18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O té chartě a disidentech… snad objektivně

Pokud chceme pochopit, jak vznikla a jak fungovala Charta 77, musíme se vrátit do hloubky padesátých let. Po válce a hlavně pak po „Vítězném únoru“ panovalo ve společnosti velké nadšení pro komunistické ideály.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Grigar 26.10.2019 9:08

..tož neváhejte a podrobte jeho jednotlivá tvrzení kritice, palbě argumentů. Čím nebo kým začnete? V čem se mýlí? Už se těším..

K. Oharková 26.10.2019 7:10

A vy jste kdo, že to máte takhle zmáknuté. Taky jste mohl podepsat Chartu, jít do kotelny na neurčito a potom žádat posty. Moc dobře se vědělo, kdo je kdo.

J. Novak 26.10.2019 9:16

Není kotelna jako kotelna. Většina z nás si automaticky představí domovní kotelnu, kde se staráte o přísun uhlí do kotle, vybíráte popel, taháte popelnice, dýcháte kouř a jste černí od mouru. Až se potom dozvíte, že Dientsbier st. byl zaměstnán v plně automatizované plynové kotelně, kde v podstatě ve směně "dohlížel na budíky" a měl tím pádem dostatek času na to aby psal svá literární díla a pamflety.

A nebyl jediný.

J. Vlček 26.10.2019 13:51

Pane Novaku, jen jestli to nezlehčujete. Dienstbierovi přece zůstala hlava na stranu, jak se musel ohýbat a sklánět při koukání na hořáky do pece. :-)

S. Stan 26.10.2019 9:38

Podepsat tenkrát chartu nebylo jednoduché, pokud jste neměli známého chartistu, tak jste mohli podepsat leda toaletní papir. Chartisté o normální obyčejné lidi nestál...

J. Kanioková 26.10.2019 17:09

To není pravda !

K. Oharková 26.10.2019 7:06

Zblblé výmysly zblblého človeka.

J. Drobný 26.10.2019 9:11

A vy jste zřejmě ta moudrá, hotová studnice pravdy. Kdyby těm disidentům šlo o princip, tak se nebudou rvát o koryta, někteří u nich vydrželi do dnes a ne vždy je to ku prospěchu věci. Tak jako se po válce spousta lidí hlásila k partyzánům a odboji, stejně tak je to i s těmi disidenty. Tolik kotelen snad ani v republice nebylo.

P. Rychetsky 26.10.2019 15:25

To je prave to nejhorsi. Nejsou to jen vymysly. Je tam plno pravdivych poznatku, ktere ale jsou spleteny to spinavych pomluv. Takhle se to dela po putinsku. Trocha pravdy aby to vypadalo dobre, a vyrobit z toho odporne svinstvo. Pro autora to, ze v Charte byli komousi, znamena ze Charta a obeti jejich signataru, a obecne odpor proti bolsevikovi (nic jineho organizovaneho tu nebylo), byly nevyznamne ci bezcenne. To zas pravda neni.

I. Hendrych 26.10.2019 5:22

Ty prašivko prašivá ...bo nic jiného nejsi autore.

Hodně slušně řečeno.

J. Huml 26.10.2019 5:39

Jo, prasivka prasiva jaksi zapomela, asi z prirozene posranosti, zminit se o dnesni vlade plne komunistu a agentu z prognostaku, tedy Zeman, Babis, IVK smeti Weigl, Kellner a jim podobni prevlekaci kabatu. Fuj, chartiste se vzepreli, ale poserove dnes propaguji konnservatismus?

V. Mokrý 26.10.2019 6:08

Nepovídej ? Povídej !

V. Mokrý 26.10.2019 6:18

Partička pražských disidentů, tedy chlapců co spolu mluvili ( už od 50let ), vlastně obsadila hlavní média, státní úřady a měli na začátku vyhráno. Mnozí se tam i přes své potomky, rodinu/příbuzenstvo drží dodnes. A tak případní pokračovatelé Masaryka, Švehly, Bati, neměli a nemají moc šancí dostat prostor se prosadit. Bohužel !

P. Rychetsky 26.10.2019 2:00

"Do čela Charty se prosadili Jan Patočka, Jiří Němec, Václav Benda, Václav Havel, Ladislav Hejdánek, Zdeněk Mlynář, Pavel Kohout, Petr Uhl, Ludvík Vaculík a Jiří Hájek. Ve velké většině bývalí přesvědčení komunisté."

Ne ve velke vetsine, ale zde pul na pul.

"V listopadu 1989 byla Charta a chartisté na vrcholu popularity. "

Proc myslite autore, ze tomu tak bylo? Myslite, ze opravdicky kvuli tomu, ze to byli "...prostě lidé, kteří si přejí uchvátit moc a vliv za každého režimu...", nebo spise proto, ze je ten rezim tak strasne stval, ze mu to verejne rekli a byli za to ochotni i treba jit brucet? Kdyz mi ostatni jsme v te dobe tupe trceli v SSM a chodili ty bolseviky volit?

P. Grigar 26.10.2019 9:28

..o ty, kteří šli bručet, bylo dobře postaráno díky Nadaci Charty 77, ovšem pouze v Praze a okolí. Ještě než stihli vyfasovat v Ruzyni tepláky, už se o nich mluvilo na RFE nebo VOA. Na venkově po takových naštvaných ani pes neštěkl, natož nějaká finanční podpora(Augustin Navrátil..) a zamávali s nimi jako se starým hadrem. Při troše štěstí sehnali práci v kamenolomu(Pitaš..) aby je nemohli zavřít pro příživnictví, žádná plynová kotelna.

V listopadu 1989 to v OF fungovalo asi tak, že kdo se postavil proti lidem nadirigovaným z centra, byl bleskově odstaven.. moje zkušenost z okresního města.

P. Rychetsky 26.10.2019 15:19

Souhlasim s tim, ze byt anonymnim brucounem bylo o neco horsi nez byt jakztakz znamym. Nicmene i ti znami udelali osobni volbu a brucet jit nemuseli, kdyby drzeli huby a krok. A navic, ani ti znami nemeli nic jasneho. Bolsevicke vezeni ani tak nebylo med, a navic v te dobe nikdo nevedel, kdy se bolsevici zjanci a privtrdi, nebo se rozhodnou z nekoho neco vymlatit, nebo na vazne pritlacit pomoci sikanovani jejich rodin a deti. Nevedeli kdy a jak je pusti a za co je pak znova zavrou.

Prakticka politika, jako v OF, se diky bohu priblizila te normalni, kdy se lide drapou nahoru a delaji se bezne podrazy. Nikdo soudny nemohl ocekavat svetce. Ti neexistuji, a polosvetci byli vyduseni a emigrovani. O vystipani z centra mluvi hezky B. Dolezal, ktery v OF chtel prosadit chartistickou frakci Demokraticke iniciativy. Toho, jako jedineho, dokonce drzela StB jeste v den schuzek OF.

P. Grigar 28.10.2019 9:10

.. pane Rychetský, jako příklad disidenta, se kterým bylo tvrdě, po bolševicku naloženo, jsem úmyslně uvedl Augustina Navrátila. Nebyl osobou neznámou, Petici moravských katolíků podepsalo cca.500 000 lidí, takový počet Charta 77 nedala dohromady dodnes pod všechna svoje prohlášení, ale byl člověkem charakterově pevným, který se ke komunistické ideologii nepřiklonil ani v nejmenším, a to ani v dobách, kdy s bolševiky v rámci Národní fronty kolaborovalo celé vedení ČSL . Pro Chartu představoval Navrátil a jemu podobní nestravitelné sousto, živel schopný narušit idylu názorového konsensu a linii prosíkování o podíl na moci.. takový ten "lidový kvas nepolitické politiky". A podle toho s nimi také StB zacházela, pobyt v kriminále byl oproti psychiatrické léčebně a zbavení právní způsobilosti časově omezenou epizodou.

P. Rychetsky 26.10.2019 1:25

To je tedy celkem odporny clanek, plosne smazavajici prispevek chartistu spolecnosti. Autor pise: "K čemu tedy po listopadu 89 došlo? Rozradovaní disidenti se okamžitě nacpali do vedoucích funkcí ve velké části exekutivního spektra."

Pan autor nejak zapomnel, ze mezi r. 77 a 89 uplynulo dlouhych dvanact let, kdy si disidenti po certech uzili runzych forem sikany. A podobne i fakt, ze podpis na Charte byl dobrovolny. Ani ti reformni bolsevici, kteri prohrali v 68. a do disentu byli matkou stranou jaksi postrceni, nemuseli podepisovat. Mohli zacit hlubokym odprosenim. Mohli praskat. Mohli nic nepodepisovat a byt na tom tak ve svych karierach mozna i o dost lepe. Za bolsevika se dalo udelat asi tisic jinych kroku, nez celkem statecne podepsat Chartu 77.

Stanislavu Devatych, takovych ultrahrdinu a supermanu a es, bylo v te republice dohromady tak 5. Podobne jako Masinu. Nackove a bolsevici se o jejich redukci dobre postarali.

P. Grigar 26.10.2019 9:44

.. mnozí Chartu 77 nepodepsali právě kvůli tomu, že jim vadili ti, kteří ji už podepsali před nimi. Například Jiří Hájek, jeden z prvních mluvčích Charty. A mnozí další..

"Z projevu Jiřího Hájka při projednávání návrhu zákona č. 231/1948 Sb. v Národním shromáždění 6. října 1948.

Zákon, který máme před sebou, je zákonem na ochranu moci a vlády širokých vrstev lidových v čele s dělnickou třídou, moci a vlády velké většiny proti záškodnictví, sabotáži a zradě jednotlivců. Chrání naše hospodářské plánování, naše sociální vymoženosti, náš kulturní rozvoj, naše hranice i naše spojenectví se Sovětským svazem a ostatními bratrskými národy, jež je zárukou naší bezpečnosti, chrání pokrokový charakter našeho života i mírovou politiku našeho státu. Proto bude Komunistická strana Československa hlasovat pro zákon na ochranu lidově demokratické republiky."

P. Rychetsky 26.10.2019 15:09

Ano, v Charte bylo plno komousu, a v 50. letech byl v Ceskoslovensku komousem kazdy ctvrty. A byl to problem, ktery byl dan Charte do vinku, jak pise Dolezal "v samotném základu Charty 77 stál problematický „historický kompromis“ mezi „komunisty s lidskou tváří“ a těmi ostatními: „Čo bolo, to bolo. Terazky nám všem jde o lidská práva.“ Presto to bylo to nejlepsi co jsme meli a diky Bohu za to.

V. Vlk St 26.10.2019 0:51

Jak je to jednoduché. Dle pana autora. Jak já mu to jeho myšlení závidím. Jak to všechno ví! Ve skutečnosti jen semlel pár politicky populárních hesel. Aby ta práce měla smysl, nesměl by zapomenout na KGB a Slánského proces, na to že v roce 1968 byla naděje na maximálně nějakou "demokratizaci" , že lidi byli v té době nadšení pro "lidskou tvář". To, že Císař se údajně plazil, nemá žádnou výpovědní hodnotu. Reformní komunisté museli ze hry . A blábol o vzniku CH 77 může napsat jen ten, kdo v té době držel hubu a krok a klaněl se prověrkovým komisím jako náš dnes statečný a moudrý autor . Viz Blesk a rothovir- " V 60. letech hrál se skupinou Donald a později se stal prvním diskžokejem v Československu a dokonce se osobně setkal s členem skupiny Beatles Johnem Lennonem a jeho družkou Yoko Ono.Většina chartistů nikdy žádné funkce neměla a dnes umírají docela chudí a zapomenutí. Jako kdysi bojovníci proti nacismu. Potomci bývalých stalinistů, dnes milovníci genderů a oteplovači jsou jen špinavá bublající pěna.

J. Nový 26.10.2019 5:52

chudí a zapomenutí....například Šabatová....onehdá jsem mluvil s jedním chartistou a ptal jsem se ho, proč národ chartisty tak nenávidí, když je reprezentuje tahle paní, odvětil, že se stydí.

V. Mokrý 26.10.2019 6:21

A nejenom Šabatová.