ale nikdy jsem přitom nezískal potřebu se kvůli tomu upalovat.

Š. Hašek 3.2.2019 10:07

Re: Kdo vlastně zradil Palachův odkaz?

Poslední Vaše věta mě zaujala.

Jan Palach se upálil (samozřejmě nejen) kvůli křivákovi Smrkovskému. Muselo to být pro studenty hrozné poznání skutečnosti, že jimi manipuloval komouš (s lidskou tváří) Smrkovský. A Dubček. Pokud si vzpomenu, i naprosto nekomunističtí dospělí v mém okolí vůbec tehdy nesdíleli studentské nadšení. Chtěli změnu. A od jisté doby tušili srpen.

Nikterak se tímto nevyjadřuji přímo k činu Jana Palacha.

To jen tak, na okraj. Mně dal Smrkovský Junáka, na dva roky. Takže .......

J. Kanioková 3.2.2019 19:56

.......

"ale nikdy jsem přitom nezískal potřebu se kvůli tomu upalovat." Nepochybuji, nepůsobíte dojmem citlivosti.

M. Pivoda 3.2.2019 20:05

Necitlivost J. Kaniokové

Proč bych se já měl upalovat kvůli tomu, že čeští komunisté to kdysi přepálili a přivodili tak příchod Sovětských vojsk do Československa?

J. Kanioková 3.2.2019 20:52

Někdo snad tvrdí, že jste se měl upálit ??????

Vy fakt ABSOLUTNĚ nechápete myšlení jiných lidí, jejich zaujetí, psychiku. Asi jste typ - já, já, já, jenom já-mám pravdu a vím všechno nejlíp.

Dokážete třeba pochopit, že někdo tu srpnovou tragédii prožíval tak, že ze strašlivého zklamání má potřebu burcovat, a to tak, aby se lidi probrali, a to fofrem? Nebo že je těhotná ženská z toho tak špatná, až má následkem toho postižené dítě ?

M. Pivoda 3.2.2019 20:56

Kanioková je pomatená osoba.

Proč se na protest proti Sovětské invazi 1968 neupálil Dubček? To byl mělo smysluplnější logiku.

J. Kanioková 3.2.2019 21:06

Co se pořád točíte na tom upálení, zasekl jste se...

Diskuse s vámi je naprosto zbytečná..

P. Zinga 2.2.2019 20:40

Vy znáte Palachův odkaz?

A navíc, pružnost je taky žádaná vlastnost materiálů: můžeš je ohnout, ale nezlomíš.

Kdysi jsem četl cosi o tom, že právě česká pružnost umožnila Čechům přežít v německém moři.

Možná to není zrovna velikány ducha uctívaná vlastnost, ale důležitá pro přežití je.

Chtěl bych vidět, jak jdete proti vichřici hrdě vzpřímen...

Š. Hašek 3.2.2019 10:09

Re: Vy znáte Palachův odkaz?

Trefné.

J. Kanioková 3.2.2019 17:27

Souhlas,

naše území bylo až příliš často křižovatkou všelijakých hord, či válečných tažení. Také i místem, kde se často měnili vlastníci určitých lokalit - podle toho, ke které straně "sporu" patřili, k vítězné či poražené. Lidi tu asi neměli příliš odvahu k vlastním názorům, neměli čas k tomu dospět.

P. Grigar 2.2.2019 19:56

Problematika popisovaného zlomení páteře národa..

.. po listopadu 1989 spočívá v tom, že o nápravě zločinů let padesátých i pozdějších, rozhodovali ti, kteří se na nich většinou podíleli. Členové studentských akčních trojek, stranických výborů, mladí a nadšení revoluční básníci, reformní komunisté třetí cesty z r.1968. Nezlomila se páteř národa, jenom se národ znovu nechal vést tvory bez páteře.

Do bitev půjde před řadami..

Š. Hašek 3.2.2019 10:10

Re: Problematika popisovaného zlomení páteře národa..

Přesné.

