2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Obrana let devadesátých

Redukovat zcela mimořádnou poslední dekádu uplynulého milénia na pár blbců s pistolemi je intelektuální zločin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Chwistek 24.2.2022 3:34

První půlka devadesátek byla absolutně boží, ale to bylo i tím že jsem byl mladý a na gympl. V 95 jsem maturoval, za 2 měsíce jsem oslavil 18l, život byl super...a měsíc na to mi náhle a nečekaně umřel táta. A bylo po srandě, nastalo hodně nepěkné a neradostné období. Takže mám na devadesátky úplně jiné vzpomínky, než na dobu, o které se píše v článku, ale film Jízda, který jsem viděl několikrát a nelituji, mi tu dobu evokuje mnohem více, než Devadesátky, které jsem neviděl (a taky nelituji), ale samozřejmě si na ty zločiny také pamatuji. Nakonec jsme tím obdobím neprošli zas tak špatně, dnes je každý po bitvě generál, ale až do Covidu se tady zle nežilo. Zato ale dnes, to jde čím dál více z kopce...zelené šílenství, genderové šílenství, šílená politická korektnost, islamizace Evropy...to ty devadesátky byly oproti tomuto absolutně v poho.

M. Pivoda 23.2.2022 21:33

Největší chybou by bylo dnes považovat 90. léta v Česku za demokracii.

"Starého psa novým trikům nenaučíš." Určitě ne rychle.

V. Braun 23.2.2022 20:06

"Je to otázka míry. Jen těžko s odstupem zjistíme, kolik procent obyvatel Česka zasáhly společenské patologie 90. let,"

Bohužel minimálně zprostředkovaně to zasáhlo každého, zejména ožebračování státu podvody s daněmi a ožebračování bank různými podvody a nesplácenými úvěry z dob bankovního socialismu a následné bankovní krachy. Plus přímé podvody tvářící se jako nezdařený podnikatelský záměr - Smetka a spol, nebo tunelování fondů například.

P. Diviš 23.2.2022 21:05

Jistěže zasáhlo. Ale jen málo lidí je schopno porovnat, zda by alternativní scénáře nebyly horší (IMHO byly).

Tak velká a nevyhnutelná změna ekonomiky a politiky nejde udělat beze škod. Jde je jen minimalizovat, podle toho, kolik je na to prostředků (hlavně schopných lidí).

E. Sova 23.2.2022 16:51

Pocit černobílého vidění světa je vyvoláván především sociálními sítěmi a komentáři k článkům. Ti co vidí obě strany mince nemají takové nutkání se vyjadřovat a já stále věřím, že ta mlčící většina má svou váhu. Na devadesátky vzpomínám jako na dobu, kdy mělo smysl sledovat televizi a číst noviny. Teď už ten pocit ztrácím, naštěstí výjimky na netu se najdou :-).

J. Plzák 23.2.2022 13:41

"Ukazují to města ve Spojených státech, kde se pokusili idealisticky nahradit policii samosprávou Black Lives Matter a zločinnost vyletěla vzhůru."

To byl jasnej podraz, žádnej idealismus.

A tak je to dodnes.

P. Kubáč 23.2.2022 14:18

Autor článku mylně klade rovnítko mezi "svobodu" a "anarchii", mezi "poznanou nutnost" s "hranicemi kde začíná svoboda souseda" a všeobecným sobectvím, které kriminálníci z BLM překrásně předvedli.

K. Křivan 23.2.2022 16:33

Svoboda je nebýt okraden, přepaden, oloupen, znásilnéná, podveden, ...... Svoboda je i právo zločince zabít při obraně života, zdraví a majetku. Právo střílet do těch, co rabují obchod, kam chodím nakupovat. Je to sice povinnost policie, .... :-(

J. Hotzký 23.2.2022 12:45

Devadesátá léta, kdy Václav Klaus a jeho sběř vykrádali a pomáhali rozkrádat tuto zemi mám zažitu jako zlou dobu. Drobně jsem podnikal. Stát mi vždy jen práci ztěžoval a zdražoval. Pomáhal jen zločincům a zahraničním větším firmám. Také vzpomeňte na běžné bankovní úroky pro nás - 18%! Velkým polostátním firmám VK či jeho posluhovači zařídili mnohem menší. A k tomu všechny odpustky. Vzpomeňte na Škodu Plzeň!! Bylo toho špatného tolik, že se to sem nevejde. Ještě dnes je mi z těch dob a protivenství od státu smutno.

J. Plzák 23.2.2022 13:43

A jakpak podnikáte dnes, Hotzký?

V. Braun 23.2.2022 20:07

Za poněkud jasnějších pravidel?

P. Diviš 23.2.2022 21:06

Zřejmě se vám podnikání nedařilo a mohl za to Klaus a stát ....

E. Korbelová 23.2.2022 12:16

Přijde mi, že ten seriál je něco jako "Anna proletářka". Podívejte děti, jak bylo dříve zle, dělníci trpěli hladem a v devadesátkách zase všichni kradli a vraždili, ale dnes, pod laskavým vedením strany a vlády nebo pod laskavým dozorem bruselu, spějeme k radostným, rudým nebo zeleným zítřkům. Potom se nedivme tehdejším i dnešním svazákům.

A když už jsou tu články o Švédsku, kdyby se o poměrech ve Skandinávii soudilo jen z jejich kriminálek, tak by se člověk bál jen tam vstrčit nos.

J. Dvořák 23.2.2022 17:53

Kriminální romány ze Švédska jsou idylou ve srovnání s reálem. Švédsko dusí muslimské gangy.

J. Kratochvíl 23.2.2022 11:33

Celé "svobodné "devadesátky daly základ k dnešnímu celonárodnímu úpadku ve všech oblastech našeho života.

