26.1.2022 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Pár poznámek k přímé volbě prezidenta

V jenom ze svých občasných příspěvků do NP jsem hájil přímou volbu prezidenta. Z názorů politiků, politologů, novinářů a jiných erudovaných lidí, které jsem od té doby četl, se mi zdá že jsme spolu s imaginárním "lidem" jediní dva, kteří si přímou volbu prezidenta přejí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Eliáš 3.12.2012 8:12

Jsem proti přímé volbě

Se stoprocentní jistotu bývají hlavní volební silou starší lidé, pro které jsou volby příležitostí ke svátečnímu oblečení. Tito lidé důvěřivě sledují noviny a televizi. Prezidentem bude ten, kdo se nejvíce líbí médiím. Proč se prostě nesejdou šéfredaktoři Blesku, MF a TV a nerozhodnou se, kdo usedne za prezidentský stolec? Bylo by to nejlevnější.

P. Čech 3.12.2012 8:31

Re: Jsem proti přímé volbě

Mám za to, že nemáte pravdu, pane Eliáši. V roce 1990 se voleb zůčastnilo 96% voličů. To nebyli jen starší lidé na procházce, ale naprostá většina občanů - voličů. To, co popisujete, je stav dnešní, kdy volilo jen 35% voličů a to 5% znich ještě na protest proti systému voleb odevzdalo záměrně neplatný hlas. Tady opravdu volili pouze takoví lidé, o jakých hovoříte. 70% občanů-voličů nevolilo, protože náš volební systém spatřují nedemokratickým, nesvobodným a jsou přesvědčeni o tom, že volit v daném volebním systému smysl nemá. A mají pravdu. Přímá volba je však něco zcela jiného. Je demokratická a po odstranění čl.56, odst.5 zákona č.71/2012 sb. by mohla být i svobodná.Lidé stále více procitají a shledávají jak byli podvedeni a to "svými" zástupci v parlamentu, který schvaloval ústavu. Ústavu schválili zástupci nikoliv občanů, ale politických stran k obrazu svému. Vlastně nechtěli , aby veškerou moc ve státě měli občané a proto do ústavy včlenili čl.5, kterým vlastně z rukou občanů berou moc a dávají ji zcela do rukou politických stran, o kterých lživě tvrdí, že budou občany v zákonodárném sboru zastupovat. Opakuji, je to lež. Politické strany nemohou býti zástupci občanů z jednoho prostého důvodu. Nejsou občanům ze svých činů přímo odpovědné. Pojem "politická odpovědnost" totiž je termín bez vnitřního obsahu a slouží pouze a jedině k ohloupení lidí. A o tom to je.

F. Eliáš 3.12.2012 9:02

Re: Jsem proti přímé volbě

Já s vámi souhlasím, pane Čechu, ale myslíte, že přímá volba prezidenta dokáže vyburcovat naše mladší, bystřejší a pohyblivější spoluobčany z jejich letargie? A s vaším názorem na naši ústavu nelze nesouhlasit. Osobně jsem pro otevřenou, regulérní diktaturu osvíceného panovnického rodu, protože demokracii nepovažuju za reálnou. Politici jsou posedlí touhou po moci ve všech státech světa.

P. Čech 3.12.2012 9:17

Re: Jsem proti přímé volbě

Já jsem zase pro demokracii, ale skutečnou demokracii - demos krates - vládu občanů. Pod pojmem "vláda občanů" je nutno rozumět přímou vládu a přímou moc většinové občanské vůle. Takovýto systém mají nastaven ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Mají jej nastaven, to znamená, že se ke skutečné demokracii blíží, nikoliv že ji již mají. U nás však je demokracie chimérou. Žádný z jejích zásadních předpokladů nesplňujeme, snad jen s výjimkou určité míry svobody. Takhle to vidím já.