P. Portwyn 2.2.2019 19:43

A pan autor je taky bezpáteřní?

A, já zapomněl... on ne. To jen my ostatní...

Znám dost lidí, kteří rovnou páteř mají. Téměř všichni jsou Češi - moc cizinců osobně neznám. S politikou to ani v nejmenším nesouvisí.

Š. Hašek 2.2.2019 16:28

Národu nepraská páteř.

Národ "pluje" dějinami, občas ve vlnobití. Páteř praská jednotlivcům, často pak zázračně sroste do ještě lepší ohebnosti.

Nemyslím, že máme křivější páteř než lidičky okolo, ačkoliv to o čecháčcích opakovaně pronáší jeden majitel nemovitostí v naší kotlince. Má několik národních identit a tvrdí o sobě, že má rovnou páteř.

Ale některé věty jsou trefné. Jiné "hodně k diskusi", Bílá hora nic nezlomila, to plkal jen Jirásek. Namátkou. Zkráceno.

D. Polanský 2.2.2019 11:02

Klausova kupónova privatizace

nebyl až tak zlý nápad, daleko horší nápad byl, že často i vysokoškoláci dávali své body různým privatizačním fondům. Tedy nedokázali se rozhodnout, tak to svěřili "odborníkům". Že pak přišli zkrátka a teď brečí, jejich chyba.

Pokud jde o Palacha, ty řeči a málem oslavy jsou jenom projevem farizejství. On byl hrdina, pro nás platí z Řehole Benediktovi: Já jsem červ, a ne člověk, na pohanu lidem, na potupu chátře.

M. Pivoda 2.2.2019 22:44

Polanský žvaní o kupónové privatizaci

Kupónová privatizace: byl to od počátku promyšlený podvod na českých občanech. A komunista Kočárník to dokonce sdělil otevřeně: "Je třeba zkoncentrovat kapitál".

Jenže co se stalo? Podvodná koncentrace nepřivodila konkurenceschopnou českou ekonomiku. Dosažená česká montovna nebyla úspěchem, ale jen dokonaným podvodem.

A kdo měl pravomoc, nese dnes zodpovědnost. Tečka.

R. Langer 3.2.2019 6:45

Re: Polanský žvaní o kupónové privatizaci

Ano, naše malá UI nepochopila princip kupónové privatizace, takže to byl podvod (což mě nijak nepřekvapuje). Já jsem na tom vydělal cca 100 táců.

M. Pivoda 3.2.2019 20:49

Pro Romana Langera

Jesliže občan Roman Langer nepochopil, jak byli v minulosti čeští občané (včetně jeho) průběhem české kupónové privatizace podvedeni, pak určitě není schopen pochopit obrovský pozitivní potenciál a současně obrovské nebezpečí z přicházejicí umělé inteligence.

J. Kanioková 3.2.2019 20:37

Jste klausofobní cvok..

M. Pivoda 3.2.2019 20:44

Pomatená Kanioková

Kdo měl pravomoc, nese dnes zodpověnost! --- Toto je základní pravidlo řízení. S tímto nic nenaděláte. To pravidlo platí na kohokoliv, kdo měl pravomoc.

Paní Kanioková se asi pomátla. Naznačuje to její diskusní vstup výše, kterým naznačuje, že bezpartijní čeští občané by se měli upalovat kvůli tomu, že komunisté v této zemi cosi zku(r)vili.

J. Kanioková 3.2.2019 20:59

Běžte do háje člověče, který myslí pouze jako robot.

M. Marek 2.2.2019 10:35

Výkřik, pocit

bez jakékoliv souvislosti se skutečností. Tedy blábol. Jste prostě odpůrce privatizace, OK.

"Dnešní marasmus má nezpochybnitelný základ v době po listopadu, kdy do morálního rozčarování a právního chaosu byli navíc Klausovou kupónovou privatizací (a ostatní podivnou privatizací) vypuštěni ekonomičtí dravci nebo přímo darebáci, většinou napojení na dřívější komunistické struktury"