Příkladem může být náš lední hokej, byl jedním z nejpopulárnějších sportů u nás. Dnešní "úspěchy" jsou vidět srovnáním OH 1998 v Naganu a OH 2022 v Pekingu. Hokej je jen ukázka a špička ledovce a takovýto úpadek je ve většíně oblastí našeho současného života a za to múžeme poděkovat "svobodě" z devadesátých let, ale není slušné o tom mluvit a bojíme se to přiznat.

Podle mého názoru transformaci šlo udělat lépe, jak to vidíme v některých jiných zemích.

J. Kratochvíl 23.2.2022 11:36

Bojíme se přiznat, že se obohatilo v devadesátkách několik málo jednotlivců, ale většině občanů se za 32 let, životní úroveň nezvýšila spíše naopak. Tenkrát bylo samozřejmostí, že každý z nás měl doma v zimě teplo a světlo, což se dnes takovouto samozřejmostí nezdá.

J. Lukavsky 23.2.2022 12:28

"transformaci šlo udělat lépe, jak to vidíme v některých jiných zemích" kupř. v: ................., ..............., ..........................., ..........

Děkuji J.L. end

J. Kratochvíl 23.2.2022 13:54

Stačilo aby jedna ideologie komunistická nebyla nahrazena jinou ideologii tržní ekonomiky. Stačilo aby se naši představitele chovali jako řádní hospodáři, jak jsme poznali z historie ekonomy v době první republiky. Místo toho nastoupili ideologové tržní ekonomiky viz V.K. a dopadlo to tak jak to dopadlo. Místo demoktratických pravidel, nastolili jen chaos a anarchii. I v takovém Polsku, Maďarsku nebo na Slovensku to dopadlo lépe než u nás. Přesně jak je to v tom hokeji jsou Slováci lepší než mi.

J. Kratochvíl 23.2.2022 13:59

oprava "my", Pardon.

R. Tesařík 23.2.2022 14:23

Takže vlastně komouš. Přiznejte si to.

J. Kratochvíl 23.2.2022 14:27

Nevím co s tím má co dělat komunismus? Je to pravda! Co antikomouši?

P. Diviš 23.2.2022 21:08

Možná jen blázen, ale určitě blázen "doleva".

J. Karza 23.2.2022 9:45

Je to teď taková kampaň, především ve veřejnoprávních médiích. Domnívám se, že je to projevem snahy vytvářet předpoklady pro utužení politického režimu především v ohledu svobody vyjadřování. Poukazem na minulé hrůzy "bezvládí" jde přesvědčit mnohé vystrašené občany.

J. Hajský 23.2.2022 9:23

Článek vyšel v sobotu v příloze LN Orientace. Navazuje na něj článek Jana Macháčka, který se zabývá nejen gangsterskými výstřelky a vraždami, které popisuje seriál, ale hlavně hospodářskou kriminalitou, kterou tehdy nebyl zájem vyšetřovat a která se mnohdy s tou gangsterskou prolínala. Článek končí (cituji) "Tady kriminální charaktery "světa kolem sudů" a veksláků z Devadesátek přece jen pronikly do nejvyššícj pater elegantnější kriminality, kde se kradlo v řádech miliard a desítek miliard za tichého přitakání tehdejší vládnoucí garnitury". Konec citátu.

A kdo byl hlavní osobou tehdejší vládnoucí garnitury? Přece Václav Klaus. I když dnes s mnoha nynějšími názory VK souhlasím (na př. názory na klimašílenství) přece jen kvůli jeho působení v dedadesátých letech ho musím považovat za capo di tutti capi tehdejší hospodářské mafie.

R. Brzák 23.2.2022 9:56

Kde jste přišel na to, že "tehdy nebyl zájem hospodářskou kriminalitu vyšetřovat"? Policisté ten zájem měli, to Vám můžu garantovat. Je však jasné, že jsme to tenkrát neuměli. Ten Klausovi vyčítaný "úprk před právníky" (tento pohled jsem ještě nedávno měl také) je prostě jen a pouze dopad toho, že to pro nás všechny bylo nové - a přitom nebylo reálně možné změnu z plně státní ekonomiky na alespoň částečně soukromou (jak ji máme dnes) ekonomiku zdržovat příliš dlouho. A zákony a prováděcí předpisy se zavádějí příliš dlouho. Takže mnohé šlo živelně. Ale docela dobře - lidé se svobodně rozhodovali a svobodně podnikali. Statisíce lidí. A skutečně, někteří z nich páchali zlo... O tom jsou devadesátky - ne o orlických vrazích...

J. Hajský 23.2.2022 10:33

Vyplývá to z článku Jana Macháčka. Jako investigativní novinář předal policii nějaké informace s nulovým účinkem.

R. Brzák 23.2.2022 10:40

Nepochybně někteří policisté nedělali svou práci. Otázka zní, jestli ji dělat nesměli (jak naznačujete Vy a Macháček), nebo ji dělat neuměli - což tvrdím já...

R. Langer 23.2.2022 10:59

No, zřejmě měly ty informace nulový potenciál. Na Babiše se toho také podalo... ;-D

J. Plzák 23.2.2022 13:49

Hlavně že byl investigativní, ten Macháček.

Přišel a zeptal se: Tak co, pro koho kradete, pro Klauze, nebo Koženýho?

Bože, jsou to tady kraviny!

J. Lukavsky 23.2.2022 12:31

"úprk před právníky" právo vždy zaostává za praxí. Jak chcete vytvořit zákon na něco co neexistuje? Kupř. jak se budou řešit pozemková práva na Marsu? Na Měsíci už si můžete koupit hektar, doporučuji, dobrá investice, zhodnotí se, časem, snad. J.L. end