Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

SPOLEČNOST: Pamětníkův vzkaz Milionu chvilek

Od Sametové revoluce uplynulo zhruba patnáct milionů chvilek, tedy pokud chvilku definujeme jako - v průměru - jednu minutu. Za tu dobu jsem zcela určitě přinejmenším milion chvilek demokracii věnoval.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
IK

I23v64o 76K32o53r96e91ň

21. 11. 2019 20:38

Prakticky všechny „amorálnosti“, které autor jmenuje, nejsou způsobeny systémem, ale nedodržováním pravidel jeho provozu. Konkrétně pravidle právního státu (dodržování zákonů státním aparátem) a dělby moci (nezávislosti exekutivy, zákonodárství, justice a médií).

Dodržování pravidel je to hlavní, co požaduje Milion chvilek a za co lidi demonstrují – a na prvním místě to pochopitelně žádají od nejvyšších představitelů: premiéra, ministrů a prezidenta. Naopak pokud by se měl změnit systém, jak žádá autor, kdo by tu změnu provedl, jaký systém by zavedl a proč máme věřit, že by byl lepší?

Autor má pocit, že jedním z hlavních problémů v dnešní české společnosti je omezování plurality názorů. Zapomíná přitom, že nikdy v minulosti nebylo snazší publikovat prakticky jakýkoli názor prakticky bez rizika, a to ani na svobodném Západě 80. let.

Opravdu nevidím problém v malé pluralitě názorů ani v "systému", ale malé ochotě (nebo schopnosti) hrát podle pravidel, jejich nedostatečné kontrole a vynucování.

0 0
možnosti

No, podle Pravidel nechtějí hrát především ti MilchPrdi, kteří to požadují po druhých, že?Rv

0 0
možnosti
JJ

J55u29r61a 54J81u41r45a54x

21. 11. 2019 14:45

ZDRAVÁ demokracie je ta, kterou chceme MY!

A kdo nechce tu stejnou jako my, je zpátečník, rasista, xenofob, komouš, nácek, homofob, milovník kysličníku uhličitého a Babiše, nectí lidská práva a je agent Putinův! A jako takového je nutno jej v zájmu obecného blaha eliminovat!

Jinak bude správná demokracie smrtelně ohrožena mnohostí jiných než NAŠICH a tudíž nesprávných názorů! A někteří by nesprávné názory, zaštiťujíce se drze demokracií, dokonce chtěli i prosazovat!

0 0
možnosti
BH

Ano, uznávám názorovou pluralitu. Existují dva druhy názorů: 1. ty moje, 2. ty ostatní, neboli fejk názory.

Milione chvilek, nestálo by za to demonstrovat za pluralitu názorů?

0 0
možnosti
JK

"Existují dva druhy názorů" .... JEN ?

0 0
možnosti
VP

Pane Struzi, výborně jste vystihl základní problémy. Jako velký problém vidím to, že EU je dnes už úplně jiná organizace, než do které jsme vstupovali. Pokládal bych tedy za správné, nechat si současný trend schválit od občanů. Se současnou politickou reprezentací k tomu ale nedojde. S tím souvisí také obecný přístup k referendům v EU. V zásadě se dá říct, že referendum je v některých situacích pokládáno za potřebné, ale za potřebnou není pokládána povinnost politiků se výsledkem řídit. Jako příklad uvedu opakované referendum v Irsku, referendum v Katalánsku, jehož iniciátoři byli zavřeni do basy a nakonec Británie, kde Corbyn usiluje o další referendum, i když jedno už proběhlo. Tohle naprosto odporuje základnímu demokratickému principu, který říká, že občan je suverén, občanům patří veškerá moc a politik je jejich volený zástupce. Politik se má řídit rozhodnutím občanů a ne vymýšlet nějaké fígle. Za další velký problém pokládám obrovský vliv organizací jako jsou neziskovky, organizací nikým nevolených, nicméně financovaných ze státních peněz. Tyto organizace za peníze nás všech prosazují svůj způsob vidění světa a to i za cenu pronásledování lidí opačných názorů a porušování zákonů. Samozřejmě pod záminkou rádoby morální argumentace nebo pseudovědeckých závěrů. To je taková rakovina moderní společnosti. Co s tím, to nevím.

0 0
možnosti
JV

J55o44s27e93f 83V36r88z98a57l

21. 11. 2019 12:55

A vubec. Nejlepsi je rizena demokracie. Jako treba v Rusku. To by tak hralo, aby si plebs demokraticky volil sve vladce.

0 0
možnosti
VP

Nebo v Bruselu , VYvolení komisaři?!

0 0
možnosti
ŚS

Pluralita očima elity: "... pluralita je mnohost a v té jako takové opravdu nic pozitivního nespočívá, tak jako není nic automaticky kladného nebo silného v mnohosti odpadků na smetišti... Máte-li na mysli pluralitu jako mnohost a koexistenci vzájemně se střetávajících a soupeřících názorů v demokratické společnosti, pak něco takového jistě může, ale vůbec nemusí mít kultivující účinky... Vše záleží na kvalitě onoho tříbení názorů, na kultuře diskuse a disensu (jakož i konsensu), má-li být pluralitní prostředí prostředím kultivujícím a plodným." prof. Pavel Hošek, ET fakulta

0 0
možnosti
JK

J13i63ř90í 78K34o25u18k

21. 11. 2019 11:34

Jiste, jenze autorovi chybi ta plurarita, kdyz vetsinou se jedna o natlak s utoky na ty, co maji jine nazory. To uz plurarita kterou by si pral autor fakt neni. Vubec mi nepripada, ze by v dnesni do. be nekdo dal svym protivnikum za pravdu. Tady uz se nefiskutuje, ale rovnou urazi. Treba Safr povazuje demokraciu to, ze se muze nekomu na verejnisti sproste nadavat. Vyrok , ze Klaus ml. si vzal dite do valky, vypovida o dnesni situaci vic, nez profesiruv clanek o plurarite, ktera muze selhat. ..tim se vas nechci dotknout..

0 0
možnosti
JK

J15i62ř86í 51K36o60u52k

21. 11. 2019 11:18

To v clanku by melo byt prvni prikazani demokratu.. vsech, vladnoucich i opozicnich. Bohuzel nyni vse prituhuje k polarite a antagonismu. Smesne je, kdyz nekdo pronese neurazlivy nazor o svobode slova, ktera neni o beztrestnem nadavani jinym, pokud to je proti hulvatovi z jedne, ci druhe strany, je napadan z obou stran... Slusni by se meli sprostote postavit, jenze kdo na hulvaty upozornuje,?

0 0
možnosti
JV

J 25V16l37č24e13k

21. 11. 2019 10:43

Pane Strunzi, dík. Napsal jste to velmi pěkné. Každou větu, každé slovo lze podepsat. Nemá to chybku.

0 0
možnosti
Foto

Pěkně napsáno. Souhlasím.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz