22.5.2022 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Pár poznámek k přímé volbě prezidenta

V jenom ze svých občasných příspěvků do NP jsem hájil přímou volbu prezidenta. Z názorů politiků, politologů, novinářů a jiných erudovaných lidí, které jsem od té doby četl, se mi zdá že jsme spolu s imaginárním "lidem" jediní dva, kteří si přímou volbu prezidenta přejí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 4.12.2012 15:05

Re: Nejste jediný.

Odborností politika, je politika. Její součástí je schopnost vybrat si odborníky, v čemž mu pomáhá jeho politická strana).

Odborník obvykle nerozumí politice (často ani ve svém oboru) a neumí ji provádět.

P. Čech 3.12.2012 12:13

Re: Lid

Je otázkou, zda k tomu nedochází chybou v překladu z němčiny. Slovo "volk" totiž má více významů a kromě "lid" je to i národ, veřejnost, obyvatelstvo.

P. Čech 3.12.2012 12:01

Re: Nejste jediný.

Přesně tak. A je to pouze důsledek volebního systému podle zásad poměrného zastoupení. Tento systém nenutí politické strany navrhovat za kandidáty lidi schopné, nejlepší z nejlepších. Předpokládá, že budou navrhováni nikoliv odborníci v nějakém oboru, ale jedinci naprosto oddaní a loajální mateřské politické straně. Dochází tak potom nutně k tomu, že zvolení zákonodárci nejsou odborníky v ničem, jsou to samí diletanti, hlavně, že jsou loajální a dokonce ochotni nectít svůj ústavní poslanecký slib. Nevykonávají svůj mandát v zájmu "všeho lidu" jak praví ústava, ale pouze v zájmu své politické strany. Politické strany se tím veřejně chlubí a to, že nabádají a nutí své straníky porušovat ústavu je jim šuma fuk. Vědí, že jim za to nehrozí žádný postih. Jsou ve svých činech a hlavně vůči občanům zcela beztrestní, neboť je chrání poslanecká imunita, kterou si sami odsouhlasili. Prostě Kocourkov.

J. Heincl 3.12.2012 9:49

Re: Lid

Ve švýcarské ústavě se slovo Volk, eventuálně Volks- ve složeninách jako je např. Volksabstimmung (lidové hlasování) vyskytuje 179 x. V preambuli švýcarské ústavy stojí:

Präambel

Im Namen Gottes des Allmächtigen!

Das Schweizervolk und die Kantone,

Že by Švýcaři opsali "lid" od komunistů?

J. Fohler 3.12.2012 9:48

Re: Nejste jediný.

Tento výtvor potvrzuje úroveň (neschopnost) politiků.....

P. Čech 3.12.2012 9:17

Re: Jsem proti přímé volbě

Já jsem zase pro demokracii, ale skutečnou demokracii - demos krates - vládu občanů. Pod pojmem "vláda občanů" je nutno rozumět přímou vládu a přímou moc většinové občanské vůle. Takovýto systém mají nastaven ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Mají jej nastaven, to znamená, že se ke skutečné demokracii blíží, nikoliv že ji již mají. U nás však je demokracie chimérou. Žádný z jejích zásadních předpokladů nesplňujeme, snad jen s výjimkou určité míry svobody. Takhle to vidím já.

F. Eliáš 3.12.2012 9:02

Re: Jsem proti přímé volbě

Já s vámi souhlasím, pane Čechu, ale myslíte, že přímá volba prezidenta dokáže vyburcovat naše mladší, bystřejší a pohyblivější spoluobčany z jejich letargie? A s vaším názorem na naši ústavu nelze nesouhlasit. Osobně jsem pro otevřenou, regulérní diktaturu osvíceného panovnického rodu, protože demokracii nepovažuju za reálnou. Politici jsou posedlí touhou po moci ve všech státech světa.

P. Čech 3.12.2012 8:41

Re: Lid

 "Lid" je politický pojem, používaný pouze politiky, zástupci politických stran.Je používán po celém světě, povětšinou nesprávně a nepřesně. O to však politikům jde. "Lid" je snad možno charakterizovat jako množinu lidí, nacházejících se v dané době na území nějakého státu, snad s výjimkou krátkodobých turistů. Naproti tomu "občané" nepředstavují všechny lidi ve státě, ale pouze ty, kteří mají ke státu jistý, definovaný vztah. A tak demokracie není vláda lidu, ale vláda občanů.Co si přeje či nepřeje "lid" není směrodatné, směrodatné je v daném státě to, co si přejí jeho občané. Tedy i znění ústavy, kde se to pojmem "lid" jen hemží, je špatné a zavádějící. Jak jsem již řekl, lid tvoří téměř všichni lidé, nalézající se v daném státě v danou dobu, včetně dlouhodobých turistů a cizinců, kteří zde mají trvalý a nebo dlouhodobý pobyt. O tom to je.

P. Čech 3.12.2012 8:31

Re: Jsem proti přímé volbě

Mám za to, že nemáte pravdu, pane Eliáši. V roce 1990 se voleb zůčastnilo 96% voličů. To nebyli jen starší lidé na procházce, ale naprostá většina občanů - voličů. To, co popisujete, je stav dnešní, kdy volilo jen 35% voličů a to 5% znich ještě na protest proti systému voleb odevzdalo záměrně neplatný hlas. Tady opravdu volili pouze takoví lidé, o jakých hovoříte. 70% občanů-voličů nevolilo, protože náš volební systém spatřují nedemokratickým, nesvobodným a jsou přesvědčeni o tom, že volit v daném volebním systému smysl nemá. A mají pravdu. Přímá volba je však něco zcela jiného. Je demokratická a po odstranění čl.56, odst.5 zákona č.71/2012 sb. by mohla být i svobodná.Lidé stále více procitají a shledávají jak byli podvedeni a to "svými" zástupci v parlamentu, který schvaloval ústavu. Ústavu schválili zástupci nikoliv občanů, ale politických stran k obrazu svému. Vlastně nechtěli , aby veškerou moc ve státě měli občané a proto do ústavy včlenili čl.5, kterým vlastně z rukou občanů berou moc a dávají ji zcela do rukou politických stran, o kterých lživě tvrdí, že budou občany v zákonodárném sboru zastupovat. Opakuji, je to lež. Politické strany nemohou býti zástupci občanů z jednoho prostého důvodu. Nejsou občanům ze svých činů přímo odpovědné. Pojem "politická odpovědnost" totiž je termín bez vnitřního obsahu a slouží pouze a jedině k ohloupení lidí. A o tom to je.

P. Čech 3.12.2012 8:14

Nejste jediný.

Také jsem zastáncem přímé volby a to nejen prezidenta., ale všech zástupců občanů v demokratických zastupitelských sborech.Ovšem takový neuvěřitelný paskvil, jakým je zákon č.71/2012 Sb. je na pováženou a budí dojem, že politici podle scénáře politických stran v parlamentu, udělali vše pro to, aby přímá volba jakoby byla, ale nemohla proběhnout. Tento zákon totiž ve svém čl. 56, odst.5 přímo odporuje čl.1 a čl.21, odst.4 Listiny základních práv a svobod. Poněvadž tento zákon je součástí ústavy (dodatek) a součástí ústavy je i zmíněná listina, je ústava v rozporu sama se sebou, což je stav, který zapříčinili poslanci a senátoři vč. prezidenta Klause, který zákon podepsal. Toto je opravdu hodno pouze České Kocourkovské republiky a nemůže to být ničím jiným, než záměrem, aby přímá volba prezidenta nemohla fungovat. Pokud je mi známo, tak neúspěšná kandidátka na prezidentku, právě kvůli čl.56, odst.5, paní Samková, již podala na Ústavní soud stížnost v topmto duchu. Pokud je Ústavní soud nestranný a nestranický, musí jí dát za pravdu a minimálně příslušný odstavec článku 56 zrušit. Tím pádem ovšem je ohrožen termín volby a hrozí, že budeme nějaký čas bez prezidenta. Znovu opakuji, je to záměr, aby politici, kteří si vlastně přímou volbu nepřejí, mohli vykřikovat : "Vidíš, lide, vyšli jsme ti vstříc, jak jsi chtěl. Dopředu jsme však stále říkali, že to nejde a tady máš důkaz". Není to však důkaz pro ospravedlnění jejich přístupu. Je to důkaz naprosté nekompetentnosti a diletantství našich t.zv. svobodně a demokraticky zvolených zastupitelů.Znovu opakuji, přímá volba prezidenta možná je, ovšem na základě zcela jiného zákona, který musí vypracovat skuteční odborníci a politici jim do znění tohoto zákona nesmějí kecat. Schválit jej musí občané v referendu, diletanti v poslanecké sněmovně již prokázali, že toho nejsou schopni.

F. Eliáš 3.12.2012 8:14

Re: Lid

Je to těžké, lid je kmunistický výmysl. U nás žijí lidé.

F. Eliáš 3.12.2012 8:12

Jsem proti přímé volbě

Se stoprocentní jistotu bývají hlavní volební silou starší lidé, pro které jsou volby příležitostí ke svátečnímu oblečení. Tito lidé důvěřivě sledují noviny a televizi. Prezidentem bude ten, kdo se nejvíce líbí médiím. Proč se prostě nesejdou šéfredaktoři Blesku, MF a TV a nerozhodnou se, kdo usedne za prezidentský stolec? Bylo by to nejlevnější.

V. Němec 3.12.2012 6:41

Lid

Můj příspěvek nebude moc k věci ale při zmínce o lidu mne v duchu vždy napadne otázka kterou teď položím veřejně: kolik nejméně lidí tvoří lid?

L. Krajicek 3.12.2012 2:29

I já jsem pro přímou volbu.

Proč ne? Sranda je to už teď, tak si umím (nebo ani neumím?) představit, jaká to ještě bude sranda během příštích týdnů a měsíců  :-))

Jen ti kandidáti mně připadají nějak vážní na to, jaká ve skutečnostri situace